Προς το περιεχόμενο

SSD Crucial m550 512GB - Amazon.co.uk


gkastros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

 

χαρακτηριστικοτατο οτι πλεον ΔΕΝ μπορει καποιος 30 μερες μετα την παραγγελια (ή την εκτιμωμενη ημ/νια παραδοσης) να επιστρεψεις "μονος του" το προϊον εκτυπωνοντας ετικετα επιστροφης απευθειας απο τον λογαριασμο του στο αμαζον, κατι που μεχρι προσφατα μπορουσες να το κανεις εφοσον δηλωνες ελαττωμα για 12 ολοκληρους μηνες! (θα πω του mod αν θελει να ενημερωσει το σχετικο θεμα)

 

Αν και δεν είχα υπόψιν μου το συγκεκριμένο σημείο, δε νομίζω πως χάθηκε κάποια ιδιαίτερη ευκολία αν 30 μέρες μετά και μέχρι τη λήξη της εγγύησης κάνεις και ένα chat για σου δώσουν αριθμό RMA.

 

Εκτός κι αν στο chat πλέον σου το παίζουν δύσκολοι...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

θελει προσοχη ομως! δεν ξερω αν με τον νεο ευρωπαϊκο νομο αλλαξαν και τακτικες (πχ αναφερουν πλεον στους ορους οτι μπορεις υπο προϋποθεσεις να ζητησεις επιστροφη λογω ελαττωματος για ολη την διαρκεια της εγγυησης) αλλά μεχρι πχ πριν κανα χρονο οταν και ισχυε το 12μηνο "return label" παροτι το προϊον ειχε φυσικα εγγυηση ανω των 12 μηνων, οταν ζητησα ετικετα και ειχε περασει το 12μηνο δεν μου την εδιναν, παρα μονο μετα απο ζορια και με "ελληνικες" τακτικες τυπου "μοναδικη εξαιρεση" κλπ!!

Επισης, ισως μπορει να βγει ευκολα ακρη πχ με γαλλους ή -ισως λιγο πιο δυσκολα- με αγγλους αλλά θα συνιστουσα να μεινετε μακρια απο το γερμανικο αμαζον, οι εμπειριες μου με το support τους (και οχι μονο οι δικες μου!!) τον τελευταιο χρονο ηταν απιστευτα αθλιες.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Λοιπόν,

 

1. ο δίσκος έφτασε γρήγορα από το amazon (Τρίτη 05/08).

 

2. Γλύτωσα το format, όπως ήθελα. Το image το πήρα τελικά με το Acronis True Image, το οποίο έκανε φανταστική δουλειά. Τα πάντα λειτουργούν άψογα, ενώ ούτε τα windows ζήτησαν re-activation (αυτό βέβαια ήταν το αναμενόμενο, καθώς υπήρξε αλλαγή μόνο ενός τεμαχίου hardware).

 

3. Κατέληξα ότι στο μέλλον δε θα δώσω προτεραιότητα στη φορητότητα του notebook αλλά στην ευκολία της αναβάθμισης τουλάχιστον της μνήμης και του σκληρού. Το λέω γιατί το sleekbook που έχω μου έβγαλε την ψυχή μέχρι να αλλάξω το δίσκο (30 λεπτά διαδικασία):

 

.

 

Η δε προσθήκη μνήμης είναι ακόμα πιο δύσκολη: πρέπει να βγάλεις τη μητρική :-(

 

4. Τα αποτελέσματα ενός benchmark που έτρεξα είναι τα παρακάτω. Οπως είπα το σύστημα δεν είναι μετά από φρέσκο format αλλά με μεταφορά image του σκληρού που είχε ο φορητός. Εχω δει και καλύτερα αποτελέσματα αλλά δε ξέρω κατά πόσον αυτό θα ήταν αντιληπτό στον πραγματικό κόσμο. Ο φορητός πετάει κυριολεκτικά. Ειδικά σε σχέση με τον άθλιο δίσκο που είχε, μιλάμε για τη μέρα με τη νύχτα:

 

5f21rm.jpg

 

Συμπερασματικά θεωρώ ότι ήταν πολύ καλή αγορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα 4κ είναι πολύύύύ χαμηλα. Κατέβασε καινουριους drivers της amd για το chipset ή δοκίμασε και της microsoft. Σιγουρα θα ναι πιο αργοι απο τις ιντελ και οι δύο αλλα θα πρεπει να ναι τουλαχιστον διπλασια.

 

δοκιμασε αν θες να απενεργοποιήσεις διαφορες λειτουργιες εξοικονομισης ενεργειας hipm? dipm? κλπ. Θα χάσεις βέβαια κάποια λεπτα αυτονομίας στο λάπτοπ

 

Βεβαια ακομη και αν κανεις ολα τα παραπανω, κατα πασα πιθανοτητα αισθητή διαφορα δεν θα δεις, αλλα όσον αφορα τους drivers θα σου λεγα να το δοκιμάσεις.

 

Δεν νομίζω οτι τα νουμερα ειναι τοσο χαμηλα επειδή απλά μετέφερες το λειτουργικο. Μην ξεχασεις να απενεργοποιήσεις, defrag, index κλπ

 

Ολα τα παραπανω με την προυποθεση οτι ο δίσκος δεν ειναι στο 80-90% γεμάτος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις συμβουλές. Είχα ήδη εφαρμόσει κάποια tweaks για SSD δίσκους και αφού το έγραψες, έκανα update και τους drivers του chipset. Υπάρχει μία μικρή θα έλεγα βελτίωση που ίσως είναι και συγκυριακή (και στο test για 4K ουσιαστικά τίποτε.

 

Δοκίμασα και με άλλο μετροπρόγραμμα και πάλι τα αποτελέσματα για το 4Κ είναι παραπλήσια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις συμβουλές. Είχα ήδη εφαρμόσει κάποια tweaks για SSD δίσκους και αφού το έγραψες, έκανα update και τους drivers του chipset. Υπάρχει μία μικρή θα έλεγα βελτίωση που ίσως είναι και συγκυριακή (και στο test για 4K ουσιαστικά τίποτε.

 

Δοκίμασα και με άλλο μετροπρόγραμμα και πάλι τα αποτελέσματα για το 4Κ είναι παραπλήσια.

Για ξανακάνε ένα benchmark. Πρέπει να βγάλεις κάτι τέτοιο 

 

AS-SSD-Crucial-M550-Solid-State-Drive-51

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπά, το έτρεξα και σε safe mode και τα αποτελέσματα είναι ίδια. 

 

Ψάχνοντας το λίγο, αν κάτι θα βοηθούσε θα ήταν να γύριζα το mode του sata controller σε ahci αν δεν είναι ήδη. Στη Registry οι ρυθμίσεις δείχνουν ΟΚ. Μπήκα και στο BIOS να δω αλλά εκεί δεν υπάρχει στο menu κάποια σχετική ρύθμιση για να μπορώ να δω αν είναι set σε IDE ή σε ahci.

 

Δε ξέρω αν θα μου έδειχνε περισσότερες επιλογές σε περίπτωση που απενεργοποιούσα το uefi αλλά δε θέλω να μπω στη διαδικασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το acronis που χρησιμοποιησες, κανει αλλαγες στο λειτουργικο για την 'εικονα' απο μηχανικο σε ssd?

Αν οχι, αυτη ειναι η πιθανοτερη αιτια που δεν πιανεις τα benchmarks, καθως εχει μεταφερει τα settings/drivers του μηχανικου.

(νομιζω πως δεν το κανει γιατι οι περισσοτερες εταιρειες το πουλανε σαν ξεχωριστο προιον ή σε πιο ακριβες εκδοσεις του λογισμικου).

 

Για να σιγουρευτεις,

1) παρε καταρχας ενα φουλ disk backup σε εξωτερικο δισκο.

2) προαιρετικο, δοκιμασε αν δουλευει το backup σου.

3) στησε τα windows εξ'αρχης, εστω και κοπια, προσωρινα.

 

Τρεξε το as-ssd και πεσμας!

Αν σου κατσει σωστα, στησε τα windows κανονικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπά, το έτρεξα και σε safe mode και τα αποτελέσματα είναι ίδια. 

 

Ψάχνοντας το λίγο, αν κάτι θα βοηθούσε θα ήταν να γύριζα το mode του sata controller σε ahci αν δεν είναι ήδη. Στη Registry οι ρυθμίσεις δείχνουν ΟΚ. Μπήκα και στο BIOS να δω αλλά εκεί δεν υπάρχει στο menu κάποια σχετική ρύθμιση για να μπορώ να δω αν είναι set σε IDE ή σε ahci.

 

Δε ξέρω αν θα μου έδειχνε περισσότερες επιλογές σε περίπτωση που απενεργοποιούσα το uefi αλλά δε θέλω να μπω στη διαδικασία.

Κατέβασε αυτό ''Paragon Alignment Tool 3.0'' και κάνε Align τον δίσκο, στο printscreen σου δεν έχεις 1024 Κ αλλά 807936κ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(ευχαριστώ όλους για τη συμμετοχή και απαντώ σε όλους)

 

Το Paragon Alignment Tool (παρεμπιπτόντως η πιο πρόσφατη έκδοση είναι η 4) τα βρήκε όλα καλά. Δε με άφησε να κάνω καμία αλλαγή.

 

Το Acronis δημιουργεί πιστό αντίγραφο 100% αλλά αφενός τα windows μόλις εντόπισαν SSD άλλαξαν αυτόματα κάποιες ρυθμίσεις και αφετέρου εγώ (με βάση κάποιους οδηγούς) εφάρμοσα επιπλέον tweaks για βελτιστοποίηση απόδοσης του SSD δίσκου. Το έχω υπόψιν ότι μία φρέσκια εγκατάσταση μπορεί να έχει καλύτερα αποτελέσματα αλλά ασχολήθηκα με το migration γιατί δεν  έχω, τουλάχιστον τώρα τον Αύγουστομ να ασχοληθώ με format.

 

Τα παρακάτω αποτελέσματα είναι ότι καλύτερο έχω πετύχει ως τώρα και επετεύχθησαν αλλάζοντας το power plan του φορητού σε High Perfomance από το default "balanced" της HP και απενεργοποιώντας το write-cache buffer από τις ρυθμίσεις του δίσκου:

 

e6zp4z.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εχω ζησει το σεναριο, ξοδεψα πολυ χρονο πειραζοντας πολλες ρυθμισεις, ωσπου εκανα format και εστρωσε.

Με disk cloning δουλευει μεν, αλλα δεν εχουν περαστει σωστα οι οδηγοι δε, και οι αλλαγες που κανουν τα windows κατοπιν, δεν βοηθανε.

Το πειραμα που σου περιεγραψα παραπανω θα σου απαντησει αμεσα και δεν τρωει παραπανω χρονο απο τις ρυθμισεις που ψαχνεις τωρα. Οπως αγαπας φυσικα.

Αν θελεις να πειραματιστεις περαιτερω με ρυθμισεις, ενα καλο εργαλειακι ειναι το SSD Tweaker

http://www.elpamsoft.com/?p=SSD-Tweaker

(εχει free και 'paid' εκδοση).

Για το απαραιτητο alignment, δες τι σου βγαζει και το AOMEI Partition Assistant που το περιλαμβανει στην δωρεαν εκδοση

http://www.disk-partition.com/free-partition-manager.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να φτιαχναμε κανέναν οδηγό βρε παιδιά; γιατί σπίτι βλέπω με τον ενα ή τον άλλο τροπο (για εμας ή για κανενα γνωστο μας) θα μας χρειαστεί...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο δίσκος σου μια χαρά είναι aligment πάντως

807963k = 98.625 Mb το οποίο είναι to system reserved που κάνουν τα win

μπορείς να το δεις εύκολα με cmd με την εντολή

fsutil fsinfo ntfsinfo c:

 

εκεί θα δεις ότι θα είναι

Bytes per sector =512

Bytes per cluster = 4096

Bytes per Filerecord segment = 1024

 

αυτός είναι ο γενικός κανόνας για ssd

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, αυτό μου το έδειξαν και τα δύο προγράμματα που πρότειναν τα παιδιά παραπάνω.

 

Πάντως φαίνεται να έχει δίκιο ο nek4d για τους drivers και την ανάγκη για format. Μετά την αλλαγή του δίσκου είχα θέμα με το δεξί click σε αρχεία. Το πρώτο δεξί click καθυστερούσε πολύ και τελικά αποτύγχανε. Πολλές φορές κράσαρε και ο explorer. Το δεύτερο δεξί click δούλευε.

 

Ο Event Viewer έδειξε ότι από το πουθενά άρχισε να κρασάρει ο driver για το bluetooth και ήταν η αιτία του προβλήματος. Αναβάθμιση driver και λύθηκε. Έχω αναβαθμίσει ότι driver υπάρχει και έχω εφαρμόσει ότι tweak διάβασα αλλά καλύτερα αποτελέσματα δεν είδα.  Πιθανό format από Σεπτέμβρη (εν μέσω διακοπών βαριέμαι) και θα δω αν είναι καλύτερα.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...