Προς το περιεχόμενο

Στις 19 Αυγούστου η φημολογούμενη επιστροφή της HTC στα Windows Phone με το One M8


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σαν πρώην κάτοχος του Μ7 ακόμα παλεύω να συνηθίσω τον ήχο του G2(έχει άλλα θετικά βέβαια).

Λίγο που "έπαιξα" σε windows phone  μου άρεσε αρκετά μπορώ να πω ίσως και περισσότερο από το android(αν και μου φαίνεται λίγο ανώρημο σαν λειτουργικό).

Ο συνδιασμός πρέπει να είναι φανταστικός...

Μωρέ λες.....?!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλό με τα WP είναι ότι έχουν ακόμα αρκετά μικρό μερίδιο στην αγορά με αποτέλεσμα κάποιες συσκευές να είναι πολύ φτηνές σε σχέση με αυτά που προσφέρουν.

Ενδεικτικά το Samsung Ativ S (http://www.gsmarena.com/samsung_ativ_s_i8750-4960.php) κυκλοφόρησε πριν 2 χρόνια, η τιμή του ήταν κάτω από 200€ και τα χαρακτηριστικά του συναγωνίζονται άνετα σημερινά κινητά.

Αυτό που έχω να πω εγώ μετά από ενάμιση χρόνο με WP είναι ότι ουσιαστικά δεν του λείπει τίποτα. Εφαρμογές υπάρχουν οι περισσότερες (προσωπικά δεν βρηκα κάποια που να θέλω και να μην υπάρχει), σίγουρα έχει πολύ λιγότερες δυνατότητες πειράγματος και τροποποιήσεων από ένα android, είναι πάρα πολύ γρήγορο και άμεσο και γενικά νομίζω είναι ιδανική επιλογή για κάποιον που θέλει να το πάρει, να το σετάρει μια φορά και να μην ασχοληθεί ποτέ ξανά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα ναι

Πάμε για Windows Phone

Βαρέθηκα να βλέπω άκομψα και χοντροκομμένα ΝΟΚΙΑ με 480 ανάλυση και 512 μνήμη  

Αυτά που έβλεπες είναι οι φθηνές σειρές Lumia.

Υπάρχουν και τα αναβαθμισμένα (930, 1520, 1020 κλπ)

Το Μ8 με WP8.1 μην περιμένεις να βγει κάτω από 650 - 700 γιούρια στην αρχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά που έβλεπες είναι οι φθηνές σειρές Lumia.

Υπάρχουν και τα αναβαθμισμένα (930, 1520, 1020 κλπ)

Το Μ8 με WP8.1 μην περιμένεις να βγει κάτω από 650 - 700 γιούρια στην αρχή.

Σωστά, αν και μετά πέφτουν με απίστευτους ρυθμούς!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η νόκια θα αποκτήσει σοβαρό ανταγωνισμό...

 

Το One δεν πουλάει καλά καλά φορώντας android. Τι σε κάνει να πιστεύεις οτι θα πουλήσει με windows όταν στα ακριβά βαλάντια θα πάει ο άλλος να πάρει κινητό Nokia με pureview αν θελήσει σώνει και καλά windows phone; To αλουμίνιο; Ειδικά μετά το φιάσκο της προηγούμενης σειράς της Htc με windows; 

 

H Ms όντας η ίδια κατασκευάστρια και ιδιοκτήτρια του software έχει γίνει δέσμια του ίδιου του εαυτού της. Τα ποσοστά από το 3,8 τοις εκατό πέρυσι τέτοια εποχή καταποντίστηκαν στο 2,7 επιβεβαιώνοντας τα λεγόμενα της ίδιας της Ms για τις πωλήσεις της το τελευταίο τρίμηνο που είναι λίγο παραπάνω από το 1ο τρίμηνο του 2013. Αυτό είναι το next big thing που προσπαθούν να μας πείσουν ορισμένοι εδώ κάνοντας το άσπρο μαύρο; 

 

Με το 520 που υποτίθεται σαρώνει στις φθηνές κατηγορίες και πούλησε ολόκληρο οικοσύστημα 5.8εκ συσκευές σε ένα τρίμηνο και το... lagdroid να έχει φτάσει αισίως στο 84 τοις εκατό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το One δεν πουλάει καλά καλά φορώντας android. Τι σε κάνει να πιστεύεις οτι θα πουλήσει με windows όταν στα ακριβά βαλάντια θα πάει ο άλλος να πάρει κινητό Nokia με pureview αν θελήσει σώνει και καλά windows phone; To αλουμίνιο; Ειδικά μετά το φιάσκο της προηγούμενης σειράς της Htc με windows;

 

H Ms όντας η ίδια κατασκευάστρια και ιδιοκτήτρια του software έχει γίνει δέσμια του ίδιου του εαυτού της. Τα ποσοστά από το 3,8 τοις εκατό πέρυσι τέτοια εποχή καταποντίστηκαν στο 2,7 επιβεβαιώνοντας τα λεγόμενα της ίδιας της Ms για τις πωλήσεις της το τελευταίο τρίμηνο που είναι λίγο παραπάνω από το 1ο τρίμηνο του 2013. Αυτό είναι το next big thing που προσπαθούν να μας πείσουν ορισμένοι εδώ κάνοντας το άσπρο μαύρο;

 

Με το 520 που υποτίθεται σαρώνει στις φθηνές κατηγορίες και πούλησε ολόκληρο οικοσύστημα 5.8εκ συσκευές σε ένα τρίμηνο και το... lagdroid να έχει φτάσει αισίως στο 84 τοις εκατό.

Και μόνο η Nokia να μεινει,υπάρχουν αρκετά μοντελα,για όσους θέλουν WP!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μόνο η Nokia να μεινει,υπάρχουν αρκετά μοντελα,για όσους θέλουν WP!

 

Σίγουρα υπάρχουν και καλό είναι που η Ms βελτιώνει το λειτουργικό της. Αλλά αναλογικά οι συσκευές είναι ελάχιστες για να αποκτήσει ικανοποιητικό μερίδιο στο market share που θα φέρει εφαρμογές και καλύτερη υποστήριξη από developers. Όταν ο άλλος βλέπει πτώση στο ποσοστό δεν θα κάτσει να ασχοληθεί παραπάνω γι αυτό και πολλές εφαρμογές που υπάρχουν και σε google play και σε windows store είναι επι πληρωμή στο 2ο ενώ είναι δωρεάν στο πρώτο.

 

Δεν μπορεί όλες οι συσκευές με κάτω απο 200 ευρώ να βγαίνουν με 480p ανάλυση και 512 ραμ χωρίς flash και μετά να αναρωτιόμαστε τι φταίει. Μπορεί να είναι διαφορετικές οι απαιτήσεις των δύο λειτουργικών αλλά αν η Ms αρκείται στο να χρησιμοποιεί κάποιος το τηλέφωνο του μόνο για κλήσεις και μηνύματα ας μας το πει για να μην το κουράζουμε περαιτέρω. Η ραμ χρειάζεται και για παιχνίδια αλλά και για βαριές εφαρμογές, δεν είναι μόνο για να σκρολάρεις στα πλακάκια smoothly. 

 

Το android με 140 ευρώ και πάνω (δεν μιλάω καν για κινέζικα) προσφέρει οθόνες 720p και συσκευές lag free. Έχουν μείνει ορισμένοι σε συσκευές με 512 ραμ του 2012 βλέπε κάτι Sole, U και αναμασάνε την ίδια καραμέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι γιατί να θέλει κάποιος WP...???

για να εχει το ιδιο γραφικο περιβσλλομ στο pc του, στο κινητο και ισως και στο ταμπλετ του. Εχουν αρκετα θετικα σαν λειτουργικο, οπως η καλη υποστηριξη με αναβαθμισεις, το αψογο ρολαρισμα, η καλη ενσωματωση του office κλπ.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να εχει το ιδιο γραφικο περιβσλλομ στο pc του, στο κινητο και ισως και στο ταμπλετ του. Εχουν αρκετα θετικα σαν λειτουργικο, οπως η καλη υποστηριξη με αναβαθμισεις, το αψογο ρολαρισμα, η καλη ενσωματωση του office κλπ.

 

 

+1 

επιπλεον ειναι πολυ ποιο ευκολο στην χρηση του  για τον "απλο" χρηστη και σου δινει την δυναντοτητα να βλεπεις ολες τις χρησιμες πληροφοριες με μια ματια μεσω των live tiles .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι γιατί να θέλει κάποιος WP...???

Γιατί όλα είναι windows,σιγά μην κολλήσουμε στο κινητό!

Όλα τα apps αγοράζονται για το PC και το tablet,όλοι οι λογαριασμοί είναι συγχρονιζονται με hotmail/outlook και γενικά κάποιοι από εμάς έχουν πάψει να χρησιμοποιούν γενικά το android και τις υπηρεσίες της google!

Το τηλεφωνο μου δεν είναι το αγιο δισκοπότηρο της ζωής και της δουλειάς μας.Το pc/laptop είναι βαση και όλα τα υπόλοιπα,απλά περιφερειακά!

Γιατί νομίζεις ότι είμαι 4χρονια με HTC hd2 και δεν έχω πηδηχτει απ'το παράθυρο,ακομη?:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα υπάρχουν και καλό είναι που η Ms βελτιώνει το λειτουργικό της. Αλλά αναλογικά οι συσκευές είναι ελάχιστες για να αποκτήσει ικανοποιητικό μερίδιο στο market share που θα φέρει εφαρμογές και καλύτερη υποστήριξη από developers. Όταν ο άλλος βλέπει πτώση στο ποσοστό δεν θα κάτσει να ασχοληθεί παραπάνω γι αυτό και πολλές εφαρμογές που υπάρχουν και σε google play και σε windows store είναι επι πληρωμή στο 2ο ενώ είναι δωρεάν στο πρώτο.

 

Δεν μπορεί όλες οι συσκευές με κάτω απο 200 ευρώ να βγαίνουν με 480p ανάλυση και 512 ραμ χωρίς flash και μετά να αναρωτιόμαστε τι φταίει. Μπορεί να είναι διαφορετικές οι απαιτήσεις των δύο λειτουργικών αλλά αν η Ms αρκείται στο να χρησιμοποιεί κάποιος το τηλέφωνο του μόνο για κλήσεις και μηνύματα ας μας το πει για να μην το κουράζουμε περαιτέρω. Η ραμ χρειάζεται και για παιχνίδια αλλά και για βαριές εφαρμογές, δεν είναι μόνο για να σκρολάρεις στα πλακάκια smoothly. 

 

Το android με 140 ευρώ και πάνω (δεν μιλάω καν για κινέζικα) προσφέρει οθόνες 720p και συσκευές lag free. Έχουν μείνει ορισμένοι σε συσκευές με 512 ραμ του 2012 βλέπε κάτι Sole, U και αναμασάνε την ίδια καραμέλα.

Σωστα ολα αυτα που λες αλλα αμα θελει να ανεβασει το μεριδιο της πρεπει να δοκιμασει πραγματα, απο μονο του δεν θα ανεβει. Ενα απο αυτα ειναι η μεγαλη γκαμα προιντων, δεν φτανει αυτο σιγουρα αλλα το δεχομαι ως μερος ενος γενικοτερου σχεδιασμου. Αν θα πετυχουν ειναι αλλη ιστορια αλλα κατι πρεπει να δοκιμασουν,

Εσεις το παρουσιαζετε λες και η μονη επιλογη που εχουν ειναι να αποσυρθουν.

Αλλο να μπεις σε μια αγορα που μολις δημιουργειτε(ios android πριν 6-7 χρονια) και αλλα να προσπαθεις να μπεις σε μια αγορα που εχει ηδη 2 δυναστες(μονο αυτοι φταινε που αργησαν φυσικα). Ουτε το ιδιο ευκολο ειναι ουτε την ιδια στρατηγικη θα εχεις.

Και ειναι αλλο να αγοραζεις νοκια htc και αλλο galaxy των 100€ δεν ειναι το ιδιο πραγμα, ας ειμαστε και λιγακι αντικειμενικοι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ φοβάμαι να αγοράσω τηλέφωνο με wp, δεν τα έχω δοκιμάσει ποτέ. Με τρομάζει η ιδέα να δώσω χρήματα για ένα λειτουργικό που ίσως δεν με βολέψει η δεν μου αρέσει. Γι αυτό προτιμώ και τηλέφωνα με Android. Μπορεί να κάνω και λάθος που δεν τα έχω δοκιμάσει ακόμη. Δεν ξέρω ίσως είναι καλύτερα να περιμένω για περαιτέρω ανάπτυξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ φοβάμαι να αγοράσω τηλέφωνο με wp, δεν τα έχω δοκιμάσει ποτέ. Με τρομάζει η ιδέα να δώσω χρήματα για ένα λειτουργικό που ίσως δεν με βολέψει η δεν μου αρέσει. Γι αυτό προτιμώ και τηλέφωνα με Android. Μπορεί να κάνω και λάθος που δεν τα έχω δοκιμάσει ακόμη. Δεν ξέρω ίσως είναι καλύτερα να περιμένω για περαιτέρω ανάπτυξη.

εγω που τα εχω δοκιμασει, θα σου ελεγα οτι αν εισαι ψαγμενος αρκετα, μπορει να σου αρεσουν, αλλα οχι για κυριο κινητο. Λειπουν αρκετα απο το μαρκετ, αυτο ειναι το κυριοτερο αρνητικο.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...