Προς το περιεχόμενο

Ερωτήσεις σχετικά με αγορά Xbox One


Rib21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

και εγω το ψήνω για αυτο αν και μια ζωή μόνο σονυ είχα. γιατί δίνεις καθ άλλα 30 ευρώ και εχεις και απο την ea αλλά 3 παιχνίδια να παίξεις (το τέταρτο δεν το μετράω γιατι ειναι το φιφα 14 αλλά αφού θα έχεις το 15 ειναι άχρηστο το 14). <br>

συν οτι εμένα παιχνίδια τύπου uncharted kai last of us δεν μ αρέσουν θέλω παιχνίδια με δράση συνέχεια πχ gow κανα fps κανα ryse racing κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 43
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Aυτο με την ΕΑ ακομα μη το υπολογιζεις γιατι ειναι για την Αμερικανικη αγορα αρχικα και δε ξερουμε οτι τελικα πως θα καταληξει να τιμολογηθει ουτε τι παιχνιδια θα δινει σε αυτη την συνδρομη.

Εγω θα κραταγα αυτο που ειπες για τα παιχνιδια, το οποιο ειναι και το σημαντικοτερο. Οτι το One σε καλυπτει καλυτερα στο κομματι των παιχνιδιων, τελος, οτι και να σου πει ο οποιοσδηποτε ειπες την σωστοτερη και πιο ωριμοη κουβεντα που μπορει να πει καποιος που ψαχνει να αγορασει κονσολα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντωμεταξύ ελεγξα την απόσταση σε φάση παιχνίδι δράσης θα κάθομαι 1,25 ενώ σε φάση ποδόσφαιρο και χαβαλές 2 μέτρα οπότε πιστεύω είναι κομπλέ<br><br>

Αποστολή από το Xperia E με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την αποσταση ειναι θεμα συνηθειας. Εγω παιζω σε 50αρα στα 2 μετρα και μου φενεται μικρη πλεον.

 

Απλα κοιτα το οπτικο σου πεδιο να πιανει οριακα τα bezel της τηλεορασης ωστε να χορταινεις την εικονα και να μη γεμιζει το ματι και απο τα γυρω γυρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπα όπα αυτό δεν το κάνω στο pc θα το κάνω στην tv!!!!κουράζονται πολύ τα ματια μου δεν ξέρω<br><br>

Δεν είμαι τόσο pro και hardcore gamer και μάλλον αυτό έφταιγε τόσα χρόνια :P<br><br>

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια χαρα

Aυτο με την ΕΑ ακομα μη το υπολογιζεις γιατι ειναι για την Αμερικανικη αγορα αρχικα και δε ξερουμε οτι τελικα πως θα καταληξει να τιμολογηθει ουτε τι παιχνιδια θα δινει σε αυτη την συνδρομη.

μιας και εχω κανει την συνδρομη απο την ημερα που ανακοινωθηκε στους beta, μπορω να επιβεβαιωσω οτι λειτουργει αψογα οπως πρεπει, και κατα τη γνωμη μου ειναι εξαιρετικο value for money για καποιον που ασχολειται.

 

επιπλεον, σημερα εστειλε αλληλογραφια η ms που ενημερωνει τους beta οτι το Ελληνικο locale ειναι ετοιμο, για οποιον ενδιαφερεται..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρωτα και βλεπουμε.. αν και θα γραψω δυο πραγματακια που ισως βοηθησουν καποιους.

 

βασικα τo ΕΑ access hub ειναι ενα app οπως ολα τα apps στο xbone.

σου ανοιγει ενα μενου που ειναι παρομοιο με αυτο του xbox live με τα games,

οπου εκει ειναι ολα τα games της ΕΑ που μπορεις να αγορασεις με εκπτωση (και στα dlc ισχυει η εκπτωση, και μαλιστα ειναι stackable με τις οποιες εκπτωσεις μπορει να τρεχει παραλληλα το xbox live marketplace), ενω τα games τα οποια παρεχονται φουλ με τη συνδρομη εχουν και μια σημανση "vault game".

υπαρχει και ενα υπομενου για την ενεργοποιηση της συνδομης, το οποιο παιρνει αυτοματα τα στοιχεια απο το billing του xbox και γενικα ολο το interface ειναι native xbone.

 

εκτος απο τα vault games, που ειναι τα πληρη games που δινει η EA (αυτη τη στιγμη battlefield 4, fifa, madden και peggle2),

δινονται οπως εγραψα με 10% ολα τα νεα games, ολα τα dlc, ενω υπαρχει και exclusive preview λειτουργια με την οποια κατεβαζεις οποιοδηποτε νεο game της ΕΑ 5 μερες πριν τη κυκλοφορια του για δοκιμη.

 

αποψη μου? για καποιον που ασχολειται ειναι πολυ καλο value for money, και νομιζω η ms θα ειναι χαζη εαν δεν βαλει ταχιστα μεσα σε καθε xbone που παει στα ραφια απο μια καρτουλα για ενα μηνα της υπηρεσιας δωρεαν....

 

 

τι αλλο? εαν εχεις ηδη καποιο απο τα vault games σε δισκακι ή τελος παντων ηδη εγκατεστημενο, παιζει αμεσα χωρις το δισκακι και χωρις να χρειαστει να ξανακατεβασεις ολοκληρο το game ή καποιο μεγαλο patch.

οποτε πχ εαν εχεις αγορασει δισκακι fifa, το βαζεις για πουλημα και:  και το fifa κρατας, παιρνεις και το battlefield και το peggle και το madden, και σου μενουν και ρεστα για τσiγαρα.. ($30/year)

 

τελος για την ιδια τη συνδρομη, δεν μπορεις να την κανεις με microsoft points αλλα θελει currency, ειτε αυτο λεγεται πιστωτικη ειτε paypal. για οσους δεν ψωνιζουν ετσι, η ΕΑ θα δινει καρτες ξυστες με τη συνδρομη στα λιανικατζιδικα..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή θα έχω ξέρω γω το bf4 για να παίζω δωρεάν χωρίς κάποιον περιορισμό που προϋποθέτει την αγορά του παιχνιδιού!!!!τότε μάλλον αξίζει αφού και 10% έκπτωση για 30 ευρώ το χρόνο είναι μια χαρά και βγάζεις το κάθε ευρώ από αυτή την συνδρομή!!!!μπράβο η ea κομπλέ και fifa δώρο αν και το 15 το έχει το bundle οπότε κατά πάσα πιθανότητα θα το προτιμούσα!!!!μόνο μια ερώτηση!!!πρέπει να είμαι always online για να παίζω single player ακόμα!!!Γτ άμα ισχύει πρέπει αναγκαία να αλλάξω ρουτερ γιατί μαμιεται γενικώς άσχημα

 

Αποστολή από το Xperia E με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι επιλογες ειναι δικες σου. πχ αν δεν σκας για fifa, πουλας το fifa15 και κρατας το fifa14 (μαζι με ολα τα αλλα) και σου βγαινει δωρεαν η συνδρομη για περισσοτερο καιρο.

επισης θα σου προτεινα να γυρισεις σε αμερικανικο μαρκετπλεης, η διαφορα στην ισοτιμια ειναι αρκετα σημαντικη, και εαν εχεις σκοπο να αγοραζεις πραγματα, εχεις και απο εκει με το καλημερα ενα 30% κατω σε σχεση με το Ελληνικο (Ευρωπαϊκο) τιμολογιο.

 

σχετικα με το online, οχι, δεν πρεπει να ειναι online παρα μονο για να παιξεις multiplayer, και ακομα και το EA access προγραμμα δεν προαπαιτει την υπαρξη μονιμης συνδεσης αλλα ουτε και live gold για την λειτουργια του. φυσικα, online multiplayer χωρις συνδεση και gold, δεν παιζει.

 

τα μπραβο νομιζω δεν πανε στην ΕΑ, αλλα στην microsoft η οποια επιτρεπει μαγαζι μεσα στο μαγαζι της, και ειμαι και σιγουρος οτι πληρωνει και το κατιτις της στην ΕΑ για την ολη φαση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη ας πουμε οτι βγαινει αυριο στην ελλαδα.

 

Το Fifa τωρα στα Stores των κονσολων εχει 69,90 (εστω το πρωτο τριμηνο κυκλοφοριας οτι εχει τοσο), με την εκπτωση παμε στα 62 και 2.5 ευρω το μηνα η συνδρομη της ΕΑ 64.

 

Γιατι να μην κρατησω αυτα τα 30 και να τα παιρνω φθηνοτερα και retail απο μαγαζια που τα φερνουν χαμηλοτερα απο οτι τα μεγαλα ?

 

Να δωσει τσαμπα το Fifa 15 απο την πρωτη μερα δεν υπαρχει περιπτωση. Για μενα αξιζει για κανα μηνακι αν καποιος θελει πχ να παιξει τωρα τα 4-5 που δινει δωρεαν και δε θελει να τα αγορασει (1 χρονο μετα το release τους).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομιζω το προγραμμα αυτο λεει πολλα σε διαφορετικους τυπους πελατη..

 

μπορει καποιος να μην ψοφαει εντελως για τα αθλητικα games, αλλα να του αρεσε να μπορει να τα παιξει ολα δωρεαν λιγο καιρο μετα την κυκλοφορια τους. ετσι κι αλλιως, κατσε να δουμε τι σημαντικες διαφορες θα εχει πχ το fifa15 απο το 14, εκτος απο τα roster.

 

ή πχ το battlefield.. εαν δεν κανω λαθος, ειναι σταθερα το game που παιζεται πιο πολυ online πχ στο ps4. και φετος δεν βγαινει αλλο.

δεν ειναι value for money? μην ξεχνας, το παιρνεις κι αυτο μαζι εκτος απο το fifa.

επισης, εχει 50-60 ευρω dlc. εαν υποθετικα τα θελει καποιος, πχ την προηγουμενη βδομαδα ειχε προσφορα το live, και απο πανω προστιθεται αυτοματα η εξτρα εκπτωση της ΕΑ.

 

οπως εγραψα λοιπον, για καποιον που ασχολειται αξιζει και με το παραπανω..

 

για τον αλλο που ειναι καμμενος, μονο και μονο το 5 μερες πριν απ'ολους, με 10% εκπτωση σε game και dlc, ειναι ικανος λογος απο μονος του να κανει τη συνδρομη, αδιαφοροντας εντελως για το vault.

 

το οτι ειναι value for money, ειναι αλλωστε αυταποδεικτο απο την αντιδραση της sony (που εμεινε στην απ'εξω), τοσο αρχικα με το πικραμενo PR που εξεδωσε (<<δεν πιστευουμε οτι ειναι value for money για το playstation family, και για αυτο προστατευουμε τους πελατες μας και δεν το θελουμε>>), 

αλλα και κυριοτερα με τις αμεσες μειωσεις στις ...απιθανες τιμες που ειχε θεσπισει για την δικια της υπηρεσια (rent a game stream) στην οποια προβλεποταν οτι το streamαρισμα ενος ps3 παιχνιδιου στο ps4, θα ξεκινουσε απο τα ...5$ για 4 ωρες.... :D

 

βασικα οποιος εχει και τις δυο κονσολες, με την παραπανω κινηση απλα "κλειδωνει" τις αγορες του απο ΕΑ στο xbone. τελος.

τα οφελη ειναι πολλαπλα και διασπαρτα, αναλογως και τι τυπος gamer ειναι ο καθενας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι όσα είπες ώς τώρα με καλύπτουν σε μεγάλο βαθμό ως πληροφορίες. Αυτό που περιμένω εγώ να δω, το οποίο δε νομίζω ότι είσαι σε θέση να το γνωρίζεις τώρα, είνα το πώς θα λειτουργεί το rotation των vault games. Κάθε πότε θα αλλάζουν; Και αφού αλλάξουν τι γίνεται; Αν έχω καταλάβει καλά, δε θα είναι όπως στο Plus, όπου τα παιχνίδια σού μένουν για όσο έχεις συνδρομή. Εδώ θα τα "έχεις" για όσο σ' τα δίνει η ΕΑ, ναι; Το ζήτημα είναι κάθε πότε θα τα αλλάζει. Κι αφού τα αλλάξει, θα παίζει κάποια προσφορά στην αγορά τους αν είχες συνδρομή όσο ήταν διαθέσιμα; Και αν παίζει, σε τι τιμή θα παίζει; 

Επειδή αν έχεις πληρώσει τα 30 της συνδρομής, αφαιρέσει το παιχνίδι και μετά σου πει "πάρε ένα -10% στη φουλ τιμή άμα θες να το κρατήσεις", δεν είναι και το καλύτερο deal. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν το ξερω. εαν αντικαθιστανται, φανταζομαι οτι το fifa 14 θα αντικατασταθει απο το fifa 15. και αντιστοιχα το bf4 απο το bf5 κοκ.

αν θα μεινουν μεσα τα παλια, ειναι κατι που δεν γνωριζω, ουτε νομιζω εχει μεγαλη σημασια εφ'οσον μιλαμε βασικα για ετησιες blockbuster σειρες.

ξερω ομως πως οτιδηποτε αγορασεις με εκπτωσεις, μενει και ας εχεις συνδρομη μονο ενα μηνα.

 

φανταζομαι οτι οτιδηποτε εχεις ηδη κατεβασει, δεν παυει να λειτουργει εαν το βγαλει η ea απο το vault

 

 

η ουσια ειναι οτι απο ολοκληρη την αγορα, κατα τη γνωμη μου μονο η ΕΑ και η ubisoft μπορουν να προσφερουν μια τετοια υπηρεσια, γιατι πολυ απλα εχουν και τα studio και το πληθος games -αλλα και την τσεπη- να διατηρησουν την υπηρεσια θελκτικη για τον συνδρομητη.

 

τωρα, αν στην πορεια τα κανουνε μουτι, αυτο ειναι κατι το οποιο κανεις δεν μπορει να προβλεψει.

αυτο που μπορει να κανει, ειναι να βαλει κατω τα πραγματα ως εχουν τωρα και να παρει αποφασεις βαση δεδομενων, και οχι βαση εικασιων ή pr τριτων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα μου και για να μπορω να δω value στην υπηρεσια, ποτε θα δωθουν τσαμπα τα παιχνιδια.

 

Δλδ το Fifa και οποιο αλλο βγαλει απο Οκτωμβρη.

 

Γιατι αν ειναι να μου τα δωσει του χρονου, το discount της υπηρεσιας δε λεει πολλα, το εγραψα και πριν.

 

Θα τις βγαλω το καπελο μονο αν δωσει τις τιμες των παιχνιδιων στις αντιστοιχες των PC. Πχ 35 ευρω το Fifa (μιας και μιλαμε για digital).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...