Προς το περιεχόμενο

Διαθέσιμο σε 25 επιπλέον χώρες το Surface Pro 3, με πλάγιο τρόπο και στην Ελλάδα


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με άλλα λόγια που λέτε να σκάσω 799+130=929 ευρώ για ένα τάμπλετ με Core i3, 64G μνήμη και windows 8.

Μπα μάλλον σε παράλληλο σύμπαν θα ξύπνησα σήμερα δεν σχολιάζω παραπέρα. :shifty: :shifty:

 

Μα και ανταγωνισμός δεν είναι φθηνότερος... ίσα ίσα αρκετά ακριβότερος... Το macbook air χτυπάει και μάλιστα με ένα πλήρες πακέτο. Γιατί και ως ultra-thin laptop λειτουργεί, αλλά και ως tablet με γραφίδα και full windows και μάλιστα σε χαμηλότερη τιμή...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 70
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αυτη ειναι η Ελλαδα της μεγαλης κρισης.χοαοχοαο σας κανουμε ολους πλακα γερμαναραδες.εσεις με android των 180€ και εμεις με τα surface.χεχε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Σιγά μην δώσω 800 ευρουλάκια για να ένα κλειδαμπαρωμένο υβρίδιο laptop/tablet, πιο κλειδαμπαρωμένο ίσως και από τα Mac Book Pro.

 

 

...Όταν τα facts λέγονται μ.....ια :)

 

Ποιά είναι τα facts; Έγραψες ένα "πυροτέχνημα" και μάλιστα ανέφερες δύο άσχετα μεταξύ τους μηχανήματα και πέταξες τη μπούρδα του "κλειδαμπαρωμένου" και για τα δύο, αποδεικνύοντας περίτρανα ότι μόνο σε φωτογραφίες έχεις δει το Surface Pro και το MacBook Pro. Ούτε καν σε προθήκη καταστήματος... 

 

Αλήθεια, αντιλαμβάνεσαι ότι το Surface Pro "τρέχει" ό,τι πρόγραμμα είναι συμβατό με Windows 8; 

Αντιλαμβάνεσαι ότι το MacBook Pro "τρέχει" όλα τα προγράμματα που είναι συμβατά με την τρέχουσα έκδοση OS X; 

Πού είναι τα "κλειδαμπαρωμένα"; Αφού τρέχουν ό,τι πρόγραμμα είναι συμβατό με το λειτουργικό σύστημα του καθενός; Μόνο στη φαντασία σου είναι "κλειδωμένα"... 

 

Έχεις αντιληφθεί ότι το Surface Pro είναι υβριδικό laptop/touch tablet και το MacBook Pro είναι αμιγώς laptop; Ποιά είναι η ομοιότητα μεταξύ τους; Καμία - εκτός από την προσθήκη της λέξης "Pro" στο όνομα του κάθε μηχανήματος! 

 

 

Όταν τα άσχετα βαπτίζονται "facts"... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιά είναι τα facts; Έγραψες ένα "πυροτέχνημα" και μάλιστα ανέφερες δύο άσχετα μεταξύ τους μηχανήματα και πέταξες τη μπούρδα του "κλειδαμπαρωμένου" και για τα δύο, αποδεικνύοντας περίτρανα ότι μόνο σε φωτογραφίες έχεις δει το Surface Pro και το MacBook Pro. Ούτε καν σε προθήκη καταστήματος...

 

Αλήθεια, αντιλαμβάνεσαι ότι το Surface Pro "τρέχει" ό,τι πρόγραμμα είναι συμβατό με Windows 8;

Αντιλαμβάνεσαι ότι το MacBook Pro "τρέχει" όλα τα προγράμματα που είναι συμβατά με την τρέχουσα έκδοση OS X;

Πού είναι τα "κλειδαμπαρωμένα"; Αφού τρέχουν ό,τι πρόγραμμα είναι συμβατό με το λειτουργικό σύστημα του καθενός; Μόνο στη φαντασία σου είναι "κλειδωμένα"...

 

Έχεις αντιληφθεί ότι το Surface Pro είναι υβριδικό laptop/touch tablet και το MacBook Pro είναι αμιγώς laptop; Ποιά είναι η ομοιότητα μεταξύ τους; Καμία - εκτός από την προσθήκη της λέξης "Pro" στο όνομα του κάθε μηχανήματος!

 

 

Όταν τα άσχετα βαπτίζονται "facts"...

Μπορώ να περάσω όποιο λειτουργικό γουστάρω στο Surface Pro και ειδικότερα Arch Linux; Διαβάζω σε forums για θέματα που προκύπτουν σχετικά με το Wi-Fi και το Bluetooth και επίσης

 

http://m.slashdot.org/story/179889

 

Ένας πιο πάνω μου προτείνει να του βάλω Android λες και οι μόνες επιλογές είναι ή Windows ή Android. Μπορώ να τρέχω την αγαπημένη μου διανομή στο Surface Pro και το κυριότερο απροβλημάτιστα; Απ' ότι διαβάζω δύσκολα. Τα Mac Book Pro, τα οποία για άλλους λόγους δεν συμπαθώ, δεν τα ανέφερα τυχαία. Τουλάχιστον εξ' αρχής διαφημίζουν την δυνατότητα να κάνεις dual boot με όποιο λειτουργικό θέλεις. Όχι ότι θα έπαιρνα ποτέ κάποιο, αλλά τουλάχιστον έτσι διαφημίζονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Μπορώ να περάσω όποιο λειτουργικό γουστάρω στο Surface Pro και ειδικότερα Arch Linux; Διαβάζω σε forums για θέματα που προκύπτουν σχετικά με το Wi-Fi και το Bluetooth και επίσης

 

http://m.slashdot.org/story/179889

 

Ένας πιο πάνω μου προτείνει να του βάλω Android λες και οι μόνες επιλογές είναι ή Windows ή Android. Μπορώ να τρέχω την αγαπημένη μου διανομή στο Surface Pro και το κυριότερο απροβλημάτιστα; Απ' ότι διαβάζω δύσκολα. Τα Mac Book Pro, τα οποία για άλλους λόγους δεν συμπαθώ, δεν τα ανέφερα τυχαία. Τουλάχιστον εξ' αρχής διαφημίζουν την δυνατότητα να κάνεις dual boot με όποιο λειτουργικό θέλεις. Όχι ότι θα έπαιρνα ποτέ κάποιο, αλλά τουλάχιστον έτσι διαφημίζονται.

 

Ως "κλειδαμπαρωμένο" θεωρείτε οποιοδήποτε μηχάνημα δεν με αφήνει να "τρέξω" τις εφαρμογές που θέλω, ανεξάρτητα από την πηγή προέλευσής τους. Υπό αυτή την έννοια, το iPad (και γενικότερα οι συσκευές iOS) καθώς και όλο το Windows Phone OS είναι "κλειδαμπαρωμένα" - άσχετα εάν εμένα προσωπικά με βολεύει και δεν έχω κανένα πρόβλημα με αυτό το "κλείδωμα".

 

Εάν εσύ ως "κλειδαμπαρωμένο" ονομάζεις το μηχάνημα στο οποίο δεν μπορείς να εγκαταστήσεις το αγαπημένο σου λειτουργικό τότε ναι, το Surface Pro είναι "κλειδαμπαρωμένο". Αλλά μόνο ως προς το λειτουργικό, καθώς δεν υφίσταται κανένας περιορισμός στις εφαρμογές που θα τρέξεις ούτε σε αναγκάζει κανείς να αγοράσεις/εγκαταστήσεις εφαρμογές μόνο από το Windows Store.

 

Το δε MacBook Pro είναι ακόμη ατυχέστερη επιλογή ως σύγκριση καθώς όντως μπορείς να εγκαταστήσεις ό,τι θες - τουλάχιστον δεν έχω ακούσει κάποιον να έχει πρόβλημα εγκατάστασης λειτουργικού. Ένας φίλος (ο οποίος μάλιστα τώρα έχει Surface Pro 2) κυκλοφορούσε χρόνια με MacBook το οποίο "έτρεχε" αποκλειστικά Windows!

 

Ίσως θα έπρεπε να αναθεωρήσεις τα περί "κλειδαμπαρώματος"... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως "κλειδαμπαρωμένο" θεωρείτε οποιοδήποτε μηχάνημα δεν με αφήνει να "τρέξω" τις εφαρμογές που θέλω, ανεξάρτητα από την πηγή προέλευσής τους. Υπό αυτή την έννοια, το iPad (και γενικότερα οι συσκευές iOS) καθώς και όλο το Windows Phone OS είναι "κλειδαμπαρωμένα" - άσχετα εάν εμένα προσωπικά με βολεύει και δεν έχω κανένα πρόβλημα με αυτό το "κλείδωμα".

 

Εάν εσύ ως "κλειδαμπαρωμένο" ονομάζεις το μηχάνημα στο οποίο δεν μπορείς να εγκαταστήσεις το αγαπημένο σου λειτουργικό τότε ναι, το Surface Pro είναι "κλειδαμπαρωμένο". Αλλά μόνο ως προς το λειτουργικό, καθώς δεν υφίσταται κανένας περιορισμός στις εφαρμογές που θα τρέξεις ούτε σε αναγκάζει κανείς να αγοράσεις/εγκαταστήσεις εφαρμογές μόνο από το Windows Store.

 

Το δε MacBook Pro είναι ακόμη ατυχέστερη επιλογή ως σύγκριση καθώς όντως μπορείς να εγκαταστήσεις ό,τι θες - τουλάχιστον δεν έχω ακούσει κάποιον να έχει πρόβλημα εγκατάστασης λειτουργικού. Ένας φίλος (ο οποίος μάλιστα τώρα έχει Surface Pro 2) κυκλοφορούσε χρόνια με MacBook το οποίο "έτρεχε" αποκλειστικά Windows!

 

Ίσως θα έπρεπε να αναθεωρήσεις τα περί "κλειδαμπαρώματος"...

 

Όλα είναι θέμα προτεραιοτήτων. Για σένα είναι π.χ. να τρέχεις ότι εφαρμογή τρέχεις και σε ένα desktop PC που τρέχει Windows 8, για μένα είναι να τρέχω ότι λειτουργικό μου αρέσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Όλα είναι θέμα προτεραιοτήτων. Για σένα είναι π.χ. να τρέχεις ότι εφαρμογή τρέχεις και σε ένα desktop PC που τρέχει Windows 8, για μένα είναι να τρέχω ότι λειτουργικό μου αρέσει.

 

Μια μικρή διόρθωση: για εμένα το βασικό είναι να μπορώ να κάνω τη (όποια) δουλειά μου απροβλημάτιστα - δεν έχω πλέον καιρό να "παίξω" με το Α ή το Β λειτουργικό. Όταν λοιπόν ένας πελάτης ή ένας συνεργάτης ή ένας φίλος, μου στέλνει ένα αρχείο (είτε αυτό είναι έγγραφο είτε φύλλο υπολογισμού είτε αρχείο εικόνας/ήχου) θέλω να μπορώ να το ανοίγω χωρίς να σκέφτομαι αν είναι συμβατό με το α ή το β μηχάνημά μου.

 

Στο γραφείο έχω iMac, στο σπίτι MacBook και στο δρόμο iPad Air. Και παρ' όλο που είμαι χρήστης αποκλειστικά OS X και iOS εδώ και σχεδόν 10 χρόνια, για λόγους συμβατότητας έχω προτιμήσει να εγκαστήσω σε όλα τα παραπάνω το Microsoft Office 365 για να βρω την υγειά μου και να συνεργάζομαι και με τον κόσμο γύρω μου.

Go figure... 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα παιδάκια με τα linux έχουν πλάκα, αν είσαι τόσο καλός στο να χειρίζεσαι αυτό το λειτουργικό κάτσε γράψε drivers μόνος σου για να δουλεύει το wifi και ότι άλλο θες όπως γινόταν και τα παλιά τα χρόνια από τους σκληροπυρηνικούς του είδους, τώρα αν μπήκες απλά να γράψεις οτι το τάμπλετ δεν είναι καλό γιατί δεν μπορείς να βάλεις κάποιο distro απροβλημάτιστα τότε μάλλον δε σου χρειάζεται ούτε το ένα ούτε το άλλο

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα είναι θέμα προτεραιοτήτων. Για σένα είναι π.χ. να τρέχεις ότι εφαρμογή τρέχεις και σε ένα desktop PC που τρέχει Windows 8, για μένα είναι να τρέχω ότι λειτουργικό μου αρέσει.

 

Ακομα μαλλον να καταλαβεις οτι είπες μπούρδα σχετικα με το Macbook. To Macbook είναι ενα Laptop σαν όλα τα άλλα Laptop μονο που ερχετε εγκατεστημενο με OSX. Απο εκει και περα , μπορείς να κανεις Format και να βάλεις ότι θελεις , Windows , Linux , OSX και ότι άλλο λειτουργικό υπάρχει εκει έξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καποιος που θελει και ταμπλετ και λαπτοπ; εκει παει το υβριδιο, σε καποιον που θελει και τα δυο, οχι ενα απο τα δυο

το καταλαβαινω αυτο που λες, αλλα νομιζω πως ποτε ενα τετοιο ταμπλετ δεν θα φτασει την ευχρηστια του λαπτοπ ή την φορητοτητα-απλοτητα του ταμπλετ, αυτο εννοουσα.

και νομιζω πως απο τις πωλησεις μεχρι τωρα, το κοινο δεν εχει αγκαλιασει τετοιες λυσεις. βεβαια φταιει και η αργη με ρυθμους χελωνας προωθησει παγκοσμιως.

και οτι δεν ειναι ξεκαθαρο στο κοσμο τι ακριβως ειναι αυτο το πραγμα, καθως οι περισσοτεροι το συγκρινουν με ταμπλετακια των 150-200ευρω και λενε σιγα μην δωσω 800€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακομα μαλλον να καταλαβεις οτι είπες μπούρδα σχετικα με το Macbook. To Macbook είναι ενα Laptop σαν όλα τα άλλα Laptop μονο που ερχετε εγκατεστημενο με OSX. Απο εκει και περα , μπορείς να κανεις Format και να βάλεις ότι θελεις , Windows , Linux , OSX και ότι άλλο λειτουργικό υπάρχει εκει έξω.

 

Συγκρίνω το laptop κομμάτι που είναι κοινό και στα 2 και είναι αυτό που μ' ενδιαφέρει προσωπικά περισσότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε guys μια απορια. Οι περισσοτεροι που λετε για το Surface Pro 3 το εχετε χρησιμοποιησει καθολου ΑΝ οχι να εχετε αγορασει καποια εκδοση του?

Το Surface pro 3 το εχω αγορασει και ειναι απλα τελειο (απο usa). Σιγα μην το συγκρινεται με iOS or Android. Το λειτουργικο ειναι μακραν το καλυτερο και κυριως για μενα ειναι KAI ενα αριστο laptop.

Αν ποτέ βγαλει η apple OSX με touch για tablet τοτε βλεπουμε, γιατι το iOS δεν λεει μια. ΑΠΛΟ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...