Προς το περιεχόμενο

Το Facebook "κόβει" τα Likes για τους διαγωνισμούς


mary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 39
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Το dislike πότε θα μπει επιτέλους?

Οχι δεν θελουμε. Όπου υπαρχει dislike/downvote, οποιαδηποτε κριτικη σε οτιδηποτε και να κανεις, ερχονται τα φανμπόις και κανουν μηχανικα dislike/downvote χωρις να ποσταρουν μιση προταση.

 

Εχοντας δει πως δουλευει το neckbeard patrol και apple police σε ορισμενα sites, δεν θελω dislike.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nαι αλλά τα σχόλια σβήνονται. Καλά όχι ότι με καίει αλλά θα φάνε τρελή ήττα τα χαζοχαρούμενα όταν βλέπουν στη φωτογραφία με τον κ@λο του dislike :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που επίσης πρέπει να κάνουν, είναι να αφαιρέσουν το να μπορείς να κάνεις like στον εαυτό σου. Βλέπεις σε κάτι προφιλ να κάνουν like όλα τα posts, comments τους... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κοψουν εντελως τα likes μηπως και μειωθει το ανθησμα σελιδων και χρηστων μαιντανων .

Τα likes είναι όλο το fb στην ουσία και έχουν χαρακτηρίσει μια ψηφιακή εποχή. Αποκλείεται να τα κόψουν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το dislike δεν θα μπει ποτέ γιατι

 

α. το facebook (υποτιθεται πως) δεν ειναι site καλλιστειων ή γνωριμιων. ειναι site για να μιλας με τους φιλους σου. δεν υπαρχει λογος ενας φιλος σου να σου κανει dislike.

 

β. θα χασει παρα πολλα ατομα που ενδιαφερονται για τα like συν τις εχθρες που θα δημιουργησει

 

 

η συγκεκριμενη αλλαγη ειναι απο τις ελαχιστες καλες που εχουν μπει μιας και συνηθως βγαινουν χρησιμες επιλογες αντι να μπαινουν.. μια ακομα χρησιμη που μου μπηκε εμενα προ 2 μηνων (και μαλλον δεν εχει μπει σε πολλους γιατι απο οτι εχω δει λιγοι το γνωριζουν) ειναι πως οταν ανεβαζω κατι και το βλεπουν μονο φιλοι (δηλαδη δεν το εχω δημοσια) και το κοινοποιησει ενας απο τους φιλους μου, δεν θα μπορει να το δει κανενας φιλος του. κατι εξαιρετικα χρησιμο μιας και ηταν εντελως σπαστικο να ανεβαζεις μια φωτογραφια σε ενα αλμπουμ, να την κοινοποιει φιλος σου και να στελνει ολους τους ακυρους μεσα στο δικο σου αλμπουμ (στο οποιο μπορει να ειχες ξεχασει καποιες φωτογραφιες δημοσια)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω πατησει ΠΟΤΕ   τετοιο like

εχω κλεισει την σελιδα στο δευτερολεπτο , πριν προλαβει να εμφανιστει αυτη η μαλακια καν !

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα likes τα χρησιμοποιεί κάθε εταιρεία για να αυξήσει τη βάση δεδομένων των χρηστών της στο facebook. Θέλει σταδιακά να βλέπουν όλο και περισσότεροι χρήστες τα posts που κάνει, με σκοπό να προσελκύσει τελικά περισσότερους πελάτες από τα ίδια posts.

 

Έλα όμως που αυτό δημιουργεί πρόβλημα στο facebook επειδή έρχεται σε αντίθεση με το δικό του συμφέρον, αυτό του να κάνεις διαφήμιση για προσέλκυση πελατών. Και έτσι, εδώ και καιρό, έχει μειώσει δραματικά το engagement κάθε σελίδας με τους fans της σε υπερβολικό βαθμό, τόσο που πλέον σελίδες με εκατοντάδες χιλιάδες fans να καταλήγουν να βλέπουν τα posts της μερικές απλά εκατοντάδες μέλη.

 

Αναγκάζει τις εταιρείες δηλαδή το facebook να κάνουν διαφήμιση αλλιώς το exposure είναι πολύ μικρό και πρακτικά αμελητέο σε σχέση με τους fans μιας σελίδας.

 

Ουσιαστικά το μοντέλο που ακολουθήθηκε είναι το εξής: Παρέχω δωρεάν υπηρεσίες στο κοινό, φτιάχνω δηλαδή δικό μου κοινό. 2) Βάζω μέσα εταιρείες και τις γλυκαίνω με το ότι έχουν πρόσβαση σε χιλιάδες καταναλωτές. Αυτό λειτουργεί για κάποιο διάστημα καλά. 3) Σκορπάω αρκετά λεφτά για να διαφημίσω το social marketing και το πόσο αναγκαίο είναι και αν δεν το έχεις χάθηκες. και 4) μια ωραία πρωία τραβάω το χαλί κάτω από τα πόδια τους, μειώνω το engagement δραματικά και αν δεν μου τα σκάσεις σε διαφήμιση ότι έχτισες πάει χαμένο.

 

Δεν υπάρχει πουθενά δωρεάν υπηρεσία, την πληρώνετε πάντα αλλά με έμμεσο τρόπο. Στη συγκεκριμένη περίπτωση το κόστος διαφήμισης στο facebook ενσωματώνεται στο κόστος του προϊόντος που θα αγοράσετε.  Όπως και στις υπηρεσίες της Google, το ίδιο ακριβώς συμβαίνει.

 

Τελικά αυτό που κάνουν όλοι οι λαοί, σαν χάνοι που είμαστε (ίσως είναι και αδύνατο να γίνει αλλιώς - δεν έχω καταλήξει) είναι να επιδοτούμε την Αμερικανική οικονομία. Είναι αυτό που λέμε παγκοσμιοποίηση, μας ξεζουμίζουν από την άλλη πλευρά του πλανήτη και λέμε και ευχαριστώ. Και μετά περιμένουμε η Ελληνική οικονομία να ορθοποδήσει, όσο δεν καταλαβαίνουμε ότι τα λεφτά που φεύγουν προς το εξωτερικό είναι η μεγαλύτερη αιμορραγία για μια οικονομία τόσο θα βυθιζόμαστε προς το πάτο.

 

Βέβαια το πρόβλημα δεν είναι μόνο Ελληνικό. Θα έπρεπε ολόκληρη η Ευρωπαϊκή Ένωση να είχε αντιδράσει αλλά ως συνήθως οι Αμερικανοί είναι πολύ πιο μπροστά όταν πρόκειται για κάτι που πουλιέται, είναι φτιαγμένο από την αρχή μέχρι το τέλος για να πουληθεί. Έχουν και το πλεονέκτημα ότι έχουν επιβάλλει τα Αγγλικά σαν την παγκοσμιοποιημένη γλώσσα, επομένως έχουν άμεσο προβάδισμα σε ότι κάνουν. Συν του ότι όλα τα μεγάλα funds εκεί βρίσκονται, στην Ευρώπη για να πάρεις funding πρέπει να έχεις την super ιδέα και να περάσεις την γραφειοκρατία του αιώνα. Και για πολύ λιγότερα λεφτά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιτέλους...Μόνο να τον παίξουμε μαζί δεν Μου έχουν στείλει..όλο παιχνίδια και μαλακιες...

 

Επίσης τραγικό αυτό με τα κωλοblog και τα Ηλίθια βίντεο τους..Πιο ηλίθιοι αυτοί που τα κάνουν share...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...