Προς το περιεχόμενο

Rise of the Tomb Raider [Xbox 360][Xbox One][PS4]


p3tran

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Eντάξει ρε guys μην πέφτετε όλοι να τον φάτε. Και εγώ δεν πίστευα ότι θα γίνει κάτι τέτοιο με το TR. Ήμουν πεπεισμένος ότι στο ps4 δεν θα βγει για κανένα λόγο, λόγω φυσικά της εμπλοκής της ms στον τίτλο. Εδώ μέχρι και τώρα είχα την εντύπωση πως θα αναγράφεται και πάνω στο game το ''ms studios'', οπότε δεν θα το βλέπαμε στην κονσόλα της Sony παρά μόνο μετά από καιρό (μπορεί και χρόνια)  και στο pc.

 

Η ms θέλει τόσο πολύ να σπρώξει και τα Win10 οπότε θα το δούμε πολύ πιο σύντομα από όσο περιμέναμε. Ελπίζω σε dx12 για το pc.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 486
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Alex, όταν επιμένουν σε μια τόσο συγκεκριμένη διατύπωση όπως το "exclusively on X1 holiday 2015" είναι ύποπτο, ειδικά όταν μετά μασάνε και τα λόγια τους σε ερωτήσεις σχετικά με αυτό. Δε μιλούσαν καν για ολόκληρο χρόνο, μιλούσαν μόνο για holiday 2015 για την αποκλειστικότητα, όχι για την κυκλοφορία. Διαφορετικά, θα το διατυμπάνιζαν με τους πιο ξεκάθαρους όρους.

 

Between the lines βρίσκεται πάντα η αλήθεια στο marketing (κι όχι μόνο, αλλά γι' αυτό μιλάμε εδώ) ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorry κιόλας αλλα έπρεπε να είσαι χάνος για να πίστευες ότι θα εμενε exclusive από την στιγμή που το διατύπωναν έτσι το exclusivity. Έχω φάει το corporate PR με το κιλό οποτε ξέρω ότι λένε ότι τους βολεύει για να μην που αυτό που ισχύει (και η Sony και η MS). PR bullshit translator:

  • "Exclusive" = Είναι exclusive, άμα είναι από first party πολύ δύσκολο να το δεις αλλου όταν είναι από Sony μεριά, πολύ μικρή πιθανότητα να το δεις στο PC άμα είναι από MS μεριά (όταν τους βολεύει να σπρώξουν Dx/Windows κτλ). Άμα είναι third party, πιθανό να το δεις και σε άλλες πλατφόρμες άμα δεν είναι αγορασμένο IP owned από Sony/MS (πχ Ryse/Metal Gear)
  • "Console exclusive" = Exclusive σε μια κονσόλα, πιθανό λόγο κόστους να μην μπορούν να αναπτύξουν οι Dev σε πολλές κονσόλες ή να είναι exclusive deal για MS/Sony όπως ήταν τα Cod map packs στο Xbox τόσα χρονια. Συνήθως πέφτει χρήμα για να μην βγει στην άλλη κονσόλα και ανακοινώνεται σαν console exclusive. Από την στιγμή που είναι third party πάλι είναι πιθανό να βγει και στην άλλη κονσόλα άμα δεν υπάρχει κάποιο σοβαρό involvement με το IP
  • "Timed Exclusive" = Όπως είναι το Tomb Raider, υπάρχει μια συγκεκριμένη περίοδος που είναι exclusive, συνήθως δεν είναι πάνω από χρόνο το exclusivity (βλ. Tomb Raider, Destiny expansions)

Από την στιγμή που η MS δεν έλεγε ότι ούτε είναι exclusive καθαρά αλλα ούτε console exclusive το ROTR ήταν timed exclusive. Πως μπορεί κάποιος να μεταφράσει το "Holiday 2015 Exclusivity" σε Exclusive; Γι' αυτό είπα έκανε μπαμ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμπεριφέρεστε ορισμένοι σαν να χάσατε/βρήκατε το πολύτιμό σας. Τι έγινε δηλαδή που βγαίνει τον επόμενο χρόνο το Tomb Raider στο PS 4; Κάτι τρέχει στα γύφτικα. Θα το παίξουμε όλοι μας στην τελική και θα το απολαύσουμε. Κανένας δεν θα μείνει παραπονεμένος. Στο θέμα των πωλήσεων, προσωπικά δεν πιστεύω ότι και τίγκα αποκλειστικούρα να ήταν το RotTR θα έσπρωχνε μαζικά Xbox One κονσόλες. Είναι τίτλος που δεν αποτελεί ταυτότητα για τις κονσόλες της Microsoft. Επίσης αυτός ο τίτλος είναι τέτοιου τύπου που κάνει τις περισσότερες πωλήσεις τον πρώτο με δεύτερο μήνα όπως τα περισσότερα blockbusters games. Απο κει και πέρα επικρατεί ηρεμία. Δεν θα καταλάβουμε πότε θα έρθει η έκδοση για PS 4 για να μας τον θυμίσει ξανά έτσι όπως προχωρούν με ταχύ ρυθμό τα gaming news.

 

Μια παρατήρηση που θα ήθελα να κάνω είναι ότι σε κανά δυο ελληνικά gaming forums, κάποιοι PS 4 users  βλέπουν το game σαν να είναι κάτι ορεκτικό πριν το Uncharted 4 λες και πρόκειται για κάτι τόσο κοινότυπο που δεν αξίζει τόση διαφήμιση. Προσέξτε όμως μην βγει κάτι  παραπάνω από αξιέπαινος τίτλος (για τα δεδομένα του είδους) και αναθεωρήσετε τις απόψεις σας,

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα, εγώ το πρώτο reboot το τερμάτισα πολλές φορες στο Ps3/Ps4/PC (θεωρώ τον ευατό μου αρκετά μεγάλο TR fan μιας και από τα πρώτα games που έπαιξα ήταν το πρώτο TR στο playstation και μετά όλη την σειρά στο PC μέχρι το TR 2013):

 

3q2kUIi.png

 

Το ξέρω απ' έξω και ανακατωτά το παιχνίδι, και περιμένω πως και πως το καινούργιο. Αλλα και πάλι για εμενα το TR 2013 δεν ήταν καλύτερο game απο τα Uncharted 2/3, οποτε αντίστοιχα δεν περιμένω να είναι αντίστοιχο/καλύτερο του Uncharted 4. Το ότι θα είναι αξιόλογο παιχνίδι είναι σίγουρο και με το παραπάνω, παιχνιδάρα θα είναι. Το ότι δεν το έχω στο ίδιο επίπεδο με το Uncharted 4 δεν σημαίνει ότι το θεωρώ κακό/μέτριο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Φαίνεται πολύ καλό αν και θα προτιμούσα να ειναι λιγότερο auto pilot. Εκτος και αν δειχνουν τέτοια σημεία. Πχ και το reboot ειχε τέτοιες σκηνές αλλά δεν ειχε στον ιδιο βαθμό το auto pilot που έχει πχ το uncharted.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από ότι φαίνεται είναι η εισαγωγή οπότε δεν περιμένω πολλά από εκεί. Αργότερα θα ξεδιπλώνεται περισσότερο το παιχνίδι σε όλους τους τομείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λιγότερο πιστολίδι και περισσότερους/μεγαλύτερους τάφους να έχει κι ας είναι κι όλη η πρώτη ώρα auto pilot :P

 

Εσυ μου φαινεται θελεις πιο πολυ Dungeon RPG και λιγοτερο Tomb Raider :P :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά τα πρώτα tomb raider μέχρι το reboot είχανε focus σε exploration και platforming και λιγότερο σε shooting. Το reboot ήταν ακριβώς το αντίθετο και γι' αυτό κράζαν μερικοί. Το μονο πρόβλημα που έχω εγώ είναι το ότι ακόμα και στο RoTR βλέπουμε την ίδια Lara που γκρινιάζει για τα πάντα και παραπατάει κάθε 5 μετρα, να το καταλάβω στο reboot, αλλα γιατί ξανά; Δώσε μας Lara με αυτοπεποίθηση SQE! Και αλλάξτε την Camilla Luddington, το μονο προσέφερε στην σειρά είναι αυτό:

 

Αλλα βγάζει και νόημα μιας και ο game director του TR reboot/RoTR είναι ένας kinky mofo :devil: NSFW-ish gallery του: http://www.brianhortonart.com/paintings.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Καμίλα ό,τι της λέει ο director κάνει, δε νομίζω πως είναι αυτή πρόβλημα. Ισα ίσα, όταν δε βασανιζόταν εμένα μου άρεσε ως νεαρή Λάρα. Η μόνη κριτική που θα μπορούσα να τους κάνω όσον αφορά την επιλογή της ηθοποιού αφορά το οικονομικό, κι αυτό μόνο εφόσον γκρινιάζει η Squenix για τις πωλήσεις και τα κέρδη.

 

Ενδιαφέρον clue η gallery του director, τώρα βγάζει παραπάνω νόημα αυτό που γίνεται στο παιχνίδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...