Προς το περιεχόμενο

Rise of the Tomb Raider [Xbox 360][Xbox One][PS4]


p3tran

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Aπό το PC Gamer:

 

Why Rise of the Tomb Raider's exclusivity deal is a prehistoric relic

 

 

 

 

Η δημοσίευση μηνυμάτων σε αυτό το forum χρησιμοποιώντας greeklish χαρακτήρες, ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ!

 

το μονο προϊστορικο, ειναι οι αποψεις αυτου του συντακτη, που δηλωνει και ...βγαλμενος απο τις μαχες των κονσολων, τρομαρα του.

α, ψεμματα, υπαρχει και δευτερο προϊστορικο στοιχειο: τα petition :D

 

απο την πρωτη στιγμη εχω γραψει στο θεμα οτι το σημαντικο στοιχειο -για μενα- δεν ειναι το tomb raider καθεαυτου, αλλα αυτο το business model που φαινεται οτι με χαρα της τρεχει η microsoft.

το να ερθει καποιος σε σενα, που εχεις μια εταιρια, και να σου πει: "-ξερεις κατι? εγω θα αναλαβω να σου μειωσω δραστικα το ρισκο, θα σου δωσω μπροστα εγω τα λεφτα να εχεις να πληρωνεις οτι χρειαστεις, θα σου κανω το marketing, τo QA, θα σε βοηθησω σημαντικα στην τεχνολογια σε οποιο κομματι το χρειαστεις. Και το καλυτερο? Η δημιουργια σου, παραμενει στην ιδιοκτησια σου. δεν στην παιρνω εγω στην κατοχη μου επειδη ανοιξα το πορτοφολι μου. Η δουλεια που θα βαλεις τωρα, θα ειναι ΔΙΚΗ σου επενδυση για το ΔΙΚΟ σου μελλον. Ti θελω απο σενα? Θελω να φτιαξεις το απολυτως καλυτερο που μπορεις! και θα τα βρουμε στην πορεια"

οσοι εχετε δικα σας μαγαζια/επιχειρησεις, σκεφτειτε το λιγο αυτο.... ποσο gamechanger ειναι?

 

στη σημερινη εποχη, οπου αρκετοι απο εμας με τα χρονια πληρωνοντας το χομπι μας το αναγαγαμε σε βιομηχανια μεγαλυτερη απο το hollywood (ας το ελεγε κανεις αυτο 15 χρονια πριν, ή 25), τα μεγεθη ειναι μεγαλα και τα ρισκα μεγαλυτερα. μια καλη γκελα σε ενα μεγαλο project μπορει να γονατισει/καταστρεψει ακομα και τους σχετικα μεγαλους παιχτες.

και ερχεται η ms και σου λεει τα παραπανω. και ερχεται και ο καθε ασχετος, και σου λεει οτι αυτο ειναι ...προϊστορικο.. μαλλον ο συντακτης εχει μια πολυ επιφανειακη αποψη για το πως ειναι αυτη η αγορα, ή απλα γραφει για τα κλικς.

 

αυτη η business λογικη που εχει η microsoft στα game studios, δεν ειναι ουτε τυχαια ουτε σπασμωδικη. μυαλα πισω απο αυτα τα business offerings ειναι ατομα οπως ο Seamus Blackley και ο Ken Lobb. τωρα, πιθανον ειναι ο συντακτης να μην ξερει ουτε καν ποιοι ειναι αυτοι, οχι το τι εχουνε κανει και το ποσο εχουνε βοηθησει και ποιους.... απλα κανα κλικ να παιρνουμε... ποιος την .... την σωστη ενημερωση τωρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 486
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Αντε παλι... Πως γίνεται να λετε οτι δεν ειναι time Exclusive οταν οι ιδιοι λενε οτι ειναι??? http://arstechnica.com/gaming/2014/08/new-tomb-raider-game-coming-exclusively-to-xbox-one-next-year/

Ειπαμε το επομενο καλοκαίρι, το xboxone θα πουλήσει λιγα κομματια παραπάνω, οι εκτιμήσεις μου εμενα ειναι οτι γυρω στο Δεκέμβρη με Φλεβάρη θα το δουμε και σε Pc/Ps4 ανετοτατα.. 


Θελεις να παιξεις sunset overdrive,quantum break,hale,gow,tr,forza & fh2,fable,crackdown,DR,TF,ryse κτλπ ?αγοραζεις Χ1

 

Γουσταρεις uncharted,Gow και GT ?Ps4

 

 

Δεν μπορεις να τα εχεις ολα σε μια κονσολα....

 

Για το TR τωρα,ξαναλεμε,δεν ειναι time exclusive γιατι οπως ειπε και ο Spencer δεν νοειται να επενδυσει σε τιτλο και αυτος να κυκλοφορησει και σε ανταγωνιστικη κονσολα

 

"I'm a platform holder, I'm hardly going to invest to go make the PlayStation version of any game. It is a business. So when we go invest with a partner on a big franchise, we're going to come with certain needs we have out of the relationship".

 

Καποια στιγμη ισως το δουμε για pc.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το πιο εύκολο είναι να βιάζεσαι να καταδικάζεις ένα εγχείρημα και κυρίως να προβάλεις και "ηθικούς" λόγους...σαν να λέει πχ ο οπαδός της Real ότι δεν είναι ηθικά σωστό να πάει ο Ronaldo στην Barcelona, παρόλο που μιλάμε για επαγγελματίες

 

αν το επόμενο TR βγει μούφα, όντως θα δικαιολογείται γιούχα και στην MS και στην Crystal και μάλιστα μεγάλη

 

αν βγει όμως το παιχνίδι πολύ καλύτερο και πληρέστερο από το προηγούμενο, τι θα έχουν να πουν οι pure gamers?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν βγει όμως το παιχνίδι πολύ καλύτερο και πληρέστερο από το προηγούμενο, τι θα έχουν να πουν οι pure gamers?

αν εννοεις τι θαπουν αυτοι που παραπονιουνται τωρα, θα πουνε (μιας και αυτα τα "επιχειρηματα" εχουν κοινη πηγη και μετα διαδιδονται) το εξης απλο: << και ποιος μου λεει εμενα οτι το παιχνιδι δεν θα εβγαινε ετσι ακριβως και καλυτερο αν ηταν multiplatform?>>

Αλλα να ξερεις, για να φτασουμε ακομα και σε αυτο το σημειο, θα περασει καποιος καιρος μεχρι να βγει τουλαχιστον στο pc.

μεχρι τοτε, ολοι αυτοι οι "pure gamers" θα λενε το εξης "ΜΟΥΦΑΡΑ!!" ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kουραστηκε και κουρασε πολυ το θεμα οντως. Για την exclusivity εννοειτα μιλω. Εννοειται οτι θα ηταν καλο να εχουμε ολοι προσβαση στο παιχνιδι, δεν ειναι ολα τα πραγματα στη συγκεκριμενη βιομηχανια καλα καμωμενα ομως. Οταν μιλουμε για τεραστια επιχειρηματικα μοντελα, δυστυχως ειναι λογικο και επομενο να βλεπουμε παραδοσιακα multiplatform παιχνιδια να γινονται αποκλειστικα. Κατανοουμε δε εξισου ολοι, οτι ηταν εξισου αναμενομενο η MS να αντιδρασει στην εμπορικη κυριαρχια του PS4. Και ενας πολυ προφανης τροπος αντιδρασης ηταν να ριξει απεναντι στο Uncharted το TR,ακριβως στην περιοδο στην ποια αναμενεται  να κυκλοφορησει το τελευταιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

αν βγει όμως το παιχνίδι πολύ καλύτερο και πληρέστερο από το προηγούμενο, τι θα έχουν να πουν οι pure gamers?

 

Aν βγεί το παιχνίδι καλύτερο πιστεύεις ότι θα έχει την οποιαδήποτε σχέση με τη συμφωνία της MS? Exclusivity deal είναι.

 

Πέρα από αμφιλεγόμενο optimization (που έχουμε ήδη δεί τί παίζει στους cross-platform τίτλους), τί άλλο περιμένεις να προσφέρει στο παιχνίδι αυτή η συμφωνία?

 

Οι ίδιοι οι κάτοχοι των XBOX θα έπρεπε να μποϋκοτάρουνε το παιχνίδι, όχι να καθόμαστε να ορθολογίζουμε τις ενέργειες της όποιας εταιρίας, λές και είμαστε μεγαλομέτοχοί της, όπως καλή ώρα κάνει ο p3tran.

 

Αυτό που έγινε με το ΤR είναι κακό καί για τους gamers στο σύνολο καί για το franchise το ίδιο.

 

Όπως είπα, είναι εξαιρετικό case study.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα καλά τα είπες, το μόνο που δεν κατάλαβα είναι ''Οι ίδιοι οι κάτοχοι των XBOX θα έπρεπε να μποϋκοτάρουνε το παιχνίδι''.Για ποιο λόγο ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα καλά τα είπες, το μόνο που δεν κατάλαβα είναι ''Οι ίδιοι οι κάτοχοι των XBOX θα έπρεπε να μποϋκοτάρουνε το παιχνίδι''.Για ποιο λόγο ;

 

Εκεί εμπίπτει το ethical consumerism στο οποίο αναφέρθηκα προηγουμένως.

 

Όταν ένα παιχνίδι περιλαμβάνει τακτικές με τις οποίες δεν είσαι σύμφωνος, το παιχνίδι δεν το αγοράζεις αλλά ούτε και το παίζεις πειρατικό.

 

Δέν είναι καθόλου εύκολο αυτό και φυσικά εμπίπτει σε όλα τα καταναλωτικά προϊόντα, για τα οποία πολύ συχνά μας βολεύει να κάνουμε τα στραβά μάτια...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα καλά τα είπες, το μόνο που δεν κατάλαβα είναι ''Οι ίδιοι οι κάτοχοι των XBOX θα έπρεπε να μποϋκοτάρουνε το παιχνίδι''.Για ποιο λόγο ;

Ρε παιδι μου, πρεπει εμεις οι ιδιοι να μποϋκοταρουμε τη microsoft που κανει δυνατες κινησεις, ωστε να μην παιζει ο πανθηρας divinity original sin αντι για tomb raider, οπως μας εγραψε στην πρωτη σελιδα :D

 

ρε συ πανθηρα, εχω γραψει -απο την αρχη του θεματος- καποια πραγματα για το πως λειτουργει -ΤΩΡΑ, οχι πριν 5 χρονια- αυτη η αγορα. δεν θες να τα καταλαβεις απο τη μια, και θες να καταλαβεις τα υπολοιπα απο την αλλη. ε δεν προκειται να τα καταλαβεις μισα, παρτο χαμπαρι...

 

το γεγονος οτι σημερα υπαρχουν 2-3 εταιριες στις οποιες μπορει να παει ενας developer (μεγαλος, οχι indie και cowboy) και να πει: "-ξερεις τι? εχω μια ιδεα για το επομενο μεγαλο παιχνιδι, και εχουμε υπολογισει οτι χρειαζομαστε περιπου 80 εκατομμυρια για να το προχωρησουμε", και αυτη η εταιρεια να τον φερει σε ενα meeting με 3-4 ανθρωπους οι οποιοι ΟΝΤΩΣ εναι διατεθιμενοι να αναλαβουν το ρισκο και την χρηματοδοτηση, ΧΩΡΙΣ να απαιτουν των μεταφορα των πνευματικων δικαιωματων, ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ? αν εσυ ησουν αυτος ο χαρισματικος developer, θα ητανε gamechanger για σενα αυτη η φαση , ή οχι?

απαντησε μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκεί εμπίπτει το ethical consumerism στο οποίο αναφέρθηκα προηγουμένως.

 

Όταν ένα παιχνίδι δημιουργήθηκε ή περιλαμβάνει τακτικές με τις οποίες δεν είσαι σύμφωνος, το παιχνίδι δεν το αγοράζεις αλλά ούτε και το παίζεις πειρατικό.

 

Δέν είναι καθόλου εύκολο αυτό και φυσικά εμπίπτει σε όλα τα καταναλωτικά προϊόντα, για τα οποία πολύ συχνά μας βολεύει να κάνουμε τα στραβά μάτια...

Aν το κανουμε αυτο-οχι οτι διαφωνω βεβαιως στις ηθικες προεκτασεις του πραγματος- δεν βλεπω να μπανει ουτε ενας ΑΑΑ τιτλος στη λιστα αγορων μας. Μην σου πω οτι θα πρεπει να κοψουμε και το συγκεκριμενο hobby. Oλων των κολοσσων πανω-κατω ειναι λερωμενη η φωλια. Δυστυχως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτσε ρε 'συ..Τι κέρδος θα έχει ο Xbox-άκιας από το αν το TR βγει και σε άλλες πλατφόρμες ; Αυτός ξέρεις πως σκέφτεται ; ''Βγαίνει για την πλατφόρμα που γουστάρω, fuck yeah'' και δεν τον ενδιαφέρει τι θα γίνει από 'κει και πέρα.Από την άλλη, όσοι δεν έχουν Xbox κλαίνε γιατί δεν θα βγει(Έστω και για συγκεκριμένο χρονικό διάστημα) για τη δική τους πλατφόρμα.Η M$ σου λέει, το κάνω exclusive, είναι γνωστό, θα 'ναι δυνατό θα πουληθούν έξτρα One κονσόλες.Την ίδια τακτική ακολουθεί και με το Halo και γι' αυτό δεν το έχεις δει στο PC.


το γεγονος οτι σημερα υπαρχουν 2-3 εταιριες στις οποιες μπορει να παει ενας developer (μεγαλος, οχι indie και cowboy) και να πει: "-ξερεις τι? εχω μια ιδεα για το επομενο μεγαλο παιχνιδι, και εχουμε υπολογισει οτι χρειαζομαστε περιπου 80 εκατομμυρια για να το προχωρησουμε", και αυτη η εταιρεια να τον φερει σε ενα meeting με 3-4 ανθρωπους οι οποιοι ΟΝΤΩΣ εναι διατεθιμενοι να αναλαβουν το ρισκο και την χρηματοδοτηση, ΧΩΡΙΣ να απαιτουν των μεταφορα των πνευματικων δικαιωματων, ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ? αν εσυ ησουν αυτος ο χαρισματικος developer, θα ητανε gamechanger για σενα αυτη η φαση , ή οχι?

απαντησε μου

Συμφωνούμε, όμως, οι εταιρείες έχουν και fans..Θα πρέπει λοιπόν, να ακουθήσει τακτικές όπου θα ικανοποιεί όσους πιο πολλούς μπορεί(Ικανοποιημένοι ΟΛΟΙ δεν γίνεται να είναι).Παράδειγμα η CryTek, πόσα χρόνια την στήριζε το PC και τους γύρισε την πλάτη, εγώ δεν σου λέω να μην βγει το Crysis στις κονσόλες, να βγει, έξτρα λεφτά θέλουν κι' αυτοί(Άλλο που δεν τα πήραν τελικά και παραλίγο να κλείσουν) αλλά δώσε PROPER PC VERSION.Και όχι, το Crysis 3 δεν ήταν proper PC version, ήταν console port που απλά είχε καλό optimization αλλά ως εκεί, είτε έβαζες τα settings Low, είτε Very High, ήταν σχεδόν το ίδιο, μόνο ο φωτισμός άλλαζε λίγο και τα FPS που πήγαιναν στο πάτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γι'αυτό και είπα ότι δεν είναι εύκολο.

 

Παράδειγμα? Tα Assasin's Creed με το οικτρό τους DRM δεν τα άγγιξα κάν τότε που ήταν φρέσκα και είχαν το hype τους. Ούτε αυθεντικά ούτε πειρατικά. Αγοράστηκαν πολύ αργότερα όταν αφαιρεθηκε το DRM τους.

 

To Ryse? Δεν θα γίνει αγορά ούτε original αλλά ούτε κάν θα το βάλω πειρατικό για "δοκιμή". Όταν θα είναι σε bundle με 1 ευρώ ίσως να το δώ.

 

Το Tοmb Raider ήταν day-1 αγορά από μένα. Τα 40 ευρώ τα είχα έτοιμα μόλις κυκλοφορούσε στο PC. Τώρα? 50%- 75% deal στο Steam ένα χρόνο μετά τη κυκλοφορία του παιχνιδιού στο PC αν και όταν βγεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν βγεί το παιχνίδι καλύτερο πιστεύεις ότι θα έχει την οποιαδήποτε σχέση με τη συμφωνία της MS? Exclusivity deal είναι.

 

 

το γεγονος οτι σημερα υπαρχουν 2-3 εταιριες στις οποιες μπορει να παει ενας developer (μεγαλος, οχι indie και cowboy) και να πει: "-ξερεις τι? εχω μια ιδεα για το επομενο μεγαλο παιχνιδι, και εχουμε υπολογισει οτι χρειαζομαστε περιπου 80 εκατομμυρια για να το προχωρησουμε", και αυτη η εταιρεια να τον φερει σε ενα meeting με 3-4 ανθρωπους οι οποιοι ΟΝΤΩΣ εναι διατεθιμενοι να αναλαβουν το ρισκο και την χρηματοδοτηση, ΧΩΡΙΣ να απαιτουν των μεταφορα των πνευματικων δικαιωματων, ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ? αν εσυ ησουν αυτος ο χαρισματικος developer, θα ητανε gamechanger για σενα αυτη η φαση , ή οχι?

απαντησε μου

 

απάντησε ο Petran για μένα...τα χρήματα που θα διατεθούν για το παιχνίδι θα είναι πολύ περισσότερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα λεφτά οι PC Gamers θα πρέπει να τα δίνουν μόνο σ' αυτούς που νοιάζονται για τους PC Gamers, παράδειγμα η CDPR.Δεν μου έρχεται κάποια άλλη αυτή τη στιγμή, αλλά τέσπα το θέμα είναι περί TR στο One, ας το καθυστερήσουν για να πουληθούν One κονσόλες, αρκεί όταν το βγάλουν για PC να είναι όπως πρέπει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...