Προς το περιεχόμενο

πρόβλημα με τον ηλεκτρικο πινακα


panos0100

Προτεινόμενες αναρτήσεις

πολλα δεν ζηταει ρε συ βετερανε; λεει αν εχει διαροη παμε στα 130 μετα, εγω 300Ε  παιρνω τι να κανουμε στο σπιτι, αλλά θα με πεις αυτο ειναι μια ασφαλεια για μενα πρωτα ετσι δεν ειναι; εσυ ποσα θα παρεις ας πουμε αν εισουνα ηλεκτρολογος; και μου εβαζες αυτο το hager που λεε αυτος;  βασικα ειναι καλη μαρκα; αυτο λεει ειναι πιο πανω και απο legrand και απο ενα αλλο δεν θυμαμαι πιο ειπε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 92
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

πολλα δεν ζηταει ρε συ βετερανε; λεει αν εχει διαροη παμε στα 130 μετα, εγω 300Ε  παιρνω τι να κανουμε στο σπιτι, αλλά θα με πεις αυτο ειναι μια ασφαλεια για μενα πρωτα ετσι δεν ειναι; εσυ ποσα θα παρεις ας πουμε αν εισουνα ηλεκτρολογος; και μου εβαζες αυτο το hager που λεε αυτος;  βασικα ειναι καλη μαρκα; αυτο λεει ειναι πιο πανω και απο legrand και απο ενα αλλο δεν θυμαμαι πιο ειπε

Όταν μιλάμε για την ασφάλεια μαςμδεν παίζουμε με τα χρήματα. Δεν μπορώ να σου πω γιατί δεν είμαι ηλεκτρολόγος.

 

 

Μπορείς να βρεις και κάποιον άλλο να σου πει πόσα θέλει οςι πάντα τέτοιες δουλειές να γίνονται από αδειούχους εγκαταστάτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

100Ε λεει αν μπει και δεν βρει καποια διαροη, αν βρει κατι μετα παμε λεει πιο ακριβα γιατι θα πρεπει να ψαξει που υπαρχει διαροη, νομιζω πρωτο που θα βγαλουμε θα ειναι το ups turbo x μαζει με το πολυμπριζο turbo x :-D


Όταν μιλάμε για την ασφάλεια μαςμδεν παίζουμε με τα χρήματα. Δεν μπορώ να σου πω γιατί δεν είμαι ηλεκτρολόγος.


Μπορείς να βρεις και κάποιον άλλο να σου πει πόσα θέλει οςι πάντα τέτοιες δουλειές να γίνονται από αδειούχους εγκαταστάτες.

αυτος βετερανε, ακου να δεις κατα αρχην ειναι απο το χωριο μου, στον πινακα του χωριου μαλον εβαλε 10Α ασφαλειες και οταν βαζει ενα πλυντιριο ή εναν φουρνο ή κατι βαρυ πεφτουν αμεσως, γιατι ειναι μικρες οι ασφαλειες απο την αλλη αν εβαζε 16Α τοτε θα ηταν σαν εμενα που πχ το πλυντιριο ειχε σπασει ο σταυρος και ειχε ζορι αλλά δεν εφτασε τα αμπερ που επρεπε για να πεσει η ασφαλεια γιατι στο σπιτι μου ειναι 16Α

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικό να πέφτει αν είναι όλα πάνω σε κια ασφάλεια.

 

Κανονικά πρέπει ψυγείο, πλυντήριο σε 16αρα ασφάλεια το καθένα με 2, 5αρι καλώδιο.

 

Φούρνο εννοείς κουζίνα με μάτια κλπ? Αν ναι τότε θέλει διπλή 20αρα ασφάλεια με 4αρι καλώδιο.

 

Το τελευταίο με το σταυρό δεν το κατάλαβα.

 

Επίσης αν κατάλαβα σωστά πριν είχες 10αρες ασφάλειες και τώρα έβαλες 16αρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικό να πέφτει αν είναι όλα πάνω σε κια ασφάλεια.

 

Κανονικά πρέπει ψυγείο, πλυντήριο σε 16αρα ασφάλεια το καθένα με 2, 5αρι καλώδιο.

 

Φούρνο εννοείς κουζίνα με μάτια κλπ? Αν ναι τότε θέλει διπλή 20αρα ασφάλεια με 4αρι καλώδιο.

 

Το τελευταίο με το σταυρό δεν το κατάλαβα.

 

Επίσης αν κατάλαβα σωστά πριν είχες 10αρες ασφάλειες και τώρα έβαλες 16αρες.

βρε Ποποτα το ψυγείο καταναλώνει ~300kWh/year(ολο τον χρόνο) τι 2.5 καλώδιο, αφήστε τους ηλεκτρολόγους να κάνουν δουλειά!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βρε Ποποτα το ψυγείο καταναλώνει ~300kWh/year(ολο τον χρόνο) τι 2.5 καλώδιο, αφήστε τους ηλεκτρολόγους να κάνουν δουλειά!!!

 

Το δικό μας ψυγείο λέει στο ταμπελακι ότι θέλει 10/16 ampere fuse

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βρε Ποποτα το ψυγείο καταναλώνει ~300kWh/year(ολο τον χρόνο) τι 2.5 καλώδιο, αφήστε τους ηλεκτρολόγους να κάνουν δουλειά!!!

 

το 2.5mm^2 διατομη ειναι το ελαχιστο για 16Α γραμμη (17.5max). το 1.5mm^1 ο κανονισμος λεει οτι αντεχει 13Α. δε μπαινουνε στην τυχη τα νουμερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

βρε Ποποτα το ψυγείο καταναλώνει ~300kWh/year(ολο τον χρόνο) τι 2.5 καλώδιο, αφήστε τους ηλεκτρολόγους να κάνουν δουλειά!!!

 

το 2.5mm^2 διατομη ειναι το ελαχιστο για 16Α γραμμη (17.5max). το 1.5mm^1 ο κανονισμος λεει οτι αντεχει 13Α. δε μπαινουνε στην τυχη τα νουμερα.

Νομίζω σε 10αρες ασφάλειεςβάζουμε 1,5αρι και σε 16αρες 2,5αρι Ε?Αποστολή από το Xperia neo v με τη χρήση Insomnia App
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικό να πέφτει αν είναι όλα πάνω σε κια ασφάλεια.

 

Κανονικά πρέπει ψυγείο, πλυντήριο σε 16αρα ασφάλεια το καθένα με 2, 5αρι καλώδιο.

 

Φούρνο εννοείς κουζίνα με μάτια κλπ? Αν ναι τότε θέλει διπλή 20αρα ασφάλεια με 4αρι καλώδιο.

 

Το τελευταίο με το σταυρό δεν το κατάλαβα.

 

Επίσης αν κατάλαβα σωστά πριν είχες 10αρες ασφάλειες και τώρα έβαλες 16αρες.

οχι βετερανε ανεκαθεν εχω 3 ασφαλειες 16Α τωρα της κουζινας και του θερμωσιφονα ειναι οι μεγαλες που εχει καθε σπιτι (συνολο εχω 5 ασφαλειες μαζει με τον 2πολυκο του θερμωστατη) πριν 2 χρονια εβαλα μια ακομα ασφαλεια για το πολυμπριζο που ειναι σε ups μαζει και ο υπολογιστης που η ασφαλεια αυτη ειναι 10Α και με εβαλε και μια γειωση ο ηλεκτρολογος γιατι η πριζα δεν ειχε, στο σπιτι μου ορισμενες πριζες εχουνε γειωση ορισμενες οχι, γιατι θεωρουσαν εκεινα τα χρονια το πατωμα ως γειωση επειδη ειναι απο ξυλο κατω, επισης ειπα για τον σταυρο του πλυντιριου ο οποιος εσπασε και το πλυντιριο εκανε σαν κομπρεσερ λογικο βεβαια γιατι ηταν 22 χρονια οσο χρωνων ειμαι δηλαδη οποτε τα εφτυσε, επειδη ομως τραβουσε αρκετα παραπανω αμπερ η ασφαλεια δεν επεσε γιατι ειναι 16Α ενω αν ηταν 10 θα ειχε πεσει τωρα πηραμε αλλο πλυντιριο παει το παλιο (στο θεμμα μας, ποσο παιρνει ενας ηλεκτρολογος να με βαλει μια πριζα σουκο γενικα σε ολα τα μερη του υπολογιστη οτι εχω στο πολυμπριζο επανω και να με βαλει και ενα ρελε διαφυγης γιατι οντως 130Ε πολλα ειναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το 2.5mm^2 διατομη ειναι το ελαχιστο για 16Α γραμμη (17.5max). το 1.5mm^1 ο κανονισμος λεει οτι αντεχει 13Α. δε μπαινουνε στην τυχη τα νουμερα.

Aν δείτε εσείς οικιακό ψυγείο, 220χ13= 2860w να μου το πείτε και έμενα να παω να το αγοράσω.

 

 

Σε αυτό απάντησα, δεν απάντησα στην σχέση διατομών και αμπερ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εαν ειναι θα ρωτησω κι αλλους ηλεκτρολογους να με πουν, αλλά αυτος ειναι γνωστος μας, και καμια καλη τιμη δεν κανει, με λεει ''κοιτα εχω ποσους λογαριασμους να πληρωσω'' και μου τους εδειξε λεγοντας με οτι δεν εχει δουλεια

 

βαζεις ομως καποιον αγνωστο μεσα στο σπιτι; να σε κανει και πινακα υπαρχει μια πιθανοτητα να σε βαλει και φωτια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν παίζει ρόλο αν είναι γνωστός σας. Βρες έναν ηλεκτρολόγο πες του την περίπτωση και αναλόγως θα σου προτείνει τιμή.

 

Είτε γνωστός είτε μη γνωστός να σας είναι κάποιος, αν δεν είναι καλός σε αυτό που κάνει η ζημιά μπορεί να γίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα σιγουρα, αν ειναι θα κοιταξω καποιον πιο φτηνα να ειναι, αλλά ακομα δεν καταλαβα το υπαρχουν μερικα ρελε που κανουν προσπαθεια να σηκωθουν παλι μονα τους, αν υπαρχει προβλημα πιο το νοημα να ξανα συκωθει μονο του;  επισης το ρελε ειναι μονο για την προστασια του ανθρωπου ή κανει καλο και στην συκευη στην οποια προλαβαινει πριν χαλασει τελειως και κανει το γνωστο μπαμ, ή σε καποιο πολυμπριζο ας πουμε,     καποιος με ειπε οτι ειναι λιγο μπελαλιδικο δηλαδη οτι πεφτει και μετα πρεπει να βρεις τι φταιει αν δεν το βρεις παλι ερχεται ηλεκτρολογος και πεφτει μου ειπε ακομα και αν ενας μετασχηματιστης μπει στην πριζα και πεταξει λιγο μια σπιθα παλι αυτο πεφτει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο σπίτι μας όταν είχαμε πρόβλημα με ασφάλεια που έπεφτε καλέσαμε τον ηλεκτρολόγο και έκανε αυτό που λες με την αφαίρεση συσκευών. Τελικά έφταιγε ένα μίξερ. Το πρόβλημα με τις ασφάλιες που έπεφταν συνεχιζόταν όμως, μια φορά είχε καεί η ασφάλεια του θερμοσίφονα και άλλη μια, και τελικά μας είπε καλύτερα να τις αλλάξουμε όλες γιατί είχαν παλιώσει, από τότε που τις αλλάξαμε δεν υπήρχε πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...