Προς το περιεχόμενο

πρόβλημα με τον ηλεκτρικο πινακα


panos0100

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το ότι είχαν γίνει κατάμαυρες μπορεί να έφταιγαν τυχών χαλαρές συνδέσεις και σπινθηρισμοί. Καλό θα ήταν ο ηλεκτρολόγος να κάνει ένα γενικό έλεγχο στον πίνακα.

 

Pavloa οι ασφάλειες c20 και c25 να φανταστώ είναι για θερμοσίφωνα και κουζίνα ε? Κανονικά όταν τους κατεβάζεις πρέπει να απομονώνει φάση και ουδέτερο. Είναι έτσι γιατί αλλιώς δεν είναι σωστό. Επίσης καλό είναι να προσθέσεις ένα ενδεικτικό για την κουζίνα και ένα για το θερμοσίφωνα μιας και βλέπω ότι έχεις χώρο και δεν είναι ακριβά.

 

panos0100 καλό είναι κάποια στιγμή να αλλαχτούν όλες γιατί δεν τις βλέπω και σε πολύ καλή κατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 92
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Είχαν γίνει κατάμαυρες γιατί ο ηλεκτρολόγος που να είχε περάσει μάλλον πρέπει να το πήρε με λάδωμα το πτυχίο του...είχε φορτώσει τις ασφάλειες πάρα πολύ με συνέπεια να πέφτουν οι ασφάλειες συνέχεια με το παραμικρό φόρτωμα του δυκτίου και απο το ζόρι είχαν μαυρίσει ...τώρα έτσι όπως τα έκανε ο άλλος ηλεκτρολόγος που έφερα δεν έχω κανένα πρόβλημα....ναι έτσι όπως το είπες για κουζίνα και θερμοσίφωνα...για την φάση και ουδέτερο δεν ξέρω πως τα έκανε.....λαμπάκι εννοείς όπως αυτό που έχει είδη;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάλι καλά που δεν πήρες και καμιά φωτιά. Ναι σαν αυτό που έχεις ήδη, καλό είναι να προστεθεί ένα στην ασφάλεια του θερμοσίφωνα και ένα στην ασφάλεια της κουζίνας για να βλέπεις πότε είναι υπό τάση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευτυχώς να λες που δεν έγινε τίποτα....την μια την είχα κρατήσει ..άμα την βρω θα ανεβάσω φώτο να δεις πώς είχε γίνει, αφού και το πλαστικό είχε λιώσει.....θα τον πω αν είναι να έρθει να βάλει και στα δύο ενδεικτικό.....δηλ. μόλις σηκώσω την ασφάλεια του θερμοσίφωνα θα ανάβει; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ παιδια τα αγόρασα τα υλικά πηρα από τον καύκα το ρελε της hager πηρα και μια πριζα σουκο  για τον υπολογιστη οποτε μενει να ερθει ο ηλεκτρολόγος να μου τα περάσει να πω επισης ότι όταν κατεβαζω την ασφαλεια του θερμωσιφωνα πεταει σπιθες η ασφλεια, έναν ηλεκτρολογο που ειχα ρωτησει μου λεει είναι φυσιολογικο αυτό, εσεις τι λετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν η ασφάλεια είναι εντάξει και συνδέσεις σφιχτές τότε είναι το λεγόμενο τόξο(νομίζω). Πες το πάντως στον ηλεκτρολόγο να σου πει τι φταίει.

Επεξ/σία από veteranos123
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ παιδια τα αγόρασα τα υλικά πηρα από τον καύκα το ρελε της hager πηρα και μια πριζα σουκο  για τον υπολογιστη οποτε μενει να ερθει ο ηλεκτρολόγος να μου τα περάσει να πω επισης ότι όταν κατεβαζω την ασφαλεια του θερμωσιφωνα πεταει σπιθες η ασφλεια, έναν ηλεκτρολογο που ειχα ρωτησει μου λεει είναι φυσιολογικο αυτό, εσεις τι λετε;

επειδή οι ασφάλειες είναι πολύ παλιές γιαυτό στο κάνει...δεν είναι τίποτα το ανησυχητικό ...και οι δικιά μου το έκανε...η καινούρια που έβαλα είναι μια χαρά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντος παιδια οντως οι ασφαλειες είναι αρκετα παλιες  είναι 54 χρονια οσο χτιστηκε η οικοδομη μας δηλαδή αλλα οκ αφου δεν είναι και πολύ επικυνδινο το αφηνω αλλά θα το πω και στον ηλεκτρολόγο να μου πει κι αυτος την γνώμη του

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε κάποιες εγκαταστάσεις βάζουν και γενικό διακόπτη.  Από τα λεγομενά σου έχεις μόνο γενική ασφάλεια. Η γενική ασφάλεια πάντα είναι λίγο πιο μικρή από την ασφάλεια της χελώνας έτσι ώστε να πέφτει μόνο  η γενική ασφάλεια και όχι η ασφάλεια στην χελώνα.  Λογικά η γενική ασφάλειά σου πρέπει να είναι 35ampere οπότε θα χρειαστείς ένα ρελέ 220volt 40 ampere και ευαισθησία στα 30ma.

 

Επειδή δεν είμαι ηλεκτρολόγος και ότι ξέρω το ξέρω επειδή ψάχνομαι και ασχολούμαι ερασιτεχνικά δεν μπορώ να σου εγγυηθώ ότι δεν λέω κάτι λάθος.

 

Αυτός δεν μπορεί να σου πει ακριβώς τις πρέπει να πάρεις? 

 

 

Από μάρκες καλές ξέρω την hager και την ABB.

Μια χαρά τα λες, και by the book. Keep up. ;)

 

 

@Panos0100

Ο πρώτος ηλεκτρολόγος που ανέφερες μια χαρά κανονική τιμή σου έδωσε για την δουλειά που έχει ο πίνακας σου.

΄Οταν έρθει ή ώρα να τα βάλεις φώναξε ηλεκτρολόγο, όποιον επιλέξεις, αλλά ηλεκτρολόγο. 

 

Και btw δεν υπάρχουν απότομα ρεύματα που καίνε φαγητά στο φούρνο και παγώνουν ψυγεία.

 

 

/sc

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά τα λες, και by the book. Keep up. ;)

 

 

@Panos0100

Ο πρώτος ηλεκτρολόγος που ανέφερες μια χαρά κανονική τιμή σου έδωσε για την δουλειά που έχει ο πίνακας σου.

΄Οταν έρθει ή ώρα να τα βάλεις φώναξε ηλεκτρολόγο, όποιον επιλέξεις, αλλά ηλεκτρολόγο. 

 

Και btw δεν υπάρχουν απότομα ρεύματα που καίνε φαγητά στο φούρνο και παγώνουν ψυγεία.

 

 

/sc

τοτε τι φταιει; που ο φουρνος καιει το φαγητο; δηλαδη το εχεις σε μια θερμοκρασια και ξαφνικα παει τερμα και καιγονται ολα μεσα στον φουρνο, οπως επισης και το ψυγειο εκει που ειναι κρυο κανονικα ξαφνικα βλεπεις πιανει μια ψυξη μεσα και θελει αποψυξη αν δεν ειναι απο το ρευμα ολα αυτα, απο τι μπωρει να ειναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...