Προς το περιεχόμενο

H πόλη του Μονάχου εξετάζει την επιστροφή στα Windows μετά την αποτυχία του Linux


zanskou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγω πάντως τις προάλλες ψάρωσα ένα τύπο, ψιλοάσχετο μέν αλλά κολλημένο με MS. Τον βάζω να παίξει λίγο σε netrunner, πολύ καλά στημένο και ρυθμισμένο (σε i5 & nvidia gpu), με full aero UI, με wps office 4linux, full support σε Ελληνικά στα πάντα. Ακόμα και ο thunderbird είχε ορθογραφική διόρθωση. Και του λέω είναι preview των windows 9 της MS. Έπαιζε κανα μισάωρο με επιφωνήματα: όρε μάνα μου λειτουργικό που έβγαλαν... πω πω έπαθα πλάκα σου λέω... θα το τσιμπήσω επίσημα μόλις βγει... το θέλω αυριο... κτλ :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω πάντως τις προάλλες ψάρωσα ένα τύπο, ψιλοάσχετο μέν αλλά κολλημένο με MS. Τον βάζω να παίξει λίγο σε netrunner, πολύ καλά στημένο και ρυθμισμένο (σε i5 & nvidia gpu), με full aero UI, με wps office 4linux, full support σε Ελληνικά στα πάντα. Ακόμα και ο thunderbird είχε ορθογραφική διόρθωση. Και του λέω είναι preview των windows 9 της MS. Έπαιζε κανα μισάωρο με επιφωνήματα: όρε μάνα μου λειτουργικό που έβγαλαν... πω πω έπαθα πλάκα σου λέω... θα το τσιμπήσω επίσημα μόλις βγει... το θέλω αυριο... κτλ :D

αυτός για να μην ξέρει να ξεχωρίσει τα windows απο linux πάει να πει πως δεν ξέρει και την διαφορά και πως καλύπτεται με όλα,σαν να δίνεις στην ξανθιά ένα silvia και να της πεις αυτό είναι ωραίο για ντριφτάδικο ενώ το evo είναι για κόντρες :P 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού διάβασα ΟΛΑ τα πορίσματα των ειδικών , θα απαντήσω και εγώ. Θα ξεκινησω με  καποια ποστ που λενε οτι θα γινει συμβουλιο για να δουν τι θα κανουν... Μεγαλε... Μην ελπιζεις, το LINUX θα το πεταξουν στα σκουπιδια. Επειδη εσυ εισαι καμμενος και σπαταλας 13 απο τις 24 ωρες στο PC σου δεν σημαινει οτι ειναι υποχρεωμενος και ο καθε εργαζομενος να ειναι τελειοφοιτος / πορωμενος / καμμενος / η να εχει PhD στην πληροφορικη. Τον απλο μεσο ανθρωπο δεν θα το νοιαξει ΠΟΤΕ τι λειτουργικο φοραει , ΠΟΤΕ τι θεμα εχεις περασει, ΠΟΤΕ αν μπορει να τρεχει 3d effects / compiz κτλ ...-- Και τωρα ανοιξε τις αυταρες σου -- Θελει απλα να κανει τη δουλεια του. Τα εχω διαβασει 10000000 φορες Win VS Linux εχω απαντησει εχω ακουσει. Σου βαζω στοιχημα αν πας και βαλεις Linux με θεμα Win , χαμπαρι δεν θα παρει κανενας. Τελος παντων γιατι τοση υποστιρηξη ? Μηπως μερικοι ειστε χρηματοδοτες εδω μεσα , ή απο καμία Novell ? Το θεμα εχει ειπωθει 200 φορες. Εχεις ζωη ? Θες να τελειωνεις ? Τραβα βαλε Windows.. Θες να καεις ? Τραβα βαλε Linux.  Και αν μου πεις οτι η καθημερινη δουλεια στο Linux δε συμπεριλαμβανει ΚΟΝΣΟΛΑ φωναξε το δυνατα να γελασουμε ολοι μαζι εδω περα..... Στην τελικη θα στου το θεσω και αλλιως .. ΕΣΥ γιατι δε πας να μαθεις στατιστικη μακροοικονιμικα κτλ. Και δε σου λεω πληρη γνωση απλα μια δυο βλακειες .. Θα κατσεις να ακουσεις ? Σιγα μη κατσεις. -- Η οικονομια αναφερθηκε ως παραδειγμα για εναν λογιστικο υπαλληλο -- .
Για να τελειωνει αυτη η ιστορια , οταν αγοραζεις ενα προιον το οποιο σε βοηθαει στο να κανεις τη δουλεια σου πχ WINDOWS - LINUX κτλ , εσεις νομιζετε οτι θα το κατεβασετε θα το καψετε σε ISO και ολα θα ειναι ροδινα. Το support ? Μπα ε ? Τετοια μυαλα κουβαλατε μερικοι εδω μεσα σαν τους Γερμαναραδες και τσαμπα ολη αυτη η αναστατωση. Αλλα με συγχωρειτε ξεχασα οτι ολοι "τρεχετε" μεγαλες πολυεθνικες εταιρειες και μπορει ισως και να σας προσβαλλω.....

Δεν ειπε κανενας οτι το Linux δεν ειναι καλο η οχι . Δεν μιλαμε για αυτο τωρα.

 

Σκεψου εσυ να ειχες εταιρια με 100 υπαλληλους σου λεω εγω και να τρεχαν τιμολογια , παραγγελειες , φορτωσεις , και χιλια αλλα δυο τα οποια ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ εδω μεσα δε γνωριζουν. Ηθελες να εχεις και το support απο επανω ? Ποσα ατομα θα επαρινες ας πουμε για το support ? Ποσα λεφτα ησουν διατεθιμενος να εδινες ? Θα εκανες τετοια κινηση ποτε ? Αν ναι , συγχαρητήρια , δεν θα ανοιξεις ΠΟΤΕ εταιρια γιατι εισαι γαβαθι. Τα ειπα και ξελαφρωσα.

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω πετάξει το Office και χρησιμοποιώ το LibreOffice (και πριν το OpenOffice) εδώ και πολλά χρόνια. Πρόβλημα μηδέν. Τώρα αν θέλει κάποιος να βρει προβλήματα θα βρει.

 

Αρα κανεις δεν δικαιολογειται να εχει προβληματα αφου εσυ τα καταφερες?

 

Η base που εχει ως αντιστοιχη της access ξερεις οτι λειτουργει το ιδιο καλα? Παντως συμβατη σεν ειναι καθολου

Το impress οπως ηδη αναφερθηκε εχει παμπολες ασυμβατοτητες με το powerpoint

Το excel λενε (δεν εχω προσωπικη εμπειρια ομολογουμενως) οτι σε πιο εξεζητημενα macros εχει προβληματα

 

Πρεπει καποια στιγμη να καταλαβουμε οτι δεν εχουν ολοι τις ιδιες αναγκες καθως και οτι λυσεις που λειτουργουν κατα περιπτωση μπορει να μην ειναι πρακτικες σε μεγαλη κλιμακα.

 

Ναι ισως και να μπορουσαν να γλυτωσουν καποια λεφτα αν αγοραζαν μονο πχ την access για οσους τη χρειαζονται η το excel για οσους το χρειαζονται.

Η ανομοιογενεια ομως σε μεγαλους οργανισμους κανει πιο δυσκολα τα πραγματα για τη διαχειριση συστηματων ενω αν ειναι εξυπνοι ισως καταφερουν να πετυχουν καλη τιμη για μαζικα licenses οποτε μετα να μην εχει νοημα να καταφευγουν σε τετοιες κινησεις

 

Για τα υπολοιπα σχολια βεβαια δεν περιμενα και κατι διαφορετικο. Ξαφνικα το γερμανικο δημοσιο εξισωθηκε με το ελληνικο οσον αφορα τις μιζες και οι υπαλληλοι το γυρισαν ολοι στην πασιεντζα.

Ειναι πιο ευκολο να πιστεψουμε οτι υπαρχει καποιο conspiracy που δεν επιτρεπει στο linux να διαδοθει παρα το οτι η υιοθετηση του καταληγει πολλες φορες να δημιουργει τα ιδια η περισσοτερα προβληματα απ'οσα λυνει.

 

Το samba υποθετω το ηξεραν. Ενα παραδειγμα εδωσε το αρθρο με το διαμοιρασμο αρχειων, κατα πασα πιθανοτητα ατυχες. Αν δεν δουμε in context γιατι το ειπαν δεν μπορουμε να καταλαβουμε τι εννοουσαν

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ειναι πιο ευκολο να πιστεψουμε οτι υπαρχει καποιο conspiracy που δεν επιτρεπει στο linux να διαδοθει παρα το οτι η υιοθετηση του καταληγει πολλες φορες να δημιουργει τα ιδια η περισσοτερα προβληματα απ'οσα λυνει.

το ότι όσοι ασχολούνται με υπολογιστές(οι περισσότεροι εδώ μέσα) μπορούν εύκολα να προσαρμόζονται σε άλλο λειτουργικό και να το μάθουν σε μια βδομάδα να το δουλεύουν αξιοπρεπώς(και πολύ λέω) δεν σημαίνει ότι το κάνουν όλοι,δεν υπάρχει καμία συνωμοσία αν στην πράξη δεν αποδίδει ένα λειτουργικό γιατί οι χρήστες απλά δεν τον κατανοούν επειδή έχουν μάθει τα windows και τώρα στα 40 πρέπει να μάθουν κάτι τέτοιο........

συνωμοσία θα ήταν αν δεν δινόταν καμία ευκαιρία στο linux στον επαγγελματικό τομέα αλλά απο την στιγμή που του δίνεται και τα πάει άσχημα δεν υπάρχει καμια συνωμοσία.

και όσο για το γερμανικό δημόσιο ναι είναι πολύ καλύτερο απο το δικό μας και ας είναι μικρότερο σε μια χώρα με οκταπλάσιο πληθησμο τα πάντα δουλεύουν ρολόι γιατί εκεί δεν έχουν πασοκ/νδ και όλα τα άλλα κόμματα να διορίζουν και οι δημοτικοί υπάλληλοι δεν είναι ψηφοφόροι αυτοί και οι οικογένειες τους των εκάστοτε δημάρχων.......

σκ@τ@ στο στόμα μου που λέω καλό λόγο για αυτούς αλλά είναι μια αλήθεια 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ότι όσοι ασχολούνται με υπολογιστές(οι περισσότεροι εδώ μέσα) μπορούν εύκολα να προσαρμόζονται σε άλλο λειτουργικό και να το μάθουν σε μια βδομάδα να το δουλεύουν αξιοπρεπώς(και πολύ λέω) δεν σημαίνει ότι το κάνουν όλοι,δεν υπάρχει καμία συνωμοσία αν στην πράξη δεν αποδίδει ένα λειτουργικό γιατί οι χρήστες απλά δεν τον κατανοούν επειδή έχουν μάθει τα windows και τώρα στα 40 πρέπει να μάθουν κάτι τέτοιο........

συνωμοσία θα ήταν αν δεν δινόταν καμία ευκαιρία στο linux στον επαγγελματικό τομέα αλλά απο την στιγμή που του δίνεται και τα πάει άσχημα δεν υπάρχει καμια συνωμοσία.

και όσο για το γερμανικό δημόσιο ναι είναι πολύ καλύτερο απο το δικό μας και ας είναι μικρότερο σε μια χώρα με οκταπλάσιο πληθησμο τα πάντα δουλεύουν ρολόι γιατί εκεί δεν έχουν πασοκ/νδ και όλα τα άλλα κόμματα να διορίζουν και οι δημοτικοί υπάλληλοι δεν είναι ψηφοφόροι αυτοί και οι οικογένειες τους των εκάστοτε δημάρχων.......

σκ@τ@ στο στόμα μου που λέω καλό λόγο για αυτούς αλλά είναι μια αλήθεια 

 

Νομιζα οτι ηταν προφανες απο το υπολοιπο post μου. Φυσικα και δεν υπαρχει καμια συνομωσια και συμφωνω με αυτα που λες. Εννοουσα οτι καποιοι ειναι πιο προδιατεθειμενοι να προτασουν θεωριες τετοιου ειδους (πχ μιζες) παρα να δεχθουν το γεγονος οτι τελικα μπορει απλως η υιοθετηση να αποδεικνυεται δυσκολη για απολυτως αποδεκτους και δικαιολογημενους λογους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το γερμανικό δημόσιο είναι αναλογικά πολύ, μα πολύ μεγαλύτερο από το ελληνικό

(εκτός κι αν στην Ελλάδα μετράμε για δημόσιο και το MEGA, τον ΔΟΛ, τον Πήγασο και όλο το συρφετό που μας μπουκώνει στο ψέμα)

 

Οι μίζες δεν είναι ελληνικό φαινόμενο. Η διαφθορά στο ελληνικό δημόσιο είναι ψιλικατζίδικη σε σύγκριση για παράδειγμα με την Ιταλία, όπου εξακολουθεί να κάνει κουμάντο η μαφία ακόμη και για την έκδοση άδεια πλανόδιου μικροπωλητή (πέρα από τους πολιτικούς που ελέγχει). Όσο για τη Γερμανία, είναι ΑΝΑΜΦΙΣΒΗΤΗΤΑ ο μεγαλύτερος μιζαδόρος του κόσμου. Όλες οι μίζες που αποκαλύφτηκαν στην Ελλάδα προέρχονταν από τη Γερμανία. Δεν μπορεί λοιπόν να είναι από πίσω διάολοι και από μπροστά άγγελοι (για να μην πω τίποτα πιο χοντρό). Δηλαδή δεν μπορεί μόνο να πληρώνουν μίζες αλλά να μην ξέρουν να παίρνουν. Με την ευκαιρία θυμηθείτε ή ψάξτε λίγο πως αποχώρησε από την προεδρία της χώρας ο προηγούμενος πρόεδρος. Θα διαπιστώσετε ότι και το καλοκουρδισμένο ρολόι το χρειάζεται το λαδάκι του.

 

Πριν αναφερθώ στο λίνουξ μία σημείωση για τις σουίτες γραφείου. Όση ασυμβατότητα υπάρχει μεταξύ MS office και Libre Office, άλλη τόση και ίσως περισσότερη ασυμβατότητα υπάρχει μεταξύ των διαφορετικών εκδόσεων του ίδιου του MS office. Το συμπέρασμα αυτό προέρχεται αποκλειστικά από προσωπική εμπειρία. Ίσως να έπεσα σε συγκεκριμένες εκδόσεις του MS office που είχαν πρόβλημα. Αλλά για να το ξεπεράσω έκανα μετατροπές αρχείων με Libre Office!

 

 

Το λίνουξ τώρα. Για μένα είναι καθαρά θέμα πολιτικής απόφασης. Δεν μου λέει απολύτως τίποτα για την ποιότητα του λειτουργικού. Είναι εξίσου αδιάφορο με την μάρκα αυτοκινήτων που επέλεξε να αγοράζει ο δήμος Μονάχου. Αν ο δήμος αποφάσιζε για πολιτικούς λόγους να χρησιμοποιεί μόνο αυτοκίνητα γερμανικής κατασκευής θα το έβρισκα λογικό, χωρίς να σημαίνει ότι τα γερμανικά είναι σίγουρα τα καλύτερα. Αν επέλεγε να χρησιμοποιεί μόνο ευρωπαϊκής κατασκευής αυτοκίνητα, πάλι λογικό θα το έβρισκα. Αν αποφάσιζε να χρησιμοποιεί μόνο αμερικάνικα αυτοκίνητα, θα έλεγα ότι έχουν μαλάκα δήμαρχο. Το ίδιο λέω και τώρα για την εγκατάλειψη του Linux.

 

ΥΓ. Το παράδειγμα με τα αυτοκίνητα είναι «χοντρό», διότι όλοι γνωρίζουμε την διαδικασία προμηθειών που οφείλουν να ακολουθούν οι δήμοι στην ΕΕ, με διαγωνισμούς κλπ. Αλλά είναι ενδεικτικό για να περιγράψω τον πολιτικό χαρακτήρα της απόφασης.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να δαπανηθούν μεγάλα χρηματικά ποσά για την ανάπτυξη νέων εφαρμογών όπως ο διαμοιρασμός αρχείων με Windows PC

 

Α. Και τοσα χρονια πως ακριβως γινοταν ο διαμοιρασμος? Με αλογα?

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όση ασυμβατότητα υπάρχει μεταξύ MS office και Libre Office, άλλη τόση και ίσως περισσότερη ασυμβατότητα υπάρχει μεταξύ των διαφορετικών εκδόσεων του ίδιου του MS office.

 

Τώρα μου θύμισες το μαζικό πακέτο που έπεσε με το Office 2007 και τα *x αρχεία που δεν άνοιγαν με τα προηγούμενα office χωρίς να εγκαταστήσεις ένα fix.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Linux είναι εξαιρετικό για κάποια πράγματα (servers, farms, embedded κλπ) αλλά στο desktop έχει αποτύχει.

Δεν είναι θέμα καλού και κακού. Όλος ο κόσμος ξέρει τα windows και είναι δύσκολο να συνηθίσει κάτι άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού διάβασα ΟΛΑ τα πορίσματα των ειδικών , θα απαντήσω και εγώ. Θα ξεκινησω με  καποια ποστ που λενε οτι θα γινει συμβουλιο για να δουν τι θα κανουν... Μεγαλε... Μην ελπιζεις, το LINUX θα το πεταξουν στα σκουπιδια. Επειδη εσυ εισαι καμμενος και σπαταλας 13 απο τις 24 ωρες στο PC σου δεν σημαινει οτι ειναι υποχρεωμενος και ο καθε εργαζομενος να ειναι τελειοφοιτος / πορωμενος / καμμενος / η να εχει PhD στην πληροφορικη. Τον απλο μεσο ανθρωπο δεν θα το νοιαξει ΠΟΤΕ τι λειτουργικο φοραει , ΠΟΤΕ τι θεμα εχεις περασει, ΠΟΤΕ αν μπορει να τρεχει 3d effects / compiz κτλ ...-- Και τωρα ανοιξε τις αυταρες σου -- Θελει απλα να κανει τη δουλεια του. Τα εχω διαβασει 10000000 φορες Win VS Linux εχω απαντησει εχω ακουσει. Σου βαζω στοιχημα αν πας και βαλεις Linux με θεμα Win , χαμπαρι δεν θα παρει κανενας. Τελος παντων γιατι τοση υποστιρηξη ? Μηπως μερικοι ειστε χρηματοδοτες εδω μεσα , ή απο καμία Novell ? Το θεμα εχει ειπωθει 200 φορες. Εχεις ζωη ? Θες να τελειωνεις ? Τραβα βαλε Windows.. Θες να καεις ? Τραβα βαλε Linux.  Και αν μου πεις οτι η καθημερινη δουλεια στο Linux δε συμπεριλαμβανει ΚΟΝΣΟΛΑ φωναξε το δυνατα να γελασουμε ολοι μαζι εδω περα..... Στην τελικη θα στου το θεσω και αλλιως .. ΕΣΥ γιατι δε πας να μαθεις στατιστικη μακροοικονιμικα κτλ. Και δε σου λεω πληρη γνωση απλα μια δυο βλακειες .. Θα κατσεις να ακουσεις ? Σιγα μη κατσεις. -- Η οικονομια αναφερθηκε ως παραδειγμα για εναν λογιστικο υπαλληλο -- .

Για να τελειωνει αυτη η ιστορια , οταν αγοραζεις ενα προιον το οποιο σε βοηθαει στο να κανεις τη δουλεια σου πχ WINDOWS - LINUX κτλ , εσεις νομιζετε οτι θα το κατεβασετε θα το καψετε σε ISO και ολα θα ειναι ροδινα. Το support ? Μπα ε ? Τετοια μυαλα κουβαλατε μερικοι εδω μεσα σαν τους Γερμαναραδες και τσαμπα ολη αυτη η αναστατωση. Αλλα με συγχωρειτε ξεχασα οτι ολοι "τρεχετε" μεγαλες πολυεθνικες εταιρειες και μπορει ισως και να σας προσβαλλω.....

Δεν ειπε κανενας οτι το Linux δεν ειναι καλο η οχι . Δεν μιλαμε για αυτο τωρα.

 

Σκεψου εσυ να ειχες εταιρια με 100 υπαλληλους σου λεω εγω και να τρεχαν τιμολογια , παραγγελειες , φορτωσεις , και χιλια αλλα δυο τα οποια ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ εδω μεσα δε γνωριζουν. Ηθελες να εχεις και το support απο επανω ? Ποσα ατομα θα επαρινες ας πουμε για το support ? Ποσα λεφτα ησουν διατεθιμενος να εδινες ? Θα εκανες τετοια κινηση ποτε ? Αν ναι , συγχαρητήρια , δεν θα ανοιξεις ΠΟΤΕ εταιρια γιατι εισαι γαβαθι. Τα ειπα και ξελαφρωσα.

οπως ειπες ο τελικος χρηστης δε ενδιαφερθει για το OS ..

αμα καποιος δεν παιζει παιχνιδια γιατι να βαλει windows ε? γιατι να ειναι πειρατης ... βαλε πχ linux mint δεν χρειαζεσαι cli ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α. Και τοσα χρονια πως ακριβως γινοταν ο διαμοιρασμος? Με αλογα?

post-192952-0-69250300-1408509097_thumb.jpg

 

 

 

 

Διευκρινηση φωτογραφιας:

Δεν ειναι κινεζοι,μη μπερδευτητε,αλλα ελληνες συνταξιουχοι του δημοσιου,που

ξενιτευτικαν στην Κινα,για μια "καλυτερη" ζωη!:P

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

snapback.png

 

στο λύκειο που έφτιαχνα κάτι ψεφτοεργασίες με κάλυπτε το open office,όταν πήγα στο τει πριν 3 χρόνια που όλοι μα όλοι απο φωτοτυπάδικα μέχρι καθηγητές είχαν το office της ms το open office ήταν παντελώς άχρηστο με τις ασυμβατότητες του που τα έδειχνε όπως να ναι που έκοβε κομμάτια απο το περιεχόμενο και όταν έφτιαχνα κάτι και το πήγαινα δεν μπορούσε να το ανοίξει κανείς μετά κατέβασα το Office και βρήκα το φώς μου αφού είναι και πολύ καλύτερο αλλά κυρίως ΣΥΜΒΑΤΟ με όλο τον κόσμο.

συνηθως στο layout υπαρχει το προβλημα.. αν κ εχουν βελτιωθει πολυ τα πραγματα σχετικα με 3 χρονια πριν..

 

υ.γ αν δεν υπηρχαν κ αυτα... θα πουλιοταν το office 1000€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...