Προς το περιεχόμενο

H πόλη του Μονάχου εξετάζει την επιστροφή στα Windows μετά την αποτυχία του Linux


zanskou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συγνωμη κιολας, αλλα τα προβληματα που αντιμετωπιζουν ειναι γελοια και πολυ ευκολα να λυθουν, αλλα μαλλον οπως συνηθιζετε στο δημοσιο για να λυσουν ενα πολυ απλο πραγμα οπως το τοπικο δικτυο μεταξυ linux-windows και μαλιστα για εναν απλο διαμερισμο αρχειων, δαπανησαν 1-2 εκατομμυρια ευρω με τις μιζες για να φτιαξουν ενα ειδικο προγραμμα.

 

Επισης open office, libre office, δεν τους εκανε μαλλον.

 

Τελος αν εχουν ειδικα προγραμματα μονο για windows επρεπε να το σκεφτουν πιο νωρις, αλλα μαλλον οπως ειπα, παντου το δημοσιο ειναι το ιδιο τελικα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πιστεύω ότι απλά είναι πολλά τα λεφτά της μίζας και τίποτα άλλο.

Δεν πιστεύω ότι με τόσες multiplatform εφαρμογές που υπάρχουν πλέον σήμερα να μην γίνεται η δουλειά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η δικιά μου εμπειρία (από ιδιωτικό και δημόσιο) λέει ότι ένας "τίμιος συμβιβασμός" είναι αγοράζουμε μόνο λειτουργικό windows, και οτιδήποτε άλλο προσπαθούμε να είναι ανοικτού λογισμικού (windows με libre office κτλ). 

 

Αυτό είναι νομίζω το μόνο ρεαλιστικό που μπορεί να λειτουργήσει σε οργανισμούς με "κοινούς" χρήστες.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο και μόνο που διαβάζει κανείς αυτό

"Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να δαπανηθούν μεγάλα χρηματικά ποσά για την ανάπτυξη νέων εφαρμογών όπως ο διαμοιρασμός αρχείων με Windows PC"

καταλαβαίνει πως μόνο και μόνο αυτή η σκέψη επιστροφής είναι για τα μπάζα.... εκτός και παίζει καμιά μιζούλα στην μέση...

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

I came for the comments...

 

(ιδιαιτερα θεϊκά τα comments περι μιζων)

 

Οταν για να αναβαθμιστεις στην νεοτερη εκδοση της νεας διανομης σου πρεπει υποχρεωτικα να ανεβεις kernel version, κατι που οι ιδιοι οι developers του kernel παρδεχονται οτι σπαει συμβατοτητα με proprietary drivers, συν οτι αλλη συμβατοτητα σπασει το X.org, τι περιμενεις;

 

Τουλαχιστον στο Android υπαρχουν μεσοβεζικες λυσεις οπως τα API levels που βοηθανε οσους μενουν με παλιες εκδοσεις. Στο linux ή πας στην καινουρια εκδοση και χανεις συμβατοτητα με υπαρχοντες drivers και προγραμματα ή μενεις στην παλια χωρις καινουρια προγραμματα ή με τελειως unofficial backports.

 

ΥΓ: Η ελευθερη αγορα μισει τα meritocracies. Μερικοι kernel devs να οριζουν ετσι απλα την συμβατοτητα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Στο linux ή πας στην καινουρια εκδοση και χανεις συμβατοτητα με υπαρχοντες drivers

Από το 1998 που ασχολούμαι με το Linux αυτό δεν το έχω δει ποτέ αν μου πεις για τα windows ναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν για να αναβαθμιστεις στην νεοτερη εκδοση της νεας διανομης σου πρεπει υποχρεωτικα να ανεβεις kernel version, κατι που οι ιδιοι οι developers του kernel παρδεχονται οτι σπαει συμβατοτητα με proprietary drivers, συν οτι αλλη συμβατοτητα σπασει το X.org, τι περιμενεις;

 

? ! ? ! ? ! ? ! ? ! ? ! ? ! ? ! ?

 

 

για να αναβαθμιστεις στην νεοτερη εκδοση της νεας διανομης σου πρεπει υποχρεωτικα να ανεβεις kernel version

Το ίδιο συμβαίνει σε κάθε λειτουργικό. Μια νέα έκδοση έχει νέο πυρήνα. Άλλο πυρήνα τα XP, τα Vista, τα 7 ...

 

Όσο κίνδυνο έχεις στα windows -μετά από αναβάθμιση- να μην σου παίξει κάποιος drivers τόσο έχεις και στο Linux.

 

 

 

Και μιλάμε για οργανισμό. Δεν κάνει upgrade τη διανομή. Μόνο security updates περνάνε συνήθως.

 

 

Παιδιά ας μη λέμε ο,τι να 'ναι.

 

 

-

 

 

Τώρα σύμφωνα με αυτά που γράφει το άρθρο:

Όντως είναι πολύ απλά προβλήματα αυτά που αναφέρει. Είναι εντυπωσιακό και ύποπτο πως δε βρέθηκε ομάδα/εταιρεία με το ανάλογο know how να παράσχει λύσεις για αυτά και μάλιστα σε λογικό κόστος.

 

 

Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να δαπανηθούν μεγάλα χρηματικά ποσά για την ανάπτυξη νέων εφαρμογών όπως ο διαμοιρασμός αρχείων με Windows PC αλλά και για να γίνουν διάφορες, απαραίτητες τροποποιήσεις στο λειτουργικό ώστε να διασφαλίζεται η ομαλή λειτουργία όλων των υπηρεσιών.

??? ??? ??? ???

Samba... 

 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να δαπανηθούν μεγάλα χρηματικά ποσά για την ανάπτυξη νέων εφαρμογών όπως ο διαμοιρασμός αρχείων με Windows PC.

 

Καλά, άμα το 'χε κάνει αυτό εδώ κανας Έλληνας, παίζει να 'τρωγε χαλαρά καμιά 20αρα στην ψειρού.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω για το Μόναχο, στο Ηνωμένο Βασίλειο πάντως αποφασίστηκε η καθιέρωση του Open Document Format σαν standard σε όλο το δημόσιο, οπότε μεταξύ τους τουλάχιστον δεν θα έχουν το οποιοδήποτε πρόβλημα συμβατότητας. Επίσης δεν καταλαβαίνω τον τίτλο της είδησης. Από πότε είναι αποτυχία του λειτουργικού η όποια ασυμβατότητα που έχουν οι ελεύθερες σουίτες γραφείου με τα documents του MS Office; Είναι σαν να λέω ότι φταίει η Mercedes γιατί στο αυτοκίνητο της εγκατέστησα ένα ηχοσύστημα που δεν υποστηρίζει bluetooth ή δεν έχει θύρα USB.

 

@kurkosdr

 

Γι' αυτό υπάρχουν οι rolling release διανομές

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φραπεδέλληνες κανονικοί σε όλο τους το μεγαλείο. Βγάλατε πόρισμα και συμπεράσματα από ένα σύντομο, κακομεταφρασμένο άρθρο.

 

Στο γερμανικό άρθρο λέει ότι η απόφαση δεν είναι τελική αλλά ότι πιθανότατα θα συστήσουν μία ανεξάρτητη επιτροπή για να εξετάσουν τι θα κάνουν. Η επιστροφή σε λογισμικό της Microsoft είναι μία πιθανότητα, όχι δεδομένο. Ο δήμαρχος φαίνεται να συμφωνεί με τον 2ο αντιδήμαρχο αλλά αντιδρά η 3η αντιδήμαρχος.

 

Σαν αιτία για την ανάγκη εξέτασης αναφέρει ο [edit, ο αντιδήμαρχος, όχι ο δήμαρχος] τα ατελείωτα παράπονα των χρηστών από όλες τις υπηρεσίες του δήμου και τα προβλήματα συμβατότητας λόγω του ότι η πλειοψηφία των πολιτών και σχεδόν όλες οι άλλες αρχές στη Γερμανία χρησιμοποιούν λογισμικό της Microsoft. Και σαν παράδειγμα ότι το λογισμικό ανοικτού κώδικα ορισμένες φορές υστερεί, αναφέρει και ότι πέρασαν εβδομάδες (!) πριν ο ίδιος ο δήμαρχος μπορέσει να πάρει το υπηρεσιακό κινητό του smartphone, γιατί δε δούλευε το e-mail σε αυτό. Έπρεπε να σετάρουν ένα mail server για να μπορέσει να δουλέψει ενώ χάθηκε (σε όλους) το ενιαίο πρόγραμμα διαχείρισης e-mails, ραντεβού και επαφών.

 

Τέλος, ο αντιδήμαρχος αναφέρει ότι η απόφαση το 2004 για την υιοθέτηση του Linux είχε και πολιτικά κίνητρα γιατί ο τότε δήμαρχος περιφανευόταν ότι ο δήμος θα είναι πλέον ανεξάρτητος από τη Microsoft και ότι δε θα φεύγουν λεφτά για άδειες χρήσης στις ΗΠΑ*.

 

*Με την έννοια ότι η απόφαση είχε ληφθεί όχι με τεχνικά αλλά με πολιτικά κριτήρια, γι' αυτό τελικά ο δήμος βλάφθηκε.

 

 


Πάντως με το LibreOffice δεν τίθεται θέμα συμβατότητας με το Office. (Προσωπική εμπειρία).

 

Off topic αλλά βρίσκω την αφορμή να πω το εξής:

 

Στους προσωπικούς μου Η/Υ δεν έχω office (και ναι, ξέρω να το κατεβάσω πειρατικά αλλά δε θέλω).

 

Το Open Office έχει και παραέχει θέματα συμβατότητας. Και στο writer και στο impress (καλά, ειδικά στο impress τις ξεσκίζει τις παρουσιάσεις). Εγκατέστησα όμως το WPS (ο δωρεάν διάδοχος του Kingsoft Office, ακόμα σε στάδιο beta) και έπαθα την πλάκα μου. Οι Κινέζοι έχουν δημιουργήσει ένα κα-τα-πλη-κτι-κό κλώνο του Office 2010 και κυρίως με απίστευτη συμβατότητα. Άνοιξα μία πολύπλοκη παρουσίαση στο αντίστοιχο του Powerpoint και έπαθα την πλάκα μου. Την προβάλλει τέλεια (ενώ το Open Office/ Libre Office ούτε καν αξιοπρεπώς).

 

To προτιμώ με χίλια γιατί επιπλέον είναι και πολύ μικρότερο download σε σύγκριση με το MS Office (βέβαια είναι μόνο τρία προγράμματα, τα αντίστοιχα των word, excel, powerpoint)

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως με το LibreOffice δεν τίθεται θέμα συμβατότητας με το Office. (Προσωπική εμπειρία).

Έχω πετάξει το Office και χρησιμοποιώ το LibreOffice (και πριν το OpenOffice) εδώ και πολλά χρόνια. Πρόβλημα μηδέν. Τώρα αν θέλει κάποιος να βρει προβλήματα θα βρει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

snapback.png

Πάντως με το LibreOffice δεν τίθεται θέμα συμβατότητας με το Office. (Προσωπική εμπειρία).

στο λύκειο που έφτιαχνα κάτι ψεφτοεργασίες με κάλυπτε το open office,όταν πήγα στο τει πριν 3 χρόνια που όλοι μα όλοι απο φωτοτυπάδικα μέχρι καθηγητές είχαν το office της ms το open office ήταν παντελώς άχρηστο με τις ασυμβατότητες του που τα έδειχνε όπως να ναι που έκοβε κομμάτια απο το περιεχόμενο και όταν έφτιαχνα κάτι και το πήγαινα δεν μπορούσε να το ανοίξει κανείς μετά κατέβασα το Office και βρήκα το φώς μου αφού είναι και πολύ καλύτερο αλλά κυρίως ΣΥΜΒΑΤΟ με όλο τον κόσμο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...