Προς το περιεχόμενο

H πόλη του Μονάχου εξετάζει την επιστροφή στα Windows μετά την αποτυχία του Linux


zanskou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν ξερω αν σου ξεφυγε, παντως εδω και πολυ καιρο οι servers ειναι μεγαλο κομματι της δουλειας της MS. Στα κινητα μπορει να απετυχε αλλα στους servers το linux σε καμια περιπτωση δεν παιζει μονο του

 

Χμ ναι έχεις δίκιο. Λάθος μου. Servers, έχει ανέβει αρκετά τα τελευταία χρόνια. Η λογική σε αυτό που θέλω να πω είναι ίδια. Όταν στο λίνουξ έχεις νέα έκδοση πυρήνα έχεις νέα έκδοση πυρήνα. Μπορείς να πας όπου θες να την περάσεις όλοι χαρούμενοι. Κάτι τέτοιο δεν υπάρχει ούτε με την apple, ούτε με την microsoft....

 

Τέσπα η λογική σε αυτό που λέω δεν αλλάζει....

Το να κρέμεσαι από μια κερδοσκοπική εταιρία για το αν θα σου δώσει απντέητς είναι εκνευριστικό. Μπορείς να το δεις και στα ντεσκτοπ λειτουργικά που κάθε φορά παίζουμε ζάρια για το αν θα βγουν καλά γουίντοους....

 

Πάντως ποτές δεν κατάλαβα γιατί να σε βολεύει ο windows server, όταν έχεις ένα shell σε λίνουξ.... Ο λόγος βασικά που πήγα σε λίνουξ είναι ακριβώς αυτός, γιατί χρησιμοποιώ πολύ terminal. Νεβερμαιντ....

 

 

Για μένα είναι νωρίς να πούμε ότι στα κινητά απέτυχε. Βλέπω να έχει μέλλον κι έκει

 

Απέτυχε, αλλά μπορεί να ανακάμψει.

Ούτως ή άλλως εκεί δεν παίζει ρόλο το λειτουργικό τόσο....

Εδώ το αντροιντ που αν εξαιρέσεις το λίνουξ είναι σκατένιο γιατί στην γκουγκλ κάνανε ναρκωτικά και αποφασίσανε να βάλουν τζάβα σε εμπέντιτ σύστημα έχει κυριαρχίσει (καλά δε νομίζω να φταίει η γκούκλ αλλά η γκουκλ φταίει). Και ο λόγος γιατί η αππλ είναι αντίπαλος...

Και όταν η αππλ είναι αντίπαλος τότε πάντα είναι δεύτερη....

Παρολαυτά παίζει τεράστιο ρόλο το μάρκετινγκ. Π.χ ένα καλό λειτουργικό που πέθανε ήταν το μιγκο, αλλά ανέκαθεν η νόκια είχε θέματα στο να προωθήσει πράματα και πάτωσε....

 

Η μάικροσοφτ έχει φτιάξει καλό πράμα για κινητά, αλλά δεν φτάνει να είναι καλό....

Επεξ/σία από ShevaGR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμ ναι έχεις δίκιο. Λάθος μου. Servers, έχει ανέβει αρκετά τα τελευταία χρόνια. Η λογική σε αυτό που θέλω να πω είναι ίδια. Όταν στο λίνουξ έχεις νέα έκδοση πυρήνα έχεις νέα έκδοση πυρήνα. Μπορείς να πας όπου θες να την περάσεις όλοι χαρούμενοι. Κάτι τέτοιο δεν υπάρχει ούτε με την apple, ούτε με την microsoft....

 

Και καθε φορα που βγαινει νεα εκδοση πηρυνα τρεχουν ολοι να αναβαθμισουν τους σερβερ τους? Και με τις αναβαθμισεις στο linux μπορουν να πανε στραβα τα πραγματα

 

Τέσπα η λογική σε αυτό που λέω δεν αλλάζει....

Το να κρέμεσαι από μια κερδοσκοπική εταιρία για το αν θα σου δώσει απντέητς είναι εκνευριστικό. Μπορείς να το δεις και στα ντεσκτοπ λειτουργικά που κάθε φορά παίζουμε ζάρια για το αν θα βγουν καλά γουίντοους....

 

Τωρα μιλας για τα hotfixes στο windows update η για τις νεες εκδοσεις των windows? Για τα hotfixes φυσικα δεν τιθεται θεμα, ερχονται τακτικα σε προβλεψιμα διαστηματα και μπορεις να φτιαξεις ειδικο update σερβερ για την πληρη ελεγχο της διαδιασιας αναβαθμισης του συνολου των συστηματων.

Με support που κραταει τοσα χρονια (τα windows 7 και server 2008R2 εχουν τουλαχιστον μεχρι το 2010) εχεις απλετο χρονο και μεχρι τοτε εξεταζεις με την ησυχια σου εναλλακτικες

 

Πάντως ποτές δεν κατάλαβα γιατί να σε βολεύει ο windows server, όταν έχεις ένα shell σε λίνουξ.... Ο λόγος βασικά που πήγα σε λίνουξ είναι ακριβώς αυτός, γιατί χρησιμοποιώ πολύ terminal. Νεβερμαιντ....

 

Καταρχην, εδω και χρονια υπαρχει το powershell στα windows που σου δινει μεγαλες δυνατοτητες scripting και ολο και περισσοτερα σερβεροπακετα οπως ο exchange μπορουν να ελεγθουν πληρως με αυτο. Αλλα και servers αλλων εταιριων προσφερουν add ons για ελεγχο μεσω αυτου.

Για σερβεροπακετα αλλων, το ποσο θα δουλευει με το shell εχει να κανει με το τι δυνατοτητες σου προσφερει το πακετο. Και το cmd ακομα αμα ξερεις να το χρησιμοποιεις μπορεις να κανεις πολλα πραγματα αλλα οι πιο πολλοι απλως δεν ασχολουνται ουτε ενδιαφερονται να το υλοποιησουν. Δεν εχει αμεσα να κανει με περιορισμους του cmd το οτι οι περισσοτεροι που γραφουνε σερβερ προγραμματα ειδικα για windows δεν κανουνε expose τις λειτουργιες τους σε shell.

 

Windows server επισης ειναι πρακτικα μονοδρομος αν εχεις δικτυο με windows clients. Active directory και windows file sharing της προκοπης δεν μπορεις να φτιαξεις με samba

 

Ειναι επισης (πρακτικα παλι) μονοδρομος αν θες να χρησιμοποιησεις .net για web application server

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Και καθε φορα που βγαινει νεα εκδοση πηρυνα τρεχουν ολοι να αναβαθμισουν τους σερβερ τους? Και με τις αναβαθμισεις στο linux μπορουν να πανε στραβα τα πραγματα

 

Όχι, αλλά μεγαλύτερο rate νέων kernels, σημαίνει πιο γρήγορα καλύτεροι kernel στο χρόνο ακόμα και στον server σου....

 

Τωρα μιλας για τα hotfixes στο windows update η για τις νεες εκδοσεις των windows? Για τα hotfixes φυσικα δεν τιθεται θεμα, ερχονται τακτικα σε προβλεψιμα διαστηματα και μπορεις να φτιαξεις ειδικο update σερβερ για την πληρη ελεγχο της διαδιασιας αναβαθμισης του συνολου των συστηματων.

Με support που κραταει τοσα χρονια (τα windows 7 και server 2008R2 εχουν τουλαχιστον μεχρι το 2010) εχεις απλετο χρονο και μεχρι τοτε εξεταζεις με την ησυχια σου εναλλακτικες

 

Όχι δε μιλάω για hotfixes

 

Καταρχην, εδω και χρονια υπαρχει το powershell στα windows που σου δινει μεγαλες δυνατοτητες scripting και ολο και περισσοτερα σερβεροπακετα οπως ο exchange μπορουν να ελεγθουν πληρως με αυτο. Αλλα και servers αλλων εταιριων προσφερουν add ons για ελεγχο μεσω αυτου.

Για σερβεροπακετα αλλων, το ποσο θα δουλευει με το shell εχει να κανει με το τι δυνατοτητες σου προσφερει το πακετο. Και το cmd ακομα αμα ξερεις να το χρησιμοποιεις μπορεις να κανεις πολλα πραγματα αλλα οι πιο πολλοι απλως δεν ασχολουνται ουτε ενδιαφερονται να το υλοποιησουν. Δεν εχει αμεσα να κανει με περιορισμους του cmd το οτι οι περισσοτεροι που γραφουνε σερβερ προγραμματα ειδικα για windows δεν κανουνε expose τις λειτουργιες τους σε shell.

 

Windows server επισης ειναι πρακτικα μονοδρομος αν εχεις δικτυο με windows clients. Active directory και windows file sharing της προκοπης δεν μπορεις να φτιαξεις με samba

 

Ειναι επισης (πρακτικα παλι) μονοδρομος αν θες να χρησιμοποιησεις .net για web application server

 

Θα σχολιάσω τα κομμάτια που διαφωνώ εν μέρη.

Καλο το powershell, αλλα νομίζω πως αυτός είναι ο σκοπός του. Να δώσει σε χρήστες που έχουν ένα shell, όπως σε unix παραπάνω δύναμη. Το ξέρω δεν είναι το ίδιο, και η σύγκριση δεν είναι σωστή, χοντρικά το λέω.

Το cmd είναι σκουπίδι. Ναι έχει δυνατότητες, αλλά είναι δύσχρηστο....

 

Και προφανώς είναι μονόδρομος σε κάποιες επιλογές. Η μαικροσοφτ το έχτισε ώστε να είναι μονόδρομος και γιαυτό το λόγο με ενοχλεί.

 

Γενικά η άποψή μου βασίζεται σε 2 πράγματα. Δεν έχει να κάνει με το αν τώρα είναι πιο καλό να γράφεις .net ή δεν ξέρω γω τι άλλο και ποιος server είναι καλύτερος για μια δουλειά.

 

Πρώτον ο πυρήνας του linux τρέχει παντού και τρέχει καλά. Μπορεί να κάνει πολύ καλά scale (κάτι που είναι πολύ σημαντικό στην εποχή μας, αν όχι το πιο σημαντικό). Και από αυτή την άποψη το καθιστά πολύ πολύ καλό. Αυτή είναι η άποψη του μηχανικού αν το θες.

 

Δεύτερον προτιμώ να βασίζομαι σε ένα μη κερδοσκοπικό οργανισμό που βασίζεται σε δωρεές να μου δώσει ένα λειτουργικό, γιατί χτίστικε πάνω στην όρεξη και το μεράκι κάποιων να βγάλουν κάτι καλό, παρά σε μια εταιρία που θέλει να βγάλει λεφτά και μπορεί να σου πασάρει από κάτι γαμάτο, έως κάτι σκουπίδι μόνο και μόνο για να βγάλει φράγκα. Αυτή είναι προσωπική άποψη για το πως θα μπορούσε ο κόσμος του software να γίνει καλύτερος.

 

Τα παραπάνω είναι εκτός συγκρίσεων του στυλ α αυτό είναι καλύτερο και α οι δημόσιοι υπάλληλοι δεν ξέρουν από λίνουξ. Είναι μακροπρόθεσμη λογική....

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η προηγουμενη μου απαντηση εστιαζε στο shell και σε περιπτωσεις που ειναι λογικη επιλογη ο windows server γιατι αναφερθηκες σε αυτα συγκεκριμενα και συ στο προηγουμενο σου ποστ

 

Πολυ λογικα οσα λες, απλα ως συνηθως η συζητηση windows vs linux αρχιζει με τεχνολογικα επιχειρηματα αλλα καταληγει σε ιδεολογικα.

 

Δε βλεπω να διαφωνουμε καπου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...