Προς το περιεχόμενο

Επιστροφή της HTC στα Windows Phone με το HTC One (M8) for Windows


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βασικά υπάρχει σειρά άρθρων για το γεγονός ότι από το android ο μόνος κατασκευαστής που βγάζει λεφτά είναι η Samsung. Η HTC χάνει τα τελευταία χρόνια αρκετά χρήματα ως εταιρεία.

 

Στα windows phones ο ανταγωνισμός είναι πολύ μικρότερος (όπως και η αγορά βέβαια). Αν δε πάρεις ΝΟΚΙΑ, οι επιλογές μέχρι τώρα ήταν καποια Huawei και ίσως κάποια ΖΤΕ και κατόπιν κάποιοι άγνωστοι κατασκευαστές.

 

Μικρότερος ανταγωνισμός σημαίνει καλύτερα περιθώρια κέρδους ενώ αν τα windows phones κερδίσουν μερίδιο, θα κερδίσει πωλήσεις και η HTC που θα έχει ήδη παρουσία ενώ θα μπορούσε να αναχθεί και σε έναν από τους βασικούς κατασκευαστές windows phone (όπως έχει κάνει η Samsung στο android).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μπράβο θα πουλήσει πολλά , καλύτερα να στοκάρει απο τωρα κανα 2 αποθήκες γιατι δεν θα φτάνει η παραγωγή την ζήτηση. Μόνο ένας κολλημενος με την HTC (δεν νομιζω να υπάρχει κανενας) θα προτιμησει αυτο απο το Lumia 930

 

Καλά αν παίξει κανένα dual boot θα δεις που θα είναι το 930 σε σχέση με αυτό στις πωλήσεις. Αν το αφήσει βέβαια η MS, εγώ θα το άφηνα πάντως, δούρειος ίππος στο android είναι, όπως το bootcamp στα mac.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλά έτσι δεν θαβει κάθε android μοντελο της?

Το μ8 μολις κυκλοφόρησε. Πιστεύω ότι ισως υπάρξει μια περαιτέρω συνεργασια με την ms και αν παίξει σε 2 ταμπλω θα βγει κέρδισμενη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τηλέφωνο είναι υπέροχο. Είναι μια επιλογή που πολλοί σαν εμένα την ήθελαν λόγω του μετταλου. Ενω έλεγα οτι μετα το 920 που έχω, θα έπαιρνα το htc one αν υπήρχε, έχω μια μικρή επιφύλαξη για τα κσλουδια της nokia που λείπουν.. Ειδικα here maps και τα της κάμερας.. Μένει να δουμε ποια μπορεί να εγκατασταθούν από αυτά!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να βγει κάποιο mod dual boot απο devs είναι πολύ πιθανό....

Όμως μην νομίζετε οτι ο μέσος χρήστης επιλέγει την συσκευή επειδή ίσως έχει την δυνατότητα να φλασαρει μια εκδοση window η android.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε μπορώ να καταλάβω για ποιο λόγο θέλουν μερικοί να γίνει dual boot η συσκευή.

Μόνο για να λένε πως έχουν dual boot κινητό;

 

Ποιος θα μπει στη διαδικασία να μεταβαίνει από το ένα λειτουργικό στο άλλο;

Η συσκευή είναι η ίδια. Σε όποιον αρέσουν τα WP παιρνει την WP έκδοση, σε όποιον αρέσει το Android παίρνει την Android έκδοση.

 

Εκτός βέβαια αν μετά από κάποιο χρονικό διάστημα έχουν διαφορά στην τιμή, εξαιτίας του λειτουργικού ή/και των πωλήσεων.

Εκεί ναι, πάω πάσο. Αν και εγώ το προτιμώ με WP.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν πρώην κάτοχος του Μ7 και νυν G2 μου φαίνεται ώραία επιλογή το Μ8 με windows...Λίγο που τα δούλεψα σε ένα 8Χ μου άρεσαν αν και σε αρκετά παλιότερη έκδοση.

Μωρέ λες?! Για πείτε θετικά ή αρνητικά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε μπορώ να καταλάβω για ποιο λόγο θέλουν μερικοί να γίνει dual boot η συσκευή.

Μόνο για να λένε πως έχουν dual boot κινητό;

 

Ποιος θα μπει στη διαδικασία να μεταβαίνει από το ένα λειτουργικό στο άλλο;

Η συσκευή είναι η ίδια. Σε όποιον αρέσουν τα WP παιρνει την WP έκδοση, σε όποιον αρέσει το Android παίρνει την Android έκδοση.

 

Εκτός βέβαια αν μετά από κάποιο χρονικό διάστημα έχουν διαφορά στην τιμή, εξαιτίας του λειτουργικού ή/και των πωλήσεων.

Εκεί ναι, πάω πάσο. Αν και εγώ το προτιμώ με WP.

 

Αν δεις απο τις πωλησεις των lumia, οι φθηνες συσκευες πανε πολυ καλα και ενας λογος ειναι οτι πολλοι που εχουν android παιρνουν οικονομικες με windows για να δοκιμασουν το λειτουργικο και να δουνε αν οντως τους αρεσει. Οποτε μια ακριβη συσκευη με dual boot ειναι σιγουρα επιτυχια απο τωρα. Και η htc hardware πουλαει, οχι software, οτι και να παρεις κερδιζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Του πάνε τα windows.

 

Αμα μπορει να παρει HERE Maps και HERE Drive, σιγουρα θα το προτιμούσα απο το Lumia 1020 που τελικα πηρα.

 

Με android βεβαια δε θα το αγοραζα ουτε με σφαιρες, γουστα ειναι αυτα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικα μπραβο στην htc για αυτη την κινηση. Απο αποψη χαρακτηριστικων σε συνδυασμο με wp θα ειναι απο τις καλυτερες επιλογες. Το θεμα ειναι να εχει και καλη τιμη και να μην πατησει στην επιτυχια του android και ερθει στα 500 ευρω. Ουτως η αλλως ο βασικος ανταγωνιστης του.ειναι το lumia 930 που εχει το ατου των εφαρμογων της νοκια (here drive- maps, beamer, nokia camera κλπ) και κοστιζει ηδη 450 στα σκρουτζομαγαζα. Ακρως θετικο απο καθε αποψη για οποιον θελει ναυαρχιδα wp, αφου φυσικο ακολουθο πως θα πεσει και η τιμη του 930.

 

Και λιγο offtopic.

Μακαρι να μπει και 3ο λειτουργικο στο παιχνιδι δυναμικα, γιατι:

α) Η συνολικη πλατφορμα του ios αν και πραγματικα καλη, ειναι τρομερα υπερεκτιμημενη. Σορρυ αλλα το μεταλλο ειναι αλουμινιο και το γυαλι δεν ειναι φυσητο για να δικαιολογησουν τετοια τιμη. Τουλαχιστον εγω κοτσο δεν θελω να με πιανουν.

 β)Οι προχειροδουλειες και τα lag απο την αλλη πλευρα στα entry level android ειναι απαραδεκτα. Δηλαδη το lumia 520 που παιζει στα 80ευρω, δεν εχει lag και βγαζει φοβερες φωτογραφιες στην ουσια αποτελει μονοδρομο.

 

Γενικα ενας 3ος παιχτης θα πιεσει και τις αλλες 2 πλατφορμες και να βελτιωθουν και να συμορφωθουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...