Προς το περιεχόμενο

Windows phone, τώρα ή όχι;


ikaruga24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι ρε συ χαχα, τα διαβαζω αυτο που λες αλλα μετα αμεσως μπαινω και σε καποια site οπως αυτο 

 

http://gadgets.ndtv.com/nokia-lumia-925-809-vs-motorola-moto-g-1129

 

και το Moto g αυτοματα χανει την συγκριση δεδομενου οτι τιμολογιακα ειναι σχεδον στα ιδια στα σκρουτζομαγαζα (16GB vs 16GB εκδοσεις). Επισης κατι σαν το Moto g σχεδιαστηκε απο την αρχη ως budget συσκευη ενω το 925 ηταν πριν flagship μοντελο με οτι αυτο σημαινει (οτι δεν εχει κοψιματα απο δω και απο εκει δηλαδη). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 396
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι ρε συ χαχα, τα διαβαζω αυτο που λες αλλα μετα αμεσως μπαινω και σε καποια site οπως αυτο 

 

http://gadgets.ndtv.com/nokia-lumia-925-809-vs-motorola-moto-g-1129

 

και το Moto g αυτοματα χανει την συγκριση δεδομενου οτι τιμολογιακα ειναι σχεδον στα ιδια στα σκρουτζομαγαζα (16GB vs 16GB εκδοσεις). Επισης κατι σαν το Moto g σχεδιαστηκε απο την αρχη ως budget συσκευη ενω το 925 ηταν πριν flagship μοντελο με οτι αυτο σημαινει (οτι δεν εχει κοψιματα απο δω και απο εκει δηλαδη). 

Αυτη ειναι η μαγεια του moto g:

οτι εχει τιμη σχεδον φθηνου lumia (630,625), αλλα εφθασες να το συγκρινεις με το lumia 925.

 

To moto g αξιζει στα ~150€(130€ απο amazon) στην 8GB εκδοση, που ειναι υπεραρκετα για την χρηση που περιεγραψες.

 

Το lumia 925 ειναι αισθητα ακριβοτερο(~60% ακριβοτερο), οποτε καλυτερα να το συγκρινεις με παρομοιας τιμης οπως το lg g2/nexus 5, ακομα και με το z1 compact(35% ακριβοτερο απο το lumia) που ικανοποιει ολα αυτα που θελεις και δεν τα ικανοποιει το lumia: μπαταρια, αδιαβροχο/προστασια απο χωμα και σκονη(μεγαλη υποθεση για εσενα), γαματη καμερα, καλυτερες επιδοσεις/ αντοχη στο χρονο.

Εχει κ λιγο καλυτερη ποιοτητα κατασκευης.

 

 

Υ.Γ.: Το moto g ειναι σχετικα αδιαβροχο για μικρες ποσοτητες νερου. Για να βρεις αυτην ποιοτητα κατασκευης, εμπειρια χρησης, οθονη, επιδοσεις σε windows phone πρεπει να βαλεις βαθια το χερι στην τσεπη, για αυτο αναγκαστηκες και κοιτας/το συγκρινεις με κινητα των 240€ .

Επεξ/σία από haHa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο browsing υστερει το 925 γιατι εχει αισθητα χαμηλοτερες επιδοσεις απο τα παρομοιας τιμης lg g2/nexus 5 και γιατι γενικοτερα τα wp εχουν υποδεεστερο browsing experience(πχ ακομα και το password syncing δεν ειναι οτι καλυτερο).

 

To οτι παραδεχεσαι οτι το viber εχει προβληματα και ταυτοχρονα λες οτι το whatsapp δουλευει αψογα, ενω ειναι διαφορετικα προγραμματα που το ενα προσφερει voice calling και το αλλο οχι, ειναι ενδεικτικο το πως διαφοροι wp users ξεχνανε-καταπινουν-εθελοτυφλουν με τα προβληματα των wp.

Κάποιος άλλος εθελοτυφλεί μιας και δεν διάβασε όλο το ποστ..... Κάποιο σχόλιο για την οθόνη που την έβγαλες κατώτερη? Και τι εννοείς ότι αντέχει λιγότερο στον χρόνο? Μήπως απο πλευράς ποιότητας γιατι θα γελάσω δυνατά ή για την υποστήριξη η οποια είναι εγγυημένη για 36 μήνες?

Τώρα γράψε παλι για το viber το οποίο δεν απασχολεί ιδιαίτερα τον φίλο.....:)

Για τον φίλο που σχολίασε την κάμερα, σαφώς και δεν ειναι μέρος του λειτουργικού αλλά ειναι μεγάλο ατού της συσκευή που προτείνεται στον φίλο. Το ίδιο ισχύει και για την οθόνη, την κορυφαία ποιοτητα κατασκευής αλλα και την offline πλοήγηση. Δεν ειναι μέρος του λειτουργικού αλλά ατού της προτεινόμενης συσκευής τα οποια ευτυχώς δεν αμφισβητήσατε....

Παρεμπιπτόντως, μπράβο στην Sammy για την κίνηση αυτη. Μακάρι να αποκτήσουν όλοι κάποτε αυτο το μεγάλο πλεονέκτημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιος άλλος εθελοτυφλεί μιας και δεν διάβασε όλο το ποστ..... Κάποιο σχόλιο για την οθόνη που την έβγαλες κατώτερη? Και τι εννοείς ότι αντέχει λιγότερο στον χρόνο? Μήπως απο πλευράς ποιότητας γιατι θα γελάσω δυνατά ή για την υποστήριξη η οποια είναι εγγυημένη για 36 μήνες?

Τώρα γράψε παλι για το viber το οποίο δεν απασχολεί ιδιαίτερα τον φίλο..... :)

Για τον φίλο που σχολίασε την κάμερα, σαφώς και δεν ειναι μέρος του λειτουργικού αλλά ειναι μεγάλο ατού της συσκευή που προτείνεται στον φίλο. Το ίδιο ισχύει και για την οθόνη, την κορυφαία ποιοτητα κατασκευής αλλα και την offline πλοήγηση. Δεν ειναι μέρος του λειτουργικού αλλά ατού της προτεινόμενης συσκευής τα οποια ευτυχώς δεν αμφισβητήσατε....

Παρεμπιπτόντως, μπράβο στην Sammy για την κίνηση αυτη. Μακάρι να αποκτήσουν όλοι κάποτε αυτο το μεγάλο πλεονέκτημα.

Ναι, η οθονη του 925 ειναι κατωτερη απο του lg g2/nexus 5.

Οτι αντεχει λιγοτερο στο χρονο ειναι γεγονος, απλα δες πχ το lumia 720 που αναφερθηκε σε σχεση με το nexus 4. Αντιστοιχα ισχυει μεταξυ lumia 925 και lg g2/nexus 5. Ειναι κυριως λογω επιδοσεων.

Κυκλοφορουν ~1 χρονο τωρα. Ποιο νομιζεις οτι ειναι πιο γρηγορο ΤΩΡΑ(=αντοχη στο χρονο ~1 ετος μετα) σε browsing/ανοιγμα εφαρμογων/τρεξιμο παιχνιδιων; 

 

Επισης, βλεπω ξανααναφερεται η υποστηριξη για 36 μηνες που φυσικα δεν σημαινει οτι θα παιρνει επομενες εκδοσεις λογισμικου για 36 μηνες. 

 

Offline πλοηγηση υπαρχει και με αρκετες εφαρμογες στο android.

Μπορει να μην ειναι στο επιπεδο του nokia drive, αλλα ειναι αρκετα καλες. Ειναι ενα πλεονεκτημα(εχουν δηλαδη λιγο καλυτερη offline πλοηγηση) των windows phone, αλλα μεχρι εκει. Αντιστοιχα το android εχει καλυτερη online πλοηγηση.

 

Στην πλειονοτητα των υπολοιπων εφαρμογων, το android εχει πλεονεκτημα: και σε ποικιλια και σε δυνατοτητες. Το viber ειναι ενα χαρακτηριστικο παραδειγμα των διαφορετικων δυνατοτητων. Μεχρι προσφατα πχ, ουτε το spotify δεν ειχε στη δωρεαν εκδοση streaming σε windows phone, ενω ειχε σε ios/android.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εν τω μεταξύ κάτι που δεν αναφέρεται συχνά είναι οτι την smooth αίσθηση των wp την δίνει το effect που καμουφλαρει έξυπνα την όποια καθυστέρηση στο άνοιγμα των εφαρμογών. Αν πατήσω τον dialer στο android κινητό μου θα ανοίξει ακαριαία (exdialer γαρ) ενώ σε wp θα πρέπει να "περιμενω" να ανοίξει με το effect να προηγείται

 

εγώ θα έλεγα το αντίθετο ότι το εφέ βαραίνει τη μετάβαση και όχι αν δεν έχεις ανοίξει από πριν τον dialer στο android σου (ποιο android βεβαια) τα νουμερα δε θα βγουν ακαριαία. Μη μιλήσουμε για scrolling σε φθηνά android βέβαια. Άρα μάλλον το android καμουφλάρει έξυπνα την όποια καθυστέρηση. Όπως και να έχει το πιο φθηνό lumia έχει αψεγάδιαστη κύλιση όμοια με του iphone, τα υπόλοιπα είναι παραφιλολογία. Δε μπορείς να μιλάς με γενικότητες στο android με τον ιδιο τρόπο που μιλάς για το ios ή για τα WP

Ναι, η οθονη του 925 ειναι κατωτερη απο του lg g2/nexus 5.

 

 

Το μόνο που θα μπορούσα να πω είναι πως επειδή είναι amoled, υπάρχει ο κίνδυνος burn in. (έχω παρατηρήσει σε εκθεσιακά galaxy s και lumia 925). Η οθόνη είναι πολύ καλή και μια οθόνη δεν εξαρτάται μόνο από την ανάλυση για να την πεις φθηνιάρικη. Η οθόνη του lumia 820 έχει τυπική ανάλυση σε 4.3 αλλά η απεικόνιση είναι εξαιρετική, αντίθετα σε άλλα κινητα με ίδια ανάλυση και λιγότερες ίντσες η φθηνιάρικη οθόνη κάνει μπαμ. Η οθόνη του lumia 520 δε μου αρέσει π.χ. Άσε που θα μπορούσε να πεις πως η οθόνη του 925 χωρίς υπερβολικά ppi έχει μεγαλύτερη αντοχή στο χρόνο. 

 

Επιμένω πως για το παιδί το lumia 925 είναι ιδανική επίλογη καθώς φαίνεται πλέον να γνωρίζει τα μειονεκτήματα του και δεν παει στα τυφλά

 

Αυτά από μένα

Επεξ/σία από disqualified
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μόνο που θα μπορούσα να πω είναι πως επειδή είναι amoled Υπάρχει ο κίνδυνος burn in. (έχω παρατηρήσει σε εκθεσιακά galaxy s και lumia 925). Η οθόνη είναι πολύ καλή και μια οθόνη δεν εξαρτάται μόνο από την ανάλυση για να την πεις φθηνιάρικη. Η οθόνη του lumia 820 έχει τυπική ανάλυση σε 4.3 αλλά η απεικόνιση είναι εξαιρετική, αντίθετα σε άλλα κινητα με ίδια ανάλυση και λιγότερες ίντσες η φθηνιάρικη οθόνη κάνει μπαμ.

Δεν ειπα οτι ειναι φθηνιαρικη η οθονη του 925. Φθηνιαρικες ειναι οι οθονες των lumia 630 κλπ, παρολο που κοστιζουν οσο σχεδον κοστιζει το moto g(που η οθονη του συγκρινεται με του 925, οχι με τις φθηνιαρικες των lumia 630).

 

Η οθόνη του 925 ειναι πολυ καλη, απλα ειναι υποδεέστερη απο του lg g2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνώμη σου. Εγω την λατρεύω αυτη την ClearBlack

 

δεν ειναι υποκειμενικο το θεμα να εχει ο καθενας την δικη του αποψη..  το 2 ειναι μεγαλυτερο του 1 ασχετα την γνωμη του καθενος

 

 

 

Τα lumia ειναι καλα κινητα...  αλλα χαλαρωστε λιγο..  καταλαβαινω.. κανατε μια επιλογη σε wp και πατε να το δικαιολογησετε με το να τα βγαζετε supersmartphone.. δεν ειναι ετσι..

καθονται τωρα σοβαροι ανθρωποι να λενε για κολληματα android σε σχεση με σφεντονες wp..  

 

η μοναδικη εμπειρια με wp ηταν περισυ που ειχα το 520 της κοπελας μου για περιπου ενα μηνα μεχρι να παρω καινουργιο...  (το κινητο τοτε ηταν αν δεν κανω λαθος 3 εβδομαδων) δεν ηταν και η καλυτερη... τιμη του στο καλοκαιρι του 13 στα 160 αν θυμαμαι καλα

τεσπα.. εγω σε wp δεν ξαναπαω "στο κοντινο μελλον τουλαχιστον"..  καποιοι τα προτειμουν... αλλα αυτο δεν σημαινει οτι με το ζορι πρεπει να τα βγαλουμε καλυτερα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλώς ή κακώς, υιοθετώντας την πλατφόρμα των wp8 κάποιος μπαίνει στην κατηγορία beta tester/early adopter.

 

Στο βωμό μιας smooth λειτουργίας (φαινομενικά, μιας και αυτή κρύβεται πίσω από τρικ) στερείται ο χρήστης ευκολίες που θεωρούνται δεδομένες στον χώρο του έξυπνου τηλεφώνου.

 

Η σύγκριση του 925 με το moto g, παρότι άκυρη λόγο διαφοράς κατηγορίας των τηλέφωνων, δείχνει την ακραδαντη ανωτερότητα του αντροιντ στην εμπειρία χρήσης. Στην ουσία το μοναδικό πλεονέκτημα του 925 είναι η κάμερα...

 

Το πιο future proof τηλέφωνο από αυτά που αναφέρθηκαν είναι το Nexus 5, που λογικά θα ακολουθήσει την ίδια πορεία με το 4αρι...

 

Ασε που αν βάλεις το νέξους 5 δίπλα στο 925 απλά δεν ξανακοιτας το νόκια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 925 ειναι πολυ καλή επιλογή φίλε μην το σκέφτεσαι . Το λειτουργικό ειναι παρά πολυ καλό και πλήρες . Απο εκεί και πέρα αν σε προβληματίζουν οι εφαρμογές δες τι χρειάζεσαι και τσέκαρε αν υπάρχει στο store.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aπο την στιγμη που γραφεις οτι σε ενδιαφερει το viber, τοτε ξεχνας τα windows phone , γιατι δεν δουλευουν αξιοπιστα τα notifications και ετσι μπορεις καποιος να σε καλει στο Viber αλλα το τηλεφωνο να μην χτυπησει.

Με ενα moto g στα ~150€ δεν θα εχεις τετοια προβληματα, ενω θα κανεις και πολυ πιο ανετα browsing κλπ.

Aπο την στιγμη που γραφεις οτι σε ενδιαφερει το viber, τοτε ξεχνας τα windows phone , γιατι δεν δουλευουν αξιοπιστα τα notifications και ετσι μπορεις καποιος να σε καλει στο Viber αλλα το τηλεφωνο να μην χτυπησει.Με ενα moto g στα ~150€ δεν θα εχεις τετοια προβληματα, ενω θα κανεις και πολυ πιο ανετα browsing κλπ.

Τι 150€? 160€. Μπορει να μην εχει διαφορα αλλα τα φτηνα καταστηματα ειναι κεντρο Αθηνας. Αναλογως σε ποια περιοχη μενη. Σε ενα μερος εχεις δικιο.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ειναι υποκειμενικο το θεμα να εχει ο καθενας την δικη του αποψη..  το 2 ειναι μεγαλυτερο του 1 ασχετα την γνωμη του καθενος

 

 

 

Τα lumia ειναι καλα κινητα...  αλλα χαλαρωστε λιγο..  καταλαβαινω.. κανατε μια επιλογη σε wp και πατε να το δικαιολογησετε με το να τα βγαζετε supersmartphone.. δεν ειναι ετσι..

καθονται τωρα σοβαροι ανθρωποι να λενε για κολληματα android σε σχεση με σφεντονες wp..  

 

η μοναδικη εμπειρια με wp ηταν περισυ που ειχα το 520 της κοπελας μου για περιπου ενα μηνα μεχρι να παρω καινουργιο...  (το κινητο τοτε ηταν αν δεν κανω λαθος 3 εβδομαδων) δεν ηταν και η καλυτερη... τιμη του στο καλοκαιρι του 13 στα 160 αν θυμαμαι καλα

τεσπα.. εγω σε wp δεν ξαναπαω "στο κοντινο μελλον τουλαχιστον"..  καποιοι τα προτειμουν... αλλα αυτο δεν σημαινει οτι με το ζορι πρεπει να τα βγαλουμε καλυτερα..

 

Αφενός δεν μίλησα εγώ για κολλήματα.

Το 520 που πήρες ίσως να κόστιζε 160 μόνο σε φαρμακαποθήκη. Δεν ξέρω τι προσφέρουν αντίστοιχου κόστους android συσκευες (στα 80€ είναι τώρα)

Όσο για την "ανάγκη" να δικαιολογήσω την επιλογή μου σου λέω πως έχω ήδη την τρίτη μου συσκευή lumia. Αν δεν μου άρεσε/βόλευε δεν θα έπαιρνα και ξαναέπαιρνα....;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφενός δεν μίλησα εγώ για κολλήματα.

Το 520 που πήρες ίσως να κόστιζε 160 μόνο σε φαρμακαποθήκη. Δεν ξέρω τι προσφέρουν αντίστοιχου κόστους android συσκευες (στα 80€ είναι τώρα)

Όσο για την "ανάγκη" να δικαιολογήσω την επιλογή μου σου λέω πως έχω ήδη την τρίτη μου συσκευή lumia. Αν δεν μου άρεσε/βόλευε δεν θα έπαιρνα και ξαναέπαιρνα.... ;)

 

1) Με φερνεις σε δυσκολη θεση με το να εξηγησω οτι σε αλλο θεμα σου απαντησα.. ειναι προφανες νομιζω.. 

 

2) επειδη η αληθεια ειναι οτι δεν θυμομουν ποσο ακριβως το πηραμε.. κοιταξα στο σκρουτζ

εκει που λεει εξελιξη τιμης βλεπω οτι αρχες του ιουλιου του 2013 η ΕΛΑΧΙΣΤΗ τιμη ειναι στα 157 ενω η μεση τιμη στα 187.. οποτε ο ορος φαρμακαποθηκη μαλλον ειναι ακυρος..

το 160 ηταν και λιγο μη σου πω

 

3) το οτι σε βολευει εσενα το wp δεν σημαινει τιποτα..  το 520 π.χ το εχει πλεον το ανηψακι ετων 12 που επισης λεει οτι τον βολευει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Με φερνεις σε δυσκολη θεση με το να εξηγησω οτι σε αλλο θεμα σου απαντησα.. ειναι προφανες νομιζω.. 

 

2) επειδη η αληθεια ειναι οτι δεν θυμομουν ποσο ακριβως το πηραμε.. κοιταξα στο σκρουτζ

εκει που λεει εξελιξη τιμης βλεπω οτι αρχες του ιουλιου του 2013 η ΕΛΑΧΙΣΤΗ τιμη ειναι στα 157 ενω η μεση τιμη στα 187.. οποτε ο ορος φαρμακαποθηκη μαλλον ειναι ακυρος..

το 160 ηταν και λιγο μη σου πω

 

3) το οτι σε βολευει εσενα το wp δεν σημαινει τιποτα..  το 520 π.χ το εχει πλεον το ανηψακι ετων 12 που επισης λεει οτι τον βολευει..

 

το ότι με βολεύει πάει στο άκυρο σχόλιό σου πως υπερασπιζόμαστε την επιλογή μας. Πιστεύω να το έπιασες τώρα γιατί πιο λιανά δεν γίνεται. Ρώτα και το ανιψάκι σου....;)

Το ότι το 12χρονο ανιψάκι σου εχει wp8 αποδεικνύει το πόσο εύκολο στη χρήση λειτουργικό είναι. Σωστή η παρατήρησή σου γιατί ξέχασα αυτό το ατού......;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω θα προτεινα να περιμενεις λιγο μιας και απο την στιγμη που μεσα στο μηνα θα παρουσιαστουν 730/830 αυτοματα θα πεσουν και οι τιμες προηγουμενων μντελων ισως 925 που ψαχνεις καλη προταση ειναι επισης το 820 το οποιο ειχα αλλα δεν ειναι διαθεσιμο αυτη την στιγμη ουτε skroutz δες εξωτερικο . Τωρα για αυτα που σε λενε για beta testers κτλ ειδαμε κ το android oλο αυτο το διαστημα . Με τα 8.1 μην φοβασαι τπτ δεν εχει πραγματικα τπτ να ζηλεψει απο τα υπολοιπα λειτουργικα . Απο την στιγμη που το θες και για απλη χρηση θα σε υπερκαλυψει μεχρι και και VPN εχει συν οτι ειναι το πιο ευχρηστο , απλο και smooth στη χρηση . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...