Προς το περιεχόμενο

Windows phone, τώρα ή όχι;


ikaruga24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

το ότι με βολεύει πάει στο άκυρο σχόλιό σου πως υπερασπιζόμαστε την επιλογή μας. Πιστεύω να το έπιασες τώρα γιατί πιο λιανά δεν γίνεται. Ρώτα και το ανιψάκι σου.... ;)

Το ότι το 12χρονο ανιψάκι σου εχει wp8 αποδεικνύει το πόσο εύκολο στη χρήση λειτουργικό είναι. Σωστή η παρατήρησή σου γιατί ξέχασα αυτό το ατού...... ;)

 

ή δε καταλαβαινεις ή δε θελεις να καταλαβεις.. γιατι αλλα γραφω αλλα διαβαζεις μου φαινεται.. οπως και να'χει δε βγαζουμε ακρη.. 

 

 

Οσο αναφορα τον φιλο που ανοιξε το topic η απαντηση απο μενα ειναι οχι..

Τα wp μπορει καποτε να ξεπερασουν τα android.. προς το παρον ομως ειναι αρκετα πισω σε ολα τα θεματα!

πρωιμο σταδιο..  

εχω πιασει στα χερια μου αρκετα ακριβα smartphone..  με 140,47Ε αγορασα το asus zenfone 5 στης 7 αυγουστου.. απο της 21 αυγουστου το εχω στα χερια μου και πιστεψε με οτι με τοσα χρηματα στην ελλαδα δεν προκειτε να βρεις ουτε απο 3 χερι με τετοια στοιχεια!

 

για περισσοτερες λεπτομερειες ψαξε σε διαφορα site οπως το myphone

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 396
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αυτη ειναι η μαγεια του moto g:

οτι εχει τιμη σχεδον φθηνου lumia (630,625), αλλα εφθασες να το συγκρινεις με το lumia 925.

 

To moto g αξιζει στα ~150€(130€ απο amazon) στην 8GB εκδοση, που ειναι υπεραρκετα για την χρηση που περιεγραψες.

 

Το lumia 925 ειναι αισθητα ακριβοτερο(~60% ακριβοτερο), οποτε καλυτερα να το συγκρινεις με παρομοιας τιμης οπως το lg g2/nexus 5, ακομα και με το z1 compact(35% ακριβοτερο απο το lumia) που ικανοποιει ολα αυτα που θελεις και δεν τα ικανοποιει το lumia: μπαταρια, αδιαβροχο/προστασια απο χωμα και σκονη(μεγαλη υποθεση για εσενα), γαματη καμερα, καλυτερες επιδοσεις/ αντοχη στο χρονο.

Εχει κ λιγο καλυτερη ποιοτητα κατασκευης.

 

 

Υ.Γ.: Το moto g ειναι σχετικα αδιαβροχο για μικρες ποσοτητες νερου. Για να βρεις αυτην ποιοτητα κατασκευης, εμπειρια χρησης, οθονη, επιδοσεις σε windows phone πρεπει να βαλεις βαθια το χερι στην τσεπη, για αυτο αναγκαστηκες και κοιτας/το συγκρινεις με κινητα των 240€ .

 

Ρε συ χαχα, εχω αναφερει επισης ομως οτι τα 16 GB για εμενα ειναι σιγουρο οτι τα θελω. Μετα τη φολα των 4GB που εφαγα θεωρω οτι τα 8GB θα ειναι οριακα και δεν υπαρχει περιπτωση να ριψοκινδυνευσω να ψαχνω παλι τηλεφωνο σε 1 χρονο απο τωρα. Ας υποθεσουμε λοιπον οτι θελω να παρω το Moto G οποτε παω σε εκδοση των 16GB το οποιο κοστιζει απο οτι βλεπω στην καλυτερη των περιπτωσεων 230 ευρω. Ε με 15 ευρω παραπανω παω σε Lumia 925 το οποιο ειναι κατασκευαστικα ανωτερο στα ολα του. 

 

Ουτε θελω να παω σε κατηγορια 300+ ευρω κινητο, αν ειναι να πιασω αυτο το ποσο τοτε θα βαλω αλλα 100 και θα παω σε καποια ναυαρχιδα android να εχω και το κεφαλι μου ηρεμο απο καθε αποψη. Δεν θελω δηλαδη να παω στην πηγη και να μην πιω νερο. Το Z1 compact το ειχα μεσα στις επιλογες μου πριν λιγο καιρο μεχρι που ειδα απο κοντα το Z2 (το οποιο λατρεψα και που οπως ειπα θα εδινα το full monty με ανεση αν τα ειχα). Απλα θεωρησα οτι δεν αξιζει να παω σε τετοιο κοστος δεδομενου του ποσο κοντα βρισκομαι σε flagship μοντελα (τιμολογιακα παντα). 

 

Δεν ξερω αν ειμαι μονο εγω ετσι αλλα εχω στο μυαλο μου οτι ή θα παω σε κατι εως 250 ευρω ή απλα θα βαλω το χερι στην τσεπη οσο βαθεια χρειαζεται και θα παρω την φουλ εμπειρια. Ειμαι απολυτα οκ για τις θυσιες που προκειται να κανω για συσκευη εως 250 ευρω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε συ χαχα, εχω αναφερει επισης ομως οτι τα 16 GB για εμενα ειναι σιγουρο οτι τα θελω. Μετα τη φολα των 4GB που εφαγα θεωρω οτι τα 8GB θα ειναι οριακα και δεν υπαρχει περιπτωση να ριψοκινδυνευσω να ψαχνω παλι τηλεφωνο σε 1 χρονο απο τωρα. Ας υποθεσουμε λοιπον οτι θελω να παρω το Moto G οποτε παω σε εκδοση των 16GB το οποιο κοστιζει απο οτι βλεπω στην καλυτερη των περιπτωσεων 230 ευρω. Ε με 15 ευρω παραπανω παω σε Lumia 925 το οποιο ειναι κατασκευαστικα ανωτερο στα ολα του. 

 

Ουτε θελω να παω σε κατηγορια 300+ ευρω κινητο, αν ειναι να πιασω αυτο το ποσο τοτε θα βαλω αλλα 100 και θα παω σε καποια ναυαρχιδα android να εχω και το κεφαλι μου ηρεμο απο καθε αποψη. Δεν θελω δηλαδη να παω στην πηγη και να μην πιω νερο. Το Z1 compact το ειχα μεσα στις επιλογες μου πριν λιγο καιρο μεχρι που ειδα απο κοντα το Z2 (το οποιο λατρεψα και που οπως ειπα θα εδινα το full monty με ανεση αν τα ειχα). Απλα θεωρησα οτι δεν αξιζει να παω σε τετοιο κοστος δεδομενου του ποσο κοντα βρισκομαι σε flagship μοντελα (τιμολογιακα παντα). 

 

Δεν ξερω αν ειμαι μονο εγω ετσι αλλα εχω στο μυαλο μου οτι ή θα παω σε κατι εως 250 ευρω ή απλα θα βαλω το χερι στην τσεπη οσο βαθεια χρειαζεται και θα παρω την φουλ εμπειρια. Ειμαι απολυτα οκ για τις θυσιες που προκειται να κανω για συσκευη εως 250 ευρω. 

 

To θυμαμαι οτι προσαρμοσες τις αναγκες σου οταν ειδες οτι ειναι φθηνο το moto g και ετσι εβαλες το ακριβο moto g 16gb.(που δεν αξιζει πραγματι)

Αν δεν θελεις να δωσεις αρκετα χρηματα (250-300 για 925 ή κορυφαιο android) και δεν σου φθανουν τα 8gb(αν και φθανουν για την χρηση που περιεγραψες), τοτε κοιτας το moto g 8gb 4g που εχει microsd καρτα. Ειναι στα 189€.

 

Για την κατηγορια 300€, δεν εισαι υποχρεωμενος να βαλεις οπως λες αλλα 100€ για να πας σε ναυαρχιδα. Το nexus 5 ναυαρχιδα θεωρειται, το ιδιο και το z1 compact που ειναι flagship μοντελο(και εβγαλε επιτηδες flagship με κορυφαια χαρακτηριστικα σε μικροτερο μεγεθος η sony). Iκανοποιει ολα αυτα που θελεις και δεν τα ικανοποιει το lumia: μπαταρια, αδιαβροχο/προστασια απο χωμα και σκονη(μεγαλη υποθεση για εσενα), γαματη καμερα, καλυτερες επιδοσεις/ αντοχη στο χρονο. Εχει κ λιγο καλυτερη ποιοτητα κατασκευης.

 

Oπως ειπα και προηγουμενως: Και παλι ομως πιστευω οτι θα βρεις κατι να το απορριψεις. Θα αναπροσαρμοσεις τις αναγκες σου για να μην το θεωρεις καλο.

 

Δεν ειναι κακο αυτο, προφανως σου εχει κανει κλικ το lumia 925, απλα στα 240€ που κοστιζει θα εχεις μικροτερη αντοχη στο χρονο/χειροτερη εμπειρια χρησης απο τα σχεδον παρομοιας τιμης nexus 5/lg g2.

Ειδικα για καποιον που δεν αλλαζει συχνα κινητα οπως εσυ, ειναι κριμα για λιγο λιγοτερα χρηματα να πας σε κινητο με αισθητα μικροτερη αντοχη στο χρονο.

 

 

Υ.Γ.: Αν σου αρεσε το z2(που εχει μεγαλο μεγεθος, αλλα τελικως δεν σε απασχολει) αλλα σου φαινεται ακριβο, τοτε μπορεις να ξαναεξετασεις το oneplus one. Γυρω στα ~300€ κανει και εχει παρομοιο μεγεθος με το z2. Πολυ καλη ποιοτητα κατασκευης, ατελειωτη μπαταρια. Απλα δεν ειναι αδιαβροχο οπως το z2.

Ομως πιστευω οτι θα βρεις κατι να το απορριψεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν εξαιρέσεις το θέμα με τις κλήσεις στο viber, που απ' ότι έχω παρατηρήσει δεν έχουν θέμα όταν είσαι συνδεδεμένος σε wifi, τα υπόλοιπα θέματα με τις ειδοποιήσεις έχουν λυθεί. αν θες να μιλάς όλη την ώρα με viber, μην πάρεις ακόμα wp.

 

επίσης η μπαταρία είναι στη μία μέρα χρήσης. κάποιοι πετυχαίνουν 2 μέρες.. δεν ξέρω πως..

 

από κει και πέρα, το 925 απλά τα σπάει

- η οθόνη είναι εξαιρετική με πολύ καλή αίσθηση στην αφή και ευανάγνωστη σε κάθε συνθήκες (κάπου διάβασα πως το moto g έχει καλύτερη οθόνη.. τεκμηριώστε παρακαλώ..)

- η κάμερα είναι επίσης εξαιρετική και με το nokia camera κάνει παπάδες, με πλήρως χειροκίνητες ρυθμίσεις.

- τα wp δεν κολλάνε ότι και να τους κάνεις

- η ποιότητα κατασκευής και η αισθητική της συσκευής σε κάνουν να μη θες να το αφήσεις από τα χέρια σου.. τις πρώτες μέρες σχεδόν καθόμουν και το χάζευα.. 

 

ήμουν ο πρώτος που πήρα το 925 στην εταιρεία που δουλεύω. ακολούθησαν άλλοι 3, όλοι απολύτως ικανοποιημένοι. ο ένας με galaxy s3 που είχε ενθουσιαστεί με το ότι δεν κολλάει η συσκευή. 

 

επίσης το after sales της nokia (ακόμα υπάρχουν τα nokia care) είναι πολύ καλό. γνωστός πήγε το 720 με πρόβλημα, και του αντικατέστησαν με το 925.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η μονη ουσιαστικη διαφορα ειναι οτι το νοκια εχει gorilla glass 2 και amoled οθονη και το moto g gorilla glass 3 και IPS

 

To clearblack display κάνει τεράστια διαφορά ιδίως έξω στον ήλιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To θυμαμαι οτι προσαρμοσες τις αναγκες σου οταν ειδες οτι ειναι φθηνο το moto g και ετσι εβαλες το ακριβο moto g 16gb.(που δεν αξιζει πραγματι)

Αν δεν θελεις να δωσεις αρκετα χρηματα (250-300 για 925 ή κορυφαιο android) και δεν σου φθανουν τα 8gb(αν και φθανουν για την χρηση που περιεγραψες), τοτε κοιτας το moto g 8gb 4g που εχει microsd καρτα. Ειναι στα 189€.

 

- Προσαρμοζω τις αναγκες μου βαση των οσων μου γραφετε. Επειτα μπαινω στα αναλογα site και κανω συγκρισεις/review και αλλα μεταξυ των συσκευων και προσπαθω να ζυγιασω τις ακριβως παραπανω/παρακατω μου προσφερει η καθε συσκευη και επειτα κοιταω και την τιμη. Το Moto g των 8GB ειναι εξαιρετικο τηλεφωνο αλλα δεν θα το αγοραζα με τιποτα. Θα κοιτουσα το μοντελο με τα 16 GB ή το 4g το οποιο και ειναι η καλυτερη value for money αγορα αλλα το τηλεφωνο υπολειπεται σε τομεις που πραγματικα με ενδιαφερουν. 

 

Για την κατηγορια 300€, δεν εισαι υποχρεωμενος να βαλεις οπως λες αλλα 100€ για να πας σε ναυαρχιδα. Το nexus 5 ναυαρχιδα θεωρειται, το ιδιο και το z1 compact που ειναι flagship μοντελο(και εβγαλε επιτηδες flagship με κορυφαια χαρακτηριστικα σε μικροτερο μεγεθος η sony). Iκανοποιει ολα αυτα που θελεις και δεν τα ικανοποιει το lumia: μπαταρια, αδιαβροχο/προστασια απο χωμα και σκονη(μεγαλη υποθεση για εσενα), γαματη καμερα, καλυτερες επιδοσεις/ αντοχη στο χρονο. Εχει κ λιγο καλυτερη ποιοτητα κατασκευης.

 

- Ειναι ψυχολογικος ο παραγοντας αυτος για εμενα. Δεν θελω με τιποτα να ξεπερασω το οριο των 250 ευρω (τραβηγμενο και αυτο βεβαια) γιατι μετα μπαινω στη διαδικασια να δω τι εχει και παραπανω και ειμαι σιγουρος οτι θα μπω στη διαδικασια να παω σε μια high end συσκευη που να πληρει ολα μου τα θελω καλα και ακομα περισσοτερο. Αν παραδειγμα τωρα που βγαινει το Xperia Z3 πεσει το Z1 compact στα 250 τοτε εφυγα σουμπιτος για την αγορα του. Επισης μην λες κατι οτι ειναι μεγαλη υποθεση για εμενα οταν ξεκαθαρα δεν το ειπα. Ειπα οτι ειναι μεγαλη υποθεση για εδω που βρισκομαι, δεν κοιμαμαι και ξυπναω στην ιδεα να αποκτησω water/dust resistant συσκευη. 

 

Δεν ειναι κακο αυτο, προφανως σου εχει κανει κλικ το lumia 925, απλα στα 240€ που κοστιζει θα εχεις μικροτερη αντοχη στο χρονο/χειροτερη εμπειρια χρησης απο τα σχεδον παρομοιας τιμης nexus 5/lg g2.

Ειδικα για καποιον που δεν αλλαζει συχνα κινητα οπως εσυ, ειναι κριμα για λιγο λιγοτερα χρηματα να πας σε κινητο με αισθητα μικροτερη αντοχη στο χρονο.

 

- Το λες και το ξαναλες οτι για καποιο λογο θα εχω μικροτερη αντοχη στο χρονο με ενα windows phone σε σχεση με ενα android αλλα δεν βλεπω πουθενα καποιο δειγμα αυτου που λες. Η ιδια η MS ειπε οτι ΟΛΕΣ οι Lumia συσκευες θα υποστηριζονται με εκδοσεις του λογισμικου εως και το 2017. Και σε παρακαλω μην μου ξαναπεις για G2, τη συσκευη δεν τη γουσταρω καθολου και δεν την γουσταρα απο την πρωτη στιγμη που την επιασα στα χερια μου (το ιδιο και τα samsung galaxy). Για το Nexus 5 δεν εχω αποψη απο κοντα. 

 

 

Υ.Γ.: Αν σου αρεσε το z2(που εχει μεγαλο μεγεθος, αλλα τελικως δεν σε απασχολει) αλλα σου φαινεται ακριβο, τοτε μπορεις να ξαναεξετασεις το oneplus one. Γυρω στα ~300€ κανει και εχει παρομοιο μεγεθος με το z2. Πολυ καλη ποιοτητα κατασκευης, ατελειωτη μπαταρια. Απλα δεν ειναι αδιαβροχο οπως το z2.

Ομως πιστευω οτι θα βρεις κατι να το απορριψεις.

 

- Δεν αποριπτω τιποτα μεχρι να δω review/συγκριτικα και φυσικα να πιασω κατι στα χερια μου. Απλα οπως εχω πει μεχρι τωρα θα προτιμουσα να αποφυγω το android. Θα χαλαστω ΠΟΛΥ ασχημα αν σκασω φραγκα και παλι για android και το δω να hogάρει και να lagάρει μερικους μηνες μετα ενω με τα windows ειμαι σιγουρος οτι το τηλεφωνο θα πεταει. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Για την κατηγορια 300€, δεν εισαι υποχρεωμενος να βαλεις οπως λες αλλα 100€ για να πας σε ναυαρχιδα. Το nexus 5 ναυαρχιδα θεωρειται, το ιδιο και το z1 compact που ειναι flagship μοντελο(και εβγαλε επιτηδες flagship με κορυφαια χαρακτηριστικα σε μικροτερο μεγεθος η sony). Iκανοποιει ολα αυτα που θελεις και δεν τα ικανοποιει το lumia: μπαταρια, αδιαβροχο/προστασια απο χωμα και σκονη(μεγαλη υποθεση για εσενα), γαματη καμερα, καλυτερες επιδοσεις/ αντοχη στο χρονο. Εχει κ λιγο καλυτερη ποιοτητα κατασκευης.

 

- Ειναι ψυχολογικος ο παραγοντας αυτος για εμενα. Δεν θελω με τιποτα να ξεπερασω το οριο των 250 ευρω (τραβηγμενο και αυτο βεβαια) γιατι μετα μπαινω στη διαδικασια να δω τι εχει και παραπανω και ειμαι σιγουρος οτι θα μπω στη διαδικασια να παω σε μια high end συσκευη που να πληρει ολα μου τα θελω καλα και ακομα περισσοτερο. Αν παραδειγμα τωρα που βγαινει το Xperia Z3 πεσει το Z1 compact στα 250 τοτε εφυγα σουμπιτος για την αγορα του. Επισης μην λες κατι οτι ειναι μεγαλη υποθεση για εμενα οταν ξεκαθαρα δεν το ειπα. Ειπα οτι ειναι μεγαλη υποθεση για εδω που βρισκομαι, δεν κοιμαμαι και ξυπναω στην ιδεα να αποκτησω water/dust resistant συσκευη. 

 

 

Δεκτον οτι δεν μπορεις ψυχολογικα να περασεις το οριο των 250€ που προσαρμοσες ωστε να φωτογραφιζει συγκεκριμενα το 925 , παρολο που δεν καλυπτει απολυτα τις αναγκες σου, πχ δεν ειναι αδιαβροχο/προστασια απο σκονη (μεγαλη υποθεση για εσενα εκει που βρισκεσαι), μεγαλη μπαταρια κλπ.

 

Αλλα ειναι κριμα, ειδικα για καποιον που δεν αλλαζει συχνα κινητα οπως εσυ,  για λιγο λιγοτερα χρηματα να παει σε κινητο με αισθητα μικροτερη αντοχη στο χρονο και που δεν τον καλυπτει απολυτα.

 

 

- Το λες και το ξαναλες οτι για καποιο λογο θα εχω μικροτερη αντοχη στο χρονο με ενα windows phone σε σχεση με ενα android αλλα δεν βλεπω πουθενα καποιο δειγμα αυτου που λες. Η ιδια η MS ειπε οτι ΟΛΕΣ οι Lumia συσκευες θα υποστηριζονται με εκδοσεις του λογισμικου εως και το 2017. Και σε παρακαλω μην μου ξαναπεις για G2, τη συσκευη δεν τη γουσταρω καθολου και δεν την γουσταρα απο την πρωτη στιγμη που την επιασα στα χερια μου (το ιδιο και τα samsung galaxy). Για το Nexus 5 δεν εχω αποψη απο κοντα. 

 

 

Δεν λεω οτι θα εχεις μικροτερη αντοχη στο χρονο με ενα windows phone σε σχεση με ενα οποιοδηποτε android.

Θα εχει μικροτερη αντοχη στο χρονο με το 925 σε σχεση με ενα κορυφαιο android .

 

Oπως πχ το lumia 720 εχει μικροτερη αντοχη στο χρονο απο το lumia 925 και το lumia 925 εχει μικροτερη αντοχη στο χρονο απο το lumia 930.

Ή οπως το lumia 720 εχει μικροτερη αντοχη στο χρονο απο ενα nexus 4.

Ε , ετσι και το lumia 925 εχει μικροτερη αντοχη στο χρονο απο ενα nexus 5/ lg g2/ z1 compact ή απο ενα lumia 930.

 

Y.Γ.:  Ουδεποτε η MS ειπε οτι τα lumia θα παιρνουν τις επομενες εκδοσεις του λειτουργικου ως και το 2017.

Ειναι παρερμηνεια που επαναλαμβανουν αρκετοι και σε παρεσυραν προφανως και εσενα και την πιστεψες.

 

 

Υ.Γ.: Αν σου αρεσε το z2(που εχει μεγαλο μεγεθος, αλλα τελικως δεν σε απασχολει) αλλα σου φαινεται ακριβο, τοτε μπορεις να ξαναεξετασεις το oneplus one. Γυρω στα ~300€ κανει και εχει παρομοιο μεγεθος με το z2. Πολυ καλη ποιοτητα κατασκευης, ατελειωτη μπαταρια. Απλα δεν ειναι αδιαβροχο οπως το z2.

Ομως πιστευω οτι θα βρεις κατι να το απορριψεις.

 

- Δεν αποριπτω τιποτα μεχρι να δω review/συγκριτικα και φυσικα να πιασω κατι στα χερια μου. Απλα οπως εχω πει μεχρι τωρα θα προτιμουσα να αποφυγω το android. Θα χαλαστω ΠΟΛΥ ασχημα αν σκασω φραγκα και παλι για android και το δω να hogάρει και να lagάρει μερικους μηνες μετα ενω με τα windows ειμαι σιγουρος οτι το τηλεφωνο θα πεταει. 

Δεν ισχυει αυτο που λες.

Ετσι πχ θα ελεγαν και καποιοι περυσι για το lumia 720 και το nexus 4(παρομοιες τιμες), αλλα αν τα βαλεις ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΩΡΑ διπλα-διπλα, το lumia 720 θα ειναι αισθητα πιο αργο, θα αργει να ανοιξει εφαρμογες, θα ειναι πιο αργο/κομπιαζει στο browsing κλπ.

Αντιθετα, το nexus 4 πεταει και θα πεταει ακομα περισσοτερο με την επομενη εκδοση android.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεκτον οτι δεν μπορεις ψυχολογικα να περασεις το οριο των 250€ που προσαρμοσες ωστε να φωτογραφιζει συγκεκριμενα το 925 , παρολο που δεν καλυπτει απολυτα τις αναγκες σου, πχ δεν ειναι αδιαβροχο/προστασια απο σκονη (μεγαλη υποθεση για εσενα εκει που βρισκεσαι), μεγαλη μπαταρια κλπ.

 

- Κανενα τηλεφωνο μεχρι τα 250 δεν με καλυπτει απολυτα σε αυτα που ζηταω γι αυτο και ειπα οτι θα κανω τους οποιους συμβιβασμους χρειαζεται και απλα θα το παω ετσι. Το οτι φωτογραφιζεται το 925 μονο του λογο γενικης ανωτεροτητας μεχρι αυτα τα λεφτα δεν ειναι μονο δικο μου θεμα. Ειναι απλα θεμα ποιοτητας οπως και να το κανουμε και το 925 υπερεχει. 

 

Αλλα ειναι κριμα, ειδικα για καποιον που δεν αλλαζει συχνα κινητα οπως εσυ,  για λιγο λιγοτερα χρηματα να παει σε κινητο με αισθητα μικροτερη αντοχη στο χρονο και που δεν τον καλυπτει απολυτα.

 

- Που ακριβως δεν με καλυπτει το Lumia που με καλυπτουν αλλες android συσκευες μεχρι αυτα τα λεφτα? 

 

Δεν λεω οτι θα εχεις μικροτερη αντοχη στο χρονο με ενα windows phone σε σχεση με ενα οποιοδηποτε android.

Θα εχει μικροτερη αντοχη στο χρονο με το 925 σε σχεση με ενα κορυφαιο android .

 

- Αυτο χωρις πλακα δεν το καταλαβαινω. Δεν μπορω να το πιασω απο πουθενα. Τεκμηριωσε την απαντηση σου. 

 

Oπως πχ το lumia 720 εχει μικροτερη αντοχη στο χρονο απο το lumia 925 και το lumia 925 εχει μικροτερη αντοχη στο χρονο απο το lumia 930.

Ή οπως το lumia 720 εχει μικροτερη αντοχη στο χρονο απο ενα nexus 4.

Ε , ετσι και το lumia 925 εχει μικροτερη αντοχη στο χρονο απο ενα nexus 5/ lg g2/ z1 compact ή απο ενα lumia 930.

 

- Ουτε αυτο το παραδειγμα το καταλαβαινω γιατι δεν μου βγαζει νοημα. Απο ποια αποψη θα εχει το 925 μικροτερη αντοχη στο χρονο σε σχεση με τις συσκευες που ανεφερες? 

 

Y.Γ.:  Ουδεποτε η MS ειπε οτι τα lumia θα παιρνουν τις επομενες εκδοσεις του λειτουργικου ως και το 2017.

Ειναι παρερμηνεια που επαναλαμβανουν αρκετοι και σε παρεσυραν προφανως και εσενα και την πιστεψες.

 

- Δηλαδη οι συσκευες lumia που τρεχουν windows 8.1 μολις ερθουν τα 9άρια δεν θα γινει update για να τρεξουν το λογισμικο? Μονο σε εμενα ακουγεται αυτοκτονια αυτο πραγμα για την οποια δεν εχω ικανη τη microsoft να κανει? 

 

Δεν ισχυει αυτο που λες.

Ετσι πχ θα ελεγαν και καποιοι περυσι για το lumia 720 και το nexus 4(παρομοιες τιμες), αλλα αν τα βαλεις ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΩΡΑ διπλα-διπλα, το lumia 720 θα ειναι αισθητα πιο αργο, θα αργει να ανοιξει εφαρμογες, θα ειναι πιο αργο/κομπιαζει στο browsing κλπ.

Αντιθετα, το nexus 4 πεταει και θα πεταει ακομα περισσοτερο με την επομενη εκδοση android.

 

- Δεν ξερω για το Nexus αλλα το 720 του φιλου μου παει κυριολεκτικα σφαιρα και το εχει πανω απο ενα χρονο τωρα. Δεν ξερω απο πια λογικη λες οτι θα ειναι ποιο αργο και θα κομπαζει δεδομενου οτι το εχω διπλα μου καθε μερα (και ας μην ειναι δικο μου) και το περιεργαζομαι και δεν εχω δει καποιο κομπασμα ή κολλημα στη λειτουργια του. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς και από τα λεγόμενά σου είσαι προκατελειμενος απέναντι στο αντροιντ και τείνεις προς το WP.

 

Αρνείσαι όμως να δεχθείς δύο πολύ σημαντικά στοιχεία. Ένα ότι το WP έχουν πολύ σοβαρές ελλείψεις στο οικοσύστημα τους. Αυτό στο λέω μετά από έναν χρόνο χρήσης του ativ s, και όποιος ισχυρίζεται το αντίθετο η τρολλαρει η είναι φαν μπόι. Αναγκάζεσαι να συμβιβαστείς είτε με χειρότερη εφαρμογή από το αντροιντ και το ιος με λιγότερα features και σε πολλές περιπτώσεις αρκετά λιγότερα updates, και σε άλλες περιπτώσεις αναγκαστικά σε χρήση εφαρμογής τρίτου κατασκευαστή. Για Google services βέβαια ούτε λόγος..

 

Και δύο κάνεις δεν μίλησε για υποστήριξη... Είδες εσύ συσκευές wp7 να πάνε στα wp8?... Το ότι θα παίρνει security updates κτλ δεν έχει καμιά σχέση με αυτό που λέμε.. Μακάρι να βάλει μυαλό η Microsoft αλλά πουθενά δεν είναι δηλωμένο ότι θα πάρουν την επόμενη έκδοση του λειτουργικού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ts εχει αποφασισει. Αν δεν το ειχε κανει απο αρχη.. θα παει για το 925.. σιγουρα θα σου αρεσει φιλε.. ειναι καλο μηχανημα..

οπως εγραψα και πιο πανω μερικοι τα προτειμουν.. τους βολευει.. μακαρι να εισαι και εσυ ενας απο αυτους διοτι 240 να πανε στραφι τετοια περιοδο ειναι καπως..

καλη αγορα να εχεις..

 

 

"παρατηρησες οτι τα wp χανουν πολυ ευκολα την αξια τους? αν οχι δες το στο σκρουτζ (εξελιξη τιμης) και μετα διαβασε το μηνυμα του απο επανω.. ισως να αλλαξεις γνωμη σε κατι που εισαι λαθος.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Αλλα ειναι κριμα, ειδικα για καποιον που δεν αλλαζει συχνα κινητα οπως εσυ,  για λιγο λιγοτερα χρηματα να παει σε κινητο με αισθητα μικροτερη αντοχη στο χρονο και που δεν τον καλυπτει απολυτα.

 

 

- Που ακριβως δεν με καλυπτει το Lumia που με καλυπτουν αλλες android συσκευες μεχρι αυτα τα λεφτα? 

Παμε ξανα:

Ειναι κριμα, ειδικα για καποιον που δεν αλλαζει συχνα κινητα οπως εσυ,  για λιγο λιγοτερα χρηματα να παει σε κινητο με αισθητα μικροτερη αντοχη στο χρονο και που δεν τον καλυπτει απολυτα.

- Αυτο χωρις πλακα δεν το καταλαβαινω. Δεν μπορω να το πιασω απο πουθενα. Τεκμηριωσε την απαντηση σου. 

 

Oπως πχ το lumia 720 εχει μικροτερη αντοχη στο χρονο απο το lumia 925 και το lumia 925 εχει μικροτερη αντοχη στο χρονο απο το lumia 930.

Ή οπως το lumia 720 εχει μικροτερη αντοχη στο χρονο απο ενα nexus 4.

Ε , ετσι και το lumia 925 εχει μικροτερη αντοχη στο χρονο απο ενα nexus 5/ lg g2/ z1 compact ή απο ενα lumia 930.

 

- Ουτε αυτο το παραδειγμα το καταλαβαινω γιατι δεν μου βγαζει νοημα. Απο ποια αποψη θα εχει το 925 μικροτερη αντοχη στο χρονο σε σχεση με τις συσκευες που ανεφερες? 

Οτι αγνοεις οτι το lumia 720 δεν εχει την ιδια αντοχη στο χρονο με το lumia 925/930/nexus 5/ z1 compact κλπ ειναι αποριας αξιο.

 

Πραγματικα πιστευεις οτι το lumia 720 ειναι αυτην την στιγμη(1+ χρονο αφοτου βγηκε) εξισου γρηγορο με το 925/930/nexus 5/ z1 compact , δεν αργει να ανοιξει εφαρμογες, δεν ειναι πιο αργο/κομπιαζει στο browsing κλπ?

 

Αντιστοιχα ισχυει για το lumia 925 σε σχεση με το lumia 930/nexus 5/lg g2/ z1 compact. 

Y.Γ.:  Ουδεποτε η MS ειπε οτι τα lumia θα παιρνουν τις επομενες εκδοσεις του λειτουργικου ως και το 2017.

 

Ειναι παρερμηνεια που επαναλαμβανουν αρκετοι και σε παρεσυραν προφανως και εσενα και την πιστεψες.

 

- Δηλαδη οι συσκευες lumia που τρεχουν windows 8.1 μολις ερθουν τα 9άρια δεν θα γινει update για να τρεξουν το λογισμικο? Μονο σε εμενα ακουγεται αυτοκτονια αυτο πραγμα για την οποια δεν εχω ικανη τη microsoft να κανει? 

Το εχει ξανακανει στο παρελθον.

Το θεμα ειναι οτι ουδεποτε ειπε η MS (οπως λανθασμενα πιστευεις) οτι τα lumia θα παιρνουν επομενες εκδοσεις λειτουργικου μεχρι το 2017.

Δεν ισχυει κατι τετοιο, μην πιστευεις ανακριβειες.

Δεν ισχυει αυτο που λες.

 

Ετσι πχ θα ελεγαν και καποιοι περυσι για το lumia 720 και το nexus 4(παρομοιες τιμες), αλλα αν τα βαλεις ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΩΡΑ διπλα-διπλα, το lumia 720 θα ειναι αισθητα πιο αργο, θα αργει να ανοιξει εφαρμογες, θα ειναι πιο αργο/κομπιαζει στο browsing κλπ.

Αντιθετα, το nexus 4 πεταει και θα πεταει ακομα περισσοτερο με την επομενη εκδοση android.

 

- Δεν ξερω για το Nexus αλλα το 720 του φιλου μου παει κυριολεκτικα σφαιρα και το εχει πανω απο ενα χρονο τωρα. Δεν ξερω απο πια λογικη λες οτι θα ειναι ποιο αργο και θα κομπαζει δεδομενου οτι το εχω διπλα μου καθε μερα (και ας μην ειναι δικο μου) και το περιεργαζομαι και δεν εχω δει καποιο κομπασμα ή κολλημα στη λειτουργια του. 

Το 720 δεν παει σφαιρα. Παει αισθητα πιο αργα απο το nexus 4(κινητο παλιοτερο κ παρομοιων χρηματων πριν ενα χρονο), οπως παει πιο αργα απο το lumia 925, lumia 930, nexus 5, lg g2, z1 compact.

---------------------------------------

 

Και δύο κάνεις δεν μίλησε για υποστήριξη... Είδες εσύ συσκευές wp7 να πάνε στα wp8?... Το ότι θα παίρνει security updates κτλ δεν έχει καμιά σχέση με αυτό που λέμε.. Μακάρι να βάλει μυαλό η Microsoft αλλά πουθενά δεν είναι δηλωμένο ότι θα πάρουν την επόμενη έκδοση του λειτουργικού.

Aκριβως..

Απλα ο topic starter πιστευει οτι ανακριβεια γραφεται, αρκει να ειναι θετικη για τα windows phone και αρνητικη για το android.

 

Το εχει αναφερει ηδη 2-3 φορες, το εχουμε επισημανει οτι δεν ισχυει, αλλα εκει επιμενει να το αναφερει και να το πιστευει , γιατι βολευει στις "προσαρμοσμενες-φωτογραφικες" αναγκες που δημιουργησε.

Επεξ/σία από haHa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγο που παίζω πάντως με το Nexus 5 αυτες τις μέρες, δε λέω γρήγορο είναι και προσπαθώ να συνηθίσω το android αλλά πιστεύω τα WP υπερέχουν αισθητικά, και είναι πιο απλά και χρηστικά και σε καμία περίπτωση δε θα έχει κάποια διαφορά στην ταχύτητα, εδώ αν τα WP7.8 δεν ήταν όντως προβληματικά σε whatsapp, viber και skype δε θα είχα "κανένα" πρόβλημα να λειτουργώ το μονοπύρηνο μου με 512 RAM. Ναι σίγουρα οι καινούριες συσκευές πάνε πιο γρήγορα. Επίσης για κάποιον που δεν τον ενδιαφέρει η υπερπροσφορά apps τα WP είναι ιδανικά και ειδικά τώρα με τα WP8.1 η στιγμή είναι η σωστή στιγμή για όποιον θα ήθελε να δοκιμάσει.  The bottom line που λένε είναι πως τα WP είναι σίγουρα πιο όμορφα με συνοχή στο σχεδιασμό. Αυτο που πρεπει να συνηθίσω είναι η κύλιση του που σαν του ios και των WP δεν είναι ό,τι και να λέμε είναι νευρική πως να το κάνουμε. Αυτό που είναι υπέροχο στο android πάντως είναι η ελληνικη αναγνώριση φωνής στο swype keyboard

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον παιδια με πεισατε, διαβασα τοσα και τοσα και αυτο που καταλαβα ειναι οτι θα βαλω το χερι βαθυτερα στην τσεπη. Αρα με τοσα και τοσα στην ερωτηση την αρχικη η απαντηση ειναι βασικα ΟΧΙ. Αν και δεν καταλαβαινω τη λογικη του haha για το θεμα της διαρκειας στο χρονο αυτο που καταλαβα ειναι οτι πρεπει να παω σε ναυαρχιδα και οτι δεν μπορω να εχω αυτα που θελω εως 250 ευρω. 

 

Με τοσα και τοσα λοιπον οι επιλογες μου περιριζονται σε Sony Xperia Z1 compact ή Ζ2. To Ζ2 ειναι ποιο value for money αν σκεφτεις οτι ειναι και τελευταια συσκευη αλλα περιεχει και ακουστικα αξιας σχεδον 50 ευρω μεσα στο πακετο. Απο την αλλη το Z1 compact ειναι ποιο κοντα στις διαστασεις που το θελω αλλα δεν ειναι και φτηνο στα 335 ευρω. Και τα δυο ομως εχουν ολα οσα ζηταω. Αντε, με αυτα και αυτα παλι σε android θα παω και ο θεος βοηθος να μην τρεχω του χρονου να ψαχνω για συσκευη για τον Χ, Ψ λογο.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγο που παίζω πάντως με το Nexus 5 αυτες τις μέρες, δε λέω γρήγορο είναι και προσπαθώ να συνηθίσω το android αλλά πιστεύω τα WP υπερέχουν αισθητικά, και είναι πιο απλά και χρηστικά και σε καμία περίπτωση δε θα έχει κάποια διαφορά στην ταχύτητα, εδώ αν τα WP7.8 δεν ήταν όντως προβληματικά σε whatsapp, viber και skype δε θα είχα "κανένα" πρόβλημα να λειτουργώ το μονοπύρηνο μου με 512 RAM. Ναι σίγουρα οι καινούριες συσκευές πάνε πιο γρήγορα. Επίσης για κάποιον που δεν τον ενδιαφέρει η υπερπροσφορά apps τα WP είναι ιδανικά και ειδικά τώρα με τα WP8.1 η στιγμή είναι η σωστή στιγμή για όποιον θα ήθελε να δοκιμάσει. The bottom line που λένε είναι πως τα WP είναι σίγουρα πιο όμορφα με συνοχή στο σχεδιασμό. Αυτο που πρεπει να συνηθίσω είναι η κύλιση του που σαν του ios και των WP δεν είναι ό,τι και να λέμε είναι νευρική πως να το κάνουμε. Αυτό που είναι υπέροχο στο android πάντως είναι η ελληνικη αναγνώριση φωνής στο swype keyboard

Παρότι μου φαίνεται περίεργο να θεωρεί κάποιος αισθητικά ανώτερα τα πλακάκια και όχι μια homescreen προσαρμοσμενη στις ανάγκες του καθενός με τα εικονίδια και το φόντο που επιθυμεί κάποιος θα δεχθώ ότι Το αισθητικό κομμάτι είναι καθαρά υποκειμενικό και περί ορέξεως...

 

Το πρόβλημα κύλισης στο νέξους 5 που το είδες ακριβώς? Γιατί στα 60fps είναι τα μενού και το σκρολ..

 

Εκτώς και αν εννοείς στο τέρμα του σκρολ ότι έχει διαφορετικό εφέ... Το οποίο είναι ανεξάρτητο της κύλισης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...