Προς το περιεχόμενο

Χρεος προς τον ΟΤΕ


AntiCambeR

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οι γονεις μου μεχρι πριν 3-4 χρονια καπου ειχαν συνδεση στον ΟΤΕ.Καποια στιγμη σταματησαν να πληρωνουν τους λογαριασμους λογω αδυναμιας η και αμελειας πιο πολυ και ειχαν μαζευτει 2-3 λογαριασμοι 2 μηνοι νομιζω.Το σταθερο ο ΟΤΕ το ειχε κοψει οποτε κοπηκε και το ιντερνετ.Οι λογαριασμοι συνεχισαν να ερχονται κανονικα και χρεωναν και το ιντερνετ και ας μην μπορουσα να το χρησιμοποιησω.Εμπαινα ασυρματα με usb stick,δεν μπορουσα να παιξω online τιποτα,απλα εμπαινα ιντερνετ.Τους ελεγα απο την αρχη να τα πληρωσουν γιατι θα μαζευτουν πολλα και μετα θα ειναι πιο δυσκολο.Τοτε ημουν ανεργος για 3 χρονια και δεν μπορουσα να βοηθησω.Μαζευτηκε χρεος 580€ αν θυμαμαι σωστα αλλα καποια στιγμη ο συνολικος λογαριασμος ηρθε μειωμενος καπου 320-380€.Μαλλον αφαιρεσαν την χρωση του ιντερνετ,δεν ξερω.Πηγαιντε να πληρωσετε τους ειπα μιας και μειωθηκε.Δεν εκαναν τιποτα.

 

Πριν κανα χρονο μας ηρθε απο τον ΟΤΕ 1 χαρτι στο σπιτι οτι πρεπει να εξοφληθει το χρεος αλλιως θα κινηθουν νομικα.Λεω στον πατερα μου να πληρωσει να ξεμπερδευουμε γιατι μπορει να παει εφορια και να πολλαπλασιαστει το χρεος γιατι ο ΟΤΕ δεν ειναι 100% ιδιωτικος,τουλαχιστον αυτο ισχυει τωρα,απ'οτι ξερω το 20% ανηκει στο κρατος.Τοτε ισως ανηκε το 100%,ειναι ετσι?Μου λεει ο πατερας μου οτι δεν μπορουν να του κανουν τιποτα,οτι ετσι του ειπαν γνωστοι του κλπ.

 

Απο τοτε που ηρθε το χαρτι απο τον ΟΤΕ δεν εχει γινει κατι.Μπορουν να το κυνηγησουν δικαστικα και να μπλεξει ο πατερας μου που ειναι στο ονομα του,η να παει εφορια υπουλα χωρις ειδοποιηση και να πολλαπλασιαστει το χρεος?Εγω εδω και χρονια απο τοτε εχω κανει στο ιδιο σπιτι συνδεση Forthnet στο ονομα μου και εχω ηδη τα δικα μου εξοδα.Γιατι στον ΟΤΕ δεν πιστευω οτι θα γινοταν να κανω συνδεση στο ονομα μου.Αφου οταν εκανα αιτηση στην Forthnet τοτε εγκριθηκε απο τον ΟΤΕ μετα απο κανα 3μηνο για σπασιμο για να παω σε αυτους αλλα δεν πηγα.Περιμενα να με συνδεσουν με Forthnet οπως και εγινε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 85
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Η εφορία δεν έχει την παραμικρή ανάμειξη...σιγά μην κάνει η εφορία την εισπρακτική μια ιδιωτικής κατά 90% εταιρείας. 

Απλά πάει νομικά το θέμα μέχρι και για κατάσχεση νομίζω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου λεει ο πατερας μου οτι δεν μπορουν να του κανουν τιποτα,οτι ετσι του ειπαν γνωστοι του κλπ.

 

Αφου το ειπαν οι γνωστοι...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς το παρόν η εφορία δεν εμπλέκεται πουθενά.

 

Αν όμως γίνει το δικαστήριο και αυτό σας υποχρεώσει να πληρώσετε και δεν το κάνετε, πηγαίνει μέσω εφορίας και αναλαμβάνουν την κατάσχεση από εκεί, αρχικώς ψάχνουν για μετρητά και στην συνέχεια αν δεν υπάρχουν πάνε σε σπίτια κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πάει νομικά και επειδή θα κερδίσουν τη δίκη ο πατέρας σου θα χρεωθεί εκτός από τα δικά του δικαστικά έξοδα και της εταιρίας. Η εταιρία αν τα πάρει από το επικουρικό (αν το λέω σωστά) τότε αυτό με τη σειρά του θα τα ζητήσει από τον πατέρα σου και έτσι θα καταλήξουν να μπουν στη φορολογική δήλωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς το παρόν η εφορία δεν εμπλέκεται πουθενά.

 

Αν όμως γίνει το δικαστήριο και αυτό σας υποχρεώσει να πληρώσετε και δεν το κάνετε, πηγαίνει μέσω εφορίας και αναλαμβάνουν την κατάσχεση από εκεί, αρχικώς ψάχνουν για μετρητά και στην συνέχεια αν δεν υπάρχουν πάνε σε σπίτια κτλ

 

 

Θα πάει νομικά και επειδή θα κερδίσουν τη δίκη ο πατέρας σου θα χρεωθεί εκτός από τα δικά του δικαστικά έξοδα και της εταιρίας. Η εταιρία αν τα πάρει από το επικουρικό (αν το λέω σωστά) τότε αυτό με τη σειρά του θα τα ζητήσει από τον πατέρα σου και έτσι θα καταλήξουν να μπουν στη φορολογική δήλωση.

 

Δεν έχει σχέση η εφορία ρε παιδιά...μιλάμε για ιδιωτική εταιρεία...θέλετε να μου πείτε ότι αν χρωστάω λεφτά στον Κωτσόβολο πχ θα μου ρθει χαρτί από την εφορία? Τι είναι η εφορία εισπρακτική εταιρεία? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ ότι ξέρω με τις ασφαλιστικές, αν τρακάρει ένα ανασφάλιστο όχημα και αποδεδειγμένα φταίει, η ασφαλιστικη του θύματος παίρνει τα λεφτά από το επικουρικό ταμείο για να αποζημιώσει τον πελάτη της και αυτό μετά τα ζητάει από τον φταίχτη. Αφού εμπλέκεται το επικουρικό δε θα του τα ζητάει μέσω εφορίας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφοσον το θεμα εφτασε μεχρι εδω,αυτο που με ανησυχει πλεον ειναι οτι αν οντως γινει δικαστηριο,αν το ποσο θα ειναι το ιδιο.Τοτε μιλαμε για 300+ €,η ακομα και 500€.Τα οποια θελει δεν θελει ο πατερας μου θα τα πληρωσει αν το πανε δικαστικα.Υποθετω οτι απο την στιγμη που εστειλαν το χαρτι μετα απο λιγο καιρο θα εχουν κινηθει ηδη νομικα.Αλλα δεν αξιζει να τραβιεται σε δικαστηριο για αυτο το ποσο.Πρεπει να του μιλησω μηπως καταφερω να τον πεισω.Αν δεν τα καταφερω ισως τα πληρωσω εγω αλλα θα με "τσακισει" γιατι δουλευω για 650€ τον μηνα και θα πρεπει να δωσω οτι εχω καβατζα για καμια στραβη η για τα εξοδα του αυτοκινητου.

 

Θα ειναι το ιδιο ποσο αν γινει το δικαστηριο,η θα του ερθει ταμπλας και θα παθει τιποτα?Ειναι και σχετικα μεγαλος σε ηλικια καπου στα 70.Αν πηγαινα στον ΟΤΕ και μιλουσα με καποιον υπευθυνο σχετικα με το ποσο και αν εχουν κινηθει νομικα θα ηταν καλη ιδεα?Και αν μπορω να κανω διακανονισμο με δοσεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει σχέση η εφορία ρε παιδιά...μιλάμε για ιδιωτική εταιρεία...θέλετε να μου πείτε ότι αν χρωστάω λεφτά στον Κωτσόβολο πχ θα μου ρθει χαρτί από την εφορία? Τι είναι η εφορία εισπρακτική εταιρεία? 

 

Ο Κωτσόβολος μπορεί να σου ζητήσει τα χρήματα με προσωπικές επιστολές ή να σου στείλει και εξώδικο ποιό επίσημα. Τότε δεν εμπλέκεται η εφορία. Όταν όμως πηγαίνεις νομικά μέσω δικαστηρίου, εκεί εμπλέκεται το δημόσιο για να αναγκάσει εσένα να πληρώσεις τα χρήματα. Νομίζω πως το δικαστήριο από μόνο του δεν μπορεί να κατασχέσει κάτι αλλά δίνει εντολή στην εφορία σου για κατάσχεση διότι από εκεί γνωρίζουν και τους τραπεζικούς λογ/σμους και τα ακίνητα και μπορούν να τα βρούν όλα. Ακριβώς ακριβώς δεν ξέρω, μπορεί να έκανα και λάθος, ας μας πεί ο pare dwse τι παίζει σε αυτή την περίπτωση.

Εφοσον το θεμα εφτασε μεχρι εδω,αυτο που με ανησυχει πλεον ειναι οτι αν οντως γινει δικαστηριο,αν το ποσο θα ειναι το ιδιο.Τοτε μιλαμε για 300+ €,η ακομα και 500€.Τα οποια θελει δεν θελει ο πατερας μου θα τα πληρωσει αν το πανε δικαστικα.Υποθετω οτι απο την στιγμη που εστειλαν το χαρτι μετα απο λιγο καιρο θα εχουν κινηθει ηδη νομικα.Αλλα δεν αξιζει να τραβιεται σε δικαστηριο για αυτο το ποσο.Πρεπει να του μιλησω μηπως καταφερω να τον πεισω.Αν δεν τα καταφερω ισως τα πληρωσω εγω αλλα θα με "τσακισει" γιατι δουλευω για 650€ τον μηνα και θα πρεπει να δωσω οτι εχω καβατζα για καμια στραβη η για τα εξοδα του αυτοκινητου.

 

Θα ειναι το ιδιο ποσο αν γινει το δικαστηριο,η θα του ερθει ταμπλας και θα παθει τιποτα?Ειναι και σχετικα μεγαλος σε ηλικια καπου στα 70.Αν πηγαινα στον ΟΤΕ και μιλουσα με καποιον υπευθυνο σχετικα με το ποσο και αν εχουν κινηθει νομικα θα ηταν καλη ιδεα?Και αν μπορω να κανω διακανονισμο με δοσεις?

 

Σου συνιστώ να πείς στον πατέρα σου να κάνετε έναν διακανονισμό με τον ΟΤΕ. Σε οτιδήποτε άλλο νομίζω (προσωπική γνώμη) θα είναι περισσότερο εις βάρος σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά μόνο εγώ διαβάζω το θέμα και τραβάω τα μαλλιά μου;

Άκου λογική, χρωστάω αλλά δε γουστάρω να πληρώσω μιας και μου είπαν οι γνωστοί μου ότι δε μπορούν να μου κάνουν τίποτα.

 

Συγνώμη αλλά κάτι τέτοια άτομα πρέπει να τα μ@μήσουν κανονικά.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά μόνο εγώ διαβάζω το θέμα και τραβάω τα μαλλιά μου;

Άκου λογική, χρωστάω αλλά δε γουστάρω να πληρώσω μιας και μου είπαν οι γνωστοί μου ότι δε μπορούν να μου κάνουν τίποτα.

 

Συγνώμη αλλά κάτι τέτοια άτομα πρέπει να τα μ@μήσουν κανονικά.

εεε τι θέλεις τώρα να δώσει και τα λεφτά που εχει στην ακρη για το αυτοκίνητο  !!!

 

Τελος πάντων ο άνθρωπος δεν ευθύνεται, ο πατέρας του ειναι ο ανεύθυνος και ας πάει και στα δικαστήρια, επίσης να πω οτι αν εμπλακεί η δικαιοσύνη αυτό θα πάρει 1-2 χρονάκια και τα χρήματα τοκίζονται με κάτι λιγότερο απο τα τρέχοντα επιτόκια χορηγήσεων των τραπεζών

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου το ειπαν οι γνωστοι...

Μαλλον δεν καταλαβες σωστα γιατι δεν το διευκρινησα.Το οτι ειπε ο πατερας μου αυτο δεν συμφωνω οτι ισχυει.Δεν εννουσα οτι ισχυει,αλλα οτι ο πατερας μου πιστεψε τις μαλ@@ιες που του ειπαν οι ξερολες.Του ειπα οτι αυτα ειναι μαλ@@ιες και να παει να τα πληρωσει.Θα μπορουσες ομως αντι να ειρωνευτεις με αυτο που εγραψες απλα να εγραφες οτι αυτο δεν ισχυει και οτι αυτο επρεπε να πω στον πατερα μου.Να μην ακουει τους μαλ@@κες.Αυτο του ειπα.

Καλά μόνο εγώ διαβάζω το θέμα και τραβάω τα μαλλιά μου;

Άκου λογική, χρωστάω αλλά δε γουστάρω να πληρώσω μιας και μου είπαν οι γνωστοί μου ότι δε μπορούν να μου κάνουν τίποτα.

 

Συγνώμη αλλά κάτι τέτοια άτομα πρέπει να τα μ@μήσουν κανονικά.

Τι λες ρε μεγαλε?Αν ηταν ο πατερας σου θα ελεγες τα ιδια? Οτι θα επρεπε να τον γ@@σουν?Σε εσενα τα χρωσταει ρε?Τι ζορι τραβας?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε δυστηχως εχει δικιο το παιδι..πες τον πατερα σου να αλλαξει την κωλο νοοτροπια του μαγκα ελληνα που εχει (οχι μονο αυτος) γιατι αυτα τα πραματα μας φεραν σ'αυτο το χαλι...

 

Προσωπικα δεν τον γνωριζω τον ανθρωπο, μπορει να ειναι απο τους καλυτερους ανθρωπους της γης, αλλα αυτη την στιγμη εχει αδικο και πρεπει να πληρωσει!! Πως θα γινει δηλαδη;;

 

Οι λυσεις 2.

 

1) εαν εχει τα χρηματα το πληρωνει το χρεος και ξεμπερδευει.

2) εαν δεν τα εχει, παει και κανει εναν διακανονισμο, ωστε να ξεπληρωσει σιγα σιγα.

 

Εαν δεν κανει απολυτως τιποτα, τοτε καποια στιγμη θα αναγκαστει να πληρωσει πανω απο 1.000€. Αυτο ειναι το μονο σιγουρο!

 

Sent from my iPad using Insomnia

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το παραδεχομαι οτι ο πατερας μου ειναι λαθος.Θα τον δικαιολογουσα μονο αν πραγματικα δεν ειχε καθολου λεφτα να πληρωσει.Τοτε επαιρνε αρκετα παραπανω χρηματα απο την συνταξη.Δεν ξερω πως την ειδε τοσο πολυ στα αρ@@@ια του,ισως φταιει και η μανα μου λιγο εως πολυ.Και αν προχωρησει σε δικαστηριο το θεμα και χτυπα ξυλο ο πατερας μου δεν ζει τοτε θα την πληρωσω εγω.Ξερω 60ρηδες που εχουν "φυγει".Και ο πατερας μου δεν νομιζω να ειναι καλα απο θεμα υγειας λογω ποτου,ισως νομιζει οτι ειναι.

 

Αλλα οχι να μου γραφει ο αλλος απο πανω οτι τετοια ατομα θα επρεπε να τα γ@@@σουν.Δηλαδη ο καθε ενας που χρωσταει σε ιδιωτικες εταιριες επιβαρυνει τον Ελληνα?Μιλαμε για ιδιωτικη επιχειρηση,οχι για δημοσιο.

 

 

Θα μπορουσε να γραψει πιο διακριτικα.Εγραψε βρισια πισω απο 1 Pc.Μαγκας θα ηταν αν το ελεγε μπροστα μου.Ισως τοτε να ηταν η τελευταια του προταση...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...