Προς το περιεχόμενο

Νέα/Συζήτηση για τα Windows 10


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να ρωτήσω γιατί δεν το έχω ψάξει καθόλου , μπορώ να κάνω εγκατάσταση τα windows 10 με κλειδί από windows 8.1 κατευθείαν (χωρίς update δηλαδή ) ;

 

Δεν το έχω δοκιμάσει αλλά ναι, γίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Να ρωτήσω γιατί δεν το έχω ψάξει καθόλου , μπορώ να κάνω εγκατάσταση τα windows 10 με κλειδί από windows 8.1 κατευθείαν (χωρίς update δηλαδή ) ;

Ναι γίνεται σε 7/8.1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω γιατί δεν το έχω ψάξει καθόλου , μπορώ να κάνω εγκατάσταση τα windows 10 με κλειδί από windows 8.1 κατευθείαν (χωρίς update δηλαδή ) ;

θεωρητικα με την εκδοση 1511 γινεται και απλα την ωρα της εγκαταστασης βαζεις το κλειδι

πρακτικα τελευταιο διβδομαδο δεν περναει με τιποτα αν δεν εχει γινει αναβαθμιση πρωτα

αν δεις ότι δε σου δεχεται το κλειδι απλα κανε εγκατασταση χωρις κλειδι και προσπαθησε να το περασεις μετα-αν εχεις πρόβλημα παρε τηλεφωνο για τηλεφωνικη ενεργοποιηση, είναι ρουτίνας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημερα,εσεις δεν εχετε παρει image του σισκου σας,με το προγραμμα των windows ?

πως κανετε διαγραφη του image ?

#4311 icon_share.png kostandinos

αυτο ρωταω και εδω

 

 

σ'αυτο το μηνυμα,εγω ρωταω και δεν εχει καμια σχεση με IMAGE του δισκου

 

ΓΙΑ ΡΙΞΤΕ ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ Σ'ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΗΝΥΜΑ #3408 ΣΤΟ Official Windows 8 Tech Support Thread

Επεξ/σία από kostandinos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά.

 

Μου έφερε ένας φίλος ένα λάπτοπ Sony Vaio SVF1521G1EW.

 

Είχε σπασμένη οθόνη, οπότε το είχε συνδεδεμένο σε τηλεόραση με την έξοδο για HDMI που έχει. Λειτουργούσε κανονικά με Windows 8,1. Ξαφνικά σταμάτησε να δείχνει στην τηλεόραση, και μετά από πολύ ώρα ψαξίματος και πειραμάτων, την ώρα που του έκανα backup(έχοντας βγάλει τον δίσκο του), παρατηρώ τον φάκελο windows.old. Προφανώς λοιπόν έκανε upgrade το βράδυ και τώρα δεν βλέπει ίσως την κάρτα γραφικών σωστά ή κάτι άλλο.

 

Τι μπορώ να κάνω για επαναφορά; Αν απλά διαγράψω τον φάκελο windows και μετονομάσω τον .old σε windows, να φανταστώ οτί δεν θα λειτουργήσει τπτ έτσι;

 

Αν είναι  να ξαναστήσω τα 8,1 πως θα βρω το cd key καθώς το λάπτοπ δεν έχει αυτοκόλλητο...

 

Τι επιλογές έχω;

 

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά.

 

Μου έφερε ένας φίλος ένα λάπτοπ Sony Vaio SVF1521G1EW.

 

Είχε σπασμένη οθόνη, οπότε το είχε συνδεδεμένο σε τηλεόραση με την έξοδο για HDMI που έχει. Λειτουργούσε κανονικά με Windows 8,1. Ξαφνικά σταμάτησε να δείχνει στην τηλεόραση, και μετά από πολύ ώρα ψαξίματος και πειραμάτων, την ώρα που του έκανα backup(έχοντας βγάλει τον δίσκο του), παρατηρώ τον φάκελο windows.old. Προφανώς λοιπόν έκανε upgrade το βράδυ και τώρα δεν βλέπει ίσως την κάρτα γραφικών σωστά ή κάτι άλλο.

 

Τι μπορώ να κάνω για επαναφορά; Αν απλά διαγράψω τον φάκελο windows και μετονομάσω τον .old σε windows, να φανταστώ οτί δεν θα λειτουργήσει τπτ έτσι;

 

Αν είναι  να ξαναστήσω τα 8,1 πως θα βρω το cd key καθώς το λάπτοπ δεν έχει αυτοκόλλητο...

 

Τι επιλογές έχω;

 

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

Η MS γράφει για την επαναφορά σε προηγούμενη έκδοση win.

 

https://support.microsoft.com/en-us/instantanswers/1235b5b0-bf94-4b77-9cbd-1c1a8337070c/going-back-to-windows-7-or-windows-8.1

 

Αν δεν τα καταφέρεις με αυτό τον τρόπο μπορείς να κάνεις επαναφορά των εργοσιακών ρυθμίσεων για το λάπτοπ. Βλέπε 1ο βίντεο.

http://support.hp.com/us-en/document/c03489643

 

ή όπως στο βίντεο

 

Εαν ο φίλος σου στο λάπτοπ είχε κάνει καθαρή εγκατάσταση τότε κατεβάζει τα 8.1 μέσω του media creation tool για 8.1

https://www.microsoft.com/en-us/software-download/windows8

 

Το κλειδί μπορείς να το βρεις μέσω του Belarc Advisor.

http://www.belarc.com/free_download.html

 

Edit: ότι και να κάνεις πάρε πρώτα με ένα backup τα αρχεία σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για τις συμβουλες σου. Εχω ηδη παρει backup, και προσπαθησα να στησω windows, ομως επειδη δεν μου δινει καν σημα στην εξοδο του hdmi, δεν μπορω να κανω τπτ. Ουτε στο assist button που εχει το vaio φερνει σημα στην εξοδο.
Αρα μαλλον θα παραγγειλω μια οθονη καθως δεν βλεπω αλλη λυση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θεωρητικα με την εκδοση 1511 γινεται και απλα την ωρα της εγκαταστασης βαζεις το κλειδι

πρακτικα τελευταιο διβδομαδο δεν περναει με τιποτα αν δεν εχει γινει αναβαθμιση πρωτα

αν δεις ότι δε σου δεχεται το κλειδι απλα κανε εγκατασταση χωρις κλειδι και προσπαθησε να το περασεις μετα-αν εχεις πρόβλημα παρε τηλεφωνο για τηλεφωνικη ενεργοποιηση, είναι ρουτίνας

 

 Έκανα μια δοκιμή σήμερα για να δω εάν θα έχω πρόβλημα . Όλα μια χαρά το δέχτηκε κατευθείαν το κλειδί κατά την εγκατάσταση !

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα και συγνώμη γιατί μάλλον σε λάθος μέρος ρωτάω άλλα θέλω να κάνω μια ερώτηση για τα windows 

 φτιάχνω ένα σύστημα και προφανώς θα χρειαστώ λειτουργικό .  να αγοράσω δεν θέλω καθώς τα 110 -130 εύρο είναι αρκετά μεγάλο ποσό .. να τα βρω από διαφορές μεριές όπως πάρα πολλά άτομα κάνουν δεν γνωρίζω πως.

έχω ένα παλιό λάπτοπ όμως με αυθεντικά windows 7 και έχει από κάτω το product key .

μπορώ να κάνω κάτι με αυτό ? ισχύει μπορώ να αναβαθμίσω σε   windows 10 ? η δεν το γλιτώνω ?

κάποια εναλλακτική για τα 10άρια ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα και συγνώμη γιατί μάλλον σε λάθος μέρος ρωτάω άλλα θέλω να κάνω μια ερώτηση για τα windows 

 φτιάχνω ένα σύστημα και προφανώς θα χρειαστώ λειτουργικό .  να αγοράσω δεν θέλω καθώς τα 110 -130 εύρο είναι αρκετά μεγάλο ποσό .. να τα βρω από διαφορές μεριές όπως πάρα πολλά άτομα κάνουν δεν γνωρίζω πως.

έχω ένα παλιό λάπτοπ όμως με αυθεντικά windows 7 και έχει από κάτω το product key .

μπορώ να κάνω κάτι με αυτό ? ισχύει μπορώ να αναβαθμίσω σε   windows 10 ? η δεν το γλιτώνω ?

κάποια εναλλακτική για τα 10άρια ?

Το κλειδί αυτό είναι μόνο για το συγκεκριμένο λάπτοπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kανε μια δοκιμή να παιξεις με την επιταχυνση υλικου απ τις ρυθμισεις του,αν δεν το εχεις δοκιμασει ήδη :)

 

Δε βοηθάει.

​Είναι τελείως unplayable ο chrome από τότε που έβαλα τα δεκάρια.

​Ακόμα και μετά από καθαρή εγκατάσταση π.χ. αν μπω στο youtube, κολλάει κατευθείαν, δεν ξέρω τι έχουν κάνει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...