Προς το περιεχόμενο

Διπλό πτυχίο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σιγα την δυσκολια του το να κανεις δυο χομπι ταυτοχρονα.

 

Μηδεν διαβασμα, μηδεν πνευματικη κουραση(οσον αφορα το διαβασμα). Και επισης πολυ γυμναστικη που και παλι το βλεπω σαν χομπι.

 

Οι ποδοσφαιριστες εχουν βγαλει μονο απολυτηριο λυκειου..! Επισης το σκακι δεν απαιτει καποιο πτυχιο για να παιζεις.

 

Οι επαγγελματίες ποδοσφαιριστές συνήθως έχουν για καβάντζα κάποιο χαρτί, ενώ το επαγγελματικό σκάκι προυποθέτει διεθνείς τίτλους.

 

Μιλάμε για δύο αθλήματα με αυξημένες απαιτήσεις σε πνευματική δύναμη, ετοιμότητα και αντοχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σημείο που γράφω "εθνική ομάδα" το διάβασες;

 

Ναι, και παλι δεν πιστευω πως ειναι κατι τρομερο. Απλως μετα απο χρονια παιξιμο μπαλας θα εξελιχθηκε και θα ειναι πολυ καλος σε αυτο που κανει. Τουλαχιστον οι διαιτητες εχουν βγαλει και ενα τεφαα. Διαιτητης ειναι πιο δυσκολο επαγγελμα απο ποδοσφαιριστης, εχουν ευθυνες. Οι ποδοσφαιριστες τι ευθυνη εχουν; Η θα βαλουν γκολ και θα παρουν εκατομυρια η δεν θα βαλουν και θα παρουν λιγοτερα απο εκατομυρια (αναλογα την αθλητικη εξελιξη τους παντα).

 

Το θεμα ειναι οτι να εισαι επαγγελματικα αθλητης και να παιζεις και ενα παιχνιδι στρατηγικης, γινεται, ανετα, πολυ ανετα.

Σιγουρα θα ειχε εξελιξει τις ικανοτητες του και στα δυο χομπι απο πολυ μικρος, και οχι την εποχη μετα τη τριτη λυκειου (στα 17 χρονων δηλαδη) που ηταν να επιλεξει τι θα κανει στη ζωη του..!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, και παλι δεν πιστευω πως ειναι κατι τρομερο.

 

Τότε θα πρέπει και γω να πιστέψω ότι δεν έχεις ιδέα του πόσο απαιτητική είναι η πορεία προς αλλά και η παραμονή σε κορυφαίο επίπεδο σε οποιαδήποτε δραστηριότητα, πόσο μάλλον σε δύο δραστηριότητες ταυτόχρονα που δεν έχουν καμία σχέση η μία με την άλλη.

 

Τα περι ευθυνών... πρώτον είναι άσχετα και δεύτερον λες ότι κάποιος επαγγελματίας (εδώ, ποδοσφαιριστής) δεν έχει ευθύνες όταν ασκεί το επάγγελμά του. Ας μη σχολιάσω.

 

Αν κάποια στιγμή γίνεις #1 στην Ελλάδα σε οτιδήποτε έλα να το ξανασυζητήσουμε.

 

Αυτά από μένα. Δεν περίμενα ότι θα έκανα ένα ημικαλαμπούρι και θα χρειαζόταν σαν αποτέλεσμα να παλεύω με τα βάθη της ανθρώπινης ψυχής, και δεν είμαι διατεθειμένος να το κάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, και παλι δεν πιστευω πως ειναι κατι τρομερο. Απλως μετα απο χρονια παιξιμο μπαλας θα εξελιχθηκε και θα ειναι πολυ καλος σε αυτο που κανει. Τουλαχιστον οι διαιτητες εχουν βγαλει και ενα τεφαα.

 

Τι έχουν βγάλει οι διαιτητές?Όποιος θέλει γίνεται διαιτητής..δεν χρειάζεται πτυχιο...σεμινάρια κάνεις και ανεβαίνεις κατηγορίες με τον καιρό και την απόδοση του (τυπικά τουλάχιστον γιατί στην ουσία μετράνε οι γνωριμίες και η "συμπεριφορά" σου για να ανέλθεις)

Όλοι οι διαιτητές και στην Ελλάδα και στην Ευρώπη άκυρα επαγγέλματα κάνουν...οικονομολόγοι μέχρι φουρνάρηδες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τον TS,

και απαγορεύεται, και είναι μεγάλο ρίσκο.  Άσε που δεν βλέπω για ποιόν λόγο να θέλεις να συνδυάσεις νομική και θεατρικές σπουδές.  Δεν έχουν ακαδημαϊκή συνάφεια.  Για μένα αυτό δείχνει ότι δεν ξέρεις τί  θέλεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τον TS,

και απαγορεύεται, και είναι μεγάλο ρίσκο.  Άσε που δεν βλέπω για ποιόν λόγο να θέλεις να συνδυάσεις νομική και θεατρικές σπουδές.  Δεν έχουν ακαδημαϊκή συνάφεια.  Για μένα αυτό δείχνει ότι δεν ξέρεις τί  θέλεις.

 

Τι συνάφεια να έχουν?Το ένα είναι επαγγελματική επιλογή και το άλλο είναι προφανώς πάθος και το παιδί θέλει να τα συνδυάσει...άκου επαγγελματική συνάφεια!

 

Προς TS φίλε μου για δραματική σχολή μπορείς να γραφτείς ενώ είσαι ήδη γραμμένος και σε άλλη σχολή ΑΕΙ ή ΤΕΙ.Δεν υπάρχει κάποια απαγόρευση...οι εξετάσεις για τις κρατικές σχολές γίνονται ούτως ή άλλως μετά την ανακοίνωση των βάσεων τον μήνα Σεπτέμβριο και ο μόνος περιορισμός που έχουν είναι να είσαι κάτω των 25 ετών...μπορείς να είσαι γραμμένος σε οποιαδήποτε σχολή ΑΕΙ ή ΤΕΙ ταυτόχρονα δεν υπάρχει περιορισμός. Ρώτησα φίλο μου γνωστό πλέον ηθοποιό ο οποίος σπούδασε στο Κρατικό βορείου Ελλάδος και ταυτόχρονα ήταν γραμμένος στο τμήμα Κοινωνικής Εργασίας στο ΤΕΙ Ηρακλείου (το οποίο και δεν τελείωσε ποτέ γιατί τελικά κάνει καριέρα σε θέατρο και κινηματογράφο)

 

Προσοχή αυτό ισχύει μόνο για τις σχολές υποκριτικής στην Κρατική σχολή θεάτρου στην Αθήνα και για το ΚΘΒΕ στην Θεσσαλονίκη και όχι για τις σχολές των Θεατρικών σπουδών ή του Κινηματογράφου που είναι στο μηχανογραφικό και μπαίνεις μέσω πανελληνίων.

 

http://www.ntng.gr/default.aspx?lang=el-GR&page=9

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τότε θα πρέπει και γω να πιστέψω ότι δεν έχεις ιδέα του πόσο απαιτητική είναι η πορεία προς αλλά και η παραμονή σε κορυφαίο επίπεδο σε οποιαδήποτε δραστηριότητα, πόσο μάλλον σε δύο δραστηριότητες ταυτόχρονα που δεν έχουν καμία σχέση η μία με την άλλη.

Τα περι ευθυνών... πρώτον είναι άσχετα και δεύτερον λες ότι κάποιος επαγγελματίας (εδώ, ποδοσφαιριστής) δεν έχει ευθύνες όταν ασκεί το επάγγελμά του. Ας μη σχολιάσω.

Αν κάποια στιγμή γίνεις #1 στην Ελλάδα σε οτιδήποτε έλα να το ξανασυζητήσουμε.

 

Aλλο θελω να πω. Και θα σου δωσω ενα παραδειγμα.

Ποιο ειναι πιο δυσκολο επαγγελμα, αυτο του ποδοσφαιριστη (νουμερο 1 στην Ελλαδα) η αυτο του επαγγελματός σου (νουμερο 1 στην Ελλαδα);;;

Προγραμματιστης η κατι τετοιο νομιζω εισαι.

 

Αν σου ελεγε ενα παιδακι τι ειναι πιο ευκολο να κανω στην ζωη μου.. να γινω ποδοσφαιριστης η λυνω μαθηματικες ασκησεις τι θα του απανταγες αραγε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ, πάντως, ξέρω επαγγελματία ποδοσφαιριστή που σπουδάζει σε Σχολή Αυτοματισμού και δεν έχει κοπεί σε ούτε ένα μάθημα.

 

Καλά ναι είναι αστειότητες αυτά που λένε οι παραπάνω ότι δεν γίνεται να κάνεις 2 πράγματα ταυτόχρονα...εγώ έχω άτομο πάρα πολύ γνωστό μου που ενώ έπαιζε μπάλα σε πάρα πολύ υψηλό επίπεδο...έπαιξε ως και στην Εθνική και σε Τσάμπιονς Λιγκ με ΑΕΚ τελείωσε ταυτόχρονα και Ιατρική...δεν το πήρε και στα 6 χρόνια το πτυχίο αλλά το πήρε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά ναι είναι αστειότητες αυτά που λένε οι παραπάνω ότι δεν γίνεται να κάνεις 2 πράγματα ταυτόχρονα...εγώ έχω άτομο πάρα πολύ γνωστό μου που ενώ έπαιζε μπάλα σε πάρα πολύ υψηλό επίπεδο...έπαιξε ως και στην Εθνική και σε Τσάμπιονς Λιγκ με ΑΕΚ τελείωσε ταυτόχρονα και Ιατρική...δεν το πήρε και στα 6 χρόνια το πτυχίο αλλά το πήρε.

Παρ' όλα αυτά, δεν σημαίνει πως θέλει τίποτα ιδιαίτερες γνώσεις/νοημοσύνη/πνευματική κούραση για να γίνεις ποδοσφαιριστής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι συνάφεια να έχουν?Το ένα είναι επαγγελματική επιλογή και το άλλο είναι προφανώς πάθος και το παιδί θέλει να τα συνδυάσει...άκου επαγγελματική συνάφεια!

Από τη στιγμή που θέλει πανεπιστημιακό πτυχίο σε κάτι, εξ ορισμού αυτό για μένα παύει να θεωρείταιο χόμπι γιατί μπαίνει σε αλλη κλίμακα. Γίνεται ουσιαστικό προσόν. Άρα φυσικά και αρχίζω να αναρωτιέμαι γιοα τη συνάφεια. Αν πρόκειται για χόμπι, και το ΚΘΒΕ και το Εθνικό που πρότεινες, overkill είναι.  Ας πάει σε μια θεατρική ομάδα της πλάκας να του φύγει η κ@ύλα.  Πάντως τα δύο τελευταία πολύ θα ηθελα να τον δω να τα δοκιμάζει ταυτόχρονα ούτε καν με άλλη σχολή αλλά με οτιδήποτε άλλο.  Είχα φίλους/ες στο ΚΘΒΕ και βαρούσαν 10ωρα εκεί live κάθε μέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρ' όλα αυτά, δεν σημαίνει πως θέλει τίποτα ιδιαίτερες γνώσεις/νοημοσύνη/πνευματική κούραση για να γίνεις ποδοσφαιριστής.

 

Ταλέντο θέλει το οποίο είναι και αυτό ένα είδος ευφυίας...όπως το να γίνεις μουσικός...ή ζωγράφος...ή και γω δεν ξέρω τι άλλο...τα ταλέντα είναι και αυτά είδος ευφυίας και νοημοσύνης πάνω σε έναν συγκεκριμένο τομέα. Ταλέντο το οποίο θέλει την κατάλληλη δουλειά και αυτοπειθαρχία για να αναδειχτεί.

 

Αλλά φεύγουμε πολύ οφ-τοπικ και για αυτό ας μείνουμε στο θέμα μας καλύτερα.

 

Εδώ είναι και πάλι η απάντηση για τον TS

 

 

Προς TS φίλε μου για δραματική σχολή μπορείς να γραφτείς ενώ είσαι ήδη γραμμένος και σε άλλη σχολή ΑΕΙ ή ΤΕΙ.Δεν υπάρχει κάποια απαγόρευση...οι εξετάσεις για τις κρατικές σχολές γίνονται ούτως ή άλλως μετά την ανακοίνωση των βάσεων τον μήνα Σεπτέμβριο και ο μόνος περιορισμός που έχουν είναι να είσαι κάτω των 25 ετών...μπορείς να είσαι γραμμένος σε οποιαδήποτε σχολή ΑΕΙ ή ΤΕΙ ταυτόχρονα δεν υπάρχει περιορισμός. Ρώτησα φίλο μου γνωστό πλέον ηθοποιό ο οποίος σπούδασε στο Κρατικό βορείου Ελλάδος και ταυτόχρονα ήταν γραμμένος στο τμήμα Κοινωνικής Εργασίας στο ΤΕΙ Ηρακλείου (το οποίο και δεν τελείωσε ποτέ γιατί τελικά κάνει καριέρα σε θέατρο και κινηματογράφο)

 

Προσοχή αυτό ισχύει μόνο για τις σχολές υποκριτικής στην Κρατική σχολή θεάτρου στην Αθήνα και για το ΚΘΒΕ στην Θεσσαλονίκη και όχι για τις σχολές των Θεατρικών σπουδών ή του Κινηματογράφου που είναι στο μηχανογραφικό και μπαίνεις μέσω πανελληνίων.

 

http://www.ntng.gr/default.aspx?lang=el-GR&page=9

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη κιόλας,αλλά μήπως το πτυχίο Ιατρικής το πήρε όπως υπηρετούν γενικά οι αθλητές στον στρατό(ή όπως το πήρε η γυναίκα  γνωστού και πρόσφατου πρώην πρωθυπουργού);

Μέσω αντιπροσώπου και δήλωσης του παρόντος μια φορά την εβδομάδα;

Γιατί δεν ξέρω κανέναν γιατρό που να τα κατάφερε με δύο καρπούζια κάτω από μια μασχάλη,οι περισσότεροι δεν την παλεύουν έχοντας μόνο την ιατρική....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη κιόλας,αλλά μήπως το πτυχίο Ιατρικής το πήρε όπως υπηρετούν γενικά οι αθλητές στον στρατό(ή όπως το πήρε η γυναίκα  γνωστού και πρόσφατου πρώην πρωθυπουργού);

Μέσω αντιπροσώπου και δήλωσης του παρόντος μια φορά την εβδομάδα;

Γιατί δεν ξέρω κανέναν γιατρό που να τα κατάφερε με δύο καρπούζια κάτω από μια μασχάλη,οι περισσότεροι δεν την παλεύουν έχοντας μόνο την ιατρική....

 

Δεν ήμουν και στο αμφιθέατρο μαζί του...αλλά εξεταστικές πήγαινε ο άνθρωπος...και το πήρε στα 10 χρόνια...τώρα το πως το πήρε όντως αυτός το ξέρει...αν και δεν βλέπω κίνητρο από έναν άνθρωπο που έβγαζε αέρα στις καλές εποχές του 200-300 εκατομύρια δραχμές τον χρόνο...(που σε σημερινά λεφτά είναι αντίστοιχα με συμβόλαια των 2 εκατομμυρίων ευρώ για όσους ξέρουν) για να πάρει ένα πτυχίο ιατρικής με μούφα τρόπο...ούτε να το εξασκήσει το πήρε ούτε για να ζήσει από αυτό...το πήρε για την πάρτυ του και μόνο. 

 

Με αυτή την λογική δεν βρίσκω λόγο να το πήρε αβαβά...δεν το αποκλείω...το ΄χερι μου στην φωτιά δεν το βάζω για κανέναν...απλά όπως είπα δεν βρίσκω λογική.

 

Από τη στιγμή που θέλει πανεπιστημιακό πτυχίο σε κάτι, εξ ορισμού αυτό για μένα παύει να θεωρείταιο χόμπι γιατί μπαίνει σε αλλη κλίμακα. Γίνεται ουσιαστικό προσόν. Άρα φυσικά και αρχίζω να αναρωτιέμαι γιοα τη συνάφεια. Αν πρόκειται για χόμπι, και το ΚΘΒΕ και το Εθνικό που πρότεινες, overkill είναι.  Ας πάει σε μια θεατρική ομάδα της πλάκας να του φύγει η κ@ύλα.  Πάντως τα δύο τελευταία πολύ θα ηθελα να τον δω να τα δοκιμάζει ταυτόχρονα ούτε καν με άλλη σχολή αλλά με οτιδήποτε άλλο.  Είχα φίλους/ες στο ΚΘΒΕ και βαρούσαν 10ωρα εκεί live κάθε μέρα.

 

Καλά όλοι την έχουμε δει την φοιτητική ζωή...όλοι έχουμε φίλους και φίλες που τελείωσαν Νομική...και μια χαρά την φοιτητικη ζωάρα τους έκαναν και πήραν το πτυχίο τους στα 5 χρόνια περίπου...άρα χρόνος άμα θέλει κάποιος υπάρχει...όρεξη να υπάρχει και θέληση. Ένας εργαζόμενος φοιτητής πως τα καταφέρνει δλδ...χώρια ότι εδώ δεν μιλάμε για υποχρεωτική παρακολούθηση σε όλα τα μαθήματα στην Νομική.

 

Το παιδί εφόσον την έχει την όρεξη και την κλίση...και από τα λεγόμενα του φαίνεται συγκροτημένο και με αυτοπειθαρχία καλά κάνει και θέλει να δοκιμάσει...οποιαδήποτε προσπάθεια κάνει να το αποτρέψει κάποιος είναι από ανούσια έως ανόητη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αντιλέγω, αλλά στο ΚΘΒΕ απλά ΔΕΝ ΓΊΝΕΤΑΙ να το κάνει παράλληλα, είναι ανέφικτο. Να είναι γραμμένος και στα δύο ναι, αλλά η δεύτερη σχολή (η νομική) θα είναι στον πάγο μέχρι να βγάλει τη θεατρική. Αυτό έκαναν και οι γνωστοί μου, τελείωσαν μετά, κάποιοι αρκετά μετά. Οι ώρες είναι αυτές, δεν θα είναι επιλογή του να κάθεται ή να μην κάθεται στα μαθήματα του ΚΘΒΕ (ειδικά σε πρόβες κλπ). Και εκεί δεν μιλάμε για αχανή αμφιθέατρα που μπορεί και να μην το προσέξει ο καθηγητής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...