Προς το περιεχόμενο

Διπλό πτυχίο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν αντιλέγω, αλλά στο ΚΘΒΕ απλά ΔΕΝ ΓΊΝΕΤΑΙ να το κάνει παράλληλα, είναι ανέφικτο. Να είναι γραμμένος και στα δύο ναι, αλλά η δεύτερη σχολή (η νομική) θα είναι στον πάγο μέχρι να βγάλει τη θεατρική. Αυτό έκαναν και οι γνωστοί μου, τελείωσαν μετά, κάποιοι αρκετά μετά. Οι ώρες είναι αυτές, δεν θα είναι επιλογή του να κάθεται ή να μην κάθεται στα μαθήματα του ΚΘΒΕ (ειδικά σε πρόβες κλπ). Και εκεί δεν μιλάμε για αχανή αμφιθέατρα που μπορεί και να μην το προσέξει ο καθηγητής.

 

Συμφωνώ ότι το απαιτητικό από τα δύο είναι το ΚΘΒΕ και όχι η Νομική...αλλά το θετικό είναι ότι στις δραματικές σχολές οι πρόβες που είναι το 80% του χρόνου της σχολής γίνονται μετά το μεσημέρι από όσο γνωρίζω και κατά κύριο λόγο απογεύματα...κρατάνε όντως πολλές ώρες αλλά τα πρωινά είναι συνήθως ελεύθερα...και στην Νομική όπως και στις περισσότερες σχολές τα περισσότερα μαθήματα γίνονται πρωινές ώρες μέχρι το μεσημέρι...απόγευμα μπαίνουν συνήθως δευτερευούσης σημασίας μαθήματα.

 

Σίγουρα είναι δύσκολο αλλά όχι ακατόρθωτο...και δεν νομίζω ότι πάει να τελείωσει στα 4χρόνια και τις 2 σχολές...το ΚΘΒΕ είναι τριετής...στα 5,5 χρόνια να τελείωσει και τις 2 είναι μια χαρά!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 45
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Ταλέντο θέλει το οποίο είναι και αυτό ένα είδος ευφυίας...όπως το να γίνεις μουσικός...ή ζωγράφος...ή και γω δεν ξέρω τι άλλο...τα ταλέντα είναι και αυτά είδος ευφυίας και νοημοσύνης πάνω σε έναν συγκεκριμένο τομέα. Ταλέντο το οποίο θέλει την κατάλληλη δουλειά και αυτοπειθαρχία για να αναδειχτεί.

 

Άλλο θέλω να πω. Για παράδειγμα, για να γίνει κάποιος Ιατρός θέλει ΩΡΕΣ διαβάσματος καθημερινά για να γράψει στις Πανελλήνιες, και άλλες τόσες ΩΡΕΣ διαβάσματος και μελέτης για να αποφοιτήσει. Για να γίνει, όμως, κάποιος ποδοσφαιριστής θέλει απλά να έχει ταλέντο στην μπάλα και να κάνει λίγη προπόνηση.

 

Προφανώς η μελέτη δεν έχει ίδια βαρύτητα και ίδιες πνευματικές απαιτήσεις, όσο η προπόνηση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαίνω γιατί προσπαθούμε να αποτρέψουμε κάποιον για κάτι που σχεδιάζει. Λες και ξέρουμε τι άνθρωπος είναι ή τι δυνατότητες έχει. Αυτό που έπρεπε να του πούμε και αναφέρθηκε είναι για το νομικό θέμα με τις σπουδές σε 2 δημόσιες σχολές σε προπτυχιακό επίπεδο. Από εκεί και πέρα ας πάει σε ιδιωτική σχολή θεάτρου και ας κάνει οτι του γουστάρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαίνω γιατί προσπαθούμε να αποτρέψουμε κάποιον για κάτι που σχεδιάζει. Λες και ξέρουμε τι άνθρωπος είναι ή τι δυνατότητες έχει. Αυτό που έπρεπε να του πούμε και αναφέρθηκε είναι για το νομικό θέμα με τις σπουδές σε 2 δημόσιες σχολές σε προπτυχιακό επίπεδο. Από εκεί και πέρα ας πάει σε ιδιωτική σχολή θεάτρου και ας κάνει οτι του γουστάρει.

 

Μπορεί να πάει και σε κρατική είπαμε...οι σχολές υποκριτικής έχουν άλλο καθεστώς...δεν υπάρχουν στα μηχανογραφικά ούτως ή άλλως.

 

 

Άλλο θέλω να πω. Για παράδειγμα, για να γίνει κάποιος Ιατρός θέλει ΩΡΕΣ διαβάσματος καθημερινά για να γράψει στις Πανελλήνιες, και άλλες τόσες ΩΡΕΣ διαβάσματος και μελέτης για να αποφοιτήσει. Για να γίνει, όμως, κάποιος ποδοσφαιριστής θέλει απλά να έχει ταλέντο στην μπάλα και να κάνει λίγη προπόνηση.

 

Προφανώς η μελέτη δεν έχει ίδια βαρύτητα και ίδιες πνευματικές απαιτήσεις, όσο η προπόνηση.

 

Δυστυχώς κάνεις λάθος φίλε μου...θέλει τρελές πνευματικές απαιτήσεις για να καταφέρεις να φτάσεις σε υψηλό επίπεδο στον αθλητισμό...αυτό το με λίγη προπόνηση είναι αστειότητα...όταν μιλάμε για κάποιον που κάνει πρωταθλητισμό θέλει τρελή προπόνηση για πάρα πολλα χρόνια...και αυτό απαιτεί μια άλφα πνευματική κατάσταση. Πνευματικό επίπεδο δεν είναι μόνο το διάβασμα και οι επιστήμες...είναι και ο αθλητισμός και οι τέχνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς κάνεις λάθος φίλε μου...θέλει τρελές πνευματικές απαιτήσεις για να καταφέρεις να φτάσεις σε υψηλό επίπεδο στον αθλητισμό...αυτό το με λίγη προπόνηση είναι αστειότητα...όταν μιλάμε για κάποιον που κάνει πρωταθλητισμό θέλει τρελή προπόνηση για πάρα πολλα χρόνια...και αυτό απαιτεί μια άλφα πνευματική κατάσταση. Πνευματικό επίπεδο δεν είναι μόνο το διάβασμα και οι επιστήμες...είναι και ο αθλητισμός και οι τέχνες.

Ακριβώς επειδή κι εγώ κάνω (ή, καλύτερα, έκανα) πρωταθλητισμό το λέω. Απλά πέρναγα αρκετές ώρες στο προπονητικό κέντρο και έχυνα ιδρώτα. Αυτό δεν σημαίνει ότι θέλει τίποτα τρομερές νοητικές ικανότητες. Ίσα-ίσα που στο άθλημά μου (Kick Boxing) χρειάζεσαι το μυαλό μόνο για να καταλάβεις τον τρόπο που παίζει ο άλλος, από εκεί και πέρα όλα τα κάνεις μηχανικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι λέτε ωρέ, θέλετε και τα γράφετε ή σας ξεφεύγουν;

Για δείτε αναλογικά πόσοι σπουδάζουν και παίρνουν μεταπτυχιακά και πόσοι γίνονται κορυφή σε αθλήματα.Ας πάρουμε το ποδόσφαιρο 20-30 άτομα σε μια δεκαετία θα μπουν εθνική ομάδα, χιλιάδες πτυχιούχοι κάθε χρόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς επειδή κι εγώ κάνω (ή, καλύτερα, έκανα) πρωταθλητισμό το λέω. Απλά πέρναγα αρκετές ώρες στο προπονητικό κέντρο και έχυνα ιδρώτα. Αυτό δεν σημαίνει ότι θέλει τίποτα τρομερές νοητικές ικανότητες. Ίσα-ίσα που στο άθλημά μου (Kick Boxing) χρειάζεσαι το μυαλό μόνο για να καταλάβεις τον τρόπο που παίζει ο άλλος, από εκεί και πέρα όλα τα κάνεις μηχανικά.

 

Kαλά και ο χειρούργος το μόνο που χρειάζεται είναι να καταλάβει που είναι το πρόβλημα...μετά όλα τα άλλα τα κάνει μηχανικά... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλά και ο χειρούργος το μόνο που χρειάζεται είναι να καταλάβει που είναι το πρόβλημα...μετά όλα τα άλλα τα κάνει μηχανικά... :)

Ναι, αλλά ο χειρούργος, ακριβώς επειδή είναι χειρούργος, έχει ρίξει πόσο διάβασμα και έχει κάνει πόσες μελέτες επί χρόνια ολόκληρα. Όχι απλά λίγη προπόνηση για να αυξήσει αντοχή/μυική μάζα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι επειδή για να γίνεις πρωταθλητής λιγάκι προπόνηση χρειάζεται μόνο. Μια το πρωί, μια τώρα, να'στε καλά να μας κάνετε πάντα να γελάμε με αυτά που γράφετε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι επειδή για να γίνεις πρωταθλητής λιγάκι προπόνηση χρειάζεται μόνο. Μια το πρωί, μια τώρα, να'στε καλά να μας κάνετε πάντα να γελάμε με αυτά που γράφετε...

Έχεις κάνει πρωταθλητισμό;

 

Εξαρτάται, φυσικά, από το άθλημα, αλλά στην περίπτωσή μου με μόνο τρεις ώρες προπόνηση την ημέρα τα κατάφερα, και είμαι σίγουρος ότι τα έχουν καταφέρει και άλλοι με λιγότερες ώρες.

 

Εκτός κι εάν στον ύπνο μου έκανα τίποτα άλλο και δεν το ξέρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρεις τη διαφορά μεταξύ αθλητισμού και πρωταθλητισμού;

Προφανώς όχι.

Πρωταθλητισμός με λιγότερο από 3 ώρες τη μέρα, ρε τι διαβάζουμε, χαχαχαχαχχααχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρεις τη διαφορά μεταξύ αθλητισμού και πρωταθλητισμού;

Προφανώς όχι.

Προφανώς ναι. Αθλητισμός όταν κάτι το κάνεις από χόμπι. Πρωταθλητισμός είναι αυτό που λέμε "Κάνεις το πάρεργό σου επάγγελμα". Συμμετοχή σε επίσημα τουρνουά, με διακρίσεις και επαγγελματική καριέρα στο εν λόγω άθλημα.

 

Ναι, ξέρω τη διαφορά. Εσύ;

 

Πρωταθλητισμός δεν είναι μόνο οι Ολυμπιακοί Αγώνες, ε; Επειδή από αυτά που λες, μάλλον κάτι τέτοιο θα πιστεύεις.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μην το ξεφτιλίζουμε με οφ-τοπικ..αφήστε το τοπικ καθαρό να βρει το παιδί τις πληροφορίες που ψάχνει. Άμα θέλετε ανοίξτε ένα τοπικ Αθλητισμός vs Πρωταθλητισμός και ξεσαλώστε! :)

 

Kάποιος αντμιν ας σβήσει τα οφ-τοπικ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ ότι το απαιτητικό από τα δύο είναι το ΚΘΒΕ και όχι η Νομική...αλλά το θετικό είναι ότι στις δραματικές σχολές οι πρόβες που είναι το 80% του χρόνου της σχολής γίνονται μετά το μεσημέρι από όσο γνωρίζω και κατά κύριο λόγο απογεύματα...κρατάνε όντως πολλές ώρες αλλά τα πρωινά είναι συνήθως ελεύθερα...και στην Νομική όπως και στις περισσότερες σχολές τα περισσότερα μαθήματα γίνονται πρωινές ώρες μέχρι το μεσημέρι...απόγευμα μπαίνουν συνήθως δευτερευούσης σημασίας μαθήματα.

 

Σίγουρα είναι δύσκολο αλλά όχι ακατόρθωτο...και δεν νομίζω ότι πάει να τελείωσει στα 4χρόνια και τις 2 σχολές...το ΚΘΒΕ είναι τριετής...στα 5,5 χρόνια να τελείωσει και τις 2 είναι μια χαρά!!

 

Άρα, θα έχω χρόνο και για τα 2 μέσα στην ημέρα... σωστά? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα, θα έχω χρόνο και για τα 2 μέσα στην ημέρα... σωστά? 

 

Αρκετές φορές ναι...άλλες όμως όχι γιατί σίγουρα θα υπάρξουν μαθήματα των οποίων οι ώρες συμπίπτουν...και εκεί θα μένεις σε κάποια πίσω.

 

Πέρνα με το καλό τις εξετάσεις για το Κρατικό...είναι αρκετά δύσκολες από ότι ξέρω..αλλά και πάλι θα έχεις την επιλογή ιδιωτικής σχολής.

 

Να υποθέσω για του χρόνου το καλοκαίρι ενδιαφέρεσαι...οπότε έχεις καιρό να τα ψάξεις καλύτερα μέσα σε αυτόν τον χρόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...