Προς το περιεχόμενο

Διπλό πτυχίο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας, θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με τα προγράμματα διπλού πτυχίου στην Ελλάδα. Θέλω να σπουδάσω νομική και θέατρο στο Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο της Θεσσαλονίκης ΤΑΥΤΌΧΡΟΝΑ. Από όσο έχω ακούσει η Νομική και το Θέατρο δεν έχουν υποχρεωτικές ώρες, οπότε πιστεύω ότι δεν θα έχω μεγάλο πρόβλημα. Αυτό όμως που με απασχολεί είναι: Μ'αφήνει το Αριστοτέλειο να κάνω και τα 2? Για μένα προσωπικά δεν θα είναι πρόβλημα επειδή είμαι πολύ εργατικό άτομο, αλλά μου επιτρέπουν αν πραγματικά το θέλω? Αν όχι, μπορώ να πείσω κατά κάποιο τρόπο τη διοίκηση να με αφήσει (η οικογένειά μου έχει καλές σχέσεις και η νονά μου δούλευε εκεί)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 45
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

απαγορευται να κανεις δυο σπουδες ταυτοχρονα εξ οσων γνωριζω ,φυσικα οτι δεν ξερουν δεν τους βλαπτει ;) αλλα πιστεψε με η νομικη δεν ειναι καποια σχολη που μπορεις να την τελειωσεις ανετα και ακολουθωντας και δευτερη σχολη ,ουσιαστικα αποψη μου ειναι το παν μετρο αριστο,δεν εχει ρολο η εργατικοτητα κλπ ή οι παρακολουθησεις κανε αυτο που σε ευχαριστει και στη πορεια αν θες συνεχιζεις ,το να πηγαινεις πιεσατος για να προλαβεις δεν θα χεις την ιδια αποδοδη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντα είχα την απορία γιατί απαγορεύεται αυτό. Δλδ αν δώσει κάποιος 2 φορές παννελήνιες και περάσει σε 2 σχολές γιατί απαγορεύεται να είναι γραμμένος και στις 2? 

 

Τώρα για αυτό που ρωτάει ο φίλος...τυπικά απαγορεύεται...τώρα το ερώτημα είναι αν μπορούν να το διασταυρώσουν αυτοί. Τι γίνεται με τα πάσο...πλέον που είναι ηλεκτρονικό το σύστημα με τα καινούργια πάσο τα οποία βγαίνουν ΟΛΑ από μια υπηρεσία και όχι από την εκάστοτε σχολή του εκάστοτε ιδρύματος...σίγουρα θα υπάρχει μια πανελλαδική βάση δεδομένων που θα χτυπήσει κάποιο "καμπανάκι" αν πας να γραφτείς 2 φορές...πιο παλιά με τα χάρτινα πάσο που έδιναν δεν νομίζω να υπήρχε τρόπος για να διασταυρώσει κανείς αν σπουδάζει κάποιος σε 2 τμήματα...ειδικά αν τα τμήματα ήταν σε διαφορετικά ιδρύματα δεν το καταλάβαιναν με καμία Παναγία!!

 

Πλέον με την ενιαία βάση δεδομένων νομίζω ότι δεν παίζει να γίνεται ούτε "παράνομα"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απαγορευται να κανεις δυο σπουδες ταυτοχρονα εξ οσων γνωριζω ,φυσικα οτι δεν ξερουν δεν τους βλαπτει ;) αλλα πιστεψε με η νομικη δεν ειναι καποια σχολη που μπορεις να την τελειωσεις ανετα και ακολουθωντας και δευτερη σχολη ,ουσιαστικα αποψη μου ειναι το παν μετρο αριστο,δεν εχει ρολο η εργατικοτητα κλπ ή οι παρακολουθησεις κανε αυτο που σε ευχαριστει και στη πορεια αν θες συνεχιζεις ,το να πηγαινεις πιεσατος για να προλαβεις δεν θα χεις την ιδια αποδοδη

 

α, κατάλαβα εγώ ρώτησα επειδή κάνω ιδιαίτερο ΠΟΛΛΕΣ ώρες στα Αρχαία και στην Έκθεση με αποτέλεσμα να παίρνω 19-20 κάθε φορά με αποτέλεσμα να είμαι μπροστά στην ύλη όταν κάνουμε μάθημα και μου φαίνονται πολύ εύκολα. Τα απογεύματα πάω στο Drama Club του σχολείου μας επί 2 συνεχόμενα χρόνια με πρωταγωνιστικό ρόλο. Αν ξέρουν ότι είμαι καλός και αν αποδειχθεί και στις Πανελλαδικές εξετάσεις, πιστεύεις ότι θα μπορούσαν να με αφήσουν??? Ξέρω ότι στο εξωτερικό σε αφήνουν, αλλά είμαι υπερβολικά περίεργος να μάθω για εδώ (δεν μιλάω όμως για Masters or PhD, απλά για πτυχίο)..... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας, θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με τα προγράμματα διπλού πτυχίου στην Ελλάδα. Θέλω να σπουδάσω νομική και θέατρο στο Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο της Θεσσαλονίκης ΤΑΥΤΌΧΡΟΝΑ. Από όσο έχω ακούσει η Νομική και το Θέατρο δεν έχουν υποχρεωτικές ώρες, οπότε πιστεύω ότι δεν θα έχω μεγάλο πρόβλημα. Αυτό όμως που με απασχολεί είναι: Μ'αφήνει το Αριστοτέλειο να κάνω και τα 2? Για μένα προσωπικά δεν θα είναι πρόβλημα επειδή είμαι πολύ εργατικό άτομο, αλλά μου επιτρέπουν αν πραγματικά το θέλω? Αν όχι, μπορώ να πείσω κατά κάποιο τρόπο τη διοίκηση να με αφήσει (η οικογένειά μου έχει καλές σχέσεις και η νονά μου δούλευε εκεί)

 

απαγορευεται ρητα και ξεκάθαρα η κατοχή δύο θέσεων σε προπτυχιακό επιπεδο ακομα και αν εχεις τον πρύτανη μπαρμπα...

αν γραφτείς σε 2η σχολή θα φας διαγραφη και απο τις δύο απο οσο θυμαμαι απο οταν ημουν φοιτητης...

 

για το πως θα το μαθουν περα απο την ηλεκτρονική διασταυρωση που υπαρχει πλεον υπαρχουν παντα και καλοθελητες...

 

στο μεταπτυχιακό αν αντεχεις κανε 2-3-4 ταυτόχρονα, δεν εχεις νομικά θέμα...

 

αν θες να σπουδασεις και θεατρο παραλληλα δες κατι σε ιδιωτικό καλύτερα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απαγορευεται ρητα και ξεκάθαρα η κατοχή δύο θέσεων σε προπτυχιακό επιπεδο ακομα και αν εχεις τον πρύτανη μπαρμπα...

αν γραφτείς σε 2η σχολή θα φας διαγραφη και απο τις δύο απο οσο θυμαμαι απο οταν ημουν φοιτητης...

 

για το πως θα το μαθουν περα απο την ηλεκτρονική διασταυρωση που υπαρχει πλεον υπαρχουν παντα και καλοθελητες...

 

στο μεταπτυχιακό αν αντεχεις κανε 2-3-4 ταυτόχρονα, δεν εχεις νομικά θέμα...

 

αν θες να σπουδασεις και θεατρο παραλληλα δες κατι σε ιδιωτικό καλύτερα!

 

 

 

 

 

 

Αν γραφτώ σε κάποιον όμιλο θεάτρου, αυτός θα έχει τη δυνατότητα να μου δώσει πτυχίο ή τουλάχιστον κάποιο βραβείο πιστεύετε? Έχω σκοπό να πάω και σε ξένα θεατρικά (περισσότερο τηλεόρασης θα'λεγα) και νομικά πανεπιστήμια, αλλά θα μου κάνει καλό να γραφτώ σε τέτοιον όμιλο? Θα μου δώσει βασεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρνα νομική και πήγαινε σε ιδιωτική δραματική σχολή αν έχεις τα λεφτά ... Όταν την βγάλεις δίνεις εξετάσεις στο υπουργείο για πιστοποίηση

2 πτυχία ταυτόχρονα ξέχνα το όπως είπαν και οι άλλοι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντα είχα την απορία γιατί απαγορεύεται αυτό. Δλδ αν δώσει κάποιος 2 φορές παννελήνιες και περάσει σε 2 σχολές γιατί απαγορεύεται να είναι γραμμένος και στις 2? 

 

Γιατί στερείς την θέση από κάποιον άλλο προφανώς. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως τα συνδύασες αυτα τα 2 ρε αρχηγέ;

 

Εδώ ο άλλος έπαιζε στην εθνική ομάδα ποδοσφαίρου και ταυτόχρονα στην εθνική ομάδα σκάκι... μέχρι που τραυματίστηκε και σταμάτησε το ποδόσφαιρο.

 

Πάνε χρόνια που το "ανακάλυψα" και ακόμα δεν έχω καταλάβει πως είναι δυνατόν. Μάλλον ζουν ανάμεσά μας. Αλλά αν μπορείς, why not?

 

/offtopic

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ ο άλλος έπαιζε στην εθνική ομάδα ποδοσφαίρου και ταυτόχρονα στην εθνική ομάδα σκάκι... μέχρι που τραυματίστηκε και σταμάτησε το ποδόσφαιρο.

 

Πάνε χρόνια που το "ανακάλυψα" και ακόμα δεν έχω καταλάβει πως είναι δυνατόν. Μάλλον ζουν ανάμεσά μας. Αλλά αν μπορείς, why not?

 

/offtopic

 

Σιγα την δυσκολια του το να κανεις δυο χομπι ταυτοχρονα.

 

Μηδεν διαβασμα, μηδεν πνευματικη κουραση(οσον αφορα το διαβασμα). Και επισης πολυ γυμναστικη που και παλι το βλεπω σαν χομπι.

 

Οι ποδοσφαιριστες εχουν βγαλει μονο απολυτηριο λυκειου..! Επισης το σκακι δεν απαιτει καποιο πτυχιο για να παιζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγα την δυσκολια του το να κανεις δυο χομπι ταυτοχρονα.

 

Μηδεν διαβασμα, μηδεν πνευματικη κουραση(οσον αφορα το διαβασμα). Και επισης πολυ γυμναστικη που και παλι το βλεπω σαν χομπι.

 

Οι ποδοσφαιριστες εχουν βγαλει μονο απολυτηριο λυκειου..! Επισης το σκακι δεν απαιτει καποιο πτυχιο για να παιζεις.

 

Αυτό είναι αλήθεια. Όπως και για ηθοποιός, δεν σου χρειάζεται κάποιο πτυχίο για να πετύχεις. Αν έχεις βέβαια ένα πτυχίο είναι + στο resume σου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντα είχα την απορία γιατί απαγορεύεται αυτό. Δλδ αν δώσει κάποιος 2 φορές παννελήνιες και περάσει σε 2 σχολές γιατί απαγορεύεται να είναι γραμμένος και στις 2? 

 

Γιατί η δωρεάν παιδεία είναι μορφή "κοινωνική παροχής" και ως τέτοια δίδεται σε όσο το συνατόν περισσότερους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγα την δυσκολια του το να κανεις δυο χομπι ταυτοχρονα.

 

Το σημείο που γράφω "εθνική ομάδα" το διάβασες; Ή το ότι εκτός του Carlsen ήταν (και ακόμα είναι) ο υψηλότερα rated Νορβηγός στο σκάκι?

 

Χόμπι δε λες τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...