Προς το περιεχόμενο

Περίπου 95 εφαρμογές έχει στο κινητό του κάθε χρήστης Android


mary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δε διευκολυνουν τη ζωη μας τα icons και τα wallpaper και η ομορφια δεν εχει να κανει με την χρηστικοτητα ενως smartphone!

Aπλα θελω να δειξω οτι η πραγματικα χρησιμες εφαρμογες που μπορει να εχει καποιος δεν φτανου καν τις 50(μαζι με τα readers και τις ιστοσελιδες σε μορφη app) και απο εκει και περα μπαινουν απλα τα παιχνιδια που θελει ο καθενας,50,100,200 κ.τ.λ!

Εσυ αφιερωσες περισσοτερο χρονο και χωρο στο κινητο σου για την εμφανηση και το πως θες να συμπεριφερεται το λογισμικο,απ'οτι στο τι μπορει να σου προσφερει σε ευκολιες,εργαλια(οχι για το λογισμικο) και υπηρεσιες!

Λογικο να ειναι το πολυ 50 οι κανονικες εφαρμογες που χρησιμοποιουμε.Οι υπολοιπες στα stores ειναι παραλλαγες των αυθεντικων εφαρμογων.Τωρα το τι παραπανω μπορει να προσφερει ενα κινητο προσωπικα δεν θα ηθελα κατι παραπανω.Κανει τελεια αυτα για τα οποια το αγορασα.Τι παραπανω ευκολιες θα χρειαζοσουν απο ενα κινητο(μιλαω για note 3 τυπου και οχι τυπου iphone/<5" κινητα που ειναι μονο για κλησεις/μηνυματα.

Και ιδιως με τα icons και wallpapers το εχεις παρακαμει ολιγον!:P

Εχεις ενα δικιο σε αυτο αλλα τα αλλαζω συχνα και δεν πανε χαμενα.

 

Για αυτα που διευκολυνουν τη ζωη μας εννοουσα τα tapatalk/skroutz/tuneinradio που τα εβαλες στις σελιδες.Χωρις αυτα δεν παμε πουθενα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 66
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Οποταν συμφωνουμε οτι οι περισσοτεροι δεν εχουμε αναγκη ενα κατεβατο apps,για την χρηση του κινητου σαν smartphone.

 

Υ.Γ.Απο τα 3 που αναφερες μονο το tunein,χρειαζομαι εγω προσωπικα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για χρηση σαν smartphone δεν χρειαζονται οσες εφαρμογες εχω αλλα και να εχουν οι περισσοτεροι μονο τα viber/facebook/zedge/candy crush αυτο δεν ειναι χρηση smartphone.Ας παρουν κανα κινητο στα 100 ευρω και καθαρισαν.Για ποιον αλλο λογο να παρει καποιος τοσο ακριβο κινητο αν δεν κανει εστω τα μισα απο οτι κανω εγω?

Οποταν συμφωνουμε οτι οι περισσοτεροι δεν εχουμε αναγκη ενα κατεβατο apps,για την χρηση του κινητου σαν smartphone.

 

Υ.Γ.Απο τα 3 που αναφερες μονο το tunein,χρειαζομαι εγω προσωπικα!

Χωρις tapatalk?Μεσω browser δεν ειναι και οτι καλυτερη η πλοηγηση σε φορουμς που δεν εχουν mobile εκδοση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για χρηση σαν smartphone δεν χρειαζονται οσες εφαρμογες εχω αλλα και να εχουν οι περισσοτεροι μονο τα viber/facebook/zedge/candy crush αυτο δεν ειναι χρηση smartphone.Ας παρουν κανα κινητο στα 100 ευρω και καθαρισαν.Για ποιον αλλο λογο να παρει καποιος τοσο ακριβο κινητο αν δεν κανει εστω τα μισα απο οτι κανω εγω?

 

Χωρις tapatalk?Μεσω browser δεν ειναι και οτι καλυτερη η πλοηγηση σε φορουμς που δεν εχουν mobile εκδοση

Και αυτα που αναφερες ειναι για smartphone χρηση!

Απλα επειδη το κινητο παντα ηταν και ειναι λιγο μοδα,λιγο prestige,λιγο αξεσουαρ και γενικα λιγο απ'ολα εκτος απο ενα εργαλειο για τηλεφωνα και sms,καταλαβαινεις οτι τις 500αρες δεν τις εδιναν και δινουν οι περισσοτεροι γιατι θελουν να κανει πολυ περισσοτερα πραγματα απο ενα τον 100-200ευρω!

 

Δεν μπαινω σε πολλα φορουμ και σε οσα διαλεξα να μπαινω,εχουν ολα mobile εκδοση.Οποταν ειναι λιγο αχρηστο για μενα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και αυτα που αναφερες ειναι για smartphone χρηση!

Απλα επειδη το κινητο παντα ηταν και ειναι λιγο μοδα,λιγο prestige,λιγο αξεσουαρ και γενικα λιγο απ'ολα εκτος απο ενα εργαλειο για τηλεφωνα και sms,καταλαβαινεις οτι τις 500αρες δεν τις εδιναν και δινουν οι περισσοτεροι γιατι θελουν να κανει πολυ περισσοτερα πραγματα απο ενα τον 100-200ευρω!

Αρα ερχομαστε στο πορισμα οτι στην πλειοψηφια τους τουλαχιστον ο κοσμος δινει 600-700 ευρω για ενα κινητο που θα το χρησιμοποιησει ελαχιστα ως smartphone θα περασει 3-4 βασικες εφαρμογες και θα το εχει για να πουλαει μουρη?Απο ποτε καταντησαμε εκει?Γιατι και κινητα των 150 ευρω κανουν τα βασικα(κλησεις/μηνυματα/facebook/skype) αλλα δεν μπορεις να πουλησεις μουρη με αυτα.

Δεν μπαινω σε πολλα φορουμ και σε οσα διαλεξα να μπαινω,εχουν ολα mobile εκδοση.Οποταν ειναι λιγο αχρηστο για μενα.

Το tapatalk ειδικα οταν εισαι με 3g πιστευω συμφερει γιατι δεν καταναλωνει και πολλα δεδομενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χθες ανοιξε καποιος ενα θεμα στο ινσομνια οτι το Android βγαζει λειτουργικο 64bit,8πυρηνο και η ερωτηση μου ηταν "που θα σου χρειαστει τοση ισχυ?",τωρα καταλαβαινω,ειναι να τραβας τα μαλια σου,Autocad kai Photoshop στο κινητο?????????????ελεος ρε,απλα ελεος,η υπερβολη σε ολο της το μεγαλειο,κι εγω ειμαι φαν της τεχνολογιας αλλα εδω εχουμε ξεφυγει τελειως,τραβα σπιτι σου στον υπολογιστη σου και κανε την δουλεια σου ρε,αυτο ειναι ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΡΕ.

Πηγαινω στις καφετεριες και βλεπω παρεακια 4-5 ατομα και ειναι ολοι πανω απ τα κινητα τους και ουτε καν μιλανε μεταξυ τους,σε λιγο θα καταντησουμε σαν τους Αμερικανους που στηνουνε αντισκηνα και κοιμουνται εξω απ τα μαγαζια για να παρουνε πρωτοι το καινουργιο iphone η το playstation

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα ερχομαστε στο πορισμα οτι στην πλειοψηφια τους τουλαχιστον ο κοσμος δινει 600-700 ευρω για ενα κινητο που θα το χρησιμοποιησει ελαχιστα ως smartphone θα περασει 3-4 βασικες εφαρμογες και θα το εχει για να πουλαει μουρη?Απο ποτε καταντησαμε εκει?Γιατι και κινητα των 150 ευρω κανουν τα βασικα(κλησεις/μηνυματα/facebook/skype) αλλα δεν μπορεις να πουλησεις μουρη με αυτα.

 

Το tapatalk ειδικα οταν εισαι με 3g πιστευω συμφερει γιατι δεν καταναλωνει και πολλα δεδομενα.

Πηγενε λιγα χρονια πισω,πριν τα smartphones και θα δεις οτι οι τιμες παλι ηταν τσιμπιμενες και τα πραγματα που εκαναν τα ακριβα κινητα,δεν ηταν περισσοτερα απο τα πιο φτηνα.Αντε να ειχαν καλυτερη καμερα.Και ομως παρα πολλοι τα αγοραζα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηγενε λιγα χρονια πισω,πριν τα smartphones και θα δεις οτι οι τιμες παλι ηταν τσιμπιμενες και τα πραγματα που εκαναν τα ακριβα κινητα,δεν ηταν περισσοτερα απο τα πιο φτηνα.Αντε να ειχαν καλυτερη καμερα.Και ομως παρα πολλοι τα αγοραζα!

Τοτε τα ακριβα κινητα των 500-600 ευρω εκαναν σιγουρα παραπανω πραγματα απο αυτα που ειχαν 150 ευρω.Γενικα ηταν κατι καινουργιο για ολους και αυτοι που ειχαν το κολλημα εδιναν τα 600αρια.Δεν υπηρχε αυτη η μοδα να κανουν μοστρα που υπαρχει εδω και λιγα χρονια.Οχι σε τετοιο βαθμο τουλαχιστον.

Χθες ανοιξε καποιος ενα θεμα στο ινσομνια οτι το Android βγαζει λειτουργικο 64bit,8πυρηνο και η ερωτηση μου ηταν "που θα σου χρειαστει τοση ισχυ?",τωρα καταλαβαινω,ειναι να τραβας τα μαλια σου,Autocad kai Photoshop στο κινητο?????????????ελεος ρε,απλα ελεος,η υπερβολη σε ολο της το μεγαλειο,κι εγω ειμαι φαν της τεχνολογιας αλλα εδω εχουμε ξεφυγει τελειως,τραβα σπιτι σου στον υπολογιστη σου και κανε την δουλεια σου ρε,αυτο ειναι ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΡΕ.

Πηγαινω στις καφετεριες και βλεπω παρεακια 4-5 ατομα και ειναι ολοι πανω απ τα κινητα τους και ουτε καν μιλανε μεταξυ τους,σε λιγο θα καταντησουμε σαν τους Αμερικανους που στηνουνε αντισκηνα και κοιμουνται εξω απ τα μαγαζια για να παρουνε πρωτοι το καινουργιο iphone η το playstation

Για το πρωτο σκελος οπως αναφερθηκα για σοβαρη δουλεια μονο τα dekstops με τα μεγαλα monitors.Ουτε καν laptop.Για το δευτερο δεν νομιζω να διαφωνει κανεις.Η τεχνολογια εχει τα καλα της αλλα εχει και πολλα κακα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Για το πρωτο σκελος οπως αναφερθηκα για σοβαρη δουλεια μονο τα dekstops με τα μεγαλα monitors.Ουτε καν laptop.Για το δευτερο δεν νομιζω να διαφωνει κανεις.Η τεχνολογια εχει τα καλα της αλλα εχει και πολλα κακα

 

Στην περιπτωση αυτη που μιλαμε δεν θα ελεγα "κακα" αλλα "αχρηστα".Απλα εχουν βρει την κοτα με τα χρυσα αυγα(τον κοσμο) και τον αρμεγουν κανονικα με την συγκαταθεση του.Αυτοι βγαζουν,βγαζουν,βγαζουν,και ο κοσμος παιρνει,παιρνει,παιρνει.Εχω πολλα τετοια παραδειγματα στο φιλικο μου περιβαλλον που π.χ εχουν υπολογιστες τερατα και πανακριβα και δεν χρησιμοποιουν ουτε το 10% των δυνατοτητων του,το ιδιο και με τα κινητα,εχουν πεσει ολη στην παγιδα iphone-samsung και σκανε 700αρες να τα παρουν ενω αμα κανεις μια μικρη ερευνα αγορας μπορεις να βρεις φοβερα κινητα,με ακριβως οτι θελεις να εχουν πανω,με την μιση τιμη και παρακατω αλλα να αλλο ειναι να σκας στην παρεα με το τελευταιο iphone και αλλο να σκας μ ενα LG.Ολα για την εικονα και την μοστρα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε λιγο θα καταντησουμε σαν τους Αμερικανους που στηνουνε αντισκηνα και κοιμουνται εξω απ τα μαγαζια για να παρουνε πρωτοι το καινουργιο iphone η το playstation

Η μόνη διαφορά, είναι στο μέγεθος, στα διαθέσιμα χρήματα (και στις τιμές βέβαια).

Όχι στην νοοτροπία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.....απορω γιατι αμφιβαλλετε μερικοι για τα αποτελεσματα της ερευνας. Αφου αποκαλυπτει επιτελους οτι το ξυπνητηρι το χρησιμοποιουμε το πρωι και το gps οταν ειμαστε στο αυτοκινητο.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην περιπτωση αυτη που μιλαμε δεν θα ελεγα "κακα" αλλα "αχρηστα".Απλα εχουν βρει την κοτα με τα χρυσα αυγα(τον κοσμο) και τον αρμεγουν κανονικα με την συγκαταθεση του.Αυτοι βγαζουν,βγαζουν,βγαζουν,και ο κοσμος παιρνει,παιρνει,παιρνει.Εχω πολλα τετοια παραδειγματα στο φιλικο μου περιβαλλον που π.χ εχουν υπολογιστες τερατα και πανακριβα και δεν χρησιμοποιουν ουτε το 10% των δυνατοτητων του,το ιδιο και με τα κινητα,εχουν πεσει ολη στην παγιδα iphone-samsung και σκανε 700αρες να τα παρουν ενω αμα κανεις μια μικρη ερευνα αγορας μπορεις να βρεις φοβερα κινητα,με ακριβως οτι θελεις να εχουν πανω,με την μιση τιμη και παρακατω αλλα να αλλο ειναι να σκας στην παρεα με το τελευταιο iphone και αλλο να σκας μ ενα LG.Ολα για την εικονα και την μοστρα....

Εφοσον τα δινεις ο κοσμος γνωμη μου καλα κανουν.Οι εταιριες να βγαλουν κερδος θελουν.Αν ο αλλος παει και αγοραζει 800 ευρω iphone για κλησεις+μοστρα καλα κανει η apple και τα βαραει τοσο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω μερικούς γνωστούς που το ελάχιστο που πρέπει να έχουν είναι 95 εφαρμογές στο κινητό τους, κάθε μέρα πρέπει κατά μέσο όρο να κατεβάζουν 4-5 εφαρμογές και παιχνίδια και οι εγκαταστάσεις που κάνουν είναι αρκετά περισσότερες από τις απεγκαταστάσεις, το ξέρω γιατί με πρήζουν πολλές φορές με τα κατορθώματά τους. Έχουν δε και πάρα πολλά προγραμματάκια που δίνουν τα διάφορα site για να τα επισκέπτονται κατευθείαν γιατί είναι καλομαθημένοι και έχουν συνηθίσει να κάνουν το καθετί με το δικό του "app" και είναι αδύνατο να ανοίξουν browser και να πάνε από εκεί.

Μερικές φορές που έρχονται και κοιτούν όλο απορία τον υπολογιστή μου, πού είναι το "app" ή η συντόμευση στην επιφάνεια εργασίας για το τάδε site με ρωτάνε, καλά εσύ ακόμα ανοίγεις browser και ψάχνεις τα bookmarks για να πας στο site ουάαου (σα να βλέπουν άνθρωπο της λίθινης εποχής). Και όταν πάω εγώ στους υπολογιστές τους, στις περιπτώσεις που δεν έχουν "app" ή συντόμευση στην επιφάνεια εργασίας πληκτρολογούν την ήδη γνωστή σε αυτούς ιντερνετική διεύθυνση στo search της Google. Τους ρωτώ γιατί δε πληκτρολογούν κατευθείαν τη διεύθυνση στην αντίστοιχη περιοχή του browser και με κοιτάνε περίεργα, τί θέλεις να πεις μου λένε, όλος ο κόσμος στο google πάει για να επισκεφθεί τα site.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τη βοήθεια του Aviate, η Yahoo κατάφερε να συγκεντρώσει μερικές σημαντικές πληροφορίες σχετικά με τη χρήση εφαρμογών σε Android κινητά, όπως με ποιες εφαρμογές αλληλεπιδρούν περισσότερο οι χρήστες, πόσες έχουν κατεβάσει ανά μέσο όρο κ.ο.κ. Πιο συγκεκριμένα, η Yahoo Aviate με τη Yahoo Labs, αποκαλύπτουν πως ένας χρήστης έχει κατά μέσο όρο περίπου 95 εφαρμογές εγκατεστημένες στο κινητό του, 35 εκ των οποίων τις χρησιμοποιεί κάθε μέρα.

 

Κοιτάζοντας λίγο πιο προσεχτικά την παρακάτω φωτογραφία, παρατηρούμε πως συγκεκριμένες εφαρμογές χρησιμοποιούνται συγκεκριμένες ώρες της μέρας. Για παράδειγμα, το ρολόι, η χρήση του οποίου γίνεται κάθε βράδυ για ρύθμιση του ξυπνητηριού και κάθε πρωί για την απενεργοποίηση του, ή οι Google Maps χρησιμοποιούνται περισσότερο τις ώρες τις οποίες μετακινείται ο κόσμος. Οι εφαρμογές του τηλεφώνου και των μηνυμάτων είναι αυτές με τη μεγαλύτερη χρήση κυρίως τις ώρες εργασίας, ενώ για την εφαρμογή του Netflix, παρατηρείται πως η χρήση της φτάνει το αποκορύφωμα κατά τις δέκα το βράδυ.

 

 

Η Yahoo δεν έχει αποκαλύψει τα πραγματικά στοιχεία λήψης για το Aviate. Παρ'όλα αυτά, το Google Play έχει καταγράψει πως έχει "κατέβει" περίπου 1 με 5 εκατομμύρια φορές, επομένως τα στοιχεία βασίζονται σε έναν σημαντικό αριθμό χρηστών, οι οποίοι φυσικά έχουν κάνει προηγουμένως χρήση της εφαρμογής

 

 

Ξαναδιαβάζοντας το αρχικό ποστ του thread, νομίζω ότι έχουμε εστιάσει σε λάθος μέρος.... Το θέμα δεν είναι πόσες εφαρμογές έχει ο καθένας στο κινητό του και πως τις χρησιμοποιεί. Το θέμα εδώ είναι το Yahoo aviate!

Για να μπορούν να παρέχουν τόσες πληροφορίες σημαίνει ότι κάνουν κανονικό φακέλωμα. Πότε χρησιμοποίησες ποιά εφαρμογή, για πόση ώρα, πότε πήρες τηλέφωνο, πότε μετακινήθηκες... (αμα χαθείς στείλε ένα μειλ στην yahoo να σου πει τι δρομολόγιο έκανες)

Ποιός μπορεί να εγγυηθεί ότι όλες αυτές οι πληροφορίες συλλέγονται ανώνυμα; Θα πρότεινα να εστιάσουμε περισσότερο στο τι δικαιώματα θα πρέπει να δίνουμε σε μια εφαρμογή - ανεξάρτητα απο το τι είναι και τι παρέχει - και να προστατέψουμε λίγο τα δεδομένα μας και τον εαυτό μας. Φακελωμένους μας έχουν ούτως ή άλλως, δεν χρειάζεται να τους διευκολύνουμε με το να τους σερβίρουμε την καθημερινή μας δραστηριότητα στο πίατο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...