Προς το περιεχόμενο

Περίπου 95 εφαρμογές έχει στο κινητό του κάθε χρήστης Android


mary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 66
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ξαναδιαβάζοντας το αρχικό ποστ του thread, νομίζω ότι έχουμε εστιάσει σε λάθος μέρος.... Το θέμα δεν είναι πόσες εφαρμογές έχει ο καθένας στο κινητό του και πως τις χρησιμοποιεί. Το θέμα εδώ είναι το Yahoo aviate!

Για να μπορούν να παρέχουν τόσες πληροφορίες σημαίνει ότι κάνουν κανονικό φακέλωμα. Πότε χρησιμοποίησες ποιά εφαρμογή, για πόση ώρα, πότε πήρες τηλέφωνο, πότε μετακινήθηκες... (αμα χαθείς στείλε ένα μειλ στην yahoo να σου πει τι δρομολόγιο έκανες)

Ποιός μπορεί να εγγυηθεί ότι όλες αυτές οι πληροφορίες συλλέγονται ανώνυμα; Θα πρότεινα να εστιάσουμε περισσότερο στο τι δικαιώματα θα πρέπει να δίνουμε σε μια εφαρμογή - ανεξάρτητα απο το τι είναι και τι παρέχει - και να προστατέψουμε λίγο τα δεδομένα μας και τον εαυτό μας. Φακελωμένους μας έχουν ούτως ή άλλως, δεν χρειάζεται να τους διευκολύνουμε με το να τους σερβίρουμε την καθημερινή μας δραστηριότητα στο πίατο.

Από τη στιγμή που θα αγοράσεις ένα smartphone μπορείς να είσαι 100% βέβαιος ότι όλες (100%) οι δραστηριότητές σου με αυτό παρακολουθούνται επώνυμα. Όλα τα υπόλοιπα είναι απλά παραμυθάκια που λέει κάποιος στον εαυτό του για να μπορεί να κοιμάται ήσυχος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τη στιγμή που θα αγοράσεις ένα smartphone μπορείς να είσαι 100% βέβαιος ότι όλες (100%) οι δραστηριότητές σου με αυτό παρακολουθούνται επώνυμα. Όλα τα υπόλοιπα είναι απλά παραμυθάκια που λέει κάποιος στον εαυτό του για να μπορεί να κοιμάται ήσυχος.

 

Θεωρώ ότι αυτό εξαρτάται από τι δικαιώματα παρέχεις στον καθένα. Και φυσικά το κατά πόσο έχει ο καθένας καθαρή την συνειδησή του... Δεν μπορείς να με πείσεις ότι αν έγω πχ τώρα ανοίξω την αριθμομηχανή του κινητού μου κάποιος θα το καταγράψει... Να δει τι; Αν ξέρω πόσο κάνει 2+3;

Πριν αλλάξει η Google την εμφάνιση των αδειών των εφαρμογών για "διευκόλυνση των χρηστών" (και πράσινα άλογα) έβλεπες τρελά πράγματα. Μου χει τύχει εφαρμογή να μου ζητάει άδεια να καταγράφει τις κλήσεις μου και να τις αποθηκεύει. Οχι το ιστορικό κλήσεων, την κλήση καθ'αυτού. Φυσικά και δεν αποδέχτηκα, αλλά πόσοι είναι αυτοί που τα διάβαζουν αυτά και δεν κατεβάζουν στα "τυφλά" εφαρμογές; θα μου πεις αμά πας σε εναν εισαγγελέα θα βρεις καταγεγραμμένες όλες τις κλήσεις σου. Ναι, από τον παροχέα που έχεις, όχι όμως απο τον πρώτο τυχόντα σχεδιαστή κάποιας εφαρμογής ή κατ' επέκταση των διαφημηστικών εταιρειών που τον στηρίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ που δοκίμασα τον Aviate launcher δεν τρελάθηκα κιόλας. Όσο για τις εφαρμογές, πέρα από τις προεγκατεστημένες, άλλες 10 ακόμα έχω κατεβάσει για ενημέρωση, σόσιαλ άντε και κάνα δυο παιχνίδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια υπαρχει καποια εφαρμογη που να μετραει ποσες φορες ανοιγεις καθε εφαρμογη απο την ωρα εγκαταστασης?

Τοτε να δουμε απο τις 1000 που εχει εγκαταστησει ο καθενας ποιες στην ουσια χρησιμοποιει περισσοτερο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...