Προς το περιεχόμενο

iPad 12.9 ιντσών ετοιμάζει η Apple σύμφωνα με το Bloomberg


mary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

 

Για να είμαι ειλικρινής, δεν ξέρω κατά πόσον θα ήταν βολικό ένα tablet 12,9 ιντσών - προσωπικά θα προτιμούσα ένα ultrabook (της τάξης του MacBook Air).

 

Σήμερα ήμουν στο Δικαστήριο και έτυχε να πρέπει να γράψω ένα κείμενο και δεν είχα υπολογιστή. Κουβαλούσα (όπως κουβαλάω παντού) το iPad Air και έγραψα το κείμενο 2-3 σελίδων στο Word for iPad μια χαρά, με τη βοήθεια ενός bluetooth πληκτρολογίου βέβαια. Κι ένας φίλος παραδίπλα μου έλεγε ότι βρίσκει πολύ μεγάλο (!) το iPad Air και ότι ο ίδιος προτιμά ένα iPad mini... 

 

Θεωρώ ότι το tablet 12,9 ιντσών ξεφεύγει από τα στενά όρια φορητότητας του tablet και "αγγίζει" το laptop. 

Η αγορά θα δείξει. :)

 

 

Ανάλογα τι εννοεί "παραγωγικότητα" ο καθένας. Για μένα είναι το Office και το cloud service όπου έχω τα αρχεία μου. Για αυτά μου αρκεί το mobile λειτουργικό. Εάν για κάποιον άλλο είναι το πλήρες Photoshop (και πρέπει να κάνει επεξεργασία φωτογραφίας "στο δρόμο") προφανώς θα προτιμήσει ένα laptop. 

 

 

Τα είπες πάρα πολύ καλά και συμφωνώ απόλυτα! Σίγουρα για ορισμένους αρκεί το mobile λειτουργικό σε άλλους όχι. Υποψιάζομαι ότι κάνουμε την ίδια δουλειά και εγώ φέτος, μετά από 5 χρόνια με ΜΒΡ 2009 (το οποίο λειτουργεί άψογα ακόμα αλλά και βαρύ είναι και η μπαταρία έχει πέσει πολύ) πήρα την απόφαση για ένα surface pro 3. Όπως και το 2009 αποφάσισα να κάνω αλλαγή σε mac για διάφορους λόγους, έτσι και τώρα είπα να κάνω μεγάλο βήμα και να επιστρέψω σε windows. Προς το παρόν είμαι πολύ ευχαριστημένος από το μέγεθος (12 ίντσες) και από τη φορητότητα - βάρος.

Σίγουρα ένα ipad mini είναι επίσης εξαιρετική επιλογή αλλά νομίζω ότι δε θα κάλυπτε τις ανάγκες μου, καθώς το είχα χρησιμοποιήσει από στενό συγγενικό μου πρόσωπο. Πάντως, σε παρόμοια φάση με σένα και πριν πάρω το surface, πρόσφατα χρησιμοποιούσα το iphone3gs του 2009 (docs to go) που το έχω ακόμα και σήμερα και είναι σκυλί και με καλύπτει... που να αλλάξω κιόλας :P

 

Πάντως αν το 12 ipad έρθει με ένα ενιαίο ή πλήρες λειτουργικό πιστεύω ότι θα πάει καλύτερα αλλιώς δε βλέπω το λόγο γιατί να προτιμήσει κάποιος το 12άρι από το 10άρι. Απορώ πως η apple δεν έχει κάνει το βήμα να βγάλει ένα καλό hybrid τύπου surface. Εγώ το περίμενα καιρό αλλά δε βλέπω να προχωράει προς τα εκεί, δυστυχώς, γιατί θα είχε πολύ ενδιαφέρον μια τέτοια υλοποίηση από την apple.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 34
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι γιατί με τέτοια εξέλιξη πλέον σε επεξεργαστές κλπ. δεν βγάζουν tablet με πλήρες λειτουργικό (υποψιάζομαι βέβαια αλλά ας μην ανοίξω θέμα εδώ). Πόσο παραγωγικό μπορεί να είναι ένα tablet με applications αντί για πλήρεις εφαρμογές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι γιατί με τέτοια εξέλιξη πλέον σε επεξεργαστές κλπ. δεν βγάζουν tablet με πλήρες λειτουργικό (υποψιάζομαι βέβαια αλλά ας μην ανοίξω θέμα εδώ). Πόσο παραγωγικό μπορεί να είναι ένα tablet με applications αντί για πλήρεις εφαρμογές.

Παραγωγικό είναι αλλά νομίζω ότι πρέπει να το βάλουμε σε άλλη βάση: ότι μία συσκευή με πλήρες λειτουργικό έχει περισσότερες δυνατότητες από μία που δεν έχει πλήρες λειτουργικό και από τη στιγμή που υπάρχει τέτοια δυνατότητα, γιατί δεν το δοκιμάζουν; Εγώ θα γούσταρα πολύ ένα ipad με πλήρες λειτουργικό mac os

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραγωγικό είναι αλλά νομίζω ότι πρέπει να το βάλουμε σε άλλη βάση: ότι μία συσκευή με πλήρες λειτουργικό έχει περισσότερες δυνατότητες από μία που δεν έχει πλήρες λειτουργικό και από τη στιγμή που υπάρχει τέτοια δυνατότητα, γιατί δεν το δοκιμάζουν; Εγώ θα γούσταρα πολύ ένα ipad με πλήρες λειτουργικό mac os

 

 

Αυτό που μου έρχεται στο μυαλό όταν διαβάζω για "πλήρες λειτουργικό" είναι "να έχει και file manager" και φαντάζομαι αυτό εννοούν οι περισσότεροι. Διαφορετικά, τα πάντα μπορούν να γίνουν με τις κατάλληλες εφαρμογές, δεν χρειάζεται να γίνει desktop ένα tablet, μεγαλύτερη επεξεργαστική ισχύς χρειάζεται και θα έρθουν και οι "καλές" εφαρμογές (π.χ. Photoshop).

 

Προς τα κει -μάλλον- θέλει να το πάει η Apple αλλά το πάει σιγά-σιγά σε συνδυασμό με την εξέλιξη στη δύναμη των ARM CPUs. Ήδη από το iOS 8 μπαίνει ένας, ουσιαστικά, cloud file manager με το iCloud Drive.

 

Τώρα, αν κάποιος θέλει ντε και καλά Flash player στον browser... not happening any day soon. Όλα τα υπόλοιπα είναι δυνατά με apps. Ήδη υπάρχει το Office for iPad και έρχονται κι άλλα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που μου έρχεται στο μυαλό όταν διαβάζω για "πλήρες λειτουργικό" είναι "να έχει και file manager" και φαντάζομαι αυτό εννοούν οι περισσότεροι. Διαφορετικά, τα πάντα μπορούν να γίνουν με τις κατάλληλες εφαρμογές, δεν χρειάζεται να γίνει desktop ένα tablet, μεγαλύτερη επεξεργαστική ισχύς χρειάζεται και θα έρθουν και οι "καλές" εφαρμογές (π.χ. Photoshop).

 

Προς τα κει -μάλλον- θέλει να το πάει η Apple αλλά το πάει σιγά-σιγά σε συνδυασμό με την εξέλιξη στη δύναμη των ARM CPUs. Ήδη από το iOS 8 μπαίνει ένας, ουσιαστικά, cloud file manager με το iCloud Drive.

 

Τώρα, αν κάποιος θέλει ντε και καλά Flash player στον browser... not happening any day soon. Όλα τα υπόλοιπα είναι δυνατά με apps. Ήδη υπάρχει το Office for iPad και έρχονται κι άλλα.

Ειναι και η υποστηριξη εξωτερικων συσκευων,εκτος απο τα apps.

Φυσικα ειναι και οι δυνατοτητες του λειτουργικου, πχ multiwindow.(αν και αυτο λυνεται αν αποφασισει να ακολουθησει το δρομο της ms)

Για να είμαι ειλικρινής, δεν ξέρω κατά πόσον θα ήταν βολικό ένα tablet 12,9 ιντσών - προσωπικά θα προτιμούσα ένα ultrabook (της τάξης του MacBook Air).

Tι παραπανω θα σου προσεφερε ενα ultrabook 13" και δεν θα μπορουσε να στο προσφερει ενα tablet/hybrid 13"?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα ipad στις 13 ιντσες θα ήταν τέλειο ακόμα και μόνο για σερφάρισμα και διάβασμα βιβλίων και κόμικ, αλλά με το βάρος του τωρινού ipad που είναι οριακά άνετο. Δεν νομίζω να ισχύει κάτι τέτοιο όμως. Το ipad των 12.9 ιντσων θα είναι σχετικά ασήκωτο!

 

Φυσικά θα συνοδευτεί από ανάλογη αναβάθμιση του ios με πραγματικό multitasking και παράλληλη εμφανιση εφαρμογών στην οθόνη. Πάντως το ανοιχτό file system δεν είναι απαραίτητο για να κάνεις δουλειά σε ένα τέτοιο υποθετικό ipad.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12,9" με iOS. Με αυτό να ανταγωνιστεί το surface;

Ναι, το ξέρω, δεν κάνει πωλήσεις το surface, αλλά μη μας βγει η apple και πει πως ανακάλυψε το κενό μεταξύ tablet και laptop και το παρουσιάσει σαν innovation.

 

Χάλια το iOS σε μεγάλη οθόνη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ios ειναι καλο σε κινητα και μικρα tablets.Οπως και το android.Για πανω απο 10" tablets ας ειναι καλα τα ultrabooks.Υπαρχει τεραστια.διαφορα μεταξυ mobile και desktop λειτουργικου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορει να βαλει MacOs :D :P

Υπαρχουν mac books με mac os απο 11" μεχρι 15" δεν χρειαζετε και tablets.Τα windows ταιριαξαν στα surface αλλα με το metro ui.Σκετο το desktop ui των windows δεν θα επιανε σε καμια περιπτωση σε tablets.Και βλεπουμε και τις τιμες που δεν λενε να πεσουν στα surface 3 οσο και αν δεν πουλανε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχουν mac books με mac os απο 11" μεχρι 15" δεν χρειαζετε και tablets.Τα windows ταιριαξαν στα surface αλλα με το metro ui.Σκετο το desktop ui των windows δεν θα επιανε σε καμια περιπτωση σε tablets.Και βλεπουμε και τις τιμες που δεν λενε να πεσουν στα surface 3 οσο και αν δεν πουλανε.

 

Και ουτε πρόκειται να πουλήσουν, αν δεν βγούνε σοβαρά περιφερειακά θα είναι ένα ακριβό παιχνίδι.

 

Όσο για την κίνηση της apple, αναμενόμενη, δεν θέλει να χαλάσει την αγορά των ipads με τo 5,5'' iphone, το 8αρι πλέον θα είναι μικρο, οπότε πρέπει να ανέβει σε ιντζες και εκει.

 

Παραγωγικότητες κτλ σε mobile os δεν υπάρχουν, το ios δεν μπορεί καν να απεικονίσει παράθυρα, ούτε καν δίπλα διπλά, τα windows 3.11 μπορούσαν.

 

Αλλά δεν παύει να έχεις μεγαλύτερη οθόνη για internet, βίντεο και για να διαβάζεις κάποιο βιβλίο-περιοδικό, όπως επίσης για παιχνίδια, βέβαια με κάποια βάση πλέον γιατί στο χέρι δεν θα είναι άνετα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχουν mac books με mac os απο 11" μεχρι 15" δεν χρειαζετε και tablets.Τα windows ταιριαξαν στα surface αλλα με το metro ui.Σκετο το desktop ui των windows δεν θα επιανε σε καμια περιπτωση σε tablets.Και βλεπουμε και τις τιμες που δεν λενε να πεσουν στα surface 3 οσο και αν δεν πουλανε.

Δες τα χαρακτηριστηκα του surface pro 3 και κοιτα και τις τιμες των ultrabook με τα ιδια χαρακτηριστηκα.Θα δεις οτι δεν εχουν πολυ μεγαλη αποκλιση!

Επισης,ενα προιον που δεν εχεις ευκολη προσβαση σ'αυτο και δεν μπορεις να το δεις και να το χαζεψεις σε καποιο φυσικο καταστιμα,ωστε να μπορεσει να σε "ψησει" η αγορα του ή ακομη και να μαθεις την υπαρξη του,δε περιμενεις να κανει και τις πιο τρελλες πωλησεις!

Απ'την στιγμη που δεν εκανε αυτα τα πολυ απλα πραγματα,το να ριξει την τιμη μου φαινεται λιγο χλωμο,γιατι μου δινει την εντυπωση πως οι μεγαλες πωλησεις δεν ειναι αυτο που στοχευει μ'αυτο το προιον η ms!

 

Η apple δεν θα το εβγαζε για να ανταγωνιστει το sp3,αλλα για να καλυψει απο νωρις,αυτη την φορα, την περιπτωση να δημιουργηθει μια νεα αγορα στις 12-13" tablet,λογο της κινησης που εχει κανει η samsung!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...