Προς το περιεχόμενο

Το Gear S smartwatch της Samsung πραγματοποιεί τηλεφωνικές κλήσεις χωρίς smartphone


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μάλιστα, συνεχής και αδιάκοπη ακτινοβολία "για πάντα" σε ενα συγκεκριμένο σημείο του σώματος, απο μηδενική απόσταση.

Και δε μιλάμε πλέον για bluetooth ή wifi, αλλα για σήμα κινητής.

Αν και ο καρπός έχει μόνο οστά, μύες, τένοντες και νεύρα και πάλι το θεωρώ πολύ επικίνδυνο ως εγχείρημα...και σας μιλάω ως γιατρός...

 

Μα δεν είναι υποχρεωτικό να βάζεις την σιμ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα, συνεχής και αδιάκοπη ακτινοβολία "για πάντα" σε ενα συγκεκριμένο σημείο του σώματος, απο μηδενική απόσταση.

Και δε μιλάμε πλέον για bluetooth ή wifi, αλλα για σήμα κινητής.

Αν και ο καρπός έχει μόνο οστά, μύες, τένοντες και νεύρα και πάλι το θεωρώ πολύ επικίνδυνο ως εγχείρημα...και σας μιλάω ως γιατρός...

Γιατρέ μου, εγω σχέση με την ιατρική δεν εχω, αλλα περισσότερο επικίνδυνο μου φαντάζει ενα smartphone σε μηδενική απόσταση απο την "ευαίσθητη περιοχή" στην μπροστινή τσέπη κι ας μην είναι εκεί 24/7......

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατρέ μου, εγω σχέση με την ιατρική δεν εχω, αλλα περισσότερο επικίνδυνο μου φαντάζει ενα smartphone σε μηδενική απόσταση απο την "ευαίσθητη περιοχή" στην μπροστινή τσέπη κι ας μην είναι εκεί 24/7......

Όντως είναι πιο επικίνδυνο υπο την έννοια οτι αν τυχόν προκληθεί κάποιου είδους μετάλλαξη θεωρητικά μπορεί να επηρεάσει γεννητικά κύτταρα (αρσενικά ή θηλυκά) και να μεταβιβαστεί στους απογόνους.

Φαντάσου όμως οτι ο χρόνος που δρα μια ακτινοβολία στο σώμα είναι πολύ σημαντικός παράγοντας. Άλλο να είμαι υπο την επίδραση μιας συγκεκριμένης ακτινοβολίας για δυο ώρεσ την ημέρα και άλλο 24ώρες την ημέρα. Στη δεύτερη περίπτωση αυξάνεται πολύ ο κίνδυνος μεταλλάξεων ακόμα και απο μικρότερης έντασης ακτινοβολίες.

Ίσως η καλύτερη λύση είναι να μη βάλεις sim όπως είπε ο φίλος πιο πάνω, αλλα τότε τί νόημα έχει η ύπαρξή της;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οσο ανεβαινει η συχνοτητα μιαε ακτινοβολιας αυτο την καθιστα λιγοτερο ή περισσοτερο επικυνδυνη?

 

για παραδειγμα ρουτερ στα 20MHz σε τι διαφερει αν το βαλουμε να λειτουργησει στα 40MHz?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>οσο ανεβαινει η συχνοτητα μιαε ακτινοβολιας αυτο την καθιστα λιγοτερο ή περισσοτερο επικυνδυνη?</p>

<p> </p>

<p>για παραδειγμα ρουτερ στα 20MHz σε τι διαφερει αν το βαλουμε να λειτουργησει στα 40MHz?</p>

 

Σε τιποτα διοτι αυτο ειναι το bandwidth του καθε καναλιου στο ρουτερ, οχι η συχνοτητα που εκπεμπει.

O,TI χρησιμοποιει wifi, παιζει στην μπαντα των UHF, και συγκεκριμενα στα ~2.4Ghz για τα προτυπα b και g, στα ~5Ghz για το a, ενω το n παιζει και στις 2. Οσο ανεβαινεις συχνοτητα, τοσο μικραινει το μηκος κυματος, αρα πεφτει και η διαπεραστικοτητα του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπαρχει μεγαλυτερη διεισδυτικη ικανοτητα με την αυξηση της συχνοτητας...συνεπως λιγοτερες απωλειες...οι πολυ υψηλες συχνοτητες(μικρα μηκη κυματος) δημιουργουν προβληματα σε κυτταρα ...δεν υπαρχει σοβαρη κλινικη ερευνα παντως που να συνδεει με μεταλαξεις ακτινοβολιες τετοιου ειδους...φορ δε ρεκορντ, με τοσες κεραιες τοσα χρονια απο ραδιοφωνα τηλεορασεις κινητα κλπ θα επρεπε το λιγοτερο ολοι να ειχαμε 3 4 ματια παραπανω....και κανα χερι περισσεμα ισως...

 

και για λιγο καλυτερη εξηγηση τι σημαινει υψηλη ακτινοβολια...το υπερυθρο ξεκιναει στα 300ghz...και βρισκεται παντου....το οποιο εχει πιο χαμηλη συχνοτητα απο το ορατο φασμα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>υπαρχει μεγαλυτερη διεισδυτικη ικανοτητα με την αυξηση της συχνοτητας...συνεπως λιγοτερες απωλειες...οι πολυ υψηλες συχνοτητες(μικρα μηκη κυματος) δημιουργουν προβληματα σε κυτταρα ...δεν υπαρχει σοβαρη κλινικη ερευνα παντως που να συνδεει με μεταλαξεις ακτινοβολιες τετοιου ειδους...φορ δε ρεκορντ, με τοσες κεραιες τοσα χρονια απο ραδιοφωνα τηλεορασεις κινητα κλπ θα επρεπε το λιγοτερο ολοι να ειχαμε 3 4 ματια παραπανω....και κανα χερι περισσεμα ισως...</p>

<p> </p>

<p>και για λιγο καλυτερη εξηγηση τι σημαινει υψηλη ακτινοβολια...το υπερυθρο ξεκιναει στα 300ghz...και βρισκεται παντου....το οποιο εχει πιο χαμηλη συχνοτητα απο το ορατο φασμα...</p>

 

Πραγματικα αν το σκεφτεις, σχεδον οπου και αν ειμαστε μας κατακλυζουν ηλεκτρομαγνητικα κυματα.

Και να διορθωσω αυτο που ειπα πανω, οσο μεγαλωνει η συχνοτητα αυξανεται η απορροφητικοτητα. Που σημαινει οτι ενα κυμα χαμηλης συχνοτητας θα περασει σε μεγαλυτερο βαθμο μεσα απο ενα αντικειμενο απο ενα αλλο υψηλοτερης συχνοτητας, το οποιο θα απορροφηθει πιο ευκολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπαρχει μεγαλυτερη διεισδυτικη ικανοτητα με την αυξηση της συχνοτητας...συνεπως λιγοτερες απωλειες...οι πολυ υψηλες συχνοτητες(μικρα μηκη κυματος) δημιουργουν προβληματα σε κυτταρα ...δεν υπαρχει σοβαρη κλινικη ερευνα παντως που να συνδεει με μεταλαξεις ακτινοβολιες τετοιου ειδους...φορ δε ρεκορντ, με τοσες κεραιες τοσα χρονια απο ραδιοφωνα τηλεορασεις κινητα κλπ θα επρεπε το λιγοτερο ολοι να ειχαμε 3 4 ματια παραπανω....και κανα χερι περισσεμα ισως...

 

και για λιγο καλυτερη εξηγηση τι σημαινει υψηλη ακτινοβολια...το υπερυθρο ξεκιναει στα 300ghz...και βρισκεται παντου....το οποιο εχει πιο χαμηλη συχνοτητα απο το ορατο φασμα...

 

Ακριβώς, από την υπεριώδη ακτινοβολία και πάνω έχουμε σοβαρά προβλήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ενα τετοιο ρολοϊ και ενα ταμπλετ, εκμηδενιζεις την αναγκη σου για παραδοσιακο κινητο.

 

Γιατι με τις παντοφλες που πουλανε τωρα καλυτερα να παρεις ταμπλετ κατευθειαν, παρα να βρασεις σα το βατραχο σιγα-σιγα. Νομιζω?

 

Με τις ακτινοβολιες, να ασχοληθουμε, αλλα καποια στιγμη στο μελλον θα φοραμε ολοι τετοια ρολογια. Σιγουρα καλο, παντως, δε κανει. Ξανανομιζω?

 

Περιμενω να ωριμασει η τεχνολογια. Και εχω περιεργεια μεγαλη να δω ποια εταιρια θα βγαλει πρωτη 1080ρ ρολοϊ. Με δυσκολια θα κοιμαμαι.

 

Τωρα το ειδα. Αναποδα ειναι η κυρτοτητα ρε σαμμυ. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω παιδια οταν ειχαμε ρολογια κινητα τουλαχιστον απο το 2008 ειχα τοτε δεν ηξερε κανεις τι ειναι αυτο και οταν μιλουσα σαν τον χασελχοφ χαζευαν ολοι τεσπα τα τωρινα μοντελα βεβαια δεν εχουν καμια σχεση με τοτε και σχεδιαστικα και σαν δυνατοτητες ορισμενα θα λεγα οτι ειναι και ομορφα και ειδικα εγω που τρεχω σε αγωνες δρομου και Μαραθωνιο ισως να περνα αν δεν ειχα της tomtom που ειναι με gps.

το συγκεκριμενο της sammy ειναι πολυ ενδιαφερον αλλα δε ξερω αν κανει για την χρηση που το θελω οπως ειπα και πριν γιατι ισως με προδωσει με την αυτονομια του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...