Προς το περιεχόμενο

Η υπηρεσία πλοήγησης Here, τώρα και στο Android αποκλειστικά στα Galaxy smartphones


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τελικά η Samsung είναι η μόνη που μπορεί να σηκώσει κεφάλι στην Google και σε αυτό μπράβο της! Και όχι, στην google δεν θα της αρέσει αυτή η κίνηση γιατί πάει ενάντια στο μονοπώλιο των υπηρεσιών της.

 

Στο θέμα χάρτες και πλοήγηση έχω να πω ότι το Here drive είναι εξαιρετικό αλλά χάνει, όπως ολα άλλωστε, στο θέμα αναζήτησης σε σχέση με την Google. Κατά τα ψέμματα η Google δεν έχει αντίπαλο σε αυτό το κομμάτι 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά η Samsung είναι η μόνη που μπορεί να σηκώσει κεφάλι στην Google και σε αυτό μπράβο της! Και όχι, στην google δεν θα της αρέσει αυτή η κίνηση γιατί πάει ενάντια στο μονοπώλιο των υπηρεσιών της.

 

Στο θέμα χάρτες και πλοήγηση έχω να πω ότι το Here drive είναι εξαιρετικό αλλά χάνει, όπως ολα άλλωστε, στο θέμα αναζήτησης σε σχέση με την Google. Κατά τα ψέμματα η Google δεν έχει αντίπαλο σε αυτό το κομμάτι

Σημειωση:

Για αναζητηση ειναι το here map και οχι το drive!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά η Samsung είναι η μόνη που μπορεί να σηκώσει κεφάλι στην Google και σε αυτό μπράβο της! Και όχι, στην google δεν θα της αρέσει αυτή η κίνηση γιατί πάει ενάντια στο μονοπώλιο των υπηρεσιών της.

 

Στο θέμα χάρτες και πλοήγηση έχω να πω ότι το Here drive είναι εξαιρετικό αλλά χάνει, όπως ολα άλλωστε, στο θέμα αναζήτησης σε σχέση με την Google. Κατά τα ψέμματα η Google δεν έχει αντίπαλο σε αυτό το κομμάτι 

 

Όχι. Με το να προφέρεις απλά εναλλακτικές (δικό σου κατάστημα κλπ) με τον κόσμο να τις χαρακτηρίζεις ως bloatware δε σηκώνεις κανένα κεφάλι.

 

Μπορεί να έχει τους here maps, αλλά μάντεψε, θα έχει και τους google maps ως μέρος του πακέτου, αλλιώς χάνει τα google play services ,play store ,youtube, chrome, hangouts κλπ. Κοινώς, το αν σηκώνει κεγάλι φαίνεται. Και δε θέλει να τα χάσει, για αυτό και αποδέχεται τους όρους που της βάζει η google.

 

Κεφάλι θα σήκωνε, αν έβγαζε android χωρίς τις υπηρεσίες της google. (Π.χ. η Amazon σήκωσε κεφάλι ναι, αλλά δεν τραβάει. Η Nokia με τα Nokia X το ίδιο.)

Όχι τίποτα άλλο, να μη διαβάζουμε και ότι θέλουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κεφάλι θα σήκωνε, αν έβγαζε android χωρίς τις υπηρεσίες της google. (Π.χ. η Amazon σήκωσε κεφάλι ναι, αλλά δεν τραβάει. Η Nokia με τα Nokia X το ίδιο.)

 

Microsoft*

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι. Με το να προφέρεις απλά εναλλακτικές (δικό σου κατάστημα κλπ) με τον κόσμο να τις χαρακτηρίζεις ως bloatware δε σηκώνεις κανένα κεφάλι.

 

Μπορεί να έχει τους here maps, αλλά μάντεψε, θα έχει και τους google maps ως μέρος του πακέτου, αλλιώς χάνει τα google play services ,play store ,youtube, chrome, hangouts κλπ. Κοινώς, το αν σηκώνει κεγάλι φαίνεται. Και δε θέλει να τα χάσει, για αυτό και αποδέχεται τους όρους που της βάζει η google.

 

Κεφάλι θα σήκωνε, αν έβγαζε android χωρίς τις υπηρεσίες της google. (Π.χ. η Amazon σήκωσε κεφάλι ναι, αλλά δεν τραβάει. Η Nokia με τα Nokia X το ίδιο.)

Όχι τίποτα άλλο, να μη διαβάζουμε και ότι θέλουμε.

 

Μα δεν χρειάζεται να παραιτηθείς από τη δουλειά σου για να πεις ότι σηκώσεις κεφάλι ;)

 

Το bloatware ειναι προσπάθεια της Samsung να εξελίξει εφαρμογές δικες της και να μην εξαρτάται τελείως από το πακετάκι της Google. Δεν ξερεις τι έπεται στο μέλλον και αν για τον οποιοδήποτε λόγο μείνει χωρίς Google services η Samsung τουλαχιστον να έχει εναλλακτική. Στην τελική οι καλές εφαρμογές θελουν χρονο για φτιαχτούν και δεν φτιάχνονται εν μία νυχτή.

 

Και στην τελική Samsung και Google δεν είναι η ίδια εταιρία και η καθεμία πρέπει να κοιτάει το συνφέρον της. Το ότι τα συμφέροντά τους θα συμβαδίζουν για πάντα δεν μπορεί να το διασφαλίσει κανείς οπότε καλά έκανε η Samsung.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως για την Ελλάδα θεωρώ ότι ο χάρτης της Auto Drive Hellas είναι ο πιο πλήρης, καθώς έχει και τον παραμικρό χωματόδρομο και το μεγαλύτερο αριθμό POI. Ήθελα λοιπόν να ρωτήσω αν στο Android μπορεί κανείς να χρησιμοποιήσει τον Auto Drive Hellas. Εγώ είμαι ακόμη στο Symbian και χρησιμοποιώ την εφαρμογή της Garmin. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα δεν χρειάζεται να παραιτηθείς από τη δουλειά σου για να πεις ότι σηκώσεις κεφάλι ;)

 

Το bloatware ειναι προσπάθεια της Samsung να εξελίξει εφαρμογές δικες της και να μην εξαρτάται τελείως από το πακετάκι της Google. Δεν ξερεις τι έπεται στο μέλλον και αν για τον οποιοδήποτε λόγο μείνει χωρίς Google services η Samsung τουλαχιστον να έχει εναλλακτική. Στην τελική οι καλές εφαρμογές θελουν χρονο για φτιαχτούν και δεν φτιάχνονται εν μία νυχτή.

 

Και στην τελική Samsung και Google δεν είναι η ίδια εταιρία και η καθεμία πρέπει να κοιτάει το συνφέρον της. Το ότι τα συμφέροντά τους θα συμβαδίζουν για πάντα δεν μπορεί να το διασφαλίσει κανείς οπότε καλά έκανε η Samsung.

 

Ότι προσφέρει εναλλακτικές, δεν είναι ότι σηκώνει κεφάλι. Γιατί οι ίδιες της εφαρμογές χαρακτηρίζονται ως bloatware από όλους, και τελικά φαίνονται σαν φτωχός συγγενής. Άλλο το ένα, άλλο το άλλο.

 

Και όχι, δε γουστάρω να έχω διπλές εφαρμογές από όλα, για να ανεξαρτητοποιηθεί. Δε θα ανεξαρτητοποιηθεί εις βάρος δικό μου (δηλ. των χρηστών) με το να μου τρώει χώρο στη μνήμη μιας και όπως είπα θα έχω 2 από όλα (2 καταστήματα, 2 ημερολόγια, 2 movie players, 2 book readers κλπ), ούτε πόρους από το λειτουργικό σύστημα. 

 

Όσο για τις καλές εφαρμογές που θέλουν χρόνο, λυπάμαι αλλά δεν είναι έτσι. Δεν είπα προφανώς να γίνει σε μια νυκτή, αλλά όχι να θέλουν χρόνο. Σε μια ταχύτατα εξελισσόμενη τεχνολογική εποχή, δεν έχεις αυτήν την πολυτέλεια. Ή φτιάχνεις ένα καλό προιόν πριν τον ανταγωνισμό (άρα και σε περιορισμένο χρόνο) ή σε προλαβαίνουν οι άλλοι και game over.

Π.χ. Microsoft και windows phone, που άργησε να πιάσει τον παλμό και ακόμα και τώρα που τα έχει βελτιώσει, είναι στο 2.6%.

 

Η Samsung το συμφέρον της το ξέρει, για αυτό παίρνει τα google play services. Άμα είχε τη δύναμη να φύγει από το οικοσύστημα, να είσαι σίγουρος ότι θα το είχε κάνει. Έχω ακούσει άσχετους ανθρώπους πραγματικά, το πρώτο πράγμα που ζητάνε όταν πάνε να αγοράσουν συσκευή είναι το play store. Μπορείς να φανταστείτε galaxy χωρίς play store; Ούτε και η Samsung. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το here maps της Nokia θα βγει κανονικά στο iOS και το Android. Δεν υπάρχει θέμα αποκλειστικότητας για συσκευές της samsung.

http://m.europe.wsj.com/articles/nokia-plans-to-unfurl-new-mobile-map-app-1409741865?mobile=y

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο λογισμικό, το Gear S στηρίζεται στην πλατφόρμα Tizen της ίδιας της Samsung όπως και άλλα smartwatches της εταιρείας καθώς και σύστημα πλοήγησης πίσω από το οποίο βρίσκονται οι υπηρεσίες Here της Nokia.

 

http://www.insomnia.gr/topic/539565-το-gear-s-smartwatch-της-samsung-πραγματοποιεί-τηλεφωνικές-κλήσεις/

 

Κουτι της ηρθε της samsung,αυτη η συμφωνια!

Προβλεπεται στα επομενα samsung smartphones,να ειναι περισσοτερο ενσωματομενες οι υπηρεσιες του Here στο UI,για περισσοτερη συμβατοτητα με τα smartwacht  της.

 

Δεν ξερω ποσο ευχαριστημενη θα ειναι η google,οταν καποιος το πρωτο που θα συναντα οσο αφορα τους χαρτες και την πλοηγηση στα smartphones&tablets της samsung,θα ειναι οι χαρτες της nokia και οχι της ιδιας της google?

 

Το παει λαου λαου,η sami.Μια υπηρεσια την φορα!

Δικο της store,δικος της browser,office,τωρα χαρτες και navigation απο την nokia...!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...