Προς το περιεχόμενο

Dell U2415H (16:10)


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 123
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Mιας και οι Έλληνες είμαστε πιο πλούσιοι από τους Γερμανούς και χρεώνουμε την ίδια οθόνη 100Ε ακριβότερα (και αντί να πέφτει η τιμή όσο περνάει ο καιρός κι όσο εμφανίζεται σε περισσότερα μαγαζιά, αυτή ανεβαίνει), σκέφτομαι να την παραγγείλω από Γερμανία. Αν χρειαστεί αλλαγή θα πρέπει να τη στείλω πίσω ή μπορεί να μου την αλλάξει η Dell Hellas, μήπως ξέρει κανείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mιας και οι Έλληνες είμαστε πιο πλούσιοι από τους Γερμανούς και χρεώνουμε την ίδια οθόνη 100Ε ακριβότερα (και αντί να πέφτει η τιμή όσο περνάει ο καιρός κι όσο εμφανίζεται σε περισσότερα μαγαζιά, αυτή ανεβαίνει), σκέφτομαι να την παραγγείλω από Γερμανία. Αν χρειαστεί αλλαγή θα πρέπει να τη στείλω πίσω ή μπορεί να μου την αλλάξει η Dell Hellas, μήπως ξέρει κανείς;

Dell Hellas

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο τσεχια που ρωτησα ομως δεν ισχυε το ιδιο. 

 

πρεπει να ρωτησεις συγκεκριμενα το καταστημα

 

Επισης για να μην παρεξηγηθω, σχετικα με το ips glow εχω το brightness χαμηλα λογω φωτοευαισθησιας στα ματια μου και custom ρυθμισεις βασει του tftcentral

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο τσεχια που ρωτησα ομως δεν ισχυε το ιδιο. 

 

πρεπει να ρωτησεις συγκεκριμενα το καταστημα

 

Επισης για να μην παρεξηγηθω, σχετικα με το ips glow εχω το brightness χαμηλα λογω φωτοευαισθησιας στα ματια μου και custom ρυθμισεις βασει του tftcentral

Κατάλαβα, άρα είναι θέμα μαγαζιού ή χώρας το τι ισχύει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Κυκλοφόρησε ήδη το Rev. A01 (Dec 2014). Πάντως οι εντυπώσεις απο τήν οθόνη δεν είναι καθόλου καλές από αρκετά άτομα που την έχουν στην κατοχή τους. Για όποιον θέλει να ρίξει μια ματιά --> http://hardforum.com/showthread.php?t=1832083

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κυκλοφόρησε ήδη το Rev. A01 (Dec 2014). Πάντως οι εντυπώσεις απο τήν οθόνη δεν είναι καθόλου καλές από αρκετά άτομα που την έχουν στην κατοχή τους. Για όποιον θέλει να ρίξει μια ματιά --> http://hardforum.com/showthread.php?t=1832083

Αναρωτιέμαι τι αλλάζει το rev 01 και η 2414h είχε βγάλει rev 01...

Πάντως αυτοί που έχουν κακές εντυπώσεις, έχουν την ίδια άποψη και για τις 2414η, οπότε μάλλον δεν τους κάνουν οι dell ή οι IPS γενικότερα...

Το να πληρώνεις ακριβά μια οθόνη και να έχεις προβλήματα με ips glow κοκ δεν είναι ό,τι καλύτερο και το καταλαβαίνω, δυστυχώς όμως όπως φαίνεται θα αργήσουμε να δούμε oled οθόνες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναρωτιέμαι τι αλλάζει το rev 01 και η 2414h είχε βγάλει rev 01...

Πάντως αυτοί που έχουν κακές εντυπώσεις, έχουν την ίδια άποψη και για τις 2414η, οπότε μάλλον δεν τους κάνουν οι dell ή οι IPS γενικότερα...

Το να πληρώνεις ακριβά μια οθόνη και να έχεις προβλήματα με ips glow κοκ δεν είναι ό,τι καλύτερο και το καταλαβαίνω, δυστυχώς όμως όπως φαίνεται θα αργήσουμε να δούμε oled οθόνες...

 

Πέρα από το ips glow, το οποίο είναι φυσιολογικό (αν και διάβασα πως η 2414 έχει ένα πολωτικό φίλτρο που βελτιώνει το ips glow, ενώ η 2415 όχι), αν διαβάσει κάνεις στο link που έδωσα τα σχόλια και δει τις φωτογραφίες από πάρα πολλούς χρήστες της θα καταλάβει πως η οθόνη έχει εμφανές πρόβλημα άνισης κατανομής φωτεισμού, πιο σκοτεινές περιοχές στα άκρα και έντονου backlight bleeding. Σίγουρα όταν πληρώνεις ακριβά μια οθόνη και όταν προέρχεται από μια τόσο μεγάλη εταιρία όπως η Dell έχεις κάποιες ελάχιστες προσδοκίες, αν δεν καλύπτονται κι αυτές...! Με το που βγήκε η συγκεκριμένη οθόνη, μιας και από 26" ήθελα να πάω στις 24" ώστε να χωρέσουν κάτι nearfield monitor ηχεία στο γραφείο μου, πούλησα μια LG W2600HP με ips panel που είχα για να πάρω την 2415 αλλά με αυτά που διαβάζω έχει φοβηθεί το μάτι μου και περιμένω μήπως βελτιωθούν κάποια πράγματα με κάποιο νεότερο revision, να πέσει έστω στα 300 και η τιμή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μπορεί ας μας πει ο conkal ή όποιος άλλος την έχει αγοράσει αν έχει αντιμετωπίσει παρόμοια προβλήματα να δω τελικά αν θα πάω σε αυτή ή στην u2414... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σχετικα με την οθονη , δεν ειμαι επαγγελματιας των οθονων και σιγουρα σε σχεση με την σαπια ΤΝ που ειχα πριν ειναι πολυ καλυτερη. 

 

Σε σχεση με την U2712 που εχω στην δουλεια , μοιαζει να εχει πιο καθαρη εικονα

 

Το IPS glow/bl bleeding (δεν ξερω 100% πως να τα ξεχωρισω ) ειναι εκει βεβαια στις σκοτεινες εικονες , αλλα επειδη εγω ετσι και αλλιως εχω χαμηλα το brightness λογω φωτοεαισθησιας στα ματια δεν φαινεται εντονα ουτε με ενοχλει.

 

Δεν ειναι η τελεια οθονη αλλα δεν μπορεις να πεις οτι ειναι και κακη. Ανισος φωτισμος δεν νομιζω οτι υπαρχει τουλαχιστον το δικο μου ματι δεν βλεπει κατι τετοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...