Προς το περιεχόμενο

Dell U2415H (16:10)


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 123
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Κρατώντας πατημένα τα πλήκτρα 1 + 4, μπαίνετε στο διαγνωστικό μενού,
και πατώντας το πλήκτρο 4 εναλλάσσονται οι διαγνωστικές βαθμίδες .

 

πηγή: @overvolt thelab.gr

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν ασχολείτε κανείς ακόμα με το θέμα, αλλα τελικά ρε 'σεις έχει καμιά ουσιαστική διαφορά η U2415 με την U2414H (πέρα από το 16:9 vs 16:10); Ή τελοσπάντων έχει καμία ουσιαστική διαφορά που να αξίζει τα 50 ευρώ παραπάνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή είναι η μόνη ουσιαστική διαφορά (το 1200p) που αξίζει τα 50 ευρώ παραπάνω -αν την χρειάζεσαι φυσικά. :)

 

Οι προδιαγραφές τους είναι νομίζω εντελώς αντίστοιχες κατά τ´άλλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, αυτό έχω καταλάβει κι εγώ. Marketing κι αγιος ο θεός. Μειώνουμε το πλάτος 0.5 ίντσες, αυξάνουμε το ύψος 0.7 ίντσες=>3% αύξηση εμβαδού=> 100 ευρώ παραπάνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

23.8" vs 24.1" αν θυμάμαι καλά

Ευχαριστώ, αυτό είναι το σωστό:

24.1 inch 16x10 display vs 23.8 inch 16x9 display

+7.85% larger area =+19in² = +122.58cm²

24,1-inch-16x10-vs-23,8-inch-16x9.png

Επεξ/σία από Aspartame
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβάζοντας στο internet γι' αυτές τις δύο αναλύσεις, κάποιοι θεωρούν ότι επειδή η 1920x1080 είναι το στάνταρ, αυτή υπερτερεί σε διάφορους τομείς (βίντεο, αρκετά παιχνίδια κλπ), ειδικά με εξωτερικές συνδέσεις πέραν του PC. Το 1920x1200 υπερτερεί περισσότερο σε δουλειές γραφείου (internet, έγγραφα, κώδικας κλπ), αλλά αισθητικά δεν είναι και ό,τι καλύτερο να υπάρχουν μπάρες πάνω κάτω όταν δεν υποστηρίζεται εγγενώς το 1920x1200. Οπότε αξίζουν τελικά τα 50-100 ευρώ παραπάνω; Για 27άρα με τέτοιες αναλύσεις να μην περνάει η ιδέα από το μυαλό, έτσι;

Το visionstudio είναι αξιόπιστο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω και εγώ τις εντυπώσεις μετά από λίγες μέρες που την έχω στην κατοχή μου. Καταρχήν την αγόρασα από το visionstudio χωρίς κανένα πρόβλημα. Η οθόνη είχε άψογη συσκευασία που παρόλο το κουτί είχε μικρό χτυπήματα ήταν αδύνατο να χτυπηθεί η ίδια η οθόνη. Η βάση που έχει είναι η πιο βολική που έχω δουλέψει ποτέ και ρυθμίζεται όπως θέλει κανένας. Πανεύκολη εγκατάσταση και πρώτη χρήση. Η χρήση που κάνω είναι εφαρμογές γραφείου ,Ίντερνετ και μετά όλα τα υπόλοιπα όπως gaming ταινίες κτλ. Έχω 16:9 οθόνη στο γραφείο και τελικά με βόλεψε αφάνταστα το 16:10 που έχει η συγκεκριμένη με την χρήση που κάνω. Την χρησιμοποιώ επίσης με έναν αποκωδικοποιητή για να βλέπω τηλεόραση και επίσης δουλεύει τέλεια . Σε γενικές γραμμές είμαι πολύ ευχαριστημένος και έχοντας δουλέψει σε παρά πολλές οθόνες μπορώ να πω ότι είναι από τις καλύτερες για την χρήση που θέλω εκτός από μια πανάκριβη Eizo που έχω δουλέψει. Αν θέλετε ξεκούραστη οθόνη για περισσότερη χρήση γραφείου εφαρμογών και Ίντερνετ το 16:10 κάνει την διαφορά. Η τιμή πιστεύω είναι τσιμπημένη όπως όλες οι 16:10 που έψαχνα αλλά τελικά δεν το μετάνιωσα για την επιλογή μου !

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβάζοντας στο internet γι' αυτές τις δύο αναλύσεις, κάποιοι θεωρούν ότι επειδή η 1920x1080 είναι το στάνταρ, αυτή υπερτερεί σε διάφορους τομείς (βίντεο, αρκετά παιχνίδια κλπ), ειδικά με εξωτερικές συνδέσεις πέραν του PC. Το 1920x1200 υπερτερεί περισσότερο σε δουλειές γραφείου (internet, έγγραφα, κώδικας κλπ), αλλά αισθητικά δεν είναι και ό,τι καλύτερο να υπάρχουν μπάρες πάνω κάτω όταν δεν υποστηρίζεται εγγενώς το 1920x1200. Οπότε αξίζουν τελικά τα 50-100 ευρώ παραπάνω; Για 27άρα με τέτοιες αναλύσεις να μην περνάει η ιδέα από το μυαλό, έτσι;

Το visionstudio είναι αξιόπιστο;

Από το vision studio είχα πάρει πέρυσι, όταν έφτιαξα το PC μου αυτά: RAM, MOBO, GPU. Όλα ήρθα μια χαρά και στις μέρες που λέγανε.

Για το Computeruniverse ξερει κανείς τίποτα; Είναι αξιόπιστο; Την U2414h την έχει με 220e (μαζί με μεταφορικά).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβάζοντας στο internet γι' αυτές τις δύο αναλύσεις, κάποιοι θεωρούν ότι επειδή η 1920x1080 είναι το στάνταρ, αυτή υπερτερεί σε διάφορους τομείς (βίντεο, αρκετά παιχνίδια κλπ), ειδικά με εξωτερικές συνδέσεις πέραν του PC. Το 1920x1200 υπερτερεί περισσότερο σε δουλειές γραφείου (internet, έγγραφα, κώδικας κλπ), αλλά αισθητικά δεν είναι και ό,τι καλύτερο να υπάρχουν μπάρες πάνω κάτω όταν δεν υποστηρίζεται εγγενώς το 1920x1200. Οπότε αξίζουν τελικά τα 50-100 ευρώ παραπάνω; Για 27άρα με τέτοιες αναλύσεις να μην περνάει η ιδέα από το μυαλό, έτσι;

Το visionstudio είναι αξιόπιστο;

 

Συγνώμη αλλά η 1920x1080 δεν υπερτερεί πουθενά έναντι της 1920x1200, ειδικά στη συγκεκριμένη οθόνη. Μόνο και μόνο για τις μαύρες μπάρες στις ταινίες; Τα bezel της είναι τόσο μικρά που αυτές οι μπάρες φαίνονται φυσιολογικές στη συνολική εικόνα. Η 2415 φαίνεται αρκετά μεγαλύτερη από την 2414. Όποιος τα έχει τα παραπάνω λεφτά και θέλει να τα δώσει τα δίνει, τόσο απλά.

 

Το Vision Studio είναι από τα πλέον αξιόπιστα καταστήματα. Άσε που την παρήγγειλα δευτέρα, την έστειλαν τρίτη και την τετάρτη (την τελευταία ημέρα του χρόνου) την είχα πάνω στο γραφείο μου. Και ναι, αυτή η ανάλυση σε 27ρα δεν αξίζει.

 

 

Να πω και εγώ τις εντυπώσεις μετά από λίγες μέρες που την έχω στην κατοχή μου. Καταρχήν την αγόρασα από το visionstudio χωρίς κανένα πρόβλημα. Η οθόνη είχε άψογη συσκευασία που παρόλο το κουτί είχε μικρό χτυπήματα ήταν αδύνατο να χτυπηθεί η ίδια η οθόνη. Η βάση που έχει είναι η πιο βολική που έχω δουλέψει ποτέ και ρυθμίζεται όπως θέλει κανένας. Πανεύκολη εγκατάσταση και πρώτη χρήση. Η χρήση που κάνω είναι εφαρμογές γραφείου ,Ίντερνετ και μετά όλα τα υπόλοιπα όπως gaming ταινίες κτλ. Έχω 16:9 οθόνη στο γραφείο και τελικά με βόλεψε αφάνταστα το 16:10 που έχει η συγκεκριμένη με την χρήση που κάνω. Την χρησιμοποιώ επίσης με έναν αποκωδικοποιητή για να βλέπω τηλεόραση και επίσης δουλεύει τέλεια . Σε γενικές γραμμές είμαι πολύ ευχαριστημένος και έχοντας δουλέψει σε παρά πολλές οθόνες μπορώ να πω ότι είναι από τις καλύτερες για την χρήση που θέλω εκτός από μια πανάκριβη Eizo που έχω δουλέψει. Αν θέλετε ξεκούραστη οθόνη για περισσότερη χρήση γραφείου εφαρμογών και Ίντερνετ το 16:10 κάνει την διαφορά. Η τιμή πιστεύω είναι τσιμπημένη όπως όλες οι 16:10 που έψαχνα αλλά τελικά δεν το μετάνιωσα για την επιλογή μου !

 

Με γειες! Aπό θέμα backlight bleeding και ips glow πως τα πάει η οθόνη σου; Αν δε σου είναι κόπος πόσταρε 2 φωτογραφίες έχοντας ολόμαυρο φόντο στην οθόνη και σκοτάδι στο χώρο, η μια με τη φωτεινότητα στο 30% και η άλλη στο 100%.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...