Προς το περιεχόμενο

To iPhone μεγάλωσε. Σε δύο μεγέθη το νέο iPhone 6 της Apple


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν μπορώ άλλο τις ειδήσεις από τα μέσα που δεν είναι του χώρου για τέτοια θέματα. Είτε είναι υπέρ είτε είναι κατά. Και θεωρώ ότι κακώς αναπαράγονται εδώ που είναι τεχνολογικό site. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 687
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Review όπως μόνο το anandtech μπορεί να δώσει. Εντυπωσιακές επιδόσεις από το 5S που σε αρκετές μετρήσεις βρίσκεται στην 3η θέση.
http://www.anandtech.com/show/8554/the-iphone-6-review

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γκούχου Γκούχου.... φανταστείτε να είχε 8 πυρήνες και 3GB Ram :P

 

Smartphone Vs Χελώνες.

https://www.youtube.com/watch?v=nCln9_mgZJo#t=232

 

Σε 6 ώρες έφυγαν 2εκ preorders για Κίνα.

2 million reservations in 6 hours: China shows strong early demand for iPhone 6 and iPhone 6 Plus

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα καλά, αλλά στην μπαταρία για μένα τα χαλάσανε. Έπρεπε να βάλουν 2.500mah και παραπάνω. Να μπορεί να βγει άνετα μια μέρα.

Βρε φιλε δεν βγαζεις αυτο το εκνευριστικο εντομο απο την υπογραφη σου,καθε φορα που διαβαζω αρθρο στο ινσομνια νομιζω οτι θα προσγειωθει στον καφε μου? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλο ενα τεστ που αποδεικνύει οτι το iphone 6 ειναι το πιο γρηγορο smartphone που εχει φτιαχτει ποτε!

 

http://www.iphonehacks.com/2014/10/iphone-6-vs-samsung-galaxy-s5-vs-htc-one-m8-speed-test.html?utm_source=dlvr.it&utm_medium=facebook

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Samsung Galaxy Note 4 delivers poor graphics performance vs. Apple iPhone 6 Plus

 

http://appleinsider.com/articles/14/10/04/samsung-galaxy-note-4-delivers-poor-graphics-performance-vs-apple-iphone-6-plus

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά αυτά που λέει το άρθρο, το οποίο βέβαια σημειώνει ότι και στο μεγάλο iPhone οι επιδόσεις πέφτουν σε σχέση με τα απλά hd μοντέλα, το θέμα είναι πόσες βαριές εφαρμογές στη πραγματικότητα θα τρέχουν σε 2Κ ανάλυση έτσι ώστε να γονατίσει η συσκευή;

 

Δε λέω ότι δεν είναι υπερβολικές οι αναλύσεις και του note 4 αλλά και του G3 που έχει ακόμα χειρότερη gpu, όμως μπορεί να πει κάποιος ότι θα βοηθήσουν στην ανάγνωση κειμένου κάνοντάς το πιο "κοφτερό" , ενώ σε 3d εφαρμογές πολύ απλά θα τρέχουν σε χαμηλότερη ανάλυση γιατί είναι απίθανο κάποιος να βγάλει ένα παιχνίδι που να υποστηρίζει 2Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Σωστά αυτά που λέει το άρθρο, το οποίο βέβαια σημειώνει ότι και στο μεγάλο iPhone οι επιδόσεις πέφτουν σε σχέση με τα απλά hd μοντέλα, το θέμα είναι πόσες βαριές εφαρμογές στη πραγματικότητα θα τρέχουν σε 2Κ ανάλυση έτσι ώστε να γονατίσει η συσκευή;

 

Δε λέω ότι δεν είναι υπερβολικές οι αναλύσεις και του note 4 αλλά και του G3 που έχει ακόμα χειρότερη gpu, όμως μπορεί να πει κάποιος ότι θα βοηθήσουν στην ανάγνωση κειμένου κάνοντάς το πιο "κοφτερό" , ενώ σε 3d εφαρμογές πολύ απλά θα τρέχουν σε χαμηλότερη ανάλυση γιατί είναι απίθανο κάποιος να βγάλει ένα παιχνίδι που να υποστηρίζει 2Κ.

 

Μα και γω μη νομίζεις πως το έβαλα το άρθρο για να "σφαχτούμε". Θεωρώ απλά πως τέτοιες αναλύσεις σε αυτό το μέγεθος οθόνης είναι υπερβολή και θα προτιμούσα μια καλή full HD ας πούμε, με πολύ καλύτερη αυτονομία.

 

Αν οι μπαταρίες εξελιχθούν τόσο πολύ στο μέλλον καθώς και οι mobile cpu/gpu, το συζητάμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω δει δίπλα δίπλα οθόνες με τη μια ανάλυση και την άλλη για να δω διαφορές και να κρίνω αν αξίζει το κόπο η όλη φασαρία, ξέρω σίγουρα ότι μέχρι 5 ίντσες που έχω εγώ 1080 οθόνη δε θα είχε σίγουρα νόημα μιας και είναι αδύνατο να δεις πιξελ όπως θα συνέβαινε σε 720p ας πούμε.

 

Είναι παρατραβηγμένο το 2Κ που εδώ καλά καλά δεν έχουμε στα pc οι περισσότεροι και σίγουρα σε κάτι σχετικά απαιτητικό το υπόλοιπο hw δε μπορεί να ακολουθήσει.

 

Στο μόνο που ίσως θα έκανε τη διαφορά είναι στη καθαρότητα του κειμένου και πάλι χλωμό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Δεν έχω δει δίπλα δίπλα οθόνες με τη μια ανάλυση και την άλλη για να δω διαφορές και να κρίνω αν αξίζει το κόπο η όλη φασαρία, ξέρω σίγουρα ότι μέχρι 5 ίντσες που έχω εγώ 1080 οθόνη δε θα είχε σίγουρα νόημα μιας και είναι αδύνατο να δεις πιξελ όπως θα συνέβαινε σε 720p ας πούμε.

 

Στο G3 ας πούμε δεν κατάλαβα καμία διαφορά σε σχέση με το note3.

 

Θα τολμούσα να πω πως δεν κατάλαβα και διαφορά ούτε και σε σχέση με την οθόνη του iphone 5s (σε γενικές γραμμές), αλλά θα με πείτε πάλι ...κολλημένο!   :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε στα 300ppi μπορείς να δεις πιξελ , αν και μην υπερβάλλουμε, δεν ενοχλούν

 

Στα 400 και εκεί γύρω (+/-) είναι αδύνατο όσο και να προσπαθήσεις.

 

Οτιδήποτε πιο ψηλά απλά τρολάρει, τα 515 του note και τα 535 του g3 είναι troll της τεχνολογίας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο G3 ας πούμε δεν κατάλαβα καμία διαφορά σε σχέση με το note3.

 

Θα τολμούσα να πω πως δεν κατάλαβα και διαφορά ούτε και σε σχέση με την οθόνη του iphone 5s (σε γενικές γραμμές), αλλά θα με πείτε πάλι ...κολλημένο!   :P

Μα από 1 σημείο κ μετά όντως δεν καταλαβαίνεις διαφορά. Κινητό είναι όχι τηλεόραση. Γι αυτό η ξερή σύγκριση των specs δεν έχει νόημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ε στα 300ppi μπορείς να δεις πιξελ , αν και μην υπερβάλλουμε, δεν ενοχλούν

 

Στα 400 και εκεί γύρω (+/-) είναι αδύνατο όσο και να προσπαθήσεις.

 

Οτιδήποτε πιο ψηλά απλά τρολάρει, τα 515 του note και τα 535 του g3 είναι troll της τεχνολογίας

 

Στα 515 της amoled βλέπεις subpixels σε συγκεκριμένα χρώματα. Στην LCD του G3 δεν βλέπεις τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν βγάλουν οθόνη που κάτω απο τον ήλιο να παίζει καμπάνα, δεν μου λένε τιποτα ολα αυτα...εκτος αν οσοι γουστάρουν τις τέλειες οθόνες είναι παντα στις ιδανικές συνθήκες φωτισμού, γιατι ειδικα το καλοκαίρι, ψάχνεις σκιά για να δεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...