Προς το περιεχόμενο

To iPhone μεγάλωσε. Σε δύο μεγέθη το νέο iPhone 6 της Apple


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 687
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators

 

Γράψε όμως και κάτι σαν δική σου περιγραφή και σχόλιο. :)

 

Κατά τα άλλα είναι εντυπωσιακό το πόσοι "βγάζουν ψωμί" από την apple (και κάθε apple), καθώς και το πόσο επιπλέον χρήμα διακινείται που υπερβαίνει κατά πολύ την αρχική αξία του προϊόντος. Και μιλάμε για χρήμα που δεν μπαίνει στα ταμεία της Apple προφανώς!

 

Φυσικά αν ήμουν η apple θα έτριβα τα χέρια μου σε κάθε περίπτωση :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε ξέρω τί κάνει το custom made web - script, πάντως η αυτονομία τεστάρεται με συγκεκριμένους τρόπους (βίντεο, ομιλία σε 3G/LTE, αναμονή κλπ) για να μπορούμε και οι υπόλοιποι να τσεκάρουμε τη μέθοδο και τα αποτελέσματα.

 

Πχ, εδώ, ένα άλλο custom script δείχνει το G3 πάνω από το S5!

http://gsminsider.com/2014/06/3rd-party-battery-test-showed-lg-g3-longest-battery-life-shortest-charging-time/

 

LG-G3-battery-life-and-charging-time.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

Δε ξέρω τί κάνει το custom made web - script, πάντως η αυτονομία τεστάρεται με συγκεκριμένους τρόπους (βίντεο, ομιλία σε 3G/LTE, αναμονή κλπ) για να μπορούμε και οι υπόλοιποι να τσεκάρουμε τη μέθοδο και τα αποτελέσματα.

 

Πχ, εδώ, ένα άλλο custom script δείχνει το G3 πάνω από το S5!

http://gsminsider.com/2014/06/3rd-party-battery-test-showed-lg-g3-longest-battery-life-shortest-charging-time/

 

LG-G3-battery-life-and-charging-time.png

 

 

 

 

Λογικό δεν είναι μια μεγάλη μπαταρία να χρειάζεται περισσότερο χρόνο φόρτιση?

 

Ναι μεν είναι τρελά τα νούμερα 200+ λεπτά αλλά ας μην ξεχνάμε ποια είναι η τακτική που εφαρμόζουμε όλοι μας και κυρίως όσοι έχουν συσκευές με αυτονομία μίας μέρας (βλέπε iphone)

 

Κάθε βράδυ πριν πέσουμε για ύπνο βάζουμε το κινιτάκι μας στην πρίζα μέχρι το επόμενο πρωί.

 

Επίσης όταν η μπαταρία αντέχει μόνο μια μέρα δεν έχεις την επιλογή να επιλέξεις πότε θα κάνεις φόρτιση - συνήθως στο τέρμα της μέρας. Μια μπαταρία που αντέχει περισσότερο από δύο εικοσιτετράωρα σου δίνει αυτήν την δυνατότητα.

 

Άρα είτε φορτίζει σε 60 είτε 300 λεπτά το ίδιο και το αυτό. Από την άλλη καινοτομίες όπως το turbo charging που έχει το Moto X, Oppo Find 7 δίνουν αισιόδοξα μηνύματα για το μέλλον και σιγά σιγά θα το υιοθετήσουν και άλλοι κατασκευαστές.

 

Στο παρακάτω link το Benchmark του Phone Arena με όλα τα κινητά

 

Battery Life

(scroll down)

 

στο δεξιό tab με την αντοχή μπαταρίας έχει και χρόνο φόρτισης

 

Φωτεινό παράδειγμα το Oneplus One που βρίσκετε ανάμεσα στα κορυφαία με διάρκεια μπαταρίας και χρόνο φόρτισης 120 λεπτά.

 

Για να μπορεί να το κάνει αυτό μια ανύπαρκτη κινέζικη εταιρία σε κινητό που ταιριάζει σε specs με το iphone 6 plus με 5,5'' οθόνη περιμένω κάτι ανάλογο από το καλύτερο κινητό του κόσμου.

 

Τέλος μπορούμε να αγνοήσουμε τελείως τα νούμερα με τις επιδώσεις των άλλων κατασκευαστών και να επικεντρωθούμε στις συγκρίσεις με την προηγούμενη γενιά iPhone.

 

By the way για την ανύπαρκτη κινέζικη εταιρία - για το DJ_Bot

 

 

 

092.jpg

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευτυχώς βρε bildanos γιατί είχα αρχίσει να ανησυχώ ότι τα άλλα κινητά έχουν καλύτερη αυτονομία από τα iPhone..

 

Από τότε πάντως που πήρα android με μεγάλη μπαταρία έχω σταματήσει να χρησιμοποιώ το power bank μου και νιώθω ότι το έχω τσάμπα.. 17 ώρες τώρα και είμαι στο 63% και στο internet τουλάχιστον εσύ ξέρεις ότι είμαι όλη μέρα

 

Λέω να το χαρίσω σε κανένα/καμιά γνωστό/γνωστή με iPhone που μου το ζητάνε συνέχεια, ήδη θα έπρεπε να ζητήσω προμήθεια από συγκεκριμένη εταιρεία για τις πωλήσεις power bank που έχει κάνει εξαιτίας μου (και όλως τυχαίως ενδιαφέρονται κυρίως κοπέλες με iPhone το βρίσκουν πολύ cool να κουβαλάνε και μια μπαταρία στη τσάντα τους μαζί με τη λοιπή σαβούρα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευτυχώς βρε bildanos γιατί είχα αρχίσει να ανησυχώ ότι τα άλλα κινητά έχουν καλύτερη αυτονομία από τα iPhone..

 

Από τότε πάντως που πήρα android με μεγάλη μπαταρία έχω σταματήσει να χρησιμοποιώ το power bank μου και νιώθω ότι το έχω τσάμπα.. 17 ώρες τώρα και είμαι στο 63% και στο internet τουλάχιστον εσύ ξέρεις ότι είμαι όλη μέρα

 

Λέω να το χαρίσω σε κανένα/καμιά γνωστό/γνωστή με iPhone που μου το ζητάνε συνέχεια, ήδη θα έπρεπε να ζητήσω προμήθεια από συγκεκριμένη εταιρεία για τις πωλήσεις power bank που έχει κάνει εξαιτίας μου (και όλως τυχαίως ενδιαφέρονται κυρίως κοπέλες με iPhone το βρίσκουν πολύ cool να κουβαλάνε και μια μπαταρία στη τσάντα τους μαζί με τη λοιπή σαβούρα)

Τουλάχιστον σε ό,τι αφορά στο Plus, μας τέλειωσε και αυτό το επιχείρημα της αυτονομίας. Πάμε στα υπόλοιπα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Τουλάχιστον σε ό,τι αφορά στο Plus, μας τέλειωσε και αυτό το επιχείρημα της αυτονομίας. Πάμε στα υπόλοιπα.

 

Αναλογικά με τις μπαταρίες που έχουν και τα 2, δεν μπορείς να πεις πως είναι και χάλια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Λίγο κράτησε η πρωτιά της οθόνης του Note4!

 

"iPhone 6 Plus:  Based on our extensive Lab tests and measurements, the iPhone 6 Plus is the Best performing Smartphone LCD display that we have ever tested. It delivers uniformly consistent all around Top Tier display performance. The iPhone 6 Plus is only the second Smartphone display (LCD or OLED) to ever get all Green (Very Good to Excellent) Ratings in all test and measurement categories (except for Brightness variation with Viewing Angle, which is the case for all LCDs) since we started the Display Technology Shoot-Out article series in 2006, an impressive achievement for a display. The iPhone 6 Plus has raised the bar for top LCD display performance up by a notch."

 

http://displaymate.com/iPhone6_ShootOut.htm

 

:)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγο κράτησε η πρωτιά της οθόνης του Note4!

 

"iPhone 6 Plus:  Based on our extensive Lab tests and measurements, the iPhone 6 Plus is the Best performing Smartphone LCD display that we have ever tested. It delivers uniformly consistent all around Top Tier display performance. The iPhone 6 Plus is only the second Smartphone display (LCD or OLED) to ever get all Green (Very Good to Excellent) Ratings in all test and measurement categories (except for Brightness variation with Viewing Angle, which is the case for all LCDs) since we started the Display Technology Shoot-Out article series in 2006, an impressive achievement for a display. The iPhone 6 Plus has raised the bar for top LCD display performance up by a notch."

 

http://displaymate.com/iPhone6_ShootOut.htm

 

:)

 

 

The Best Smartphone Display

The iPhone 6 and iPhone 6 Plus are the current Best Mobile LCD Displays and the Galaxy S5 and Galaxy Note 4 are the current Best Mobile OLEDs Displays. Both are impressive and excellent displays with great state-of-the-art display technology. We recently gave the Samsung Galaxy Note 4 our overall Best Smartphone Display award, and for the time being that continues for all of the reasons originally mentioned there. In particular, for implementing Color Management to provide multiple Color Gamuts, and then using the Color Management to provide the Highest Absolute Color Accuracy for Standard (sRGB/Rec.709) consumer content of any Smartphone or Tablet display that we have ever measured (in one of its four available screen modes, which many reviewers seem to overlook). As we discuss next, dynamic Color Management is something that every display will need to provide in the future.

 

 

:-) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

The Best Smartphone Display

The iPhone 6 and iPhone 6 Plus are the current Best Mobile LCD Displays and the Galaxy S5 and Galaxy Note 4 are the current Best Mobile OLEDs Displays. Both are impressive and excellent displays with great state-of-the-art display technology. We recently gave the Samsung Galaxy Note 4 our overall Best Smartphone Display award, and for the time being that continues for all of the reasons originally mentioned there. In particular, for implementing Color Management to provide multiple Color Gamuts, and then using the Color Management to provide the Highest Absolute Color Accuracy for Standard (sRGB/Rec.709) consumer content of any Smartphone or Tablet display that we have ever measured (in one of its four available screen modes, which many reviewers seem to overlook). As we discuss next, dynamic Color Management is something that every display will need to provide in the future.

 

 

:-) [/size]

Η καλύτερη oled (μαζί με τα subpixels)? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...