Προς το περιεχόμενο

Archos 40 Cesium. Στα $99 με Windows Phone 8.1 (Hands-on video)


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η επαφή μας με τα Windows Phone 8.1 είχε περιοριστεί το τελευταίο διάστημα σε κινητά της Microsoft (Nokia), της HTC (που πρόσφατα ανακοίνωσε το HTC One M8 με Windows) και της Samsung, ωστόσο αυτό άλλαξε στην IFA 2014, αφού εντοπίσαμε το Archos 40 Cesium.Το Windows Phone 8.1 είναι πια ένα δωρεάν λειτουργικό σύστημα για κινητά, ενώ χάρη στη συνεχή εξέλιξη του, αναμένεται σύντομα να δούμε αρκετούς κατασκευαστές να παρουσιάζουν προϊόντα που βασίζονται σε αυτό. Ένας από τους πρώτους κατασκευαστές, πέρα βεβαίως από όσους αναφέραμε, είναι και η Archos, η οποία προτίμησε για αρχή να παρουσιάσει μία low-end, οικονομική συσκευή, το Archos 40 Cesium.

 

Το κινητό βασίζεται στο Qualcomm Snapdragon 200 SoC, με τέσσερις πυρήνες χρονισμένους στο 1.2GHz, έχει 512MB RAM και 4GB επεκτάσιμου (έως και κατά 32GB μέσω microSD) αποθηκευτικού χώρου.

 

Δημοσιευμένη Εικόνα

Διαθέτει WiFi, Bluetooth 4.0, microUSB2.0, WiFi hotspot, FM radio και GPS ενώ ένα από τα σημαντικότερα χαρακτηριστικά του είναι ότι διαθέτει δύο υποδοχές για κάρτες micro SIM (υποστηρίζεται dual-standby).

 

Δημοσιευμένη Εικόνα

Η οθόνη του, τεχνολογίας TFT LCD έχει διαγώνιο 4 ιντσών και υποστηρίζει ανάλυση 480 x 800 pixels (233ppi). Στη πρόσοψη έχει κάμερα για βιντεοκλήσεις με αισθητήρα 2.0 Megapixels, ενώ η κύρια κάμερα που εντοπίζεται κλασικά στο πίσω μέρος, έχει αισθητήρα 5.0 Megapixels και συνοδεύεται από LED flash (3264 x 2448 pixels, εγγραφή video ανάλυσης 1080p). Η μπαταρία του -δυστυχώς δεν την αναφέραμε στο video- έχει χωρητικότητα 1700mAh.

 

Το κινητό είναι κατασκευασμένο από πλαστικό, θα κυκλοφορήσει σε μαύρο, μπλε και κίτρινο χρώμα με κόστος $99 από αυτό το μήνα που διανύουμε.

 

 

Η αποστολή του insomnia.gr στην IFA 2014 είναι χορηγία της ΓΕΡΜΑΝΟΣ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έρθει και εδώ με τέτοια τιμή θα 'ναι μια πολύ καλή πρόταση γιατί το Lumia 520 που παίζει σε αυτό το budget είναι αρκετά κατώτερο από αυτό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καργα offtopic

Το ativ SE θα ερθει προς ευρωπη αραγε?

 

On topic now

Νοt bad at all. Απο αυτονομια να δουμε τι κανει. Υπερτατο το GPS σε low end συσκευη! Λογικα θα εχει και το πακετο HERE maps/drive φανταζομαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τέτοια μπαταρία δεν πας πουθενά. Επίσης δεν ξέρω αν ειναι ιδέα μου αλλα έχω δει οτι στα win phone η μπαταρία τελειώνει τσακ-μπαμ.Έχοντας παρόμοιας οθόνης και μπαταρίας κινητά android και win αυτό παρατήρησα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@razor7 αυτο που λες είναι σχετικο για παράδειγμα το htc one που είναι ακριβώς το ίδιο κινητό σε WP και Android στα WP εχει πολύ καλύτερη αυτονομία.

Πολύ καλή entry level συσκευή εχει ακουστεί πάντως ότι θα δούμε κ Alcatel με WP.

Sent from my Lumia 1020

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τέτοια μπαταρία δεν πας πουθενά. Επίσης δεν ξέρω αν ειναι ιδέα μου αλλα έχω δει οτι στα win phone η μπαταρία τελειώνει τσακ-μπαμ.Έχοντας παρόμοιας οθόνης και μπαταρίας κινητά android και win αυτό παρατήρησα..

Ούτε καν αυτό που λες μαν... Τα win phone τρώνε πολύ λίγους πόρους κ κατα συνέπεια την μικρότερη κατανάλωση μπαταρίας απ ολα τα λειτουργικά (αναφέρομαι καθαρά στο λειτουργικό και οχι σε 3rd party apps) έμενα το αρχαίο Lumia 800 βγάζει 2 μερούλες άνετα με 1450 mah... το 625 του φιλου μου βγαζει 6 ημερες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια μονο εγω βλέπω οτι δεν λειπει τιποτα απο το εργαλειο αυτο ?

ισως η ραμ να ειναι καπως μικρη μονο...

 

και αν ερθει και Ελλαδα με τετοια τιμη, προβλεπω να κανει θραυση ! Υγ. οσο για την μπαταρια, νομιζω και το 1020 νόκια, που θεωρειται απο τις ναυαρχιδες, εχει 2000μπαταρια. οχι τεραστια διαφορα απο αυτο εδω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια μονο εγω βλέπω οτι δεν λειπει τιποτα απο το εργαλειο αυτο ?

ισως η ραμ να ειναι καπως μικρη μονο...

 

και αν ερθει και Ελλαδα με τετοια τιμη, προβλεπω να κανει θραυση ! Υγ. οσο για την μπαταρια, νομιζω και το 1020 νόκια, που θεωρειται απο τις ναυαρχιδες, εχει 2000μπαταρια. οχι τεραστια διαφορα απο αυτο εδω.

ειναι μικρή, ισως να σε περιορίσει σε καποια games

αλλα σε αυτην την τιμη φυσικα ειναι μια χαρα και τα 512

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι μικρή, ισως να σε περιορίσει σε καποια games

αλλα σε αυτην την τιμη φυσικα ειναι μια χαρα και τα 512

συμφωνω απολυτα.

εχω το 1020 εγω αλλα αν δεν ειχα, και κυκλοφορουσε αυτο Ελλαδα σε παρομοια με την τιμη αυτη, σιγουρα θα το επαιρνα.

 

μακαρι να δουμε παρομοια κ απο αλλους κατασκευαστες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ούτε καν αυτό που λες μαν... Τα win phone τρώνε πολύ λίγους πόρους κ κατα συνέπεια την μικρότερη κατανάλωση μπαταρίας απ ολα τα λειτουργικά (αναφέρομαι καθαρά στο λειτουργικό και οχι σε 3rd party apps) έμενα το αρχαίο Lumia 800 βγάζει 2 μερούλες άνετα με 1450 mah... το 625 του φιλου μου βγαζει 6 ημερες!

Παίζει να ναι προβληματικό αυτό που έχω εγώ τότε γιατί κάθε μέρα φόρτιση θέλει... <_<

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...