Προς το περιεχόμενο

Έρχονται 4K Blu-Ray discs το 2015, για να αντιμετωπίσουν τα streaming media. Αλλά νοιάζεται κανείς;


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μερικοί φαίνεται πως το μόνο που έχουν δει στη ζωή τους είναι dvdrip και bdrip, η ποιότητα εικόνας είναι αισθητά χειρότερη σε σχέση με τα dvd και bd, αυτό φαίνεται αμέσως ακόμα και σε καλά ρυθμισμένες φτηνές τηλεοράσεις και μόνιτορ υπολογιστή.

Πάρα πολλοί είναι απόλυτα ικανοποιημένοι με S. Stallone, Lady Gaga και Μάρκο Σεφερλή, αυτό δε σημαίνει ότι είναι και μέτρο σύγκρισης. Οι εταιρίες προσπαθούν να ισοπεδώσουν τα πάντα και να επιβάλλουν ολοκληρωτικά την άποψη του έλα μωρέ τι ψάχνεις τώρα, μια χαρά είναι όλα, τα πάντα cool (ή μήπως πρέπει να γράψω kool).

Αν δεν το ξερεις να σε ενημερωσω εγω οτι στο ιντερνετ μπορεις να βρεις πλεον τα παντα.

Μα τα παντα και σε οποιαδηποτε ποιοτητα θελεις ακομα και καθαρο bluray disc των 30-40gb.

 

Πιστευω καταλαβαινεις τι θελω να πω.

 

Για πες μου λοιπον για ποιο λογο ενας που εχει ενα απλο 2k bluray player να δωσει να αγορασεις ενα αλλο 4k bluray player?

Για  εμενα αν κανουν κατι τετοιο οι εταιριες και δεν βγαλουν απλα μια ενημερωση λογισμικου που θα υποστηριζουν και 4k δισκακι ακομα και τα πρωτα bluray player που βγηκανε θα ειναι μεγαλο φαουλ και θα το δειξουν οι πωλησεις των 4k bluray player ανα το κοσμο.

 

 

Και επι την ευκαιρια εχει βρει κανεις καποιο media player που να μπορει να αναπαραγει ενα οποιοδηποτε bd-iso ή full bluray rip με το μενου του οπως θα ηταν αν εβαζες το δισκακι σε καποιο bluray player?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νοικιαζω blue ray, ηταν 2 ολοκληρα δισκακια για 3 ωρες ταινια, ο υπαλληλος στα video club ξεχασε να βαλει μεσα το δευτερο δισκακι, οποτε, μπαινω στο κοπο να κατεβασω bd rip 1080p σε mkv, αρκετα gb. Η διαφορα του δευτερου μισου της ταινιας ηταν λες και περασα απο bd rip σε cam. Αν το εβλεπα απο την αρχη σε mkv θα ελεγα οτι εχει πολυ καλη εικονα, αλλα στην πραγματικοτητα παρολο που ειναι αναλυση παρεμεινε ιδια η ποιοτητα ειχε πεσει κατακορυφα.

 

Για να δεις σε streaming τετοια ποιοτητα θα πρεπει να εχεις 50-100Mbps ταχυτητα και πρακτικα να την χρησιμοποιεις στο μεγιστο. Πρακτικα σε λιγα χρονια θα ειναι δυνατον, μεχρι τοτε τα δισκακια θα εχουν νοημα για καποιους. Αλλα ως γνωστον η ευκολια ξεπερναει παντα την ποιοτητα, οποτε οι περισσοτεροι θα προτιμησουν online streaming και ας μην ειναι ιδια η ποιοτητα, αλλωστε αν δεν εχεις δει ποτε BD δεν θα σου κανει και καμια διαφορα.

Ηταν πανω από 40GB?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλα δεν χρησιμοποιουμε Lossless codecs.

Ακομα και το κανονικο bluray ειμαι σχεδον σιγουρος οτι δεν χρησιμοποιει Lossless παροτι το x264 εχει και τετοια εκδοση. Δεν νομιζω οτι θα μπορουσε να διατηρησει τετοια μεγεθη και θα ξεφευγε πολυ

 

Σε οποιαδηποτε περιπτωση και οταν αυτο το ηδη πολυ συμπιεσμενο φορματ το μικραινεις στο μισο και παρακατω οποιεσδηποτε υπονοιες για lossless εχουν πεταχτει απ το παραθυρο

 

Οκ αν ισχύει αυτό πάω πάσο, έκανα λάθος, αλλά είμαστε σίγουροι πως η απώλεια ενός mkv αρχείου σε σχέση με το bluray είναι αισθητή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχεία bluray remux έχω δει μέχρι 20-25GB, δεν έχω δει μεγαλύτερα. Φυσικά δεν αποκλείεται να υπάρχουν και 40άρια. Εγώ δυστηχώς έχω σχετικά παλιά οθόνη, 22άρα ανάλυσης 1680χ1050 και δεν έχω καταφέρει να δω διαφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βλεπω ολο γραφετε για τορρεντ με lossless συμπιεσεις και φοβερη εικονα και 15Gb κλπ. Ας μου στειλει καποιος ινμποξ ενα τετοιο τορρενταδικο, γτ εγω ολο κατι παραγωγες yify βρισκω, που δεν βλεπονται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βλεπω ολο γραφετε για τορρεντ με lossless συμπιεσεις και φοβερη εικονα και 15Gb κλπ. Ας μου στειλει καποιος ινμποξ ενα τετοιο τορρενταδικο, γτ εγω ολο κατι παραγωγες yify βρισκω, που δεν βλεπονται...

Η μαμάδες μας έχουν συμβουλέψει να μην ακολουθούμε αγνώστους στα μέρη που μας προτείνουν, γιατί πολλά κακά μπορεί να μας συμβούν.

Υπάρχουν bdrip 15GB και ολόκληρα αυθεντικά blu-ray όπως τα γέννησε η μάνα τους μπορείς να βρεις, αλλά για όλα αυτά θα χρειαστεί να ψάξεις μόνος σου, τη πιθανότητα προσωπικών μηνυμάτων καλύτερα να τη διαγράψεις από τώρα. Αν θέλεις μια μικρή βοήθεια, μη ψάχνεις στα πανηλίθια torrent, έλεος, ακόμα και αν τυχόν βρεις κάτι, θα δεις τα βίντεο όταν θα είσαι γέρος και ετοιμοθάνατος στο κρεβάτι σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είναι κάποιος να δει τα The Expendables και μετά να τα σβήσει τα 15 και 50GB δεν είναι καθόλου απαραίτητα, μπορεί να προμηθευτεί με κάποιο τρόπο μία δωρεάν 1-2GB promo version της ταινίας και να κάνει το χαβαλέ του, τόσος κόσμος που βλέπει εκατοντάδες ταινίες κάθε χρόνο, αν περίμενε να "streamάρει" σε ιδανική ποιότητα τη κάθε ταινία, ούτε 4-5 βίντεο το χρόνο δε θα προλάβαινε να δει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παίζει να μην ήταν και πάνω από 10...

 

Αν ηταν να περιμενω 15 ωρες, περιμενα να ανοιξει και το seven την αλλη μερα.

 

Μεσος ορος ταχυτητας στην Ελλαδα ειναι δεν ειναι 1MB/s, σε 3ωρες το καλυτερο streaming που μπορεις να δεις ειναι 8GB-10GB με την γραμμη αποκλειστικα για streaming εκεινη την ωρα. Και λογικα αν ηταν 40GB ασυμπιεστο θα ειχε ιδια ποιοτητα ΚΑΙ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Αν ηταν να περιμενω 40 ωρες, περιμενα να ανοιξει και το seven την αλλη μερα.

δεν τα λες και πολλά για 1080p όμως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν τα λες και πολλά για 1080p όμως...

 

Δεν προσφέρουν και περισσότερα όμως οι υπηρεσίες streaming εκεί παίζουν 2-3Gb/ώρα το HD που δείχνουν και πολλά είναι.

 

https://help.netflix.com/en/node/87

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

όταν με το καλό ολοκληρωθεί η κάλυψη FTTC στις μεγάλες πόλεις θα είμαστε μια χαρά...

 

από εκεί και πέρα, ρίξε καμιά ματιά σε 15-20GB .mkv, όταν μπορέσεις, δεν νομίζω ότι θα μπορείς να πεις ότι πέρασες από bdrip σε cam...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και όμως, υπάρχουν και πολύ μεγαλύτερα.

Αναλογα τη διαρκεια της ταινιας

για παράδειγμα το Maleficent (DTS-MA 7.1) 97'

σε ISO είναι 32.5GB

σε Remux είναι 22.45GB

και σε 3D ISO είναι 37.13GB

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...