Προς το περιεχόμενο

Samsung NX1, compact mirroless μηχανή με δυνατότητα εγγραφής 4K βίντεο


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τι λε ρε.. 1600 ευρω σωμα μονο?

Και μενα τοσο μου εχει παει η d7100 με τον sigma 17-50 mm f2.8, τον nikkor 35mm f1.8 και τον nikkor 55-300mm...

 

Αντε ρε... Τα λεμε σε καμμια 5ετια... Που θα εχει ξεκαβαληθει το καλαμι με τις τιμες των mirrorless..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θεωρητικά είναι πολυ ανώτερη απο την δ7100 και με πολύ περισσότερες δυνατότητες στο video ... Mirrorles δεν σημαίνει χαμηλό κόστος. 

μιλάμε για μια μηχανή που σε specs τουλάχιστον είναι οτί καλύτερο κυκλοφορεί  πόσο έπρεπε να έχει αρχική τιμη ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θεωρητικά είναι πολυ ανώτερη απο την δ7100 και με πολύ περισσότερες δυνατότητες στο video ... Mirrorles δεν σημαίνει χαμηλό κόστος. 

μιλάμε για μια μηχανή που σε specs τουλάχιστον είναι οτί καλύτερο κυκλοφορεί  πόσο έπρεπε να έχει αρχική τιμη ?

Ακριβως θεωρητικα.. Αν καποιος οπως εγω ας πουμε δεν χρησιμοποιει την dslr του για βιντεο (κατοχος βιντεοκαμερας) αλλα μονο για φωτογραφιες βαζεις το χερι σου στη φωτια οτι αυτη η samsung τραβαει καλυτερα αποτελεσματα απο μια d7100??

Γτ εγω εχω τις αμφιβολιες μου..

Οταν μιλας για φωτογραφικη, μιλας γι αυτο ακριβως το πραγμα. Τωρα αν τη φορτωνεις με μπλιμπλικια τυπου wifi, nfc, super amoled οθονη και δε συμαζευεται ανεβαζεις την τιμη ενω το τελικο αποτελεσμα που παιρνεις ειναι αμφισβητουμενο σε συγκριση με καποια φθηνοτερη dslr ας πουμε εταιρειας που εχει παραδοση στη φωτογραφια..

 

Το ιδιο ιχσυει φυσικα και γι αυτη που εχω σε συγκριση με μια αναλογικη slr minolta ιδιας τιμολογιακης αξιας πανω κατω που εχει ο πατερας μου.. Δεν ειμαι τοσο σιγουρος για τη δικια μου αν κατσουμε και συγκρινουμε εκτυπωμενες φωτο.. Παρα τα οποια μπιμπλικια εχει η δικια μου πανω..

 

Λοιπον οταν λες "οτι καλυτερο κυκλοφορει" σε τι ακριβως αναφερεσαι? Σε specs, μπιμπλικια και βιντεο?

Ή στο θεμα του αποτελεσματος της φωτογραφιας?

 

Σε αυτο αναφερομουν στο πρωτο μου ποστ και λαθος μου που δε το ανεφερα ακριβως.. Προκειται για μια σχετικα καινουρια τεχνολογια που για μενα υπερτιμολογειται αυτη τη στιγμη.. Χωρις ομως να την υποτιμω για τα αποτελεσματα που εχει..

 

Το θεμα ειναι πως το βλεπεις? Σα τεχνολογικο προιον? Ή σαν φωτογραφικη μηχανη? Αυτα τα 2 δεν συμβαδιζουν απαραιτητα παντα..

 

P.S. Παντως τα 15fps/sec ειναι κατι αρκετα χρησιμο στο τομεα της φωτογραφιας..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι λε ρε.. 1600 ευρω σωμα μονο?

Και μενα τοσο μου εχει παει η d7100 με τον sigma 17-50 mm f2.8, τον nikkor 35mm f1.8 και τον nikkor 55-300mm...

 

Αντε ρε... Τα λεμε σε καμμια 5ετια... Που θα εχει ξεκαβαληθει το καλαμι με τις τιμες των mirrorless..

Ολα αυτα με full retail τιμες αρχικης κυκλοφοριας? Γιατι η NX1 τωρα βγηκε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβως θεωρητικα.. Αν καποιος οπως εγω ας πουμε δεν χρησιμοποιει την dslr του για βιντεο (κατοχος βιντεοκαμερας) αλλα μονο για φωτογραφιες βαζεις το χερι σου στη φωτια οτι αυτη η samsung τραβαει καλυτερα αποτελεσματα απο μια d7100??

Γτ εγω εχω τις αμφιβολιες μου..

Οταν μιλας για φωτογραφικη, μιλας γι αυτο ακριβως το πραγμα. Τωρα αν τη φορτωνεις με μπλιμπλικια τυπου wifi, nfc, super amoled οθονη και δε συμαζευεται ανεβαζεις την τιμη ενω το τελικο αποτελεσμα που παιρνεις ειναι αμφισβητουμενο σε συγκριση με καποια φθηνοτερη dslr ας πουμε εταιρειας που εχει παραδοση στη φωτογραφια..

 

Το ιδιο ιχσυει φυσικα και γι αυτη που εχω σε συγκριση με μια αναλογικη slr minolta ιδιας τιμολογιακης αξιας πανω κατω που εχει ο πατερας μου.. Δεν ειμαι τοσο σιγουρος για τη δικια μου αν κατσουμε και συγκρινουμε εκτυπωμενες φωτο.. Παρα τα οποια μπιμπλικια εχει η δικια μου πανω..

 

Λοιπον οταν λες "οτι καλυτερο κυκλοφορει" σε τι ακριβως αναφερεσαι? Σε specs, μπιμπλικια και βιντεο?

Ή στο θεμα του αποτελεσματος της φωτογραφιας?

 

Σε αυτο αναφερομουν στο πρωτο μου ποστ και λαθος μου που δε το ανεφερα ακριβως.. Προκειται για μια σχετικα καινουρια τεχνολογια που για μενα υπερτιμολογειται αυτη τη στιγμη.. Χωρις ομως να την υποτιμω για τα αποτελεσματα που εχει..

 

Το θεμα ειναι πως το βλεπεις? Σα τεχνολογικο προιον? Ή σαν φωτογραφικη μηχανη? Αυτα τα 2 δεν συμβαδιζουν απαραιτητα παντα..

 

P.S. Παντως τα 15fps/sec ειναι κατι αρκετα χρησιμο στο τομεα της φωτογραφιας..

το ότι έχει παράδοση στην φωτογραφία η νίκον δεν μ λέει τίποτα ίσως να μου έλεγε την εποχή του φιλμ πλέον ούτε αισθητήρες δεν έχει δικούς της ούτε καινοτομίες προσφέρει  όυτε κάν εξελίσσετε ..

το αν θα είναι καλύτερη δεν μπορεί να το ξέρει ακόμα κάποιος τώρα βγήκε δεν έχουμε δεί δέιγματα να συγκρίνουμε ούτε τέστ αλλά τα 205 σημεία phase detection τα 15fps με af ( χώρις να ξέρω τη buffering έχει βέβαια)  και η εστίαση σε -4ev ( η d4s είναι στα -3 )  μόνο θετικά ακούγονται.... επίσεις nfc wifi touch οθόνες 4κ  βίντεο κλπ μπορεί εμένα και ίσως και εσένα να μην σου λένε κάτι αλλά είναι επιπλέον δυνατότητες και σου ανοίγουν και νέους ορίζοντές... 

Το πακέτο αυτό για 1600 ευρώ μόνο φθινό μου ακούγεται για κάτι που ίσως εστιάζει καλύτερα απο d4s  με περισσότερα fps έχει δυνατότητες στο βίντεο εφάμιλλες canon sony και μπορείς να την συνδέσεις και με το κινητό σου ......

Θεωρητικά πάντα.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η nikon οπως πολυ σωστα ειπες μπορει να μην εχει δικους της αισθητηρες αλλα εσυ τι λες? Ξερει ή δε ξερει να εφοδιασει με σωστους αισθητηρες τα μοντελα της? Εκει παει η παραδοση και η εμπειρια..

 

Δε μπορει φιλε μου τη FF Nikon D610 να την δινουν με φακο στην ιδια τιμη που παιζει αυτη η samsung του θεματος και να θες να μου πεις οτι μπορουν να συγκριθουν πανω στη φωτογραφια... 

Αλλα πραγματα πληρωνεις πανω σε αυτη τη samsung και ειναι ευδιακριτο τι ακριβως.. Τουλαχιστον οπως ειπες μεχρι να εχουμε δειγματα..

Συμφωνω ομως στο οτι μερικα μπιμπλικακια απο αυτα σου κανουν πιο ευκολη τη ζωη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η δ610 είναι μια entry level full frame και έχει συγκεκριμένο σκοπό και διαφορετικό απο την nx1 πχ θα δυσκολευτεί πολύ κάποιος να τραβίξει δράση με μια d610 και το σύστημα και fps που έχει αλλά σε τοπία πορτρέτα σίγουρα θα έχει παραπάνω δυνατότητες λόγο ff..

Tην samsung εγώ τουλάχιστον την βλέπω ως ανταγωνιστή τον δ7100 7200 canon 7d και δεν βλέπω να υπερτερούν πουθενά οι Nikon canon ούτε στην τιμή ....

οι αισθητήρες που χρησιμοποιεί η Nikon είναι οι sony Που χρησιμοποιούν και τα υπόλοιπα μοντέλα της αγοράς με της όποιες τροποποιήσεις μπορεί να κάνει κάποιος αλλά και πάλι η Niκον 7100 σύμφωνα με τα τεστ του dxo mark δεν τον έχει εκμεταλλευτεί όσο μια pentax k3 px...

 

Η παράδοση και η εμπειρία τι είναι? οι πόροι και οι εργαζόμενοι σχεδιάζουν και αναπτύσσουν τα νέα μοντέλα και πιστεύεις οτι οι samsung με τους πόρους που έχει αν θέλει δεν μπορεί να βγάλει καλύτερο μοντέλο από οποιαδήποτε νικον κανον?

 

οι Mirrorles είναι μια νέα εποχή στης φωτογραφικές και αργά οι γρήγορα θα κυριαρχήσουν έχουν πλεονεκτίματα όχι μονο ως προς το βάρος ογκό αλλα και ως προς την ποιότητα και σιγά σιγά εξαλίφουν τα όποια μειονεκτίματα πχ auto focus evf..  οι nikon και οι canon μένουν πίσω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για 40 Raw εχω διαβασει.

δεν έχει το buffering της δ4σ αλλά θεωρώ οτι είναι μεγαλύτερο πλεονέκτημα τα 15fps 

και δεν είναι και λίγο 40 φωτό.... είναι σχεδόν 3 δευτερόλεπτα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η δ610 είναι μια entry level full frame και έχει συγκεκριμένο σκοπό και διαφορετικό απο την nx1 πχ θα δυσκολευτεί πολύ κάποιος να τραβίξει δράση με μια d610 και το σύστημα και fps που έχει αλλά σε τοπία πορτρέτα σίγουρα θα έχει παραπάνω δυνατότητες λόγο ff..

Tην samsung εγώ τουλάχιστον την βλέπω ως ανταγωνιστή τον δ7100 7200 canon 7d και δεν βλέπω να υπερτερούν πουθενά οι Nikon canon ούτε στην τιμή ....

οι αισθητήρες που χρησιμοποιεί η Nikon είναι οι sony Που χρησιμοποιούν και τα υπόλοιπα μοντέλα της αγοράς με της όποιες τροποποιήσεις μπορεί να κάνει κάποιος αλλά και πάλι η Niκον 7100 σύμφωνα με τα τεστ του dxo mark δεν τον έχει εκμεταλλευτεί όσο μια pentax k3 px...

 

Η παράδοση και η εμπειρία τι είναι? οι πόροι και οι εργαζόμενοι σχεδιάζουν και αναπτύσσουν τα νέα μοντέλα και πιστεύεις οτι οι samsung με τους πόρους που έχει αν θέλει δεν μπορεί να βγάλει καλύτερο μοντέλο από οποιαδήποτε νικον κανον?

 

οι Mirrorles είναι μια νέα εποχή στης φωτογραφικές και αργά οι γρήγορα θα κυριαρχήσουν έχουν πλεονεκτίματα όχι μονο ως προς το βάρος ογκό αλλα και ως προς την ποιότητα και σιγά σιγά εξαλίφουν τα όποια μειονεκτίματα πχ auto focus evf..  οι nikon και οι canon μένουν πίσω....

 

Οχι δε μπορει ή δε την νοιαζει να βγαλει τετοια προιοντα σε μια τετοια αγορα..

Και ηχεια home cinema βγαζει.. Τι νομιζεις οτι μπορει να ανταγωνιστει μια bowers and wilkins ή μια rois acoustics (μιας και ειναι ελληνικη να το αναφερουμε)?

Και αν μπορει γτ δε το κανει? 

 

 

Εχουν πλεονεκτημα σε ποιοτητα φιλε μου οι mirrorless εναντι των dslr? Που το εχεις δει αυτο?? Σορρυ αλλα διαφωνουμε..

Γνωμη σου ειναι οτι μενουν πισω αυτες οι εταιρειες. Δεν τις υπερασπιζομαι αλλα εταιρειες οπως nikon, canon, pentax, fujifilm κλπ κλπ ξερουν καλυτερα το τοπιο απο καποιους οι οποιοι μιλανε γι αυτες σε ενα ελληνικο τεχνολογικο φορουμ.. Βαζω και μενα μεσα ενοειται..

 

Για την ιστορια πηρα την d7100 με το κιτ φακο τον οποιο πουλησα στη συνεχεια 900 κατι ευρω απο ελληνικο καταστημα.. Ε σε σχεση με τα 1600 ευρω που εχει το σωμα αυτης... Ενα πλεονεκτημα το βλεπω για να πω την αληθεια..

 

Τα 700 λοιπον της διαφορας λεω να τα δωσω σε μια καλη mirror less σε καμμια 5ετια να γινω και γω geek.. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

oi mirrorless είναι ότι ήταν παλιά οι τηλεμετρικές τα πλεονεκτήματα στην ποιότητα έρχονται απο το γεγονός οτι σε μια τηλεμετρική που ουσιαστικά είναι mirrorles η απόσταση μεταξύ φακού και αισθητήρα / φιλμ είναι μικρότερη αυτό σημαίνει καλύτερη ποιότητα και μικρότερη πολύπλοκότητα στους φακούς ( μεταφράζεται και σε μικρότερο κόστος)..

η nikon canon δεν είναι οτι είναι οι bowers wilkins κλπ ίσως  ( δεν έχω ιδιαίτερες γνώσεις πάνω σε ηχοσυστίματα αλλα καταλαβαίνω που το πάς)

είναι εμπορικές μηχανές με μοντέλα entry level πλαστικούρες τον 300ον ευρώ και φυσικά έχουν και τα pro μοντέλα τα οποιά για εμένα ειναι δύο οστόσο δ300σ δ7100 με την δ300σ να υπερτερέι σε ποιότητα... τα τελευταία χρόνια βγάζει σειρές 5 σειρές 3 συνέχια καινούργια μοντέλα που ουδεμία σχέση έχουν με την παράδοση και την κουλτούρα της αν θές και μόνη της καταστρέφει το όποιο όνομα έχει...

η samsung δεν πάει να χτυπήσει την leica fuji που δεν είναι μόνο μηχανές αλλα και στυλ  δεν θα έιχε νόημα αλλα κανον νικον σονυ μιά χαρά της χτυπάει..

για την δικιά μου ιστορία Pentax είχα μια ζωή απλά και μόνο γιατί μου κάθετε καλά στο χέρι και γιατί καλύπτει της ανάγκες μου... αλλά βλέπω οτι η τεχνολογία προχώραει προς συγκεκριμένει κατεύθυνση και είναι υπέρ των φωτογράφων και της ποιότητας 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις δει μέσα από καλό evf? Είναι μεγάλη ευκολία να βλέπεις τι τραβάς πριν το βγάλεις και πλέον η ποιότητα είναι πολύ κοντά στο οπτικό ... Σίγουρα ο φωτογράφος παίζει καθοριστικό ρόλο αλλά με μια παλιά κάμερα απλά δεν θα μπορούσες να τραβήξεις αυτά που τραβάνε σήμερα.. Τράβα σπορ χωρίς καλό af και λίγα fps τράβα βράδυ με το χέρι και 800 iso που έφταναν παλιά...

Μην πετας την μπάλα σε άλλο γήπεδο . Δεν μιλήσαμε ούτε για παλιές dslr ούτε για καινούργιες mirrorless .

 

Ίσως ότι καλύτερο υπάρχει σε κάμερα aps-c.. Οσο περνάει ο καιρός πραγματικά οι mirrorless ξεφτυλιζουν της dslr

Η αντιπαράθεση είναι ευθεία και αφορά το αν οι mirrorless ξεφτελίζουν τις dslr. Εκτός αν εννοείς κάτι άλλο ή υπερβάλεις , γιατί τώρα παραδέχεσαι ότι και ο φωτογράφος παίζει ρόλο, εκτός από το γρήγορα AF μιας dslr , εκτός από τους φακούς που παρέχουν , εκτός από την υψηλή τιμή των mirrorless, εκτος,,, εκτός ....

Εγώ συμφωνώ ότι το μέλλον των mirrorless  θα είναι καλό, αλλά για το σήμερα θα πρέπει να αποδειχθεί η ποιότητα στην φωτογραφία μιας mirrorless και όχι η ανωτερότητα σε specs και facilities. Όπως λέει και ο KAKADI τι να τα κάνεις τα 50000 ISO αν δεν έχεις ποιοτικό φακό ή δεν ξέρεις να καδράρεις μια φωτογραφία, εκτός αν θέλεις να φωτογραφίζεις ποντίκια σε απόλυτο σκοτάδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά μην το πάτε στον φωτογράφο σίγουρα παίζει καθοριστικό ρόλο αλλα δέιτε φωτογραφίες του 70 και φωτογραφίες σημερινές δεν έχει εξελιχθεί ο φωτογράφος αλλα το μέσο.....

επίσεις μια αντιστοιχηση θα ήταν ενας οδηγός αυτοκινήτου όσο καλός και να είναι άλλο να οδηγάει φορμουλα του 80 και άλλο τοθ 2000.

το iso όσο ανεβαίνει τόσο σου δίνει δυνατότητες να κάνεις παραπάνω πράγματα και θέματα 

βρήτε μου μια φωτογραφία milky way του 2008 και συγκρίνετε την με μια σημερινή ο φωτογράφος έκανε την διαφορά??? δεν νομίζω.... κοιτάξτε ακόμα φωτογραφίες απο σπόρ του 2000 και κοιτάξτε και σημερινές.. 

ο φωτογράφος εξελίχθηκε η απλά το af kai ta fps δουλεύουν καλύτερα απο την προ εστίαση και το τυχαίο πάτημα ?

κάποιος που είναι καλλιτέχνης θα βγάζει φωτογραφίες ακόμα και με φίλμ όμως για όλους τους υπόλοιπους που τραβάνε για συγκεκριμένους σκοπους( δημοσιογραφία  σπορ κλπ) μακάρι να φτάσουμε τα 100mp τα 100 φπσ και τα 1.000.000 iso μόνο καλό θα μας κάνει  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην πετας την μπάλα σε άλλο γήπεδο . Δεν μιλήσαμε ούτε για παλιές dslr ούτε για καινούργιες mirrorless .

 

Η αντιπαράθεση είναι ευθεία και αφορά το αν οι mirrorless ξεφτελίζουν τις dslr. Εκτός αν εννοείς κάτι άλλο ή υπερβάλεις , γιατί τώρα παραδέχεσαι ότι και ο φωτογράφος παίζει ρόλο, εκτός από το γρήγορα AF μιας dslr , εκτός από τους φακούς που παρέχουν , εκτός από την υψηλή τιμή των mirrorless, εκτος,,, εκτός ....

Εγώ συμφωνώ ότι το μέλλον των mirrorless  θα είναι καλό, αλλά για το σήμερα θα πρέπει να αποδειχθεί η ποιότητα στην φωτογραφία μιας mirrorless και όχι η ανωτερότητα σε specs και facilities. Όπως λέει και ο KAKADI τι να τα κάνεις τα 50000 ISO αν δεν έχεις ποιοτικό φακό ή δεν ξέρεις να καδράρεις μια φωτογραφία, εκτός αν θέλεις να φωτογραφίζεις ποντίκια σε απόλυτο σκοτάδι.

αν θέλεις ρίξε μια ματια σε δείγματα απο fuji και leica mirrorles είναι και αυτές και μάλιστα απο επιλογή τους δεν φτιάχνουν dslr δες εκει αν τραβάνε καλά οι mirrorless... δες και olympus m4/3 Mirrorles είναι κα αυτες

ισώς μετά θελήσεις να πετάξεις την όποια δσλρ έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν θέλεις ρίξε μια ματια σε δείγματα απο fuji και leica mirrorles είναι και αυτές και μάλιστα απο επιλογή τους δεν φτιάχνουν dslr δες εκει αν τραβάνε καλά οι mirrorless... δες και olympus m4/3 Mirrorles είναι κα αυτες

ισώς μετά θελήσεις να πετάξεις την όποια δσλρ έχεις

 

Μην εισαι αφοριστικος.. Να πεταξει καποιος την dslr του για ποιον λογο ακριβως.. Εγω ας πουμε ασχολουμαι ερασιτεχνικα με τη φωτογραφια κ εχω μια d7100.

Μερικες φορες νιωθω οτι δεν την χρησιμοποιω οσο της πρεπει κ ολας..

Δεν τραβαω σπορ αλλα μου αρεσουν οι φωτο στη φυση +  πορτραιτα. να παω να πουλησω τη μηχανη κ να παρω mirrorless και να σκασω αλλα τοσα σε φακους γτ?

 

Μη εισαι θυμα του μαρκετινγκ.. Πρωτα ο φωτογραφος ειναι και μετα τον βοηθαει και το μεσο με το οποιο τραβαει. 

Καποιος απο πανω ειπε πως οι φωτο των σπορ του 2000 δεν εχουν σχεση με τις σημερινες.. Και ναι εν μερη ομως.

Καποιοι τις πετυχαινανε και τοτε.

Η φωτογραφια θελει προσπαθεια.. Ετσι μαθαινεις. Να τον βρασω τον φωτογραφο που κουβαλαει εξοπλισμο 10000 ευρω και δεν εχει φαντασια..

 

Οσο ακριβη ή φθηνη, dslr ή mirrorless τη φαντασια τη βαζουμε εγω κ εσυ..

Απλα κρινω προσωπικα οτι δε θα επαιρνα ακομα mirrorless χωρις να εχει ξεκαθαρισει τελειως το τοπιο.

Αν κ πιστευω οτι θα κυριαρχησουν καποια στιγμη λογω μεγεθους που βολευει καλυτερα εχουν λιγο ψωμι ακομα να φανε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...