Προς το περιεχόμενο

Samsung NX1, compact mirroless μηχανή με δυνατότητα εγγραφής 4K βίντεο


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο καθένας περνει ότι τον βολεύει ούτε εγώ έχω mirrorless ούτε θα πάρω ακόμα... Όμως το να ισχυρίζεται κάποιος ότι οι dslr είναι καλύτερες χωρίς επιχειρήματα είναι λάθος

Μην το γυριζεται στον φωτογράφο όπως είπαν και παραπάνω ο φωτογράφος είναι ο ίδιος όμως ένα καλύτερο μέσο θα τον κάνει ακόμα καλύτερο του δίνει παραοανω δυνατότητες δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει κάθε φορά που μένουν nfc wifi amoled οθόνες μεγάλα iso klp πρέπει να το θεωρούμε κατά της ποιότητας και gadget όλα αυτά είναι όπλα στα χέρια κάποιου που ξέρει να τα χειρίζεται. Σίγουρα το κάνουν και για να πουλήσουν σε άσχετο κόσμο. Αλλά τι με νοιάζει εμένα ας πάρουν την nx1 και ας βγάζουν selifiee στο μπάνιο εγώ θα τν πάρω και θα τραβάω ποδόσφαιρο απόγευμα χωρίς λάμπες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 39
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Εννοείται ότι όποιος έχει είδη ένα υπάρχον σύστημα όπως εσύ και εγώ δεν αξίζει να το δώσει αλλά οποίος ξεκινάει τώρα γιατί να επενδύσει σε ένα σύστημα που κατά την γνώμη μου είναι είναι στο ναδίρ της πορείας του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

hayas88 σιγουρα ολα αυτα τα μπιμπλικια ειναι ευκολιες.. Ομως κοστιζουν κ ολας για να τα βαλεις με αποτελεσμα να ανεβαζουν την τιμη της φωτογραφικης.. Οχι ποιοτικα..

 

Καταλαβαινεις?

 

Οι dslr δεν ειναι στο ναδιρ. Ακομα αναπτυσονται. Απλα εχουν καθρεπτη. Δεν ειναι κατι το οποιο πεθαινει και δεν εχει αλλο δρομο μπροστα του οπως πχ εγινε απ τις κασσετες στα dvd..

 

Κατα τα αλλα συμφωνω.. Οποιος παρει τωρα μηχανη καλο θα ειναι να τα ζυγισει ολα.. Κ αν μιλαμε για τοσα λεφτα να φροντισει να ειναι full frame ετσι ωστε να εχει ολα τα πλεονεκτηματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλέ μου όντος κοστίζουν αλλά η nx1 κάνει 1600 και η 7δ mark2 κάνει  1800 μάντεψε ποιανης η τιμή θα έχει πέσει 20-30% σε ένα δθο χρόνια η samsung έχει δείξε τον χαρακτήρα της θα βάλει wifi nfc klp ότι και να γίνει.. το ότι είναι στο ναδιρ φαίνεται απο το ότι δεν παρουσιάζουν νέα μοντέλα η δ7100 είναι μοντέλο 2012 και δεν είναι κάν σώμα Pro σαν της d300/ δ300σ που είναι του 2007 2009 Η νικον πάει να παίξει σε μια κατηγορία που δεν την πέρνει με την σειρά 3 που διαρκώς αναπτύσσει και διαφημίζει για πόσο ακόμα θα θέλει ένας πρωτάρεις ένα ογκόδες σώμα χωρις της βλακιούλες ευκολίες που έχουν οι samsung και χωρίς κανένα χειριστήριο (ουσιαστήκα πλεονέκτιμα δσλρ) στό σώμα?.. πλέον οι nikon canon δίνουν βαρύτητα στο full frame που και εκεί πάλι για εμένα η sony είναι μπροστά... ο καθρέφτης είναι και το μειονέκτημα τους  τους δίνει όγκο και μειώνει την ποιότητα..

τα πλεονεκτιματά τους για έναν ερασιτέχνη που θέλει να πειραματιστεί είναι πάρα πολλά.. και μόνο που μπορείς να βάλεις ότι φακο υπάρχει είναι λόγος να πάρεις μια ακόμα και σαν δεύτερη..

οι νικον και οι κανον πιστεύω θα γίνουν οτι έγιναν και οι minolta με thn kodak εταιρίες με παράδοση που ομώς δεν ακολούθησαν  τα δρώμενα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα συμπλιρώσω και  οτι σε λίγα χρόνια η NIKON canon δεν θα έχει κατηγορια να παίξει έχει κολλήσει στης dslr δεν της αναπτύσει ( ουσιαστικα λίγες διαφόρες έχει η δ90 απο την δ7100 πχ ) στης Mirrorles αν πάει θα πρέπει να φτιάξει σύστημα φακούς απο την αρχή σε άλλα φορμα υπάρχουν τέρατα ( haselblad) τι θα κάνει που θα παει... το μέλλον είναι sony και τώρα μπένει δυναμικά και η samsung. 

ουσιαστήκα το μόνο πλεονέκτιμα είναι το οπτικό σκόπευτρο πλέον που και το evf πλησιάζει επικύνδηνα πλέον..

 

τι καινούργιο πρόσφερε η νικον τα τελευταία 3 χρόνια σε crop forma ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε ξερω.. Παντως στην sony a7r το οπτικο σκοπευτρο απο βιντεακι που εχω δει δε πολυ παλευεται σε σχεση με μια dslr.. Δυσκολευεται πολυ..

Ειναι κατι που θα βελτιωθει ομως σιγουρα..

 

Κατα τα αλλα δε πιστευω οτι υπαρχει τετοια πτωση ποιοτητας σε μηχανες με καθρεπτη ωστε αξιζει να αναφερεται..

Και δε πιστευω πως χρησιμοποιωντας την samsung αυτη μπορεις να πετυχεις αποτελεσμα που να δικαιολογεις την τιμη της σε συγκριση παντα με τον 35αρη 1.8 πανω στην d7100 και με κοστος τιμης 1150-1200..

 

Το μελλον ανηκει στις mirrorless σιγουρα.. Αλλα λογω μεγεθους, γτ η samsung και η sony σιγουρα θα μπορουσαν να βγαλουν τρελες dslr.. Απλα δινουν τα κονδυλια τους αλλου..

 

Προσπαθειες με mirrorless σαν την a7r ειναι απολυτως αξιεπαινες απο μενα.. FF for the win.. Απλα θελουν λιγο καιρο ακομα για τις οποιες ατελειες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ξέρεις οτι με 1200 παίρνεις την α7 και έχεις full frame σώμα στην τιμή μιάς δ7100 με τον 35 1.8 ( καλώς φακός αλλά ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΙΜΗ ΤΟΥ)..δεν είναι φθινή η δ7100.....

όταν φτάσει να μην έχει κανένα lag το evf τότε θα είναι μεγάλο πλεονέκτημα μιάς που θα βλέπεις και τι τραβάς και δεν θα εμπιστέυεσε απλά το φωτόμετρο....

η sony ξεκίνησε με το να βγάζει dslr και το γύρισε σε mirrorless νωρίς 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω η a7 ειναι πολυ καλη επιλογη.. Απλα θα περιμενω μερικα χρονακια ακομα να εχουν διορθωθει λιγο περισσοτερο και να εχει παρει την κλιση της η αγορα προς τα κει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο τυπάκος παρεπιπτόντως είναι ο Zack Arias, από τους πιο γνωστούς φωτογράφους σήμερα, πούλησε όλο πακέτο dSLR και το γύρισε σε ακάθρεφτες Fuji. 

Μπορείς να διαβάσεις τις ιστορίες του εδώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...