Προς το περιεχόμενο

Ο Larry Page θέλει μια Google 2.0 που θα φτιάχνει πόλεις και αεροδρόμια


mary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 35
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Τι λένε ρε τα άτομα, μα καλά .... να το δω αυτό κι ας πεθάνω μετά, α δεν πάνε καλά εκεί μέσα ρε. ^_^ Πόλη, μα ΠΌΛΗ. Οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά την καταβαράθρωση των ονείρων περι καπιταλιστικών, εθνικιστικών ή κομμουνιστικων ουτοπιών του 20ου αιώνα έρχεται η ώρα της καταβαράθρωσης των ονείρων των libertarian ουτοπιών. Ας ειναι, κάτι θα μάθουμε και από αυτο το μάθημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γιατί ολος ο κόσμος 1 όνειρο έχει; και μη μου πεις να είμαστε ευτυχισμένοι να μη πεινάμε κτλ είναι ουτοπία και δεν το θέλουν όλοι.

 

Έχει φτωχούς που μόλις σηκωθούν κοιτάνε να δαγκώσουν τόσο γερά που μετά να μπορούν να φτήνουν τους απο κάτω (εκεί που βρίσκονταν δλδ). Ακόμα και να τη φτάναμε αυτή την ουτοπία όλο και κάποιος με συμπλέγματα θα τη διατάρασε για να νιώσει ότι έχει άλλους απο κάτω του κ.ο.κ.

 

Καλά κάνει η Google, "σταματήστε να ερωτεύεστε προοπτικές και αρχίστε να αγαπάτε πραγματώσεις"

- Κομφούκιος

Κατσε να δεις τι μου θυμιζει....?

Ολοι να εχουμε ενα κεραμυδι(λεγεμε smarthome) στο κεφαλι μας και ενα πιατο φαι(λεγεμε digital life) στο τραπεζι μας και μια τεραστια κορνιζα του "ευεργετη" μας(που εχει ολη την εξουσια στα χερια του,με ευγενικη χορηγια των πιστων-aka μα....ων)  στο σαλονι μας.

Ελα ρε,τι μου θυμιζει,τι μου θυμιζει...?

 

Καποιος να βοηθησει γιατι δε μπορω να θυμιθω που το εχω ξανα ακουσει,ξανα δει ολο αυτο το σκηνικο!!! :devil:

Επεξ/σία από ektor7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου θύμισε την Delta City από τα κλασσικά RoboCop

 

η επιστημονικη φαντασια ως λογοτεχνικο και κινηματογραφικο ειδος, ειναι το πιο πετυχημενο στις προβλεψεις του μελλοντος.

η Google ως αλλη OCP,  ηδη επενδυει σε drones,robots και αυτοκινητα χωρις οδηγο , ενω οραματιζεται να φτιαξει ενα καινουργιο παγκοσμιο δικτυο και δικες της πολεις.

 

RoboCop%252520Ronny%252520Cox_0.jpg

 

soon they'll be the military.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι οχι , αλλωστε με την παγκοσμιοποιηση και την ελευθερη διακινηση, τα εθνη χανουν σιγα σιγα το νοημα τους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η google έχει μαζέψει μερικά απο τα καλύταρα μυαλά του κόσμου. Επίσης έχει και ενα σωρό λεφτά. Γιατί να μείνει στο internet;

Ήδη έχει δείξει τις φιλοδοξίες της σε άλλους τομείς. Πιστεύω οτι σε λίγο θα είναι πρωτοπόρος στη βιοτεχνολογία.

Τώρα αν όλα αυτά θα είναι για το καλό όλων μας είναι μια καλή ερώτηση που ακόμα είναι δύσκολο να απαντηθεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η επιστημονικη φαντασια ως λογοτεχνικο και κινηματογραφικο ειδος, ειναι το πιο πετυχημενο στις προβλεψεις του μελλοντος.

η Google ως αλλη OCP,  ηδη επενδυει σε drones,robots και αυτοκινητα χωρις οδηγο , ενω οραματιζεται να φτιαξει ενα καινουργιο παγκοσμιο δικτυο και δικες της πολεις.

 

RoboCop%252520Ronny%252520Cox_0.jpg

 

soon they'll be the military.

Συμφωνώ, τα καλά βιβλία και ταινίες επιστημονικής φαντασίας είναι από τα πιο ενδιαφέροντα που έχω διαβάσει/παρακολουθήσει, οι συγγραφείς/σεναριογράφοι/σκηνοθέτες έχουν πολύ μεγάλη ελευθερία να εκφραστούν με όποιο τρόπο κρίνουν κατάλληλο για να δώσουν το μήνυμά τους και δεν έχουν τους πολλούς περιορισμούς που υπάρχουν σε άλλα είδη. Θα έλεγα ότι δεν είναι καλό μόνο για το μέλλον, αλλά και για τη καθημερινότητα κάθε στιγμής και ανθρώπου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Youtube πάντως η Google το έχει σακατέψει, μαζί με πολλούς από τους χρήστες του που σιχαίνονται τα social media και τα διεστραμμένα user interface που με 15 κλικ κάνεις ότι έκανες πριν μερικά χρόνια με 1-2 κλικ του ποντικιού. Αν αυτή είναι η πρόοδος και το μέλλον που οραματίζονται μερικοί και πέφτουν τα σάλια σε άλλους από την όρεξη, ευχαριστώ πολύ, θα κάνω τα πάντα να μείνω απέξω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πάλι μου θύμισε αυτό!

"I am Andrew Ryan, and I am here to ask you a question. Is a man not entitled to the sweat of his brow? 'No,' says the man in Washington, 'it belongs to the poor.' 'No,' says the man in the Vatican, 'it belongs to God.' 'No,' says the man in Moscow, 'it belongs to everyone.' I rejected those answers. Instead, I chose something different. I chose the impossible. I chose... Google  (Rapture)."

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...