Προς το περιεχόμενο

NVIDIA GeForce Series 900


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

εδω βλεπω 20% με τους ιδιους χρονισμους σχεδον

http://www.guru3d.com/articles_pages/gigabyte_geforce_gtx_980_g1_gaming_review,17.html

 

τωρα αν εσυ θελεις να βλεπεις 5% βλεπε 5% τι να σου πω

δεν τρεχει και τιποτα αν ειναι 5-10-15-20 απορω γιατι εχεις κολλησει και θες να κανεις το ασπρο μαυρο

 

εσυ δεν περνεις ενα +40% απο την gpu σου? ασε τον αλλο να παρει το +55% τωρα αν αξιζει ας αποφασισει ο ενδιαφερομενος

 

Kαι λιγότερα από 20% αν πας σε έναν μέσο όρο: http://www.hardware.fr/articles/928-20/recapitulatif-performances.html

 

Αν προσαρμόσω το benchmark-parcour ανάλογα είναι πανεύκολο να βγάλω και μονοψήφιο ποσοστό διαφοράς. Αλλά πριν κάνουμε συζήτηση επί της ουσίας θύμισέ μου ΤΙ οθόνη έχεις με ΠΟΙΑ native ανάλυση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα σε οποια ανάλυση και να το δεις, 2x 970 >>> 980 για 100-150 ευρώ παραπάνω. Από την στιγμή που αγοράζεις 980 δεν σε ενδιαφέρουν τα λεφτά οποτε πάνε για 2x 970.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποσα mhz παραπανω πηγαινει η msi χωρις να πειραξουμε το ρευμα? Λετε να μπορει να παει εστω 100 mhz παραπανω? Μετα απο πολλυ σκεψη αποφασισα και εγω να παω σε msi gtx 970 gaming. θα της κανω τεοιο oc που να ξεπερανει και την 980 .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να δουμε ΠΟΙΟΣ θα εχει το μεγαλύτερο.. OC!!??

Παρακαλώ να ανοιχτεί νεο topic, οπου θα λεει οδηγιες για το πως θα φαινεται μια valid overclocking εικόνα, για παράδειγμα ο κάτοχος της 970 θα πρέπει να δείξει αποτελέσματα απο Ουρων,Heaven,Valley, 3D Mark Firestrike,3D Mark Vintage, 15λεπτου gameplay απο BF4,MetroLL,Crysis3.Εννοειται μαζι με το gpu z οπου θα δειχνει ενδειξη απο Max core clock, memory clock, temp, watt average per/Hour, Vram οπως φυσικα και τα Vrm 1 και 2. Για την γνησιότητα της εικονα θα βγαλετε μια φωτογραφία τον εαυτο σας κρατοντας την αστυνομική ταυτότητα και με ενα παραβολο ΑΦΜ :D

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποσα mhz παραπανω πηγαινει η msi χωρις να πειραξουμε το ρευμα? Λετε να μπορει να παει εστω 100 mhz παραπανω? Μετα απο πολλυ σκεψη αποφασισα και εγω να παω σε msi gtx 970 gaming. θα της κανω τεοιο oc που να ξεπερανει και την 980 .

έχει να κάνει ανάλογα με το κομμάτι που θα σου τύχει,δεν είναι στάνταρ κάποιας εταιρίας ;)

offtopic

 

oroku saki όποτε βλέπω το nick name σου θυμάμαι ένα παλικάρι εδώ στο φόρουμ(παλιοτερα) που ήθελε να κάψει την κάρτα γραφικών για να του πάρει η μάνα του καινούρια.χαχα no offence απλά μου έχει μείνει γιατί είχατε παρόμοιο nick

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, αυτό είναι ένα benchmark, εγώ μιλάω στα τελευταία 20 ποστ για μέσο όρο αλλά εσύ εξακολουθείς να μου πλασάρεις παιχνίδι του 2013 ξανά και ξανά..Πάντως είσαι συμφεροντολόγος, δεν κοιτάς καλά τα benchmarks.Και την 770 και την 780 τις ξανατέσταραν στα νέα παιχνίδια που έβαλε το techpowerup, και η διαφορά μιας 780 με μια 780Ti είναι στο 21% σ' αρέσει δεν σ' αρέσει :D Anyway, επειδή θέλω να πάω για ύπνο και επειδή το thread εδώ αφορά τις GTX 900 το συμπέρασμα είναι ότι τα +210 ευρώ για ένα 9% μέσο όρο διαφοράς δεν αξίζουν ούτε κατά διάνοια.Από 'κει και πέρα, αν κάποιος για ψυχολογικούς λόγους θέλει να έχει την 980, κανένα πρόβλημα, απλά εγώ το βλέπω με το δικό μου το συμφέρον και όχι με της Nvidia :P

 

44%(1080P), 53%(4K) πάνω από την GTX680 βγαίνει στο μέσο όρο η GTX970.

 

Ρε γατο, τωρα το καταλαβες..? Και να 'τανε μονο τα benchmarks!

 

Παντως ισχυει, απο την στιγμη που υπαρχουν στην αγορα θα τις συγκρινεις για να μην παρει καποιος την φθηνοτερη 980 reference, χωρις να την "βρεξει", πιστευοντας διάφορα. Και τελικα τελικα, ειτε reference-reference ειτε castom-costoum η 980 ΔΕΝ εχει καλυτερο price/perf. (δεν εχει αδικο ο Κυριακος σε αυτο που λεει, απλα αυτο που λεει δεν εχει νοημα και δεν καταλαβαινει γιατι)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαι λιγότερα από 20% αν πας σε έναν μέσο όρο: http://www.hardware.fr/articles/928-20/recapitulatif-performances.html

 

Αν προσαρμόσω το benchmark-parcour ανάλογα είναι πανεύκολο να βγάλω και μονοψήφιο ποσοστό διαφοράς. Αλλά πριν κάνουμε συζήτηση επί της ουσίας θύμισέ μου ΤΙ οθόνη έχεις με ΠΟΙΑ native ανάλυση;

1200p

 

συμφωνα με αυτο που εβαλες βλεπω το ιδιο σεναριο με 780/780ti

 

Στα reference η διαφορα ειναι 15% 700σειρα 16% 900 σειρα(εγω πιστευω οτι η διαφορα ειναι μικροτερη 780/780ti αν συνυπολγισουμε και τις μημες τις ΤΙ αλλα τεσπα

 

Στις  oc editions  23% vs 19% αλλα η 780ti msi  εχει ψηλοτερα ρολογια και μνημες απο την αντισοιχη 780 tf(λογικο αφου ηρθε πολυ αργοτερα) αλλα και ετσι η διαφορα ειναι στα ιδια πανω κατω με 900σειρα

 

@ashmadia που ειδες οτι η ειπα η"980 εχει καλυτερο price/perf απο την 970"?

ψαξε τις πο πισω σελιδες και  δες οτι λεω μονο για την  διαφορα  15% με 20% 970/980 ιδια διαφορα με 780/780ti τιποτε αλλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όποιος ψάχνει για τόπ επιδόσεις και καλύτερο future-proof , θα πάει σε 980 970.

 

Πολλή κουβέντα για τα αυτονόητα.

Τωρα ειναι καλυτερα :-) .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1200p

 

συμφωνα με αυτο που εβαλες βλεπω το ιδιο σεναριο με 780/780ti

 

Στα reference η διαφορα ειναι 15% 700σειρα 16% 900 σειρα

 

Στις  oc editions  23% vs 19% αλλα η 780ti msi  εχει ψηλοτερα ρολογια και μνημες απο την αντισοιχη 780 tf(λογικο αφου ηρθε πολυ αργοτερα) αλλα και ετσι η διαφορα ειναι στα ιδια πανω κατω με 900σειρα

 

@ashmadia που ειδες οτι η ειπα η"980 εχει καλυτερο price/perf απο την 970"?

ψαξε τις πο πισω σελιδες και θα δεις οτι λεω μονο για την  διαφορα  15% με 20% 970/980 ιδια διαφορα με 780/780ti τιποτε αλλο

Το θεμα δεν ειναι τι λες εσυ, το θεμα ειναι τι λεει ο Psycho και τι καταλαβαινεις εσυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όποιος ψάχνει για τόπ επιδόσεις και καλύτερο future-proof, θα πάει σε 980.

 

Πολλή κουβέντα για τα αυτονόητα.

 

Τωρα ειναι καλυτερα :-) .

 

 

Τώρα είναι ακόμα καλύτερα :Ρ

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα είναι ακόμα καλύτερα :Ρ

Μου ξεφυγε αυτο :P.

 

Παντως και εγω για 970 μερια με βλεπω κυριως λογω μεταβασης σε 1440p απο 1080.Βεβαια δεν γνωριζω αν αργοτερα η Nvidia θα δωσει κανενα παιχνιδι δωρο οπως εκανε και με την σειρα 7.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...