Προς το περιεχόμενο

NVIDIA GeForce Series 900


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 Πως τα καταφερνεις ρε μπαγασα και βγαζεις 80-90% διαφορα σε ενα παιχνιδι που κατα μεσο ορο εχει 40-50% κερδη σε SLi δεν ξερω... :D

 

Tσεκαρισμενα και απο εμενα σε Win10 οι διαφορες κυμαινονται στο 50% περιπου σε 4k σε σχεση με βιντεακια 980Ti που εχω δει στο νετ σε ιδιες ρυθμισεις με ιδια ρολογια.. Το W3 δεν φημιζεται για το σκαλαρισμα του σε SLi

 

Ξερω γω τι κανει ο καθε αμπαλος μωρε...

 

Εκτος εαν latest nvidiα drivers + Windows 10 + patch 1.8 = εδωσαν τα ρεστα τους  :-D

 

Παντως σε win 7 ειχα 70-75% με τον προηγουμενο nvidia driver και patch 1.7 στο witcher 3

 

Το +10% που τσίμπησα στο AC unity στα Win10 με σχέση με πριν (Win 7) δεν ειναι τυχαίο!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μαλιστα καταλαβα.. :D

 

 

Metro Last Light Redux σε 4Κ

 

gfx sets 

http://postimg.org/image/fzjqkx661/

 

970 gtx -> avg 26 fps

http://postimg.org/image/i5e1ff9mh/

 

SLI 970 gtx -> avg 49,5 fps

http://postimg.org/image/7ju63f3ax/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν με έχει πείσει ακόμη το SLI, εξαρτάται από τις ορέξεις του dev αν θα δουλέψει όπως πρέπει ή όχι, που και πάλι για την ώρα δεν υπάρχει εκμετάλλευση της VRAM της δεύτερης/τρίτης/τέταρτης κάρτας. Για την ώρα προτιμώ high-end sGPU παρά οποιαδήποτε λύση σε mGPU/SLI/CF.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...καλα το CF τι το ανεφερες τωρα!

Ναι, όπως δεν υπάρχει και καμία σύγκριση μεταξύ τους - ευτυχώς που είσαι και εσύ που το ανακάλυψες...

 

 

79_41_amd-radeon-r9-290x-8gb-cf-vs-titan

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, όπως δεν υπάρχει και καμία σύγκριση μεταξύ τους - ευτυχώς που είσαι και εσύ που το ανακάλυψες...

 

 

79_41_amd-radeon-r9-290x-8gb-cf-vs-titan

 

 

 

Αστο, 2 φιλαρακια κανανε CF μεσα στο 2015 με 290Χ και οι το γυρισανε στα βαρια ναρκωτικα. :-D

 

Σκουπιδια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αστο, 2 φιλαρακια κανανε CF μεσα στο 2015 με 290Χ και οι το γυρισανε στα βαρια ναρκωτικα. :-D

 

Σκουπιδια...

 

 

Και εγώ έχω φίλο που είχε 2x690 (4 gpu - SLI) και τα έσπρωξε όσο-όσο όταν είδε, πλην λίγων εξαιρέσεων, την 780 (1gpu - μόλις μία γενιά μετά) να τις κερνάει τσάι - τι να λέει; :X

 

SLI/CF είναι ακόμα "προβληματικά" εξίσου, για γενική χρήση :unsure:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ έχω φίλο που είχε 2x690 (4 gpu - SLI) και τα έσπρωξε όσο-όσο όταν είδε, πλην λίγων εξαιρέσεων, την 780 (1gpu - μόλις μία γενιά μετά) να τις κερνάει τσάι - τι να λέει; :X

 

SLI/CF είναι ακόμα "προβληματικά" εξίσου, για γενική χρήση :unsure:

 

Ωραιος ο φιλος σου! Τα θελε ο κωλος του με το QUAD SLI ή 4-Way SLI που εφτιαξε!

Eχει φιλακια απο τον Jen-Hsun Huang πες του! Τετοιους πελατες θελει... :-D

image.jpg

 

Για multigpu λυσεις μιλαμε μονο για NVIDIA SLI και μιλαμε μονο 2 way SLI ή αλλιως μεχρι δυο CORES σε συνεργασια.

 

Για ΑΜD μονο SINGLE GPU και εκει ακομα απροβληματιστη δεν την λες :-D 

 

3 way SLI, 4 way SLI και CF ειναι απλα δραμα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραιος ο φιλος σου! Τα θελε ο κωλος του με το QUAD SLI ή 4-Way SLI που εφτιαξε!

Eχει φιλακια απο τον Jen-Hsun Huang πες του! Τετοιους πελατες θελει... :-D

 

Για multigpu λυσεις μιλαμε μονο για NVIDIA SLI και μιλαμε μονο 2 way SLI.

 

Για ΑΜD μονο SINGLE GPU και εκει ακομα απροβληματιστη δεν την λες :-D 

 

3 way SLI, 4 way SLI και CF ειναι απλα δραμα....

Δες κανα πρόσφατο bench για multi-gpu και single και στις δύο εταιρίες και ξεκόλλα - δεν είμαστε γήπεδο για να έχουμε τέτοια ανύπαρκτα επιχειρήματα και στάση :P

Και οι δύο εταιρίες είναι ανταγωνιστικές, με κάθε μία να έχει pros και cons, στα σημεία.

Και εγώ προτιμώ την κόκκινη, με μία δόση υποκειμενισμού, αλλά δεν κάνω σαν κάφρος.

Bottom line, όπως είπα και πριν, multi-gpu απροβλημάτιστο, συμβατό με τα πάντα και με υψηλό efficiency παντού, ΔΕΝ έχει καμία από τις δύο, αυτήν τη στιγμή. Μονή gpu, στην ισχύ των δύο, εξακολουθεί να είναι η σίγουρη λύση.

Ας περιμένουμε και στο DX12, που υποτίθεται αλλάζουν ριζικά τα πράγματα στον τομέα αυτό (προσωπικά, κρατάω μικρό καλάθι, but still...).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες κανα πρόσφατο bench για multi-gpu και single και στις δύο εταιρίες και ξεκόλλα - δεν είμαστε γήπεδο για να έχουμε τέτοια ανύπαρκτα επιχειρήματα και στάση :P

Και οι δύο εταιρίες είναι ανταγωνιστικές, με κάθε μία να έχει pros και cons, στα σημεία.

Και εγώ προτιμώ την κόκκινη, με μία δόση υποκειμενισμού, αλλά δεν κάνω σαν κάφρος.

Bottom line, όπως είπα και πριν, multi-gpu απροβλημάτιστο, συμβατό με τα πάντα και με υψηλό efficiency παντού, ΔΕΝ έχει καμία από τις δύο, αυτήν τη στιγμή. Μονή gpu, στην ισχύ των δύο, εξακολουθεί να είναι η σίγουρη λύση.

Ας περιμένουμε και στο DX12, που υποτίθεται αλλάζουν ριζικά τα πράγματα στον τομέα αυτό (προσωπικά, κρατάω μικρό καλάθι, but still...).

 

Aστο σου λεω για το CF. Ειναι σκ@τ@! Πολυ κλαμα σου λεω....

 

Πιστευω οτι η Nvidia με το DX12 και με την στενη συνεργασια που εχει με τους developers θα το απογειωσει περαιτερω το SLI.

 

Τελος με την AMD... Eδω μονο για Nvidia.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερώτηση στο θέμα αυτό. Παρήγγειλα ήδη την GTX 970 και έχω να ρωτήσω: Θα είναι καλή σε όλα τα 1080p παιχνίδια; Δεν με ενδιαφέρει το 4Κ αυτή τη στιγμή. Είδα ότι όλα τα παιχνίδια που με ενδιαφέρουν (Rome 2 Total War, GTA V, Witcher 3) τα παίζει στο Max στα 1080p. Αξίζει για μία τέτοια χρήση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...