Προς το περιεχόμενο

NVIDIA GeForce Series 900


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

΄Οχι ότι με νοιάζει αλλά υπάρχει ακόμα κόσμος που πιστεύει ότι το vsync on από μόνο αρκεί για την εξάλειψη πιθανού tearing;

Ζουν αναμεσα μας :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

΄Οχι ότι με νοιάζει αλλά υπάρχει ακόμα κόσμος που πιστεύει ότι το vsync on από μόνο αρκεί για την εξάλειψη πιθανού tearing;

Εγώ.

Γιατί, τι άλλο θέλει;

Εκτός και αν λες για stuttering.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ.

Γιατί, τι άλλο θέλει;

Εκτός και αν λες για stuttering.

 

Τriple buffering γιατί αλλιώς φεύγει μεν το tearing αλλά αποκτάς άλλους πονοκεφάλους: http://www.anandtech.com/show/2794

 

...και πριν αναφωνήσει κανείς εύρηκα.... (όχι το λευκαντικό...) μόνο αν έχει ρύθμιση η εφαρμογή σε DX ενεργοποιείται...οι ρυθμίσεις οδηγών που τυχών υπάρχουν για triple buffering κάνουν force μόνο σε OpenGL.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τriple buffering γιατί αλλιώς φεύγει μεν το tearing αλλά αποκτάς άλλους πονοκεφάλους: http://www.anandtech.com/show/2794

 

...και πριν αναφωνήσει κανείς εύρηκα.... (όχι το λευκαντικό...) μόνο αν έχει ρύθμιση η εφαρμογή σε DX ενεργοποιείται...οι ρυθμίσεις οδηγών που τυχών υπάρχουν για triple buffering κάνουν force μόνο σε OpenGL.

 

Το VSYNC σκοτωνει το tearing.

Το triple buffer δεν αφορα το tearing αλλα την αμεσοτερη αποδοση του vsync για τον gamer.

 

To stutter ειναι κατι αλλο. Το vsync καταφερνει και το εξαλειφει σε multi gpu λυσεις. Εκτος εαν εχει κανει μ@λ@κι@ ο προγραματιστης (που και σε μια καρτα θα υπαρχει) π.χ.  batman, far cry

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το VSYNC σκοτωνει το tearing.

Το triple buffer δεν αφορα το tearing αλλα την αμεσοτερη αποδοση του vsync για τον gamer.

 

΄Ημουν αρκετά σαφής για να μην χρειάζεται η παραπάνω σημείωση. Μια "λύση" που ενώ υποτίθεται ότι λύνει κάτι αλλά φέρνει συχνά πυκνά άλλες ενοχλητικότερες παρενέργειες δεν είναι λύση αλλά Μπαρουφάκειο θεώρημα :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το vsync σκοτωνει τα frames. Πες οχι στο vsync για καλυτερα frames =p

Σε αλλα νεα συγνωμη αλλα οποιος παει και περνει 980Ti για οτιδηποτε κατωτερο απο 1440p δεν θα πω τι ειναι γιατι ειμαι και ευγενικο παιδι.. :D

Για οτιδηποτε μεχρι 1440p υπαρχουν ενα σωρο αλλες λυσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το vsync σκοτωνει τα frames. Πες οχι στο vsync για καλυτερα frames =p

Σε αλλα νεα συγνωμη αλλα οποιος παει και περνει 980Ti για οτιδηποτε κατωτερο απο 1440p δεν θα πω τι ειναι γιατι ειμαι και ευγενικο παιδι.. :D

Για οτιδηποτε μεχρι 1440p υπαρχουν ενα σωρο αλλες λυσεις.

Ασχολίαστο...

 

Οπότε χρειάζεται triple buffer το witcher αλλά αφού δεν εχει επιλογή μένουμε με vsync.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλαμε παντα για rock stable image σε ολες τις συνθηκες. Και φυσικα ΙPS panel αυστηρα γιατι πανω απο ολα το PC δεν ειναι για τα fps αλλα για το image quality και κατα δευτερον τα fps!

Ουτε TN, ουτε VAs

 

Αρα ειτε Vsync, ειτε Gsync! Κατι σε SYNC θα εχεις....αλλιως θα εχεις tear-ουγκα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μιλαμε παντα για rock stable image σε ολες τις συνθηκες. Και φυσικα ΙPS panel αυστηρα γιατι πανω απο ολα το PC δεν ειναι για τα fps αλλα για το image quality και κατα δευτερον τα fps!

Ουτε TN, ουτε VAs

 

Αρα ειτε Vsync, ειτε Gsync! Κατι σε SYNC θα εχεις....αλλιως θα εχεις tear-ουγκα!

Την ποιότητα εικόνας την έχουν φυσικά τα VA panel μπορεί και καλύτερη από τα IPS 

 

Έχω κάποια απορία σχετικά με το Nvidia PureVideo το οποίο έχω προσέξει ότι δεν το διαφημίζει πολύ όπως παλαιότερα αντίθετος η AMD δίνει περισσότερο βάρος σε αυτόν τον τομέα ( UVD) όπως πχ, το hardware accelaration  , η nvidia μάλιστα έβαλε στην GTX 960 πλήρη υποστήριξη H.265 ενώ στις υπόλοιπες έχει μερική υποστήριξη 

Επεξ/σία από aetos1988
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την ποιότητα εικόνας την έχουν φυσικά τα VA panel μπορεί και καλύτερη από τα IPS 

 

 

 

Tα VA δεν ειναι για pc. Μονο για να βλεπεις μαυρο καδρο σε ταινιες. Κανεις δεν θα σου πει παρε VA να κανεις δουλεια prof. γιατι απλα ΔΕΝ! Εχουν περασει απο τα χερια μου 4 x VA monitor!

 

Ακομα και τα ΤΝς εχουν καποιο λογο παρουσιας στο pc. Τα VA δεν εχουν τιποτα.

 

Αναμεσα στο black και shadows crashes αλλα και τα τρισαθλια responses στο φασμα των χρωματων και στα 0-50, 0-150, 0-255 αλλα και την λαθεμενη αποτιπωση χρωματων

 

Τα IPS σε ποιοτητα και ισορροπια εικονας δεν τα ακουμπας....

 

Mην πουμε για τα νεα IPS 1440P 144HZ που ξεφτυλιζουν τα παντα VAs και TNs

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασχολίαστο...

 

 

Ελα πλακα κανω μη με μαλωνεις,δεν θα σου πω εγω τι θα παρεις αλλωστε =p

Περαν αυτου μπορει να εχεις 144Ηz μονιτορι και να θες φουλ φρειμς..

Αλλα βαλε και κανα παιχνιδακι της προκοπης βρε παιδακι μου και εσυ το wow βρηκες να τεσταρεις  το κτηνακι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελα πλακα κανω μη με μαλωνεις,δεν θα σου πω εγω τι θα παρεις αλλωστε =p

Περαν αυτου μπορει να εχεις 144Ηz μονιτορι και να θες φουλ φρειμς..

Αλλα βαλε και κανα παιχνιδακι της προκοπης βρε παιδακι μου και εσυ το wow βρηκες να τεσταρεις  το κτηνακι;

 

Ναι βεβαια χλωμο να εχει 144hz monitor και να παιζει με Vsync on δεν νομιζεις :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ναι βεβαια χλωμο να εχει 144hz monitor και να παιζει με Vsync on δεν νομιζεις :)

 

Αφου του λεω αν θες φουλ φρειμς και βλεπω το μονιτορ του στην υπογραφη τι λες να εννοω; 

Μηπως αν σκεφτεται να παρει ενα τετοιο μονιτορ οτι θα δει κερδη; =p

 

 

p.s Ετσι οπως το εγραψα βεβαια μπορει να το διαβασει καποιος αλλιως αλλα σε εχω για εξυπνο =p

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...