Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με την ταχύτητα ανάγνωσης δεδομένων στο Samsung 840 EVO SSD


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα τον πάω πίσω!

1r1Q8Wf.png

Μια απτα ιδια κι εγω με 840 pro 1,5 χρονου. Το προβλημα δεν αφορα τη σειρα pro.

 

ΝΤΡΟΠΗ ΤΟΥΣ!

 

Αντιακτάσταση τώρα με SSD ίδιας χωρητικότητας από τη σειρά Pro!

 

Δεν θέλουμε διορθώσεις στο firmware ή άλλες τέτοιες λύσεις της πλάκας!

 

Δεν αγοράζουμε τίποτα ξανά από τη Samsung αν δεν αντιμετωπίσουν το θέμα αυτό υπεύθυνα!

 

Αποστείλτε τους επιστολές με αίτημα για αντικατάσταση από την επίσημη σελίδα τους.

Για εξηγησε μας γιατι δεν θες firmware update αν αυτο διορθωνει 100% το προβλημα...

Και μια 2η ερωτηση. Αν πουμε οτι δε διορθωνεται με firmware και βγαλουν νεα παρτιδα 840 evo με διορθωμενο το συγκεκριμενο προβλημα, δεχεσαι αντικατασταση;

 

Ξερω την απαντηση, αλλα κουβεντα να γινεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 71
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μια απτα ιδια κι εγω με 840 pro 1,5 χρονου. Το προβλημα δεν αφορα τη σειρα pro.

 

Για εξηγησε μας γιατι δεν θες firmware update αν αυτο διορθωνει 100% το προβλημα...

Και μια 2η ερωτηση. Αν πουμε οτι δε διορθωνεται με firmware και βγαλουν νεα παρτιδα 840 evo με διορθωμενο το συγκεκριμενο προβλημα, δεχεσαι αντικατασταση;

 

Ξερω την απαντηση, αλλα κουβεντα να γινεται...

Συγνωμη κιολας αλλα αν, λεω αν γιατι κανουμε υποθεσεις για την ωρα, το προβλημα ειναι hardware και οχι software ειναι ηλιθιο το να θελουμε αντικατασταση με ιδιο ssd διορθωμενο ή με τον pro που δεν εχει προβληματα? Το νεο Ελληνας που κολλαει? Στο οτι πληρωνεις κατι για τις μεγιστες ταχυτητες και σου βγαινει μετριος της σειρας ssd για να μη πω και κατωτερος? Αν δεν καιγομασταν για τα 400 με 500 mb θα παιρναμε εναν οποιον ναναι με τα μισα λεφτα. Οσο για την αντικατασταση δεν ξερεις τι μπορει να θυσιασε ο καθενας για να αγορασει εναν τετοιον δισκο. Σε μενα για παραδειγμα δεν μου τρεχουν τα λεφτα απο τα μπατζακια και εκανα τις οικονομιες μου για να αγορασω ενα ποιοτικο πολυ γρηγορο στην κατηγορια του ssd θα με πεις τραγικο που θελω αντικατασταση ή αμεση λυση εστω με firmware update? Πειτε μας δηλαδη, υπευθηνη σταση του καταναλωτη θυμα και της εκαστοτε εταιριας που εβγαλε ελατωματικη συσκευη ποια ειναι? Ο πελατης να πει ενταξει μωρε δεν βαριεσαι πεταξα 100 ευρω και η εταιρια να λεει ενταξει μωρε σιγα το πραγμα για μια χαλασμενη σειρα ssd, τι κανουν ετσι ας παρουν τον πιο ακριβο?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνωμη κιολας αλλα αν, λεω αν γιατι κανουμε υποθεσεις για την ωρα, το προβλημα ειναι hardware και οχι software ειναι ηλιθιο το να θελουμε αντικατασταση με ιδιο ssd διορθωμενο ή με τον pro που δεν εχει προβληματα? Το νεο Ελληνας που κολλαει? Στο οτι πληρωνεις κατι για τις μεγιστες ταχυτητες και σου βγαινει μετριος της σειρας ssd για να μη πω και κατωτερος? Αν δεν καιγομασταν για τα 400 με 500 mb θα παιρναμε εναν οποιον ναναι με τα μισα λεφτα. Οσο για την αντικατασταση δεν ξερεις τι μπορει να θυσιασε ο καθενας για να αγορασει εναν τετοιον δισκο. Σε μενα για παραδειγμα δεν μου τρεχουν τα λεφτα απο τα μπατζακια και εκανα τις οικονομιες μου για να αγορασω ενα ποιοτικο πολυ γρηγορο στην κατηγορια του ssd θα με πεις τραγικο που θελω αντικατασταση ή αμεση λυση εστω με firmware update? Πειτε μας δηλαδη, υπευθηνη σταση του καταναλωτη θυμα και της εκαστοτε εταιριας που εβγαλε ελατωματικη συσκευη ποια ειναι? Ο πελατης να πει ενταξει μωρε δεν βαριεσαι πεταξα 100 ευρω και η εταιρια να λεει ενταξει μωρε σιγα το πραγμα για μια χαλασμενη σειρα ssd, τι κανουν ετσι ας παρουν τον πιο ακριβο?

Αν το προβλημα ειναι hardware και βγαλουν 840 evo που διορθωνει το ολο θεμα, να ειναι λογικο να ζητας αντικατασταση.

 

Παραλογο ειναι να απαιτεις να παρεις pro και μονο, ανευ λοιποων διαπραγματευσεων, επειδη ανακαλυψαν αλλοι για σενα ενα bug που εσυ δεν ειχες παρει χαμπαρι τοσους μηνες.

 

Αν και προς ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ ορισμενων, το προβλημα φαινεται οτι ειναι software και θα λυθει με firmware...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το προβλημα ειναι hardware και βγαλουν 840 evo που διορθωνει το ολο θεμα, να ειναι λογικο να ζητας αντικατασταση.

 

Παραλογο ειναι να απαιτεις να παρεις pro και μονο, ανευ λοιποων διαπραγματευσεων, επειδη ανακαλυψαν αλλοι για σενα ενα bug που εσυ δεν ειχες παρει χαμπαρι τοσους μηνες.

 

Αν και προς ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ ορισμενων, το προβλημα φαινεται οτι ειναι software και θα λυθει με firmware...

σε εμενα προσωπικα ειναι χοντρο το προβλημα. Το ειχα αντιληφθει πριν 1 μηνα οπου ξαφνικα ο υπολογιστης εκανε λες και ειχα κλασσικο σκληρο δισκο. Εχω hackintosh mavericks 10.9 και νομιζα οτι το προβλημα ηταν στο λειτουργικο καθαρα του υπολογιστη μου. Με sata3 συνδεση ο ssd και οι ταχυτητες μετρημενες με το black magic design για mac την πρωτη μερα λειτουργιας χτυπουσε 400 και 500 mb και πριν ενα μηνα ξανα χτυπουσε σταθερα τα 110 mb με 120 και σημερα παλι νεα μετρηση που εκανα δουλευει στα 150 mb. Με refresh permitions απο disc utility αρχισε να δουλευει στα 150 οποτε μιλαμε για μεγαλες διαφορες που εκαναν μπαμ στο bootarisma και στην αναγνωση εγγραφη. Σε καποιους αλλους στα 250 που τους δουλευει ειναι σε πολυ καλυτερη μοιρα απο μενα αλλα και παλι ειναι προβλημα μεγαλο. Η σκεψη μου ειναι οτι για να συμβαινει σε αρχεια αποθηκευμενα ανω του ενος μηνα θα πρεπει να ειναι λογικα firmware... Ετσι θελω να πιστευω γιατι αν μπλεξουμε με αντικαταστασεις ο θεος και η ψυχη του τι θα παραλαβουμε και πως θα το παραλαβουμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ειχα αντιληφθει πριν 1 μηνα οπου ξαφνικα ο υπολογιστης εκανε λες και ειχα κλασσικο σκληρο δισκο.

 

 

same here. πριν λιγο καιρο προσεξα οτι στο bootarisma ηταν πολυ αργος, σαν να ετρεχα σκληρο. το αποδωσα στο οτι φορτωνω αυτοματα τα κερατα μου οταν ανοιγουν τα windows, και δεν εδωσα σημασια μιας και τον εχω ανοιχτο 24/7.

αλλα φαινεται τελικα πως το θεμα ειναι σοβαροτερο απο οτι φανταστηκα.

τεσπα, ελπιζω να βγει firmware που να λυνει το προβλημα, αλλιως αναγκαστικα θα πρεπει να αγορασω νεο ssd.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ξέρω ότι δεν είναι σωστό, αλλά έριξα πολύ γέλιο με την κατάσταση. No1 σε πωλήσεις δίσκος και όλος ο πλανήτης έχει φρίξει!

Μάλλον θα διορθωθεί.

Αν διορθωθεί όμως μην έχουμε ξανά τα ίδια όπως με τους Seagate δίσκους που επειδή κάποια στιγμή έτυχε να έχουν πρόβλημα στο Firmware τους βγάλατε άχρηστους!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερώτηση ολίγον τι offtopic: Αν αγοράσει κάποιος από ebay τον samsung pro 850 ισχύει η εγγύηση των 10 χρόνων, και αν ναι, πού θα είναι το εξουσιοδοτημένο service;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ναι. Μην τον πάρεις προς το παρόν αλλά μην πάρεις και κάποιον άλλον. Περίμενε λίγες μέρες μήπως βγει το firmware και διορθώσει την κατάσταση γιατί αξίζει αυτός ο SSD.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιβεβαιώνω και εγώ το πρόβλημα στον 120 GB και στον 240 GB που έχω σε laptop και desktop αντίστοιχα, ταυτόχρονα όμως παραδέχομαι πως απλά είχα καταλάβει μία πολύ μικρή μείωση στον χρόνο απόκρισης του κάθε συστήματος σε ανάγνωση αρχείων και εκκίνηση προγραμμάτων. Στο boot ζήτημα να έκανε 2 3 δευτερόλεπτα παραπάνω από παλιότερα (τρέχει έτσι 1 χρόνο τώρα με Win8) με το πλήθος εγκατεστημένων προγραμμάτων σταθερό εδώ και αρκετό καιρό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμένα ο δικός μου 840 δεν είναι ούτε 3 μηνών και παρουσιάζει βουτιές στα τάρταρα, από την άλλη ο vertex 4 μου που έχει εγκατάσταση λειτουργικού άνω της διετίας είναι μια χαρά (τώρα του έτρεξα και αυτού το benchmark) 

 

για να βγάλουν update να δούμε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...