Προς το περιεχόμενο

Ο νέος iMac των 27 ιντσών θα έχει ανάλυση 5K και AMD graphics


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πολύ καλά νέα. Αλλά AMD Graphics???? Nvidia για visual!!!!

Δεν λέω ότι μουφά η AMD Graphics αλλά για εμένα είναι καθαρά για gamer!!!!!

H NVIDIA δουλεύει καλύτερα "100%" σε προγράματα για μονταζ βιντεο, VFX, Cinema 4d και άλλα κατά την γνώμη μου.

 

Πλεον ολες οι παραπανω εφαρμογες που αναφερεις πανε σε OPEN CL !

 

Η AMD στο OPEN CL ξεσκίζει οποιαδήποτε Nvidia  ..... ακόμα και με το μικρομεσαίο μοντέλο της !!

 

Συμπερασματικά πολύ καλά έκαναν και έβαλαν radeon !

 

Επιτέλους να ξεφύγουμε από τα κλειστά πρότυπα.!!

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης δεν θα κάτσω να μπω σε αντιπαράθεση με οποιονδήποτε. Πάντα υποστήριζα οτι η Apple είναι το χειρότερο value for money. Οπότε ο καθένας είναι επιλογή του άμα θα το πάρει. Δεν είναι άσχημα, απλά πληρώνεις κανένα 500ρι + το μήλο απο πίσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Επίσης δεν θα κάτσω να μπω σε αντιπαράθεση με οποιονδήποτε. Πάντα υποστήριζα οτι η Apple είναι το χειρότερο value for money. Οπότε ο καθένας είναι επιλογή του άμα θα το πάρει. Δεν είναι άσχημα, απλά πληρώνεις κανένα 500ρι + το μήλο απο πίσω.

 

Μπα, στο imac δεν είναι κανα 500 αλλά λιγότερο, μιας και δεν ανάβει το μήλο απο πίσω...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2k, 5k 8k, προβλημα μου εμενα δεν έιναι ο αριθμός των πίξελ που θα βλέπω στην οθονη μου! αλλα οι καταραμμένες μπάρες προόδου...αναρρωτιέμαι ποσες ωρες εχω αφιερώση στη ζωη μου..περιμένοντας να τελειωσει μια εγκατάσταση...ενα rendering video κτλπ!! εκει τους θέλω!! μπόρουν FULL HD Video 1 hr να το επεξεργαστω και να το εξαγει σε 5 λεπτα ετοιμο να παιξει σε blueray?? εκει θα τους παραδεχτω! αυτος ειναι κ ο λογος που δεν παιρνω καινουργιο PC κ εχω μείνει σε ενα παλιο διπυρηνο.. διοτι δεν θελω ι5 για το ιντερνετ κ word.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Not bad at all!

Αιφνιδιαστικη κινηση απο την apple στα workstation (γιατι για αυτη την κατηγορια προοριζεται με τετοια αναλυση).

Oσο για εσας που ρωτατε γιατι amd, σκεφτειται οτι προκειται για osx και οχι windows. Eντυπωση μου προκαλει η επιλογη της σειρας Radeon και οχι firepro.

Για την τιμη δεν τιθεται λογος... Τα 2.000ε που αναφερθηκαν μπορει να ειναι μικρος αριθμος και σιγουρα πολλα και χωρις αντικρυσμα σε σχεση με τον ανταγωνισμο. Αποψη μου παντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 αφου ανεβηκαν σε αναλυση, ποιο αλλο Hardware θα την σηκωνε.....???  

 

2 η APPLE, λογω κοστους και μονο, δεν ενδεικνυται για καθημερινες χρησεις αλλα για πιο εξειδικευμενες. εκει αποδιδει το VFM της αγορας ενος τετοιου πισι.  ενας φιλος μου (γιατρος στο επαγγελμα), για να αγορασει ενα προγραμμα που δουλευει, για Windows, πρεπει να σκασει σχεδον €3,000 για να το αγορασει.  ενω η Apple παρεχει το αντιστοιχο προγραμμα, εντελως δωρεαν..!!  εκει ειναι VFM..!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι θέμα λειτουργικού, είναι θέμα hardware. Δεν μπορεί η κάρτα γραφικών να υποστηρίξει την ανάλυση της οθόνης.

 

Φίλε μου δεν ξέρω αν φταίει οτι έχω το retina macBook Late 13 αλλα δεν έχω παρατηρίσει καμία αδυναμία στην κάρτα γραφικών πόσο μάλλον στην απόδοση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Not bad at all!

Αιφνιδιαστικη κινηση απο την apple στα workstation (γιατι για αυτη την κατηγορια προοριζεται με τετοια αναλυση).

Oσο για εσας που ρωτατε γιατι amd, σκεφτειται οτι προκειται για osx και οχι windows. Eντυπωση μου προκαλει η επιλογη της σειρας Radeon και οχι firepro.

Για την τιμη δεν τιθεται λογος... Τα 2.000ε που αναφερθηκαν μπορει να ειναι μικρος αριθμος και σιγουρα πολλα και χωρις αντικρυσμα σε σχεση με τον ανταγωνισμο. Αποψη μου παντα.

όντος για workstation θες firepro/quadro που αποδίδουν καλύτερα σε επαγγελματικές εφαρμογές επεξεργασίας video, σε cad κλπ. γενικά προσδίδουν καλύτερο φωτορεαλισμό και καλύτερες επιδόσεις εκεί,δεν είναι για παιχνίδια.

και μιας και δεν υπάρχει mac που να προορίζεται για gaiming γιατί όχι firepro/quadro ? και να πεις το κόστος έτσι κι αλλιώς στον θεό είναι απο μόνο του δεν περίμενε την gpu.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για χρήση σε σχεδιαστικά προγράμματα ή προγράμματα επεξεργασίας ήχου, εικόνας και βίντεο η υψηλή ανάλυση είναι απαραίτητη. Τα 5Κ δεν βγαίνουν για να κάθεσαι να βλέπεις ταινίες δεν είναι τηλεόραση υπολογιστής είναι. Μην βλέπετε το μαρκετίστικο 5Κ δείτε την ανάλυση 5120 x 2880. Αυτό είναι που μετράει. Δοκιμάστε για παράδειγμα πολυκάναλη επεξεργασία ήχου σε χαμηλή ανάλυση και θα καταλάβετε τι εννοώ.

Και κάτι ακόμη, χρησιμοποιώ windows μια ζωή αλλά την σταθερότητα που έχουν τα mac σε κάποιες σοβαρές εφαρμογές όπως τον πολυκάναλο ήχο που ανέφερα παραπάνω την ζηλεύω.

Θέλω απλά να πω ότι το κάθε μηχάνημα  έχει τα υπέρ και τα κατά του. Διαλέγεις και παίρνεις ανάλογα με την χρήση. Δεν περιμένω από κανέναν πωρωμένο gamer για παράδειγμα να αγοράσει mac. Επίσης μην προσπαθείτε να συγκρίνετε χαρακτηριστικά mac με pc. Μιλάμε για δυο τελείως διαφορετικά λειτουργικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Θέλω απλά να πω ότι το κάθε μηχάνημα έχει τα υπέρ και τα κατά του. Διαλέγεις και παίρνεις ανάλογα με την χρήση. Δεν περιμένω από κανέναν πωρωμένο gamer για παράδειγμα να αγοράσει mac. Επίσης μην προσπαθείτε να συγκρίνετε χαρακτηριστικά mac με pc. Μιλάμε για δυο τελείως διαφορετικά λειτουργικά.

Τι σημασία έχουν τα διαφορετικά λειτουργικά για το βάρος της δουλειάς που πρέπει να σηκώσει το hw;

Άλλο τρέχει καλά το λειτουργικό, άλλο τρέχει καλά μια απαιτητική εφαρμογή που από τη φύση της θέλει πόρους.

 

Όσο για τους gamers που είπες εννοείται ότι δεν παίρνεις Mac γιατί πολύ απλά είναι κακά έως άχρηστα για gaming, οπότε τα λεφτά σου πάνε αυτόματα στο κάδο των αχρήστων.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φανταστειτε μονο το κοστος του display.ποσο θα κοστιζει ολο το συστημα? κανα 4χιλιαρο? πιο worth να παρει καποιος ενα Pc με 1.500ε  και να δωσει αλλα 500 για ενα αναλογο μονιτορ αλλα οχι τοσα.καλη προταση,και καλα specs αλλα τσουχτερη τιμη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοίτα με 1500€ παίρνεις καλύτερο "pc" από αυτό που σου δίνει η apple , αλλά ανάλογη οθόνη με 500αρικο μόνο δεν παίζει

 

για τέτοια οθόνη θα θες ένα σκασμό χρήματα, χαλαρά πάνω από 1000αρικο (και λίγα λέω μάλλον) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...