Προς το περιεχόμενο

Java Constructors


DevelopeApps

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

Ναι, ίσως έπρεπε να γράψω ότι δεν είναι αποκλειστικά γλώσσα προγραμματισμού, απλώς εκείνη την ώρα δεν το σκέφτηκα.

 

 

 

Όσο για τις γνώσεις μου, δεν νομίζω ότι τις αξίζεις.

 

Μετά απο 2 bans συνεχίζεις το βιολί "εγώ είμαι κι εσείς δεν είστε". Ξέρω ότι θα σου φανεί απίστευτο, αλλά κι άλλοι έχουν χρησιμοποιήσει matlab εδώ μέσα. Stay mad.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 60
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Ναι, ίσως έπρεπε να γράψω ότι δεν είναι αποκλειστικά γλώσσα προγραμματισμού, απλώς εκείνη την ώρα δεν το σκέφτηκα.

 

 

 

 

Μετά απο 2 bans συνεχίζεις το βιολί "εγώ είμαι κι εσείς δεν είστε". Ξέρω ότι θα σου φανεί απίστευτο, αλλά κι άλλοι έχουν χρησιμοποιήσει matlab εδώ μέσα. Stay mad.

 

 

Α χα.. δηλαδή όποιος σου λέει ότι κάνεις λάθος (που ενώ το διορθώνεις στον εαυτό σου και ούτε που το παραδέχεσαι) είναι "εγώ είμαι κι εσείς δεν είστε". 

 

 

Μάλιστα... εάν εσένα σε κάνει να νιώθεις καλύτερα αυτό το σκεπτικό, τι να πω; Περί ορέξεως. 

 

 

Σε κάθε περίπτωση, αυτά που έγραψες για το MATLAB είναι λάθος. Και τα δύο. 

 

Το ένα το πήρες σιωπηλά πίσω χωρίς καν να το παραδεχτείς ότι έκανες λάθος, αντ' αυτού δίνεις μία "και καλά" δικαιολογία. Λες και είναι το ίδιο (ή μοιάζουν πολύ) το "Δεν είναι γλώσσα προγραμματισμού" με το "Είναι ΚΑΙ γλώσσα προγραμματισμού". 

 

Και ενώ παρουσιάζεις πως δεν καταλαβαίνεις την παραπάνω διαφορά, συνεχίζεις να θεωρείς ότι οι άλλοι φταίνε. Δηλαδή, ενώ δεν μπορείς να καταλάβεις πόσο πολύ διαφέρει το "δεν είναι το τάδε" με το "είναι ΚΑΙ το τάδε", ενώ δεν προσπαθείς (εάν όντως δεν το καταλαβαίνεις) να δεις την διαφορά και ενώ λες και άλλα λάθη ζητάς να σου εξηγήσουν γιατί να κάνεις λάθος. 

 

 

Sorry, αλλά δεν κολλάνε. Τόσο τα δεδομένα όσο και το πώς τα παρουσιάζεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σύμφωνα με τον ορισμό του τι είναι γλώσσα προγραμματισμού:

 

A programming language is a formal constructed language designed to communicate instructions to a machine, particularly a computer. Programming languages can be used to create programs to control the behavior of a machine or to express algorithms.  
 

Σίγουρα το matlab είναι γλώσσα προγραμματισμού!

 

Φυσικά έχει την δυνατότητα να κάνει και άλλα πράγματα οπότε κάποιος μπορεί να πει οτι είναι ΚΑΙ γλώσσα προγραμματισμού.

 

To excel ΔΕΝ είναι γλώσσα προγραμματισμού, καθώς δεν μπορείς να σχεδιάσεις αλγόριθμο, Μπορείς να το κάνεις με την βοήθεια της Visual Basic (η οποία είναι γλώσσα προγραμματισμού) αλλά αυτό δεν σημαίνει οτι μπορείς να προγραμματίσεις excel.

Επεξ/σία από Technology fan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Όχι, εγώ έχω δίκιο κι εσύ άδικο. Θα μπορούσα να σου πω γιατί έχεις άδικο, αλλά είναι πολλά και βαριέμαι, συν ότι δε συνηθίζω να μοιράζομαι τις γνώσεις μου σε ένα forum.

 

Βλέπεις; Μπορώ κι εγώ να το κάνω. Θα ήθελα πολύ να συνεχίσουμε τη συζήτηση με ad hominem, tu quoque, texas sharpshooter και strawman, αλλά ευτυχώς ή δυστυχώς το forum αυτό έχει κανόνες, οπότε δε θα κάτσω ν' ασχοληθώ άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα... 

 

Επειδή MATLAB έχω δουλέψει αρκετά ενώ Excel όχι στον ίδιο βαθμό, θα μπορούσες να στοιχειοθετήσεις γιατί το MATLAB είναι ΟΣΟ γλώσσα προγραμματισμού είναι και το Excel;

Παρέχει ένα περιβαλλον για να γράψεις κώδικα και να επέμβεις προγραμματιστικά στα δεδομένα που θέλεις να επεξεργαστείς, και όχι μόνο. Μπορείς -τηρουμένων των αναλογιών- να φτιάξεις ολόκληρα interfaces.

 

Το Excel είναι γλώσσα προγραμματισμού;

Οσο και το matlab, το bash, η access, το autocad και ο browser που χρησιμοποιείς αυτή τη στιγμή.

 

Και η 1mil $ question, MATLAB έχεις δουλέψει;

Όχι, σπάω πλάκα να τη λέω στους άλλους... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, εγώ έχω δίκιο κι εσύ άδικο. Θα μπορούσα να σου πω γιατί έχεις άδικο, αλλά είναι πολλά και βαριέμαι, συν ότι δε συνηθίζω να μοιράζομαι τις γνώσεις μου σε ένα forum.

 

Βλέπεις; Μπορώ κι εγώ να το κάνω. Θα ήθελα πολύ να συνεχίσουμε τη συζήτηση με ad hominem, tu quoque, texas sharpshooter και strawman, αλλά ευτυχώς ή δυστυχώς το forum αυτό έχει κανόνες, οπότε δε θα κάτσω ν' ασχοληθώ άλλο.

 

 

Και αυτό το λέει κάποιος που θέτει μία λάθος πρόταση χωρίς καμία αιτιολόγηση:

 

 

Το matlab δεν είναι γλώσσα προγραμματισμού, είναι σουίτα για επιστημονικές εφαρμογές η οποία χρησιμοποιείται ευρέως σε πολλά πεδία. Κατά τη γνώμη μου είναι χρήσιμο να ξέρεις matlab γενικά, αλλά δεν υπάρχει λόγος να εμβαθύνεις αν δεν το θες για κάτι συγκεκριμένο (πχ ασχολείσαι με κάτι που το χρειάζεται συχνά). Τώρα για τη Fortran θα σου έλεγα ότι δε χρησιμοποιείται πουθενά αλλά με μια γρήγορη αναζήτηση βρήκα αγγελίες που ζητάνε Fortran. Πιστεύω ότι είναι χάσιμο χρόνου να μάθεις Fortran αντί για μια άλλη γλώσσα που χρησιμοποιείται περισσότερο κι έχει περισσότερες προοπτικές.

 

 

Όπου η μόνη αιτιολόγηση είναι για το εάν είναι χρήσιμο να ξέρεις MATLAB.

 

 

Αντί, σαν άντρας, να πεις "ΟΚ, λάθος μου. Δεν γνωρίζω για το MATLAB" συνεχίζεις να προσπαθείς να καλύψεις τα λάθη σου. 

Παρέχει ένα περιβαλλον για να γράψεις κώδικα και να επέμβεις προγραμματιστικά στα δεδομένα που θέλεις να επεξεργαστείς, και όχι μόνο. Μπορείς -τηρουμένων των αναλογιών- να φτιάξεις ολόκληρα interfaces.

 

Οσο και το matlab, το bash, η access, το autocad και ο browser που χρησιμοποιείς αυτή τη στιγμή.

 

Όχι, σπάω πλάκα να τη λέω στους άλλους... :P

 

 

Ήδη μία απάντηση πήρες. 

 

Αλλά, επειδή δεν έχω εμβαθύνει στο Excel, θέλω να ρωτήσω: Μπορείς να σχεδιάσεις και να υλοποιήσεις αλγόριθμο; Μπορείς να αλλάξεις την συμπεριφορά της "μηχανής";  Και εάν ναι, πώς; 

 

Επίσης, ποιο paradigm ακολουθεί το Excel; Ακόμα, ποια γλώσσα προγραμματισμού είναι ο "browser"; Ποια γλώσσα προγραμματισμού είναι το "Autocad" και πως μπορείς να υλοποιήσεις αλγόριθμους σε αυτές τις γλώσσες; 

 

Επίσης, το εννοείς ότι δεν έχεις χρησιμοποιήσει MATLAB ή απλά trolάρεις; 

 

 

Γιατί μου φαίνεται ότι υπάρχει παντελής έλλειψη γνώσης διαχωρισμού περιβάλλοντος και γλώσσας προγραμματισμού καθώς και ιστορίας γλωσσών προγραμματισμού; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To excel ΔΕΝ είναι γλώσσα προγραμματισμού, καθώς δεν μπορείς να σχεδιάσεις αλγόριθμο, Μπορείς να το κάνεις με την βοήθεια της Visual Basic (η οποία είναι γλώσσα προγραμματισμού) αλλά αυτό δεν σημαίνει οτι μπορείς να προγραμματίσεις excel.

Όπως το Excel χρησιμοποιεί τη vb, έτσι και το matlab χρησιμοποιεί τη "Matlab language". Ο μόνος λόγος που μπερδεύεσαι είναι το γεγονός ότι στη δεύτερη περίπτωση δεν έχουν δώσει διαφορετικό όνομα στη γλώσσα. Technicality.

 

Στην τελική, και τα δύο είναι εργαλεία ειδικού σκοπού με κάποιες scripting capabilities. Αυτό είναι διαφορετικό από αυτό που έχει επικρατήσει "στην πιάτσα" ως "γλώσσα προγραμματισμού". Για να μιλάμε και τη γλώσσα μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί μου φαίνεται ότι υπάρχει παντελής έλλειψη γνώσης διαχωρισμού περιβάλλοντος και γλώσσας προγραμματισμού καθώς και ιστορίας γλωσσών προγραμματισμού; 

 

Όπως το Excel χρησιμοποιεί τη vb, έτσι και το matlab χρησιμοποιεί τη "Matlab language".

 

 

Και ναι... τελικά ήταν έλλειψη ιστορικών γνώσεων... 

 

 

Το MATLAB ΔΕΝ χρησιμοποιεί την MATLAB Language (αλήθεια, πού το διάβασες αυτό; Ή το εφηύρες; ). Είναι ΓΛΩΣΣΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΥ που έρχεται με δικό της περιβάλλον. Έχει ξαναγίνει χρόνια πριν. (edit: και κατά την γνώμη μου είναι εντελώς λάθος επιλογή... και ευθύνεται για τον θάνατο γλωσσών αλλά το MATLAB έχει ένα μοντέλο ανοιχτού - κλειστού που το κάνει και επιβιώνει)

Τόσα όσα και στην javascript. (Όχι ότι έχει σημασία, αλλά μια που ρωτάς...)

 

 

ΟΚ.. μάθαμε κάτι και σήμερα... Ο Browser είναι γλώσσα προγραμματισμού επειδή "τρέχει" js... λες και αφενός η js δεν μπορεί να τρέξει μόνη της και αφετέρου ο Browser είναι ξεχωριστή γλώσσα όσο και το MATLAB!!! 

 

 

Χρήσιμες γνώσεις (not) και πάνω από όλα σωστές (not at all!!!).

 

 

Αφού δεν γνωρίζετε, γιατί πρέπει ντε και καλά να φανεί το αντίθετο; Γιατί δεν αράζετε και να μην λέτε ό,τι να 'ναι; Γιατί δεν ρωτάτε εάν δεν ξέρετε; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατάλαβα... Ο λόγος που δεν μπορείς να κάνεις μία νορμάλ συζήτηση είναι ότι δεν έχεις επαρκή σύνδεση με τα προηγούμενα.

 

Σε αφήνω στην ησυχία σου να ξαναδιαβάσεις το thread. Take your time.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

What ever you say.... Θα σου πρότεινα πάντως να προσπαθήσεις να κάνεις υλοποίηση του quick sort στο AutoCad ή στη γλώσσα Browser (τι είναι αυτό ακριβώς, μόνο εσύ μπορεις να γνωρίζεις). Μέχρι να το καταφέρεις σε αυτό (που για εσένα είναι γλώσσα προγραμματισμού και τα δύο) άσε τι σύνδεση έχει ο καθείς και τι συζήτηση κάνει.... Γιατί από ό,τι φαίνεται η δική σου σύνδεςη με την πραγματικότητα είναι λίγο damaged και τώρα στα τελευταία πέταξες κάτι μαργαριτάρια άλλο πράαμα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορείς να φανταστείς πόσο θλιβερά βαρετές είναι αυτές οι προκαταλήψεις....

 

Αλλά άντε, επειδή σήμερα έχω κέφια, ας παίξουμε λίγο μέχρι να κλειδωθεί.

 



Θα σου πρότεινα πάντως να προσπαθήσεις να κάνεις υλοποίηση του quick sort στο AutoCad ή στη γλώσσα Browser (τι είναι αυτό ακριβώς, μόνο εσύ μπορεις να γνωρίζεις).

 

Δεν είπα πουθενά και για κανένα από τα δύο ότι είναι γλώσσες προγραμματισμού. ΚΑΙ για αυτά, ισχύει ότι είπα παραπάνω για excel/matlab:

 

 

Στην τελική, και τα δύο είναι εργαλεία ειδικού σκοπού με κάποιες scripting capabilities. Αυτό είναι διαφορετικό από αυτό που έχει επικρατήσει "στην πιάτσα" ως "γλώσσα προγραμματισμού". Για να μιλάμε και τη γλώσσα μας.

 

 

Ξαναδιάβασε λοιπόν το thread, δεν θα σου κάνει κακό, άκου που σου λέω!

 

Ε τώρα, συγκεκριμένα για το autocad, έπεσες σε ατόπημα ολκής. Να αγνοήσουμε για λίγο τον ...εχμ... ισχυρισμό ότι "γλώσσα προγραμματισμού είναι αυτή στην οποία μπορείς να φτιάξεις έναν quicksort" και να το εξετάσουμε λίγο, με όση σοβαρότητα μπορώ να επιστρατεύσω:

 

- Αν παραδεχτούμε ότι δεν μπορείς να φτιάξεις έναν quicksort, τότε για σένα ούτε η lisp δεν είναι γλώσσα προγραμματισμού, ε;

- Αν πάλι παραδεχτούμε ότι μπορείς, τότε θα κατατάξεις το autocad στις γλώσσες προγραμματισμού, παρόλο που ισχυρίστηκα το αντίθετο, ε;

 

Μονά-ζυγά δικά σου, δεν γίνεται αντράκι μου. Αλλά επειδή δεν είναι ανάγκη καν να προσπαθήσω, ξεστραβώσου ελεύθερα. Και άσε τα καψόνια.

 

BTW, μια που αρχίσαμε τα μουρνόφυλλα, να κάνω κι εγώ την 1M$ ερώτησή μου: Εσύ μπορείς να φτιάξεις έναν webserver σε matlab;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά είσαι ό,τι να 'ναι. Μα ό,τι να 'ναι... και μέσα σε όλα νομίζεις ότι ξέρεις κάτι χωρίς να έχεις ιδέα. 

 

Φώναζαν άλλοι κακομοίρηδες ότι είσαι έτσι σε άλλα threads... αλλά το είχα ξεχάσει.

 

 

 

Έτσι για την ιστορία...

 

 

 

Πετάγεσαι να πεις ότι το MATLAB είναι τόσο γλώσσα προγραμματισμού όσο το Excel. Αυτό το στηρίζεις λέγοντας ότι υπάρχει MATLAB language και MATLAB "περιβάλλον", όπως ακριβώς το Excel με την VB. 

 

Αλήθεια, πού βρήκες το "MATLAB language" ότι είναι διαφορετικό από το MATLAB εν γένει... ένας Αλλάχ το ξέρει. Της φαντασίας σου. 

 

 

Μετά ισχυρίζεσαι ότι ο Browser και το Autocad είναι γλώσσες προγραμματισμού όπως το MATLAB. Εδώ σηκώνω τα χέρια ψηλά, μιας και ό,τι να σου γράψει κανείς εσύ θα καταλάβεις αυτό που θέλεις... Π.χ., γράφω για το quicksort να τον κάνεις σε Autocad (ένας απλός αλγόριθμος που μου ήρθε στο μυαλό) και αντί να καταλάβεις ότι είπες πατατιά (όπως συνήθως) καταλαβαίνεις ότι εάν σε κάτι μπορούμε να υλοποιήσουμε quicksort το θεωρώ γλώσσα προγραμματισμού...

 

 

Μα ό,τι να 'ναι πραγματικά. 

 

 

 

Και επιτέλους για να ξεστραβωθείτε... και εσύ και ο άλλος και ας μην έχετε τα balls να παραδεχθείτε ότι δεν ξέρετε... μην τυχόν σας πέσει το e-pennis σας. 

 

 

Το MATLAB είναι ΓΛΩΣΣΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΥ.-

 

Έχει δικό του compiler με τον οποίο μπορείς κάλλιστα να τρέξεις αρχεία του ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΣΗΚΩΣΕΙΣ ΤΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ του. Άρα εάν είχατε λίγο νιονιό θα το είχατε ψάξει και θα κάνατε μόκο...

 

Αντ' αυτού, προσπαθείτε να αποδείξετε ότι η γη είναι επίπεδη... 

 

 

Αυτό που κάνει το MATLAB το είχε κάνει και η Smalltalk (ίσως από τις πιο ωραίες γλώσσες). Αποτέλεσμα ήταν να θαφτεί η γλώσσα λόγω της μεγάλης εξάρτησης από το περιβάλλον της.

 

 

Επίσης (και αυτό για τον άλλο ξερόλα), είναι η ΣΟΥΙΤΑ ΤΗΣ MATHWORKS που περιλαμβάνει το MATLAB και το Simulink. Το MATLAB είναι γλώσσα που τρέχει σε ΔΙΚΟ ΤΗΣ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ.

 

 

 

Ξεστραβωθείτε. Τελευταία φορά που το κάνω εγώ για εσάς μιας και αλοδεικνύεται από το λαρόν thread ότι αφενός είστε για τον λέοντα και αφετέρου ότι δεν το καταλαβαίνετε άμα σας το λένε... γενικά νομίζετε ότι βρέχει.

 

Τι να πω... ό,τι βολεύει τον καθένα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω γιατί τσακώνεστε  timonkaipumpa3 με kercyn δεν υπάρχει κανένας λόγος να τσακώνεστε ο καθένας λέει τις απόψεις στους είτε είναι σωστές είτε όχι σωστά? από εκεί και πέρα τι ξέρει ο καθένας ας τα κρατήσει για τον εαυτό του έλεος αυτό το πράγμα πάντα όταν ξεκινάει ένα forum και γίνονται τέτοια δεν νομίζω να σας πάρει κανείς στα σοβαρά και να σας ρωτήσει κάτι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...