Προς το περιεχόμενο

Forerunner 920XT. Το νέο έξυπνο ρολόι της Garmin


mary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το νέο Forerunner 920XT της Garmin δεν βασίζεται αποκλειστικά στη χρήση του GPS, δεν χρησιμοποιεί "παλαιού τύπου" συγχρονισμό με το PC και δεν ενσωματώνει ασπρόμαυρη οθόνη όπως ο προκάτοχός του, το Forerunner 910XT.Η Garmin αποφάσισε να το εκσυγχρονίσει για να εναρμονιστεί με το σύγχρονο τρόπο ζωής και τις δυνατότητες που παρέχει η τεχνολογία και έτσι πέρα από τις δυνατότητες καταγραφής της απόστασης και τα διάφορα στατιστικά που προσέφερε ο προκάτοχός του ενώ κάνετε ποδήλατο, κολύμπι ή τρέξιμο, πρόσθεσε στο smartwatch έγχρωμη οθόνη (1.1" x 0.8", 205 x 148 pixels), δυνατότητες ειδοποιήσεων κλήσης και μηνυμάτων, αλλά και πληροφορίες σχετικά με το βάδισμα και τα επίπεδα οξυγόνου.

 

Είναι ελαφρύτερο, πιο λεπτό και πιο πρακτικό επίσης από το 910XT και συνεργάζεται τόσο με Android κινητά όσο και με iPhone. Φυσικά είναι αδιάβροχο (5ATM). Η τιμή του Forerunner 920XT είναι 449.99 δολάρια για την απλή έκδοση ενώ για την έκδοση με μετρητή καρδιακών παλμών η τιμή του αγγίζει τα 499.99 δολάρια.

 

 

Link.png Site: Engadget

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναρωτιέμαι γιατί οι εταιρείες που παράγουν τα έξυπνα ρολόγια δεν έχουν υοθετήσει οθόνες με τεχνολογία όπως της Pixel Qi; Πέρα από την εξοικονόμιση μπαταρίας θα έχουν και πολύ καλύτερη ορατότητα σε εξωτερικούς χώρους χωρίς να θυσιάζουν τα χρώματα όποτε χρειάζονται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...έξυπνο και κακασχημο...σχεδιασμός Casio του 1970!

Το άσπρο ιδίως ειναι σαν διαφημιστικό της Colgate ...

και για αυτο μας αρεσει.νοσταλογουμε τα νιατα μας.παντως λιγακι τσιμπημενη μου φαινεται η τιμη....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα γιατί μου θυμίζει τα παλιά καλά Casio? Η τιμή όμως...Smartwatch

Δεν συγκρίνεται σε τίποτα με τα smartwatch. Εδώ μιλάμε για ένα ρολόι με ενσωματωμένο GPS, πλήθος αισθητήρων που μπορεί να παρακολουθήσει ταυτόχρονα, πλήρως αυτόνομη λειτουργία από το smartphone, αυτονομία απλησίαστη (4 μήνες σαν απλό ρολόι, 30 μέρες με notifications και activity tracking, 20 ώρες max με GPS), αδιάβροχο κτλ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ κουμπακι. Πραγματι μας γυρισε 30 χρονια πισω, σχεδιαστικα. Και ακριβο. Τωρα αν θα φορεθει, πολυ αμφιβαλω.

Αυτος που 'χει το χρημα, θα παει σε apple watch και θα το συνδυασει με το νεο Αϊ-Φωνο. Ξεχασα το γκομενακι, το καμπριο και το πουρο.

 

Καποιοι θα αντεπιτεθουν, λεγοντας "Τι λε ρε? Θα το φορεσουν οι επαγγελματιες αθλητες, αυτοι που εχουν αλτσχαϊμερ και γω δε ξερω ποιοι αλλοι"

Και θα τους δωσω την πληρωμενη απαντηση "Το εξυπνο ρολοϊ περιμεναν να κανουν τη δουλεια τους τοσα χρονια, Δεν ειχαν GPS, κινητο τηλ, καρδιογραφους (?)"

 

Φερτε μου ενα φτυαρι να αρχισω απο τωρα τις εργασιες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι smartwatch φιλε, ειναι sportswatch . Αυτα που λες για εξυπνο ρολοι, apple watch κλπ απευθυνονται σε αλλο κοινο, πολυπληθεστερο.

Αυτο ειναι ειδικης κατηγοριας.

 

Και κουμπακια χρειαζεται γιατι ειναι και για κολυμβητες και τριαθλητες, οποτε δεν παιζει να ειχε touchscreen για χρηση μεσα στο νερο.

 

Υ.Γ.: Γιατι μπηκε στον τιτλο ο ορος "εξυπνο ρολοι" οταν ουτε η αρχικη ειδηση στα Αγγλικα ουτε η εταιρια κατασκευης garmin αναφερει κατι τετοιο, ειναι αλλο θεμα.

(Multisport GPS Watch with Running Dynamics and Connected Features)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και να φανταστείτε οτι σχεδιαστικά ειναι καλύτερο από το προηγούμενο μοντέλο ! Ρολόι για λίγους (τρίαθλο), που έχει να ανταγωνιστεί τα πολύ καλύτερα σχεδιαστικά suunto. Όπως και να χει δε καταλαβαίνω γιατί γίνεται καν ο παραλληλισμός με τα άλλα applewatch, samsungwatch κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ κουμπακι. Πραγματι μας γυρισε 30 χρονια πισω, σχεδιαστικα. Και ακριβο. Τωρα αν θα φορεθει, πολυ αμφιβαλω.

Αυτος που 'χει το χρημα, θα παει σε apple watch και θα το συνδυασει με το νεο Αϊ-Φωνο. Ξεχασα το γκομενακι, το καμπριο και το πουρο.

 

Καποιοι θα αντεπιτεθουν, λεγοντας "Τι λε ρε? Θα το φορεσουν οι επαγγελματιες αθλητες, αυτοι που εχουν αλτσχαϊμερ και γω δε ξερω ποιοι αλλοι"

Και θα τους δωσω την πληρωμενη απαντηση "Το εξυπνο ρολοϊ περιμεναν να κανουν τη δουλεια τους τοσα χρονια, Δεν ειχαν GPS, κινητο τηλ, καρδιογραφους (?)"

 

Φερτε μου ενα φτυαρι να αρχισω απο τωρα τις εργασιες.

καλα....

δυο μονο πραγματα.

1 άντε να τρέχεις και να ψάχνεις ταυτόχρονα το μενού για να πατήσεις ένα κουμπί. στην συγκεκριμένη περίπτωση τα κουμπιά είναι must.

Επίσης η μεγάλη οθόνη είναι must. Δεν γίνεται να τρέχεις και να προσπαθείς να διαβάσεις τον χρόνο (το λέω από εμπειρία).

 

2 ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ SMARTPHONE. Μην το συγκρίνεις με το iphone. Αυτό δεν το παίρνεις για μόστρα.

Εγώ, που έτρεχα στα 20 και ξανατρέχω τώρα στα 45

πίστεψε με ότι έχω πάθει πλακα με τις ευκολίες που δίνονται τώρα στους αθλητές. Παλιά για να μετρήσεις τους παλμούς σου κατά την διάρκεια μιας άσκησης έπρεπε να σταματήσεις για μισό λεπτό (δεν είναι λίγο αν κανεις προγραμματισμένη προπόνηση). Τώρα το κάνω άμεσα με ένα ρολόι τον 20e από τα lidl.

 

είναι πολύ ακριβό για μένα, όπως και για πόλους άλλους που τρέχουν για χόμπι. Όταν όμως πολλοί χαλάνε 200e κάθε 3 μήνες στα παπούτσια (τόσο είναι η μέση ζωή ενός αθλητικού παπουτσιού σε έμπειρους δρομείς),τα 400e για ένα ΕΡΓΑΛΕΊΟ δεν είναι πολλά. Οι υπόλοιποι απλός το ζαχαρώνουμε.

 

και για να το κλείσω, αν είχα τα λεφτά να το παρω, όχι μονο αυτό αλλά και τα ποιο φτηνά των 150-200e δεν θα το φόραγα συνεχεια. θα το είχα στην θήκη του και θα το έβαζα 3 φορες την εβδομάδα που ανεβαίνω στο βουνό για τρέξιμο.

Αυτό κάνουν άλλωστε όσοι ξέρω oτι εχουν τετοιου ειδους ρολοι. Αντιθετα δηλαδη απο τo iphone

 

φιλικα

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το παραπάνω είναι ένα προπονητικό ρολόι και απορώ πως βρέθηκε review στο insomnia! Τελοσπάντων καλά έκανε το Insomnia αλλά δεν νομίζω οτι υπάρχουν πολλοί άνθρωποι εδώ για να το εκτιμήσουν γι αυτό και τα εκτός θέματος posts παραπάνω..

 

Και να φανταστείτε οτι σχεδιαστικά ειναι καλύτερο από το προηγούμενο μοντέλο ! Ρολόι για λίγους (τρίαθλο), που έχει να ανταγωνιστεί τα πολύ καλύτερα σχεδιαστικά suunto. Όπως και να χει δε καταλαβαίνω γιατί γίνεται καν ο παραλληλισμός με τα άλλα applewatch, samsungwatch κλπ

 

Εξαιρετικά τα Suunto αλλά δεν έχουν τον δέκτη του Garmin...

Εξαιρετικά τα Suunto αλλά αμα δεν έχεις υπολογιστή απο το ρολόι δεν μπορείς να ρυθμίσεις τίποτα..

Γενικά νομίζω ότι η Garmin είναι ένα βήμα μπροστά (βλ. Fenix) χωρίς βέβαια να συμαίνει ότι τα Ambit πέφτουν πίσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...