Προς το περιεχόμενο

Το πρώτο υβριδικό της Lamborghini πιάνει τα 320 χλμ/ώρα και αποδίδει 910 ίππους


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι αλλά και πάλι δεν υπάρχει σύγκριση με supercar, δεν είναι μόνο τα ξερά νούμερα που κάνουν τη διαφορά άλλωστε.

 

Επιμένω πάντως ότι το evo είναι η τετρακίνηση του, τίποτα παραπάνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η τετρακίνηση είναι το πιο extreme χαρακτηριστικό του, αλλά δεν είναι μόνο αυτή που το κάνει ξεχωριστό σε απόδοση. Είναι και τα φρένα, είναι και η ανάρτησή, είναι και το - απίστευτο σε ακρίβεια - κιβώτιο ταχυτήτων και - φυσικά - είναι και ο ισχυρότατος κινητήρας. Όλα τα παραπάνω - μεταξύ αρκετών άλλων - είναι στοιχεία που συνδυαζόμενα το κάνουν «εκρηκτικό» σαν πακέτο.

 

Με supercar, είναι λογικό να μην υπάρχει σύγκριση - είπαμε ότι μιλάμε για τελείως διαφορετική κατηγορία τιμής - αλλά εξαρτάται και από το ποιοι τομείς τίθενται υπό σύγκριση. Προσωπικά, θα προτιμούσα να μού χαρίσουν μια ferrari αντί για ένα evo - τι περίεργο, ε; αλλά δε θα τολμούσα να το κυνηγήσω σε οποιοδήποτε οδόστρωμα, που θα ήταν έστω κι ένα «κλικ» κάτω από το τέλειο. Εμένα βέβαια δε μ' ενδιαφέρει να «κυνηγάω» τούς άλλους, αλλά κάποιος μπορεί να τη βρίσκει διαφορετικά.

 

Διευκρίνιση: Δεν το έχω οδηγήσει το evo, εκτός από μία φορά πριν από χρόνια, για πολύ λίγο και τελείως «σεμνά» (το πεντάρι, τού τότε εργοδότη μου). Βρέθηκα όμως συνεπιβάτης μ' εκείνον οδηγό να τού πίνει το αίμα και αυτό που βίωσα, αν μού το περιέγραφαν δε θα το πίστευα με καμία δύναμη. Το αμάξι έστριβε και κοκάλωνε από απίστευτες ταχύτητες, ακόμα και στο βρεγμένο κι έβγαζε γλώσσα στους νόμους τής φυσικής... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...