Προς το περιεχόμενο

Kantar: Τα Windows Phone κερδίζουν έδαφος στην Ευρώπη


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 84
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

το οτι η μικροαπαλη εξαγορασε εναν πρωην μεγαλο παιχτη της αγορας των κινητων , την nokia . φανταζομαι οτι δεν εχει χωρο στην ξεπουλημενη σπεκιουλα των στατιστικων .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aαα καλα,από αξιοπιστια σκιζουν!!!

Τι συζητάμε τοτε???

 

Σχολίασα μάλιστα στο άρθρο του gsm arena για το λάθος με διάφορα λινκς και το σχόλιο μου πλέον δεν υπάρχει. 

 

Όσοι θέλουν να δουν όλα τα στοιχεία της Kantar από τότε που άρχισε τις μετρήσεις μπορούν να το κάνουν εδώ: 

 

Link.png Site: http://www.kantarworldpanel.com/global/smartphone-os-market-share/intro

 

Και σε αυτό φαίνεται ξεκάθαρα το 12 τοις εκατό των wp στην Αγγλια περυσι τον Αύγουστο και η σταδιακή πτώση με 9,1 τοις εκατό τον Μάιο του 14 και άνοδο στο 10,3 μέσα στο καλοκαίρι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(μακαρι το νεο phone της microsoft οταν βγει με το καλο να ειναι πραγματικα το κατι αλλο γτ με win10 και γερα specs πραγματικα θα τα σπαει!)

Γενικα κυκλοφορησαν ηδη 6 νεα μοντελα απο την πλευρα της nokia-ms μονο, βαλε και τα ativ SE, htc one m8 for windows συν alcatel, lenovo κλπ. Η αποφαση να διαθεσει το λογισμικο δωρεαν προσεγγισε κατασκευαστες. Παραλληλα τα wp 8.1 ειναι πραγματικα αψογα απο καθε αποψη. Συντομα πιστευω (Q4 '14,Q1 '15) θα εχουμε και νεους κατασκευαστες απο αυτο το στρατοπεδο.

Και btw δεν χρειαζεται να περιμενεις τα w10. Τα 8.1 ειναι viral, για αυτο και η αυξηση στο μεριδιο αγορας ;)

 

 

το οτι η μικροαπαλη εξαγορασε εναν πρωην μεγαλο παιχτη της αγορας των κινητων , την nokia . φανταζομαι οτι δεν εχει χωρο στην ξεπουλημενη σπεκιουλα των στατιστικων .

Mικρομαλακην* παρακαλω :P

Aγορασε το Mobile κομματι της Nokia, αφενος γιατι ηδη υπαρχει εμπειρια απο πισω, αλλα κυριως για το κομματι των ευρεσιτεχνιων και των nokia apps που πραγματικα ειναι απαιχτες.

Ηδη οι android users βλεπουν το HERE maps/drive.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουμε άρα μιλάμε. Deal with it :)

 

Και δεν έχει μεγάλο ποσοστό στους καταναλωτές. WoW.. Μια χαρά ποσοστά έχει σε εταιρικά εδάφη και έχει αρχίσει να έχει πάλι κερδοφορία.

 

Γι'αυτό ηρέμησε μην δείχνεις τόσο butthurt.

Φίλε μου ήρεμος είμαι και τα σχόλια τα δικά μου απαντούν στα δικά σαυ offtopic. Εσύ προλαβαίνεις και μπαίνεις σε WP ειδήσεις για να μηνμονεύσεις τα BlackBerry.

Να ζήσουμε να τα θυμόμαστε μία φάση.

Το ίδιο κάνουν και κάποιοι άλλοι BB fans, από όσο ξέρω δεν είμαι εγώ που συνηθίζω να μπαίνω να μιλάω για WP εκεί που έχει ειδήσεις για ΒΒ.

Οπότε τα περί butthurt τα επιστρέφω όλα αφιερωμένα για δική σου πάρτη, sorry.

 

Και τελικά αποφασίστε όταν κατηγορείτε τα WP, τα ποσοστά τους σημαίνουν κάτι ή όχι,

γιατί αναλόγως θα ισχύει και για τα BB και πολύ περισσότερο μάλιστα.

Άντε θυμηθήκαμε τους νεκρούς τώρα...

 

ΥΓ: Την καραμέλα για τα εταιρικά μερίδια που δεν υπάρχουν κιόλαας πια, μέχρι πότε να την πιπιλάμε;...

ΥΓ2: Η Microsoft θα εξαφανιστεί, το ακούσαμε. Αλλά θα μείνει ο highlander  η BB, LOL... ;Όταν θα ανατείλει ο Ήλιος από τα δυτικά. Δεν περιάζει κουράγιο.

ΥΓ3: Ποτέ δεν είναι να πιστεύεις τις έρευνες σίγουρα, ούτε όταν είναι ευνοϊκές ούτε όταν δεν είναι. Αρκεί να είσαι συνεπής στο ό,τι λες.

ΥΓ4: Όλο τον τελευταίο καιρό ειδήσεις για BB, κατά τα λοιπά δεν πέφτει διαφήμιση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 τα εταιρικά μερίδια ειναι ανύπαρκτα μονο για την ms. Όσο υπάρχουν για όλα τα αλλα λειτουργικά...θα την πιπιλαμε

2 το σχόλιο μου πήγαινε στο οτι ακόμη και αν σταματήσει να βγάζει κινητά η bb δεν θα κλείσει. Η ms που άλλου δραστηριοποιείται πέρα απο το software;

3 η έρευνα δείχνει μικρη ανάκαμψη απο την μεγάλη προηγούμενη πτώση. Όχι . Δεν κέρδισε τιποτα η ms . Απλά μείωσε την χασούρα .

4 βλέπεις διαφημίσεις γιατι η επιχείρηση παει καλά. Βγάζει ανταγωνιστικές συσκευές και ο Chen διορθώνει τα λάθη των προηγούμενων CEO.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Αν κλείσει η ΒΒ απλά δε θα βγάζει κινητά, άρα no case.

Δε θα έχει προϊόντα, για τους μετόχους της κι αν χρεωκοπήσει who cares.

2. Η MS και η κάθε εταιρεία δε με ενδιαφέρει τί κάνει και πόσο μεγάλα έχει τα καλά της. Δεν είμαι μέτοχος. Έχω ένα smartphone και ένα οικοσύστημα που με ικανοποιούν και γίνονται καλύτερα κάθε μέρα. Case closed.

3. Η ...πτώση της MS δεν έφτασε ποτέ στην απαξία της ΒΒ. Λυπάμαι για τη ΒΒ αλλά έτσι είναι.

4. Τελικά βλέπω διαφημίσεις από τη MS, βλέπω από τη ΒΒ - πότε είναι κάτι ΟΚ και πότε όχι, δεν είμαστε σταθεροί τελικά όμως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Αν κλείσει η ΒΒ απλά δε θα βγάζει κινητά, άρα no case.

Δε θα έχει προϊόντα, για τους μετόχους της κι αν χρεωκοπήσει who cares.

2. Η MS και η κάθε εταιρεία δε με ενδιαφέρει τί κάνει και πόσο μεγάλα έχει τα καλά της. Δεν είμαι μέτοχος. Έχω ένα smartphone και ένα οικοσύστημα που με ικανοποιούν και γίνονται καλύτερα κάθε μέρα. Case closed.

3. Η ...πτώση της MS δεν έφτασε ποτέ στην απαξία της ΒΒ. Λυπάμαι για τη ΒΒ αλλά έτσι είναι.

4. Τελικά βλέπω διαφημίσεις από τη MS, βλέπω από τη ΒΒ - πότε είναι κάτι ΟΚ και πότε όχι, δεν είμαστε σταθεροί τελικά όμως.

1 διόρθωση , αν δεν βγάζει κινητά η bb δεν θα κλείσει. Εχει πελάτες για τα αλλα προιοντα της.

2 ασε εμάς τότε που δεν έχουμε ανάγκη την ms και η bb δεν μας εχει δέσει σε κάποιο οικοσύστημα να σχολιάζουμε μια είδηση σε ενα τεχνολογικό forum και να επισημάνουμε τα λάθη για λόγους εντυπωσιασμού απο κάποιες έρευνες.

3 δεκτό , απλά η ms δεν άφησε να εχει πτώση γιατι είχε τα φράγκα να εξαγοράζει και να λαδώνει .

4 η bb δεν ήταν αυτή που πληρώνει ή προσπαθεί να πληρώσει κατασκευαστές να χρησιμοποιούν το λειτουργικο της. Που ειναι και τζάμπα... Αυτο ειναι κατάντια .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 διόρθωση , αν δεν βγάζει κινητά η bb δεν θα κλείσει. Εχει πελάτες για τα αλλα προιοντα της. 2 ασε εμάς τότε που δεν έχουμε ανάγκη την ms και η bb δεν μας εχει δέσει σε κάποιο οικοσύστημα να σχολιάζουμε μια είδηση σε ενα τεχνολογικό forum και να επισημάνουμε τα λάθη για λόγους εντυπωσιασμού απο κάποιες έρευνες. 3 δεκτό , απλά η ms δεν άφησε να εχει πτώση γιατι είχε τα φράγκα να εξαγοράζει και να λαδώνει . 4 η bb δεν ήταν αυτή που πληρώνει ή προσπαθεί να πληρώσει κατασκευαστές να χρησιμοποιούν το λειτουργικο της. Που ειναι και τζάμπα... Αυτο ειναι κατάντια .

Στα αλήθεια η όλη κουβέντα και δεν έχει ουσία, και δεν έχει βάση και είναι άσχετη. Μου θυμίζει κουβέντα ποιός την έχει μεγάλη , αλλά και πάλι η ΒΒ δεν.

Δε θα μπω στη λογική ποιες εταιρείες φιγουράρουν παγκοσμίως στις λίστες επιτυχημένων business, γιατί ενώ θα εξυπηρετούσε τη σκοπιμότητα του αντιλόγου απέναντί σου, πραγματικά δεν ενδιαφέρομαι να το πάω εκεί.

 

Τελικά τα συμπέρασμα είναι ότι η MS λαδώνει αλλά ποσοστά δεν έχει εταιρικά γιατί τα δικά σου στοιχεία δείχνουν ότι αυτά τα έχει και σαρώνει η ΒΒ που είναι καλοκάγαθη. Ποιός να ακούσει στις εταιρείες για άλλο πράγμα από ΒΒ!... Μια ΒΒ βέβαια η οποία κάνει διαφήμιση χωρίς να λαδώνει ποτέ, για την οποία δε λένε τίποτε ούτε οι φθίνουσες πωλήσεις σε βαθμό εξαφάνισης, ούτε το ότι δανείζεται store για να παρακαλέσει ποιούς, τους εταιρικούς πελάτες άραγε;...

Μα αυτοί είχαν το άριστο οικοσύστημα, NOT.

Μα η ΒΒ είναι υπεράνω των πωλήσεων, ΝΟΤ.

Απορώ ποιούς πείθετε! ...Ούτε τους εαυτούς σας.

 

Να είχαμε πάλι και στοιχεία για αυτά που λέμε... τουλάχιστον τα βάζει κάτω η λογική.

 

Και πάλι μιλάμε για τα απολιθώματα, ενώ δεν είμαστε και μέτοχοι για να ποντάρουμε λεφτά.

 

Και offtopic και ανούσια κουβέντα, τη στιγμή που καμωνόμαστε ότι μάς νοιάζει η προσωπική εμπειρία χρήσης. Fail.

Και δήθεν butthurt. Διπλό Fail.

Και δήθεν υπεράνω και καλά πρώτα προσωπική εμπειρία χρήσης. Να μιλάμε όμως μαζί, έτσι φανατικά λες και είναι δική μας η εταιρεία. Τριπλό Fail.

 

ΥΓ: Πόσε φορές αναφερθήκαμε στη ΒΒ σήμερα.

ΟΚ έγινε και σήμερα, ικανοποιηθήκαμε στο άσχετο του τόπικ περί WP. Συμφωνώ πάντως, να έχουμε να τη θυμόμαστε τη ΒΒ. Το νου σας όλοι, η ΒΒ είναι η τρίτη δύναμη ολέ! Μην ακούσω το αντίθετο από κανένα. Δε βολεύει. Εμένα με νοιάζει που έβγαλε εφαρμογή η BB για WP κι ας μην τη χρησιμοποιώ, έτσι να υπάρχει για να λέει κάτι στους ΒΒ fans.. LOL

 

ΥΓ: Τα πινακάκια με τα στοιχεία που και καλά είναι έτσι κι αλλιώς και αναξιόπιστη η Kantar, όσο και να προσπάθησα δε μπόρεσα να τα βρω στο επίσημο site ως έχουν. Άρα και δεν μπορώ να τα αποδώσω στην όποια Kantar, oύτε και να χρεώσω κάτι για όποια εταιρεία, είναι όμως περίεργης προέλευσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ποιον λόγο μιλάτε για την BB εδώ;

Ντε και καλά να πούμε ότι υπάρχει;

Οκ ΥΠΑΡΧΕΙ.

Ναι είναι τεταρτη.

Τα πάει χαλια.

Και σίγουρα τα Wp θα την περάσουν με μεγαλύτερο ποσοστό.

 

Adios.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα με ενδιαφέρει αυτό που σημαίνει ότι η ΒΒ έφτιαξε εφαρμογή για WP.

 

Ένα ισχύει:

 

αναγνωρίζει η ΒΒ την παρουσία των WP στην πελατειακή βάση στην οποία και στοχεύει η ίδια η ΒΒ (και όχι μόνον), άρα μάλλον τα WP έχουν αξιόλογη παρουσία στο ειδικό κοινό της ΒΒ (ασχέτως του τί λένε οι hardcore BB  fans)

-ή-

η ΒΒ βρέθηκε στη δυσάρεστη θέση να δεχτεί πληρωμές από τη MS (άρα μπράβο στη MS που έχει και τα σκορπάει, και μάλλον άσχημα νέα για τη ΒΒ να βρίσκεται και να υποκύπτει σε ανάγκες για τα καλοδεχούμενα φράγκα).

 

Και τα δύο βέβαια συνηγορύν ότι άκυρο πως η ΒΒ είναι υπεράνω πωλήσεων και υπεράνω γενικώς, κι άσε να κοπανιούνται. LOL

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα αλήθεια η όλη κουβέντα και δεν έχει ουσία, και δεν έχει βάση και είναι άσχετη. Μου θυμίζει κουβέντα ποιός την έχει μεγάλη , αλλά και πάλι η ΒΒ δεν.

Δε θα μπω στη λογική ποιες εταιρείες φιγουράρουν παγκοσμίως στις λίστες επιτυχημένων business, γιατί ενώ θα εξυπηρετούσε τη σκοπιμότητα του αντιλόγου απέναντί σου, πραγματικά δεν ενδιαφέρομαι να το πάω εκεί.

 

Τελικά τα συμπέρασμα είναι ότι η MS λαδώνει αλλά ποσοστά δεν έχει εταιρικά γιατί τα δικά σου στοιχεία δείχνουν ότι αυτά τα έχει και σαρώνει η ΒΒ που είναι καλοκάγαθη. Ποιός να ακούσει στις εταιρείες για άλλο πράγμα από ΒΒ!... Μια ΒΒ βέβαια η οποία κάνει διαφήμιση χωρίς να λαδώνει ποτέ, για την οποία δε λένε τίποτε ούτε οι φθίνουσες πωλήσεις σε βαθμό εξαφάνισης, ούτε το ότι δανείζεται store για να παρακαλέσει ποιούς, τους εταιρικούς πελάτες άραγε;...

Μα αυτοί είχαν το άριστο οικοσύστημα, NOT.

Μα η ΒΒ είναι υπεράνω των πωλήσεων, ΝΟΤ.

Απορώ ποιούς πείθετε! ...Ούτε τους εαυτούς σας.

 

Να είχαμε πάλι και στοιχεία για αυτά που λέμε... τουλάχιστον τα βάζει κάτω η λογική.

 

Και πάλι μιλάμε για τα απολιθώματα, ενώ δεν είμαστε και μέτοχοι για να ποντάρουμε λεφτά.

 

Και offtopic και ανούσια κουβέντα, τη στιγμή που καμωνόμαστε ότι μάς νοιάζει η προσωπική εμπειρία χρήσης. Fail.

Και δήθεν butthurt. Διπλό Fail.

Και δήθεν υπεράνω και καλά πρώτα προσωπική εμπειρία χρήσης. Να μιλάμε όμως μαζί, έτσι φανατικά λες και είναι δική μας η εταιρεία. Τριπλό Fail.

 

ΥΓ: Πόσε φορές αναφερθήκαμε στη ΒΒ σήμερα.

ΟΚ έγινε και σήμερα, ικανοποιηθήκαμε στο άσχετο του τόπικ περί WP. Συμφωνώ πάντως, να έχουμε να τη θυμόμαστε τη ΒΒ. Το νου σας όλοι, η ΒΒ είναι η τρίτη δύναμη ολέ! Μην ακούσω το αντίθετο από κανένα. Δε βολεύει. Εμένα με νοιάζει που έβγαλε εφαρμογή η BB για WP κι ας μην τη χρησιμοποιώ, έτσι να υπάρχει για να λέει κάτι στους ΒΒ fans.. LOL

 

ΥΓ: Τα πινακάκια με τα στοιχεία που και καλά είναι έτσι κι αλλιώς και αναξιόπιστη η Kantar, όσο και να προσπάθησα δε μπόρεσα να τα βρω στο επίσημο site ως έχουν. Άρα και δεν μπορώ να τα αποδώσω στην όποια Kantar, oύτε και να χρεώσω κάτι για όποια εταιρεία, είναι όμως περίεργης προέλευσης.

 

Δεν έχω ασχοληθεί με τη διαμάχη σας για την BB αλλά όταν στο νέο της γράφημα παρουσιάζει τα wp στο 9,4 στη Μεγάλη Βρετανία για τον Αύγουστο του 2013 ενώ η ίδια είχε βγάλει οτι ήταν 12 τοις εκατό, δεν την λες και αξιόπιστη. Επίσης το 9,2 τοις εκατό στις top-5 Ευρωπαϊκές χώρες ήταν ίδιο πάλι με το περσινό ποσοστό και όχι 8,5 τοις εκατό όπως δείχνει στο γράφημα του άρθρου. Έβαλα και επίσημο link της Kantar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω ασχοληθεί με τη διαμάχη σας για την BB αλλά όταν στο νέο της γράφημα παρουσιάζει τα wp στο 9,4 στη Μεγάλη Βρετανία για τον Αύγουστο του 2013 ενώ η ίδια είχε βγάλει οτι ήταν 12 τοις εκατό, δεν την λες και αξιόπιστη. Επίσης το 9,2 τοις εκατό στις top-5 Ευρωπαϊκές χώρες ήταν ίδιο πάλι με το περσινό ποσοστό και όχι 8,5 τοις εκατό όπως δείχνει στο γράφημα του άρθρου. Έβαλα και επίσημο link της Kantar.

Αυτό σου λέω. Μπορείς να μου δείξεις πού φαίνεται ότι το γράφημα ανήκει στην Kantar; Έχω καλή διάθεση πραγματικά.

Όχι το λινκ, μιλάω για το γράφημα (το πινακάκι), για το οποίο προσπαθώ να επιβεβαιώσω ποιανού είναι πόνημα.

 

Και μια παράκληση: αν καταλήξουμε στο ότι η Kantar και η όποια Kantar γενικώς είναι αναξιόπιστη, τουλάχιστον αυτό να ισχύσει και στο μέλλον αλλά επίσης και στα παρλθόντα αποτελεέσματα αυτών των ερευνών, βάσει των οποίων έχουμε καιρό που σχολιάζουμε τις εξελίξεις και καλά.

Δεν θα τα παίρνουμε αλα καρτ, έτσι δεν είναι λογικό;

Νομίζω.

 

ΥΓ:Προσωπικά θεωρώ ότι τα πάντα είναι κομμάτι του μάρκετινγκ. Από τις δήθεν στατιστικές έρευνες ερευνητικών οίκων, από τις πωλήσεις που ανακοινώνονται από τις δημόσιες σχέσεις των κατασκευαστών, από τα forum trolls (ναι υπάρχουν και επαγγελματίες χωρίς πλάκα), μέχρι τα κινητά που ξέρει να προωθεί ο υπάλληλος στο κατάστημα.

ΥΓ2:Από τη στιγμή που ΕΓΩ είμαι ευχαριστημένος και δε μου λείπει τίποτε, δε μου καίγεται καρφί ούτε για τον κόσμο ούτε για τις έρευνες. Είναι μια στάση γενική που τηρώ , και όχι μόνο για κινητά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό σου λέω. Μπορείς να μου δείξεις πού φαίνεται ότι το γράφημα ανήκει στην Kantar; Έχω καλή διάθεση πραγματικά.

Όχι το λινκ, μιλάω για το γράφημα (το πινακάκι), για το οποίο προσπαθώ να επιβεβαιώσω ποιανού είναι πόνημα.

 

Και μια παράκληση: αν καταλήξουμε στο ότι η Kantar και η όποια Kantar γενικώς είναι αναξιόπιστη, τουλάχιστον αυτό να ισχύσει και στο μέλλον αλλά στα παρλθόντα αποτελεέσματα αυτών των ερευνών.

Δεν θα τα παίρνουμε αλα καρτ, έτσι δεν είναι λογικό;

Νομίζω.

 

ΥΓ:Προσωπικά θεωρώ ότι τα πάντα είναι κομμάτι του μάρκετινγκ. Από τις δήθεν στατιστικές έρευνες ερευνητικών οίκων, από τις πωλήσεις που ανακοινώνονται από τις δημόσιες σχέσεις των κατασκευαστών, από τα forum trolls (ναι υπάρχουν και επαγγελματίες χωρίς πλάκα), μέχρι τα κινητά που ξέρει να προωθεί ο υπάλληλος στο κατάστημα.

ΥΓ2:Από τη στιγμή που ΕΓΩ είμαι ευχαριστημένος και δε μου λείπει τίποτε, δε μου καίγεται καρφί ούτε για τον κόσμο ούτε για τις έρευνες. Είναι μια στάση γενική που τηρώ , και όχι μόνο για κινητά.

 

Τα πινακάκια βγαίνουν από το link που σου έστειλα. Το gsmarena έχει την ίδια πηγή και είναι από το επίσημο site της Kantar.

 

Link.png Site: http://uk.kantar.com/tech/mobile/kantarworldpanel-comtech-smartphone-os-market-share/

 

Αυτό που κατάλαβα εν τέλει είναι οτι δεν είναι αναξιόπιστη η Kantar αλλά το gsm arena και γι αυτό μου διέγραψε το σχόλιο. Πουλάει εκδούλευση. Η Kantar μια χαρά αναφέρει οτι είναι 12 τοις εκατό. Μάλιστα αν αναζητήσεις πινακάκια με την ίδια πηγή θα δεις οτι τα wp είχαν βρεθεί υψηλότερα από το 10.3. πχ:

 

Link.png Site: http://wmpoweruser.com/kantar-windows-phone-market-share-declined-in-key-markets-in-december-shows-strong-yoy-growth/?utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed%3A+WmPowerUser+%28WMPowerUser%29

 

Μήπως κι αυτοί θέλουν να βλάψουν τα wp που τα παρουσιάζουν με 11.3 τοις εκατό τον Δεκέμβριο του 13;

 

Τα πινακάκια τα διαμορφώνει το κάθε site, η Kantar παρουσιάζει τα δεδομένα της στον χάρτη που βάζω στο link. Είναι επίσημο. Αν λοιπόν δεν εθελοτυφλείς και σύρεις την μπάρα για την Αγγλία θα δεις οτι τον Αύγουστο του 13 ήταν 12 τοις εκατό και τον Δεκέμβριο του 13 στο 11,3 τοις εκατό. Δεν τα βγάζει κανείς τα νούμερα από το κεφάλι του εκτός από αυτό που  έκανε το Gsm Arena. 

 

Επέλεξε στο χάρτη τη χώρα που θες από το επίσημο site της Kantar και θα διαπιστώσεις την αλήθεια. Δεν έχει να κάνει με κοντρα προς τα wp αλλά με την γελοιότητα του gsm arena.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...