Προς το περιεχόμενο

--The Frozen Skylake (TFS)--


Dinosfan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εκει και μενα μου κανε εντυπωση γιατι αυτοι που εχω εχουν 1,2 mm καπου εκει..... με 9 ευρω εκαστος νομιζω οτι αξιζει...Αποφασισα να τους παρω να τους δοκιμασω και στην χειροτερη αν δεν αποδιδουν πουλημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 202
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

φυσικα να διαβασουμε αλλα νομιζω οτι η δοκιμη ειναι η καλητερη λυση :D

Τώρα τέτοιο καιρό με λίγο κρύο να έχει μόνο συμπέρασμα δεν βγάζει κανείς αλλά λέμε τώρα. Εαν θέλεις μπορώ να σου στείλω φωτογραφία υγρού με και χωρίς φουρφουρια.

Το να λέμε κάνω μέτρηση απέχει πολύ απο το δοκιμαζω σε συνθήκες "ε οκ καλά είμαι". Στο τεστ σου λέει ακριβή θερμοκρασία δωματίου, θερμοκρασία socket, db και στατική/cfm. Εαν εσύ και εγώ μπορούσαμε να κάνουμε όλες αυτές τις μετρήσεις με ακρίβεια ε οκ, αλλά μιας και δεν έχουμε ούτε τον εξοπλισμό ούτε τις συνθήκες δεν θα το έλεγα αυτό που είπες.

Συγκεκριμένα παίρνω θερμοκρασία νερού απο 2 σημεία και θερμοκρασία κουτιού και εξωτερική και πάλι δεν λέω με σιγουριά ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βεβαια ο καιρος δεν βοηθα για τετοιες μετρησεις,,,και συμφωνω οταν λεμε μετρησεις συμπεριλαμβονονται πολλα τεστ εγω το μονο που μπορω να κανω να δω θερμοκρασιες νερου θερμοκρασιες cpu - socket και mobo με τους τωρινους και τους καινουργιους...ψηθηκα να τους παρω γιατι ειναι ομορφοι και μου αρεσει ο κοκκινος χρωμματισμος σε συνδιασμο με το εφε που κανει τι να πω βλεπουμε :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρελαβα καινουργια φουρφουρια!!! μερικες φωτο απο τους καινουργιους "καρχαριες" και την βολτα του υπολογιστη εξω στην φυση

 

R4LYNyl.jpg

 

 

C1mYrn4.jpg

 

bowmiWK.jpg

 

για να δουμε καλητερα το εσωτερικο

 

uVVeBDw.jpg

 

M1oOBeo.jpg

 

llQi44t.jpg

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ ωραιοι δειχνουν οι "καρκαριες" που λεει και ενας φιλος μου :P

Ειδες διαφορα στη θερμοκρασια? Επισης ποια acrylic tubes εχεις χρησιμοποιησει, διαμετρο βασικα, και τι fittings?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ ωραιοι δειχνουν οι "καρκαριες" που λεει και ενας φιλος μου :P

Ειδες διαφορα στη θερμοκρασια? Επισης ποια acrylic tubes εχεις χρησιμοποιησει, διαμετρο βασικα, και τι fittings?

Σε σχεση με τα προηγουμενα φανς κατεβηκα ενα βαθμο κατω μικρη διαφορα

Τα ρακορ ειναι αυταhttp://www.eworld.com.gr/products/details/3789/EKWB-EK-HD-Adapter-12/16mm---Blackδιασταση 12/16 τους σωληνες τους πηρα απο Θεσσαλονικη 6 ευρω τα 3 μετρα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Dino μπορεί να σου πω αν είναι εύκολο να μου στείλεις και μένα 3-4 μέτρα γιατι μπορεί να μπώ στο τρυπάκι της αλλαγής.Μόλις φτιάξω και το 24πινο με τα pre-sleeved καλώδιο που έχω.Ααααααααααααααα παίζει ρόλο η σειρά που θα βάλω τα καλώδια???Γιατί δεν μπορώ να δώ τα χρώματα που έχουν τα καλώδια??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Εχουμε νεες φρεσκες ιδεες...

 

Καλησπερα και παλι παιδια φυσικα το Project ακομα δεν τελειωσε ειπα να ασχοληθω ακομα ποιο πολυ με την μοντα αφου ξηλωσα καληπτρες πλεξιγκλας ψυγειο σωληνες τα παντα.Ειπα να τολμησω με κατι που πρωτη φορα θα το δειτε σε Cm Cosmos.Λοιπον αποφασησα να βαλω τριπλο ψυγειο στο πατωμα:

 

 

20150331_010443.jpg

 

 

οπως σου δινουν την δυνατοτητα πολλα κουτια CM Cosmos 2,Corsair 900D,Silverstone TJ11

 και πολλα αλλα......

 

 

To προβλημα που συναντησα ειναι οτι ψυγειο ειναι πολυ ψηλο:

 

 

20150331_010443.jpg

 

20150331_010453.jpg

 

 

και αμα μπει καλυπτα θα καλυψει ενα μικρο κομματι απο την μητρικη πραγμα ασχημο...Η λυση ειναι να σχηματιστουν αναλογες γωνιες στην καλυπτρα για να προσαρμοστει σωστα δηλαδη σκεφτηκα μεχρι το ψυγειο θα νε ισιο και απο το ψυγειο μεχρι το τελος θα κανει μια κλυση προς τα πανω και μετα παλι θα γινεται ευθη.. Δειτε καποιες φωτο για να καταλαβετε:

 

 

 

20150331_010632.jpg

 

20150331_010616.jpg

 

 

και το υπολειπο κομματι που θα καλυπτει το ψυγειο θα νε καπως ετσι:

 

 

20150331_010420.jpg

 

20150331_010840.jpg

 

 

οριστε και φωτο για πως θα νε ολη η καλυπτρα:

 

 

20150331_010757.jpg

 

20150331_010752.jpg

 

20150331_010806.jpg

 

 

επεισης ειμαι αναμεσα σε 2 επιλογες

 

1:ειτε να κλεισω με καλυπτα τα 5,25 και στο μεσα κομματι να στερεωσω το ψυγειο και να ανοιξω τρυπες για τους ανεμηστηρες καπως ετσι δηλαδη:

 

 

20150331_010952.jpg

 

20150331_010933.jpg

 

20150331_011049.jpg

 

20150331_011059.jpg

 

 

2:ειτε να κανω το ιδιο αλλα αντι για το ψυγειο στην θεση του να βαλω μια σιτα ισως την "Εξυπνη Σιτα" θα δουμε :D

 

 

 

Παιδια ακουω τις γνωμες σας ειμαι ανοιχτος σε προτασεις για αλλαγς βελτιστοποιηση κλπ.Ευχαριστω

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ'αρχην δεν πιστευα ποτε οτι μπορει να γινει ΤΟΣΟ ομορφο το COSMOS..!!

Εξαιρετικη δουλεια σε σχεση με μενα...Φοβερο το project οσο αφορα modding και υδροψυξη..>!!!@@@@

Εγω θα το αφηνα οπως το ειχες πριν γιατι πιστευω το 3πλο ψυγειο χαλαει αρκετα το εσωτερικο του....το ''μπουκωνει'',θα γινει ψηλο και χανει επειτα σε ομορφια...δυσαναλογο σε σχεση με το περιθωριο της μητρικης.... :fear:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστω πολυ για την γνωμη σου..κοιτα το να μπει κατω το τριπλο δεν το βλεπω ασχημο αυτο δεν εχει γινει σε κανενα cosmos δυστυχως οπως ειπες θα χει θεμα γτ θα νε ψηλο κ ισως δειχνει δυσαναλογο αλλα μ αρεσει π θα κανει κουρμπες η καλυπτρα ειναι κατι ασυνηθιστο αλλα αυτο ειναι καοδεχουμενο

... εχω κανει πολλες μελετες εχω ψαξει πολυ κατεληξα στα σχεδια φτιαχνω το πλεξιγλας κ φυσικα στελνω φωτο να ακουσω τις γνωμες σας...δεν σε βοηθαει κ το χρωμμα που νε ασπρο κ τα σχεδια ειναι πολυ προχειρα μολις φτιαχτει η καλυπτρα θα ντυθει με καρμπον θα μπουν και οι ανεμηστηρες βλεπουμε

Τελος το μονο π ακομα με προβληματιζει ειναι η καλυπτρα για τα 5.25 αυτο γεμιζει πολυ το κουτι ισως να το μικρυνω σε πλατος

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Eπανερχομαι και παλι στο θεμα με ολικες αλλαγες σε Hardware στην Υδροψυξη και στο μονταρισμα του κουτιου.Ξεκινω με το ποιο σημαντικο κομματι το Hardware:

 

Αποχαιρετω το Socket 1150 την Asus Maximus VII Ranger τον 4690Κ και μεταβαινω σε 1151 socket Z170 αρχικα θα περιμενω λιγο για την επιλογη μητρικης εχω φαει κολλημα με την Gigabyte Z170 Gaming 7 αλλα ακομα δεν εχει ερθει Ελλαδα

 

Intel_Core_i7_6700_K_GIGABYTE_GA_Z170_X_

 

επομενη επιλογη ειναι η Asus Z170-A

 

PER.524410.jpg

 

Συνεχιζω με τον επεξεργαστη ο οποιος αγοραστηκε σημερα.Επελεξα να παω στον Ι5 6600Κ και αμεσως τωρα σας τον παρουσιαζω

 

P9050403.jpg

 

P9050404_2.jpg

 

Μνημες ειναι οι G.SKILL Ripjaws V Series 8GB (2 x 4GB) DDR4 3000Mhz CL15

 

P9050406_2.jpg

 

P9050407_2.jpg

 

P9050408_2.jpg

 

P9050409_2.jpg

 

P9050418.jpg

 

Καρτα γραφικων ειχα την R9 290 η οποια θα αντικατασταθει απο την Gigabyte Geforce GTX 970 G1 Gaming πριν 2 μερες ηρθε στα χερια ας την απολαυσουμε

 

P9050397.jpg

 

P9050399.jpg

 

P9050400_2.jpg

 

P9050401.jpg

 

P9050402.jpg

 

Απο θεμα ψυξης φυσικα θα συνεχισω με Custom υδροψυξη.Η η ιδεα για ακρυλικους σωληνες φυσικα και θα συνεχιστει οταν παραλαβω ολα τα εξαρτηματα για την υδροψυξη θα σας τα δειξω αναλυτικα.Να σημειωσω οτι αλλαγες θα γινουν σε μπλοκ επεξεργαστη καθως και σε Reservoir οπου επελεξα να παω σε κυλινδρικο Τα ψυγεια παραμενουν τα ιδια.

 

Απο θεμα μονταρισματος αν θυμαστε ειχα φτιαξει μια καλυπτρα πατωματος η οποια καλυπτε ολο το κατω μερος και αποτελουνταν απο 2 κομματια.

 

VVDVD.png

 

πλεον θα αποτελειτε απο ενα εννιαιο κομματι που θα κρυβει το τροφοδοτικο και το τριπλο ψυγειο. Επισης θα τοποθετηθει αλλη μια καλυπτρα οπου θα κρυβει τα 5,25

 

P6170003.jpg

 

11241803_942114679173819_871878985641746

Επεξ/σία από Dinosfan
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλορίζικο το hardware, άριστες επιλογές. Επίσης από μητρική πάρε όποια σου κάνει κλικ, ας πούμε η z170 gaming 7 πάει τέλεια με το σύνολο του κουτιού, ωστόσο αν δεν την βρίσκεις διαθέσιμη κοίτα ας πούμε και ως εναλλακτική την asus z170 pro gaming, αξιόλογη πρόταση και κυκλοφορεί Ελλάδα. Μια ερώτηση, το κουτάκι του skylake είναι στο μέγεθος χεριού ή πιο μικρό ; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θελω μια απο τις 2 μητρικες ευχαριστω για την προταση σου εξαλου ακομα δεν βιαζομαι για μητρικη γτ τα .Ο λογος γτ μ αρεσει I/O Shield που καλυπτει τα αριστερο κομματι της μητρικης.Κοιτα ακομα δεν βιαζομαι για μητρικη θα περιμενω λιγες εβδομαδες,Οσον αφορα το κουτι, αν το δωσεις σε μπασκεμπολιστα θα νε σαν κραταει καραμελα χαχαχα ειναι περιπου στο μεγεθος του χεριου να τονισω οτι ερχεται χωρις ψυχτρα ειναι η νεα πολιτικη της Intel.Φυσικα οτι ψυχτρες εχετε που υποστηριζουν 1150 κανουν κανονικα..

 

Εχω στο μυαλλο οτι η μητρικη θα νε μια απο τις 2 ,μαυρο pcb με ασπρες λεπτομεριες απο τα πλαστικα καλυματα (I/O Shield) ασπρα ρακορ, ασπρες γωνιες και το υγρο θα νε κοκκινο pastel της Mayhems για να σπασει το ασπρο. Οπως και επιλογη για τις μνημες ηταν το κοκκινο για το ιδιο λογο που ανεφερα πριν .Το ρεζερβουαρ που θα βαλω θα νε το EK-RES X3 250. Οπως ξερετε οι ποιο πολλοι ολα τα κυλινδρικα ερχονται με μαυρα καπακια η νικελ εγω τα αλλαξα και πηρα ασπρα :

 

P9050419.jpg

Επεξ/σία από Dinosfan
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...