Προς το περιεχόμενο

Rendering γραμματοσειρων στο λινουξ


jim_p

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Το εφτιαξα! Μετα απο πολλες αποτυχιες στο να χτισω ενα σωστο πακετο με το επιμαχο patch, τελικα το πηρα ετοιμο απο εδω :)

 

https://drive.google.com/folderview?id=0B7AdLMiZn4FzZWVXYmM5TE5YVUE&tid=0B7AdLMiZn4FzdGZNV2FpLWhPTkk

 

Εχει και οδηγιες για σωστη "απεγκατασταση" των προηγουμενων ρυθμισεων. Επιτελους σοβαρο rendering! Φορ δε ρεκορντ, εβαλα infinality σαν style στο /etc/X11/Xsession.d/99infinality-settings.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Μπορεί κάποιος που έχει Gnome να ποστάρει τις ρυθμίσεις των γραμματοσειρών του; 

Έχω περάσει απο το AUR τα 3 infinality packages, καθώς και την roboto ttf, και η κατάσταση είναι βελτιωμένη, αλλά στα Ελληνικά υπάρχει θέμα. Πχ τον χαρακτήρα ''π'' τον εμφανίζει όπως να είναι και χαλάει όλο το interface, γενικά τα Ελληνικά τα δείχνει πιο μεγάλα απο τα αγγλικά, είναι κάπως περίεργο στην περιήγηση μιας και δεν υπάρχει συνοχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτος απο το να φτιαξεις την cache των γραμματοσειρων, δοκιμασε να βαλεις τις γραμματοσειες της ms αν εχεις το προβλημα και αλλοθ, πχ ιστοσελιδες, ή να βαλεις μια γραμματοσειρα που εχει σωστα ελληνικα. Για την roboto δεν γνωριζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα Jim. Το πρόβλημα υπάρχει σε όλες τις γραμματοσειρές στο γραφικό περιβάλλον, και όχι πχ στις ιστοσελίδες. 

Με το να φτιάξω την cache τι εννοείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ok Jim, ευχαριστώ πολύ.

 

Θα τσεκάρω πρώτα το fonts.conf και μετά θα δοκιμάσω με την εντολή να κάνω rebuilt την cache και θα ενημερώσω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμια αλλαγη τελικα. Και σαν απλος χρηστης και σαν ρουτ.

Το προβλημα παραμενει.

Επισυναπτω και μια φωτο

Το προβλημα φαινεται στον ελληνικο χαρακτηρα π και στο μενου που υπαρχουν ελληνικοι χαρακτηρες μεγαλυτεροι απο τους αγγλικους.

post-253828-0-22527100-1456565000_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 σε αυτό που σου είπε ο jim_p, βάλε τις γραμματοσειρές της MS.

Τα Infinality δίνουν καλύτερα αποτελέσματα με τις συγκεκριμένες γραμματοσειρές.

 

Συγκεκριμένα προτείνω το ttf-win7-fonts από το AUR, αυτό χρησιμοποιώ μαζί με το infinality και δουλεύουν παντού άψογα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω ηδη περάσει τις ms-core-fonts, τις ubuntu-fonts και εχω κανει δοκιμες με παρα πολλες γραμματοσειρες. Σε ολες εχω το ιδιο αποτελεσμα αναφορικα με την στοίχιση/αναλογία/συνοχή των γραμματοσειρων, οπως φαινεται και απο το screenshot.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι. Μεσα στα κειμενα μια χαρα φαινεται. Και στους browsers δεν εχω παρατηρησει κατι ακομα και χωρις τα msfonts. Το προβλημα φαινεται στο γραφικο περιβαλλον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπον, βρηκα τη ΜΟΝΗ διανομη που εχει τα infinality patches περασμενα στα πακετα της. Alpine linux!

http://www.alpinelinux.org/

 

https://pkgs.alpinelinux.org/contents?pkgname=freetype&arch=x86_64&repo=main

 

Ειναι λιγο ζορικη στην εγκατασταση, μιας και δεν εχει καν ui, οπως ειναι του arch πχ, εχει μολις 5300 πακετα απο τα οποια απουσιαζουν ms fonts, kde, και πολλα αλλα, αλλα εχει infinality!

Επεξ/σία από jim_p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Independent διανομη ε?

It uses its own package manager called apk, the OpenRC init system, script driven set-ups and that’s it!

Μπραβο τους, θα μεγαλωσει.

 

Αρκετα με το σκουπιδαριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από όσο ξέρω, η βασική της χρήση είναι σε docker containers. Αν θυμάμαι καλά η βασική εγκατάσταση έχει μέγεθος 5ΜΒ ενώ το πχ το debian γύρω στα 180ΜΒ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...