Προς το περιεχόμενο

Das Keyboard 4 Professional w/ Cherry MX Brown Review


crmaris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τραγικό να αγοράζεις πληκτρολόγιο σε τέτοια τιμή. και να μην έχει backlit φωτισμό...

 

Φιξντ.

 

 

Φιξντ αγκέν.

(...να 'ναι καλά διάφοροι φίλοι που με έχουν φτιάξει με από AT έως και wirless Logitech μέσα στα χρόνια... -_- )

Επεξ/σία από washcloud
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μόνο θετικό των πληκτρολογίων αυτών είναι η αίσθηση/ποιότητα των πλήκτρων. Κατα τ'αλλα απο εργονομία μηδέν...

Πρέπει να τα σκάσεις πολύ χοντρά για να πάρεις σωστό πληκτρολόγιο: 

http://www.anandtech.com/show/7125/kinesis-advantage-review-longterm-evaluation

https://www.trulyergonomic.com/store/index.php

 

Αλλά εκεί πάμε σε 250άρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνώμη κιόλας, αλλά αυτά που έβαλες δε τα λες και εργονομικά

 

καλώς ή κακώς το κλασικό layout που επικρατεί είναι και το ζητούμενο.

 

 

Εγώ προσωπικά δε το μετάνιωσα που με 70€ δοκίμασα να πάρω μηχανικό. 

Ναι μεν δε ξετρελάθηκα, ειδικά στη δακτυλογράφηση , αλλά σε gaming η διαφορά είναι πολύ αισθητή (μιλάω για black switches) και η διαφορά στην αίσθηση στιβαρότητας τιτανομέγιστη

 

σίγουρα θα ξανάπερνα, αλλά μέχρι ένα σχετικά λογικό κόστος 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνώμη κιόλας, αλλά αυτά που έβαλες δε τα λες και εργονομικά

 

 

 

Είναι απολυτως εργονομικά. Μη κοιτάς που στο Gaming χρησιμοποιεις μόλις το ένα τεταρτημόριο του πλκτρολογίου (WASD + γείτονες) - αλήθεια το numpad τι δουλειά έχει σε gaming keyboard όπου το δεξί χέρι θα είναι μόνιμα στο mouse?

 

Ένας ο οποίος κάνει programming όμως χρησιμοποιεί αρκετά χαρακτήρες όπως ;:'"{}[]\|-+(),./ αυτά όλα πατώνται κυρίως με το δεξί pinky για να μην αναφέρουμε και το backspace. Τα εργονομικά αποφορτίζουν αρκετά τα πιο αδύναμα δάκτυλα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλά προφανώς και δεν είναι μόνο το gaming το ζητούμενο, εγώ προσωπικά γράφω και αρκετό κείμενο, αλλά και όταν έχω δουλειά στο σπίτι δε γίνεται χωρίς numpad, μέχρι και λάπτοπ πήρα με numpad για να εξυπηρετούμαι και δε θα το συζητούσα για "κοντό" πληκτρολόγιο 

 

το θέμα είναι ότι έχω συνηθίσει όπως και οι περισσότεροι ένα συγκεκριμένο layout και τα "παράξενα" πληκτρολόγια θα μου δημιουργούσαν θέμα

 

ακόμα και αν τα συνήθιζα σπίτι μου αν πήγαινα σε άλλο pc θα είχα πρόβλημα, άρα θα ήμουν άχρηστος

 

και δε γίνεται να πηγαίνω παντού με το δικό μου keyboard

Επεξ/σία από qsis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίο review αλλά με μπέρδεψες και δεν ξέρω ποιόν να πάρω σοβαρά..τι εννοώ! Έβγαλε ένα βίντεο κάποιο ελληνικό σάιτ που κάνει συγκεκριμένα unboxing μαζί με review και είπε τα καλύτερα όσον αφορά το gaming που προσφέρει το συγκεκριμένο πληκτρολόγιο,ενώ εσύ γράφεις πώς δεν το προτείνεις για την χρήση αυτήν.Μην τα μπερδέψεις δεν αναφέρω ότι λές πώς είναι κακό αλλά προτρέπεις να πάει αυτός που το ψάχνει μόνο για gaming σε άλλο πληκτρολόγιο.Απλά σε εκείνο το βίντεο έλεγε πάρα πολύ καλά σχόλια στον τομέα αυτόν και είμαι μπερδεμένος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλά οι συγκεκριμένοι θα πουν καλά λόγια για rubber dome, θα πουν καλά λόγια για razer με κινεζοδιακόπτες, θα πουν για όλους με λίγα λόγια :lol:

 

απλά μπορεί για αρκετούς οι tactile switches (όπως είναι οι blue & oι brown που έχει το συγκεκριμένο), να μην αρέσουν σε αρκετούς για gaming, αλλά να τους προτιμούν για πληκτρολόγηση.

 

αν αναλογιστώ τις περισσότερες αναφορές στα ιντερνετς, για gaming αρέσουν περισσότερο οι linear (black και κυρίως oι red) , ενώ με τη σειρά τους αυτοί (οι linear) δεν είναι και κάτι φοβερό για πληκτρολόγηση, πράγμα το οποίο επιβεβαιώνω κι εγώ από τη προσωπική μου εμπειρία 

 

βέβαια και στο εδώ review δε λένε αυτό, λένε ότι oι brown είναι πιο κοντά στους κόκκινους, παρόλα αυτά δε τους αρέσουν, whatevah.. 

 

επίσης σε gaming αρκετοί θέλουν και macro keys που το συγκεκριμένο δεν έχει (αν και δε το θεωρώ ουσιαστικό μειονέκτημα, ίσα ίσα δεν μπερδέυει) ή led στα πληκτρολόγια που εδώ που τα λέμε σε αυτή τη τιμή θα έπρεπε να υπάρχει 

Επεξ/σία από qsis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φαινεται απλο και φοβερο

 

αυτο που ποσταρε ο φιλος χωρις τα γραμματα στα πληκτρα, απιστευτο χρωμα

 

εχω σκαλωμα με τα kb εχω αλλαξει παρα πολλα σε 15 χρονια που ασχολουμαι το μηχανικο μου και της apple τα μοναδικα που δεν βαριεμαι με τιποτα.

 

απλα μη παρετε ποτε με blue, τρελο θορυβο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά τραγικά ακριβό. Ένα ακόμα μείον το γεγονός ότι είναι γερμανικό και ελπίζω να μη θέλετε να δώσετε τα λιγοστα και με κόπο λεφτά μας στους γερμαναράδες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

για όνομα του θεού σας, η εταιρεία που ανήκει η das keyboard είναι στο τεξας..

 

το πληκτρολόγιο στα γερμανικά δεν είναι ουδέτερο για να έχει μπροστά το das

 

βάλε και τις φωνές εδώ στο insomnia στο μπλα μπλά που έχουν το das fitness thread.. γερμανοτσολιάδες είναι και αυτοί  :rolleyes:

 

επίσης αν κάτι είναι καλό τι σημασία έχει η χώρα; ή είναι καλύτερα που τα αγοράζουμε όλα κινέζικα και στο τέλος θα μας πηδήξουν οι κινέζοι (ήδη δηλαδή το κάνουν) 

 

μακάρι να βγάλουν και οι έλληνες καλά πληκτρολόγια (όχι τούβλο χ ) να πάμε να τα αγοράσουμε, αλλά μάλλον καλύτερα είναι να κλαιγόμαστε 

Επεξ/σία από qsis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για όνομα του θεού σας, η εταιρεία που ανήκει η das keyboard είναι στο τεξας..

 

το πληκτρολόγιο στα γερμανικά δεν είναι ουδέτερο για να έχει μπροστά το das

 

βάλε και τις φωνές εδώ στο insomnia στο μπλα μπλά που έχουν το das fitness thread.. γερμανοτσολιάδες είναι και αυτοί  :rolleyes:

 

επίσης αν κάτι είναι καλό τι σημασία έχει η χώρα; ή είναι καλύτερα που τα αγοράζουμε όλα κινέζικα και στο τέλος θα μας πηδήξουν οι κινέζοι (ήδη δηλαδή το κάνουν) 

 

μακάρι να βγάλουν και οι έλληνες καλά πληκτρολόγια (όχι τούβλο χ ) να πάμε να τα αγοράσουμε, αλλά μάλλον καλύτερα είναι να κλαιγόμαστε 

Εννοεις αυτο? :P http://www.plaisio.gr/games/pc/pc-periferiaka/Turbo-X-Pliktrologio-Mechanical-GK6-Pro-TK531U.htm

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίο review αλλά με μπέρδεψες και δεν ξέρω ποιόν να πάρω σοβαρά ..τι εννοώ! Έβγαλε ένα βίντεο κάποιο ελληνικό σάιτ που κάνει συγκεκριμένα unboxing μαζί με review και είπε τα καλύτερα όσον αφορά το gaming που προσφέρει το συγκεκριμένο πληκτρολόγιο,ενώ εσύ γράφεις πώς δεν το προτείνεις για την χρήση αυτήν.Μην τα μπερδέψεις δεν αναφέρω ότι λές πώς είναι κακό αλλά προτρέπεις να πάει αυτός που το ψάχνει μόνο για gaming σε άλλο πληκτρολόγιο.Απλά σε εκείνο το βίντεο έλεγε πάρα πολύ καλά σχόλια στον τομέα αυτών και είμαι μπερδεμένος.

 

δεν το προτείνω για hard core gamers (RPG κτλ) και αναφέρω τους λόγους, δεν έχει macros και backlit με ρυθμιζόμενα πλήκτρα. Κατά τα άλλα οι καφέ είναι καλή για FPS (όπως πάλι αναφέρω στο review)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...