Προς το περιεχόμενο

Das Keyboard 4 Professional w/ Cherry MX Brown Review


crmaris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είμαι ο μόνος που απεχθάνεται τα πληκτρολόγια με ψηλά πλήκτρα;

Και είμαι και προγραμματιστής οπότε είναι είδος 1ης ανάγκης για εμένα!

Τα 2 πληκτρολόγια που έχω αυτή τη στιγμή είναι τα παρακάτω :

 

 

Δεν ξέρω αν έχεις δοκιμάσει μηχανικά αλλά σε αντίθεση με τα κλασικά πληκτρολόγια δεν χρειάζονται πάτημα μέχρι κάτω γιατί το click ενεργοποιείται το πάτημα. Που σημαίνει ότι η ένταση που χρησιμοποιείται είναι περίπου όση των low profile keyboard. Αναλόγως το μοντέλο μπορείς να καταλάβεις είτε με το click είτε με ένα bump που κάνει το πλήκτρο όταν ενεργοποιείται. Θέλει λίγη συνήθεια να μη πατάς μέχρι μέσα αλλά αξιζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει μηχανικό φωτιζόμενο πληκτρολόγιο που να σβήνει το led των πλήκτρων όταν δεν έχεις πατήσει κουμπί για κάποια λεπτά; ή είναι feature που το έχουν όλα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει μηχανικό φωτιζόμενο πληκτρολόγιο που να σβήνει το led των πλήκτρων όταν δεν έχεις πατήσει κουμπί για κάποια λεπτά; ή είναι feature που το έχουν όλα;

το φως συνήθως το σβήνεις χειροκίνητα με κάποιο hotkey 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγώ λάτρης των Model M είναι, το μόνο που με ξενερώνει στο Das 4 είναι το μαγνητικό στάντ πίσω του γιατί έχω CRT οθόνη (κάνω video και γραφικά).

Ένα που θα αγόραζα είναι αυτό:

http://pckeyboard.com/page/ClassicTrackball/UB404LA

αλλά δεν μπορώ να βρώ πληροφορία πόσο καλά τα πάει και αν έχει η όχι ghosting.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγώ λάτρης των Model M είναι, το μόνο που με ξενερώνει στο Das 4 είναι το μαγνητικό στάντ πίσω του γιατί έχω CRT οθόνη (κάνω video και γραφικά).

Ένα που θα αγόραζα είναι αυτό:

http://pckeyboard.com/page/ClassicTrackball/UB404LA

αλλά δεν μπορώ να βρώ πληροφορία πόσο καλά τα πάει και αν έχει η όχι ghosting.

 

Καλό είναι... Η Unicomp είναι στο 90% ποιοτικά απο την IBM/Lexmark. Ακούω ότι συμπεριφέρονται εξαιρετικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι ο μόνος που απεχθάνεται τα πληκτρολόγια με ψηλά πλήκτρα;

Και είμαι και προγραμματιστής οπότε είναι είδος 1ης ανάγκης για εμένα!

 

 

 

Και εγώ δηλώνω προγραμματιστής και εδώ και λίγα χρόνια με αφορμή ένα macbook που είχα, αγόρασα το silver της apple, και δεν θέλω να φαντάζομαι το πληκτρολόγιό μου με ψηλά πλήκτρα ξανά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε οχι ρε παιδια παναρκιβο και δεν εχει και ουσια να ειναι. Δεν προσφερει κατι καινοτομο. Καλυτερα να παρω φθηνοτερο και να το αλλαζω καθε εξαμηνο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλό είναι... Η Unicomp είναι στο 90% ποιοτικά απο την IBM/Lexmark. Ακούω ότι συμπεριφέρονται εξαιρετικά.

Τελικά το αγόρασα (το έχω από τον Δεκέμβρη του 14), 2 χρόνια μετά μπορώ να πω ότι το Unicomp είναι το πληκτρολόγιο που ταιριάζει στα μέτρα μου.

Ψηλά πλήκτρα, με βάθος όταν το πατάς, εργονομικός σχεδιασμός καμπύλης όπως ακριβώς ήταν τα model M και αίσηση οτι πατάς κουμπί, θέλει λίγο παραπάνω δύναμη με σχέση τα ρηχα και ψεύτικα (για μένα) πληκτρολόγια του εμπορίου. Καθαρίζεται εύκολα, αλλάζεις πλήκτρα σε ότι θες εσύ, έχει και trackball (η έκδοση που αγόρασα).

Θα είναι το μόνιμο πληκτρολόγιο που θα έχω για τα επόμενα χρόνια. Ακόμη και να πάθει κάτι πάλι το ίδιο θα πάρω. ^_^

Ας είχε 100Ευρώ, αξίζει με το παραπάνω, είμαι ικανός να έδινα και 200άρι άνετα !

Επεξ/σία από Pokemon640
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...