Προς το περιεχόμενο

Das Keyboard 4 Professional w/ Cherry MX Brown Review


crmaris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βρέ παιδιά έχω το razer blackwidow ultimate(δεν γράφει κάτι παραπάνω ,αν και ουσιαστικά θεωρείται το 2013 μοντέλο).Το πηρα Νοέμβριο του 2013 .

 

Λοιπόν δεν ήξερα πολλά απο πληκτρολόγια και ήθελα ένα μηχανικό γιατί άκουγα πώς έιναι καλά για gaming.Μαθαίνω τώρα όμως πώς τα blue switches δεν κάνουν για gaming.

 

Γράφει στην συσκευασία cherry mx blue switches with sog actuation force.

 

Καμία γνώμη??Εμένα πάντως μιά χαρά μου κάνει.

 

Απλά σκέφτομαι μήπως άλλα πληκτρολόγια έχουν πολύ μεγαλύτερη διαφορά στην χρήση για gaming.

Επεξ/σία από kamasoutra
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

απόλαυσε το πληκτρολόγιο σου εφ'οσον σου αρέσει και μη δίνεις σημασία στο τι διαβάζεις, ο καθένας γράφει τα δικά του και όλοι το παίζουν ειδικοί 

 

τώρα το πήρες άλλωστε 

Επεξ/σία από qsis
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν σου κάνει το κρατάς φυσικά αφού τώρα το πήρες. Αλλά για gaming κόκκινα ή καφέ προτείνονται και είναι όντως καλύτερα. Τώρα έχει να κάνει και με το είδος του παιχνιδιού. Σε adventures και γενικά σε παιχνίδια που δε χρειάζεται να πατάς συνεχώς το ίδιο πλήκτρο γρήγορα τα μπλε δε θα σου δημιουργήσουν πρόβλημα, αλλά όπου χρειαστεί συνεχόμενο γρήγορο πάτημα τότε τα κόκκινα έχουν πολύ καλύτερη και πιο άμεση απόκριση. Όλα είναι πάντως θέμα συνήθειας, παλιά γράφαμε σε πληκτρολόγια της πλάκας και δεν είχαμε πρόβλημα και ξαφνικά θέλουμε πληκτρολόγιο των 100+ ευρώ για να δημιουργήσουμε και μας πειράζει και το παραμικρό! 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρα πληκτρολογιο ειναι παιδες γενικα , εαν καποιος δεν ειναι gamer. Για τους υπολοιπους μπορουν φυσικα να παρουν πολυ ανωτερα πληκτρολογια απο τυπου "Razer" , που δεν τα χωνευω καθολου(ποιοτητα κατασκευης).

Προτεινω: http://www.gamdias.com/en/p/hermesgkb2010/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως λάτρης των μηχανικών πληκτρολογίων και έχοντας αγοράσει απο το 2009 την προηγούμενη έκδοση του DAS Keyboard II , δεν κρατώ τις καλύτερες αναμνήσεις απο αυτό. Πλήρης Γκαντεμιά!
Μου στείλαν ένα ελαττωματικό πληκτρολόγιο DAS Keyboard (κάποιο πρόβλημα με την πλακέτα), το οποίο φυσικά επέστρεψα και πήρα refund. H καλή μέρα φαίνεται απο το πρωί. Έτσι;

 

Όσα κουμπάκια λειτουργούσαν και πρόλαβα να τεστάρω, με άφησαν ικανοποιημένο. Πρέπει να πω ότι ήταν αισθητικά ελκυστικό μέσα στην μαυρίλα του και η συμπεριφορά των blue cherries διακοπτών (clicky & tactile) ήταν ικανοποιητική κατά την γρήγορη πληκτρολόγηση..  Πιθανόν να έχουν βελτιώσει την γρήγορη προχειρόδουλειά τους.. Δεν συμφωνώ με την βαθμολογία..
Υπάρχουν άλλα σύγχρονα πληκτρολόγια με ανάλογους διακόπτες Cherries πιο δυνατά και με καλύτερο συντελεστή cost/effectiveness.

 

Προσωπικά κατέληξα αλλού. Μετά απο μελέτη μηνών στα φόρουμς των μυημένων, έμαθα για τους ιστορικά αδιαμφισβήτους βασιλιάδες των keyboards. Τo Model M και το Μοdel AΤ.  Η αίσθηση πληκτρολόγησης πάνω στα buckling springs της ΙΒΜ είναι παρόμοια με γραφομηχανή και δεν εξομοιώνεται με τίποτα.. Για να μην μιλήσουμε για την απίστευτη αντοχή των υλικών. Άλλωστε τότε τα πληκτρολόγια κοστίζαν όσο ένας PC !!!

 

Δεν αλλάζω με τίποτα το IBM Model M 82G2383 του 1995

 

027.jpg

 

καθώς και το SIIG minitouch KB1903   (διακόπτες ALPS)

8.jpg

 

που κρατώ ως καθημερινά drivers στις ατελείωτες διαδρομές πληκτρολόγησης (όχι gaming προς θεού!)

 

Δεν θα με χάλαγε καθόλου να έβρισκα όμως ένα τέτοιο:

IBM Model M SpaceSaver με 84 πλήκτρα !!!
ibm-model-m-spacesaver-19v1-800.jpg
BlackSpaceSaver5-sm.jpg  

ή απο σύγχρονα keyboards με διακόπτες Cherry.
ένα όμορφο Filco MINILA 67 Key

filco_minila_us_keyboard_large_2.jpg

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω το CM Trigger το οποίο πραγματικά για 75€ δεν το συγκρίνω με κάτι άλλο.

Το Das το ήθελα για το μαζοχιστικό που λέτε χωρίς τις ενδείξεις των γραμμάτων.
Τόσο μαζοχιστικό που αμέσως θα σταματήσουν να το αγγίζουν χαζοεπισκέπτες τύπου χρήσης Twitter/Fb ή YouTube "να σας βάλω ένα κομματάκι που άκουσα" και βάζει Ariana Grande. Τις προάλλες είχε έρθει μια και έψαχνε κάτι χρυσαφικά στο Google.. ένιωσα το ιστορικό μου βεβηλωμένο.

Μιλάμε για το πιο κυριλέ κλείδωμα προς τους ακατάλληλους.. σκέφτομαι να τα γδάρω ή να τους κολλήσω αυτοκόλλητα.

 

35lg7l0.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

τα σπάνε τα τελείως μαύρα keycaps, κάποια στιγμή είχα βάλει στο μάτι τούτο το cm το οποίο δε τα έχει τελείως κατάμαυρα (τα γράφει στο πλάι), οπότε δε ξέρω κατά πόσο θα απέτρεπε τον ενοχλητικό επισκέπτη, φαίνεται παρόλα αυτά ωραίο.

Εγώ θα το ήθελα για τη δουλειά και να τους ενοχλέι ο θόρυβος του μηχανικού και να μη μπορεί να κάτσει κανείς στο pc μου :P

 

είχα σκεφτεί μπας και έψαχνα τα keycaps του να τα βάλω στο trigger, όλο και κάπου θα υπάρχουν 

Επεξ/σία από qsis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είμαι ο μόνος που απεχθάνεται τα πληκτρολόγια με ψηλά πλήκτρα;

Και είμαι και προγραμματιστής οπότε είναι είδος 1ης ανάγκης για εμένα!

Τα 2 πληκτρολόγια που έχω αυτή τη στιγμή είναι τα παρακάτω :

 

 

Apple-wireless-keyboard-aluminum-2007.jp

IMG_0340.jpg

Επεξ/σία από skiabox
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για όλους είναι απαραίτητα τα πληκτρολόγια, αλλά υπάρχει και το θέμα του προσωπικού γούστου

 

κι εμένα πάντα μου άρεσαν τα χαμηλά πληκτρολόγια, αλλά κυρίως μου αρέσουν όταν κάθομαι στο λάπτοπ μου χαλαρά

 

στη δουλειά που είχα χαμηλό πληκτρολόγιο ευτυχώς το έλουσα με χυμό και το άλλαξα γιατί δε με βόλευε για κάποιο λόγο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα αναφερθώ μόνο στα μείον για εμένα τουλάχιστον.

Φωτιζόμενο θα έπρεπε να είναι (προσωπικά δεν μπορώ χωρίς, γιατί αλλιώς θα έπρεπε να έχω το φως συνέχεια ανοιχτό).

Τα πλήκτρα είναι λίγο χοντροκομμένα-παλιομοδίτικα.

Ακριβό (όπως και να το δεις).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ως λάτρης των μηχανικών πληκτρολογίων και έχοντας αγοράσει απο το 2009 την προηγούμενη έκδοση του DAS Keyboard II , δεν κρατώ τις καλύτερες αναμνήσεις απο αυτό. Πλήρης Γκαντεμιά!

Μου στείλαν ένα ελαττωματικό πληκτρολόγιο DAS Keyboard (κάποιο πρόβλημα με την πλακέτα), το οποίο φυσικά επέστρεψα και πήρα refund. H καλή μέρα φαίνεται απο το πρωί. Έτσι;

 

Όσα κουμπάκια λειτουργούσαν και πρόλαβα να τεστάρω, με άφησαν ικανοποιημένο. Πρέπει να πω ότι ήταν αισθητικά ελκυστικό μέσα στην μαυρίλα του και η συμπεριφορά των blue cherries διακοπτών (clicky & tactile) ήταν ικανοποιητική κατά την γρήγορη πληκτρολόγηση..  Πιθανόν να έχουν βελτιώσει την γρήγορη προχειρόδουλειά τους.. Δεν συμφωνώ με την βαθμολογία..

Υπάρχουν άλλα σύγχρονα πληκτρολόγια με ανάλογους διακόπτες Cherries πιο δυνατά και με καλύτερο συντελεστή cost/effectiveness.

 

Προσωπικά κατέληξα αλλού. Μετά απο μελέτη μηνών στα φόρουμς των μυημένων, έμαθα για τους ιστορικά αδιαμφισβήτους βασιλιάδες των keyboards. Τo Model M και το Μοdel AΤ.  Η αίσθηση πληκτρολόγησης πάνω στα buckling springs της ΙΒΜ είναι παρόμοια με γραφομηχανή και δεν εξομοιώνεται με τίποτα.. Για να μην μιλήσουμε για την απίστευτη αντοχή των υλικών. Άλλωστε τότε τα πληκτρολόγια κοστίζαν όσο ένας PC !!!

 

Δεν αλλάζω με τίποτα το IBM Model M 82G2383 του 1995

 

καθώς και το SIIG minitouch KB1903   (διακόπτες ALPS)

 

που κρατώ ως καθημερινά drivers στις ατελείωτες διαδρομές πληκτρολόγησης (όχι gaming προς θεού!)

 

Δεν θα με χάλαγε καθόλου να έβρισκα όμως ένα τέτοιο:

IBM Model M SpaceSaver με 84 πλήκτρα !!!

 

  

ή απο σύγχρονα keyboards με διακόπτες Cherry.

ένα όμορφο Filco MINILA 67 Key

 

 

 

Βλεπω τα πληκτρολογια,βλεπω και το Karnov εκει πανω και με πηραν τα ζουμια.. :cry:

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...