Προς το περιεχόμενο

Πεταμένο φαγητό...


JimxxZe

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βλέπω τον τελευταίο καιρό ότι παρότι είμαστε δύο άτομα, πετάμε πολλές φορές κυρίως όταν το φαγητό περιλαμβάνει κρέας & ψάρι, σχεδόν το μισό φαγητό, ειδικά σήμερα που φάγαμε δύο τσιπούρες η μισή τσίπουρα κατέληψε στον κάδο!

 

Δυστυχώς δεν έχουμε κάποιο κατοικίδιο στο οποίο θα μπορούσαμε να δίνουμε κάποιες φορές τα κόκκαλα κ.α., οπότε σκέφτηκα να μαζεύω κάθε βράδυ τα "αποφάγια" των γευμάτων να τα βάζω σε ένα αλουμινόχαρτο και να το αφήνων κάπου έξω σε μια γωνιά στον δρόμο. Βέβαια σκέφτομαι μήπως το μέρος στο οποίο αφήνω το φαί γίνει εστία μόλυνσης από ποντίκια ή να μαζευτούν όλα τα αδέσποτα του δήμου και κατασκηνώνουν κάτω από τη πολυκατοικία :P  και από την άλλη εκτός από 2-3 γάτες στα γύρω σπίτια δεν υπάρχουν γενικά στην περιοχή αδέσποτα ώστε να πάνε να τα καταναλώσουν, τώρα να πηγαίνω σε ένα γειτονικό πάρκο στα 250μ απόσταση ε δε νομίζω να το κάνω με το σκεπτικό ότι εκεί μπορεί να έχει πιο πολλά αδέσποτα...επιπλέον επειδή σίγουρα κάποιες φορές θα τύχει να γίνων αντιληπτός από τους αγαπημένους γείτονες δεν νομίζω να γλυτώσω τις παρατηρήσεις και τα σχόλια...

 

Υπάρχει κάποια άλλη λύση η συνεχίζουμε και τα πετάμε όλα στο κάδο με αποτέλεσμα να καταλήγουν στον ΧΥΤΑ στη φυλή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 60
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μα δε μιλάω για φαγητό το οποίο μπορούμε να καταναλώσουμε, όταν εσείς τρώτε τη μπριζόλα ή μπούτι από κοτόπουλο τρώτε και τα κόκκαλα μαζί ή και τα ξίγκια όλα; Είναι σημαντικές ποσότητες όλα αυτά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδή θες να δώσεις στα αδέσποτα κόκκαλα και ξύγκι? αυτα δεν είναι φαΐ αλλά σκουπίδια.όταν έλεγες μιση τσίπουρα εννοούσες με το κρέας μαζί ή τα κόκκαλα που βγάλατε?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλο πετάω τα ξίγκια και τα κόκκαλα, άλλο πετάω το μισό φαγητό. Αποφάσισε και ξαναέλα.

 

Επίσης αυτό που πολλοί άνθρωποι δεν τρώνε το ίδιο δεύτερη μέρα δεν το καταλαβαίνω. Ειδικά όταν συνδυάζεται με ανικανότητα να υπολογίσουν και να φτιάξουν μόνο όσο τρώνε.

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω γενικα μαγειρευω οσο ειναι να φαω.αν τυχει και περισσευει το τρωω το βραδυ η την επομενη μερα αναλογως βεβαια το φαγητο.οσο για τα κοκκαλα απο κρεας τα τρωει ο σκυλος.κοκκαλα απο ψαρια η γατα.οποτε ειμαστε ολοι ευχαριστημενη (καλα οχι μονο κοκκαλο εχει και λιγο κρεας επανω) :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λάβε υπόψιν σου οτι δεν είναι όλες οι ανθρώπινες τροφες κατάλληλες για κατανάλωση απο τα ζώα , πχ αυτά που εχουν σάλτσες , κρεμμύδια , σως κλπ .

Καλύτερα αν θες να τα βοηθήσεις σχετικά με το φαγητό πήγαιεν πάρε φθηνή κροκέτα με 1-2€ το κιλό .

 

Επίσης τα κόκκαλα απαγορεύεται να καταναλώνονται απο τα σκυλιά , ειδικά απο κοτόπουλο , επειδή είναι επικύνδυνα για διάτρηση στομάχου ,

Το προηγούμενο 6μηνο ήμουν σε 5 χειρουργεία που βγάλαμε κόκαλα . Επειδή "ζώο είναι" .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λάβε υπόψιν σου οτι δεν είναι όλες οι ανθρώπινες τροφες κατάλληλες για κατανάλωση απο τα ζώα , πχ αυτά που εχουν σάλτσες , κρεμμύδια , σως κλπ .

Καλύτερα αν θες να τα βοηθήσεις σχετικά με το φαγητό πήγαιεν πάρε φθηνή κροκέτα με 1-2€ το κιλό .

 

Επίσης τα κόκκαλα απαγορεύεται να καταναλώνονται απο τα σκυλιά , ειδικά απο κοτόπουλο , επειδή είναι επικύνδυνα για διάτρηση στομάχου ,

Το προηγούμενο 6μηνο ήμουν σε 5 χειρουργεία που βγάλαμε κόκαλα . Επειδή "ζώο είναι" .

ναι το γνωριζω για τα κοκκαλα του κοτοπουλου δεν του δινω ποτε.εχω πολλα χρονια σκυλια και τα γνωριζω αυτα.παιρνω και κροκετες κτλπ δεν ειναι μονο τα κοκκαλα η διατροφη τους.αυτο που λες για τα κοκκαλα κοτοπουλου καλα κανεις και το επισημαινεις γιατι ειχα και εγω φιλαρακι που δεν ηξερε και του εδωσε και ευτυχως στο παραπεντε την γλυτωσε ο σκυλος. ναι αυτο το ζωο ειναι το εχουν κανει καραμελα και πετανε οτι να ναι.με σαλτσες με σως τους δινουν γαριδακια και κατι αλλα παλαβα.ειχα δει εδω στην γειτονια μου εναν που εδινε σοκολατα στον σκυλο του.ελεος δηλαδη.λες και ειναι χωματερη το στομαχι του...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λάβε υπόψιν σου οτι δεν είναι όλες οι ανθρώπινες τροφες κατάλληλες για κατανάλωση απο τα ζώα , πχ αυτά που εχουν σάλτσες , κρεμμύδια , σως κλπ .

Καλύτερα αν θες να τα βοηθήσεις σχετικά με το φαγητό πήγαιεν πάρε φθηνή κροκέτα με 1-2€ το κιλό .

 

Επίσης τα κόκκαλα απαγορεύεται να καταναλώνονται απο τα σκυλιά , ειδικά απο κοτόπουλο , επειδή είναι επικύνδυνα για διάτρηση στομάχου ,

Το προηγούμενο 6μηνο ήμουν σε 5 χειρουργεία που βγάλαμε κόκαλα . Επειδή "ζώο είναι" .

Φίλε επειδή είσαι σχετικός με το αντικείμενο, τα μπαχαρικά ενοχλούν τα σκυλιά? Είχα πάρει μια φορά "δωράκι" σε ένα αδέσποτο σουβλάκια κοτόπουλο που είχαν και ρίγανη πάνω και όταν τα έφαγε φτερνιζόταν συνέχεια όλη μέρα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα δε μιλάω για φαγητό το οποίο μπορούμε να καταναλώσουμε, όταν εσείς τρώτε τη μπριζόλα ή μπούτι από κοτόπουλο τρώτε και τα κόκκαλα μαζί ή και τα ξίγκια όλα; Είναι σημαντικές ποσότητες όλα αυτά

 

προτείνω να το γυρισετε στις κρέμες και στους χυλούς, δεν θα χρειαστει να πετάτε τίποτα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποιος τρωει τα ξυγκια και τα κοκκαλα?lol

εγω μέχρι προσφάτως έτρωγα τα κόκαλα αλλα μου ειπαν οτι κάνει κακό κ σταμάτησα 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...