Προς το περιεχόμενο

OS X Yosemite


Gi0

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 560
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ρε παιδιά εγώ θα σας πω ένα άλλο κουλό!

 

Από την επίσημη και μετά, έχω πρόβλημα με προβολή περιεχομένου φακέλου. 

 

Δείτε σκριν σοτ και θα καταλάβατε τι εννοώ. 

 

Οποτε ανοίγω έναν φάκελο, 1 στις 2 μου δείχνει αυτά τα χάλια. (το μαύρισμα δεν το έκανα εγώ, αλλα ο Μακ από μονος του)

 

Πρέπει να τον ανοιγοκλείσω αρκετές φορές τον φάκελο για πάρει τα ίσα του. 

 

Μέχρι και σε καθαρή εγκατάσταση πέρασα για αυτό το πρόβλημα, (κάτι που δεν συνηθίζω) αλλα το πρόβλημα παραμένει. 

 

Μέχρι και στις εφαρμογές μπορεί να μου το κάνει, πιο σπάνια βέβαια αλλά ανάλογα τα κέφια του πραγματικά ...δλδ η να μην μου τις δείχνει καθόλου, η να μου τις δείχνει μαυρισμένες στο όνομα, με την μπάρα στα δεξιά να μην κατεβαίνει, κινείτε καθόλου. : /

 

Έψαξα λίγο στον google εννοείται, αλλα δυστηχως δεν βρήκα κάτι αντίστοιχο. 

 

Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη. 

 
 
post-239756-0-60647000-1414522780_thumb.png
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θενξ φιλε μου, αν και είναι μια διάταξη που δεν με βολεύει, τουλάχιστον βλέπω καθαρά πλέον τα αρχεία μου.

 

Το ψάχνω γιατί παρατηρώ αυτή τη στιγμή ότι μου το κάνει μονο στην microSD  που του έχω βάλει. Σε άλλους φακέλους όχι μέχρι στιγμής. 

 

Πριν την καθαρή εγκατάσταση μου το έκανε σχεδόν παντού, (την έκανα το μεσημέρι) πλέον έχω την εντύπωση ότι μονο η microSD έχει πρόβλημα!

 

Οι άλλοι φάκελοι μέχρι στιγμής ανοίγουν εντάξει. 

 

Χμμμ..τι κουλό είναι αυτό; 

 

Πρωτη φορα που αντιμετωπίζω παρόμοιο πρόβλημα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Xμμμ...με έβαλες σε σκέψεις.

 

Μου βγάζει αυτό. (σκρινσοτ)

Για να του κάνω ένα φορμάτ σε OS X extended, γιατί μου ήρθε σε φόρμα MS-DOS FAT 32.

 

Λες να είναι αυτό; 

 

Για να δούμε.. 

 

Επανέρχομαι Δημήτριος! :Ρ

 

post-239756-0-12342100-1414527022_thumb.png

 

 

EDIT 1:

 

 

Αν και το βλέπω χλωμό να αλλάξει κάτι, γιατί μόλις μετάφερα τα αρχεία σε έναν άλλον απλό φάκελο, πάλι τα ιδια μου βγάζει! : /

 

Για να δούμε μετά φορμάτ ...

 

 

post-239756-0-14651400-1414527264_thumb.png

 


 

 

 

 EDIT 2:

 

 

Εντάξει..σαν να έστρωσε μετά το φορματαρισμα.

 

Για να δούμε αν θα παραμείνει έτσι!

 

Σε καραντίνα για τις επόμενες 48 ώρες. :-)

Επεξ/σία από iLuxus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πάντως σε MacBook Pro Retina 2014 i5 2.6GHz με 8GB RAM και 256 SSD αγορασμένο πριν 2 εβδομάδες το Yosemite είναι πολύ πιο αργό από το Mavericks που είχε αρχικά και η μνήμη είναι συνέχεια στα ύψη και υποψιάζομαι ότι κάτι παίζει με memory leak bug. Όταν δε ανοίγω VM με linux είμαι με λιγότερο από 1GB free και το OSX αρχίζει και σέρνεται, ενώ στο Mavericks με το ίδιο VM δεν είχα κανένα θέμα και μου άφηνε πάντα 2GB free. Επίσης το UI redraw όταν διαλέγω να ανοίξω κάποιο stack (Applications, Downloads) είναι δράμα και γιαυτό απενεργοποίησα και το Transparency και κάπως βελτιώθηκε η κατάσταση.

 

Αντίθετα στο Air 2012 i5 1.8GHz με 8GB RAM και στο MacMini i7 2.8GHz που έχω με Mavericks ακόμα πάνε σφαίρα με τα ίδια ακριβώς προγράμματα και VM.

 

Ελπίζω να βγει σύντομα κάποιο update που να διορθώνει αυτά τα θέματα, διότι από το λίγο που το έψαξα είναι αρκετός κόσμος που αναφέρει slaggish UI redraw και memory leaks.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβως.

 

Πολλά τα memory leak bug's δυστυχώς, και από εκεί που δεν τα περιμένεις!

 

Είτε θα είναι το UI, είτε τα εξτενσιονς σε εφαρμογές όπως το μειλ (μετάφραση με google), είτε δεν ξέρω από που αλλού θα μας έρθει ακόμα!

 

Υπάρχει και συζήτηση στο φόρουμ της Αππλ.

 

Με λίγα λογια δλδ, η νατιβ εφαρμογή μειλ της Αππλ, σε ορισμένα εξτενσιονς όπως το IMAP από GoDaddy η κάποιου αλλου σερβερ για μειλ, μπορεί να τον 'κολλήσει'!

 

Και να φτάσει σε βιρτουλαλ μνήμη τα 50 μέχρι 60GB το μειλ σας!!

 

Κάτι που όπως καταλαβαίνετε καθυστερεί το όλο σύστημα, με την εφαρμογή μειλ εννοείται να κραρσαρει και να κλείνει απροειδοποίητα.

 

Αρκετές τεχνολογικές επιτεύξεις στο νέο OS, μονο που βιάστηκαν κατά την γνώμη μου να τις παρουσιάσουν όλες μαζι. 

 

Έτοιμες η όχι, δυστυχώς η αγορα και ο ανταγωνισμός  πίεζε από ότι φαίνεται.

 

Για να δούμε και τη συνέχεια. 

 

Ελπίζω στις αναβαθμίσεις της Αππλ, η οποια θέλω να πιστεύω ότι δεν θα μας αφήσει ξεκρέμαστους.

 

Πάνω σε αυτό το θέμα είναι ήταν πάντα συνεπής. 

 

 

 

υ.γ. .. αν και εμενα μου 'έκατσε' καλα το OS, δυστυχώς παρατηρώ ότι δεν συμβαίνει για όλους το ίδιο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@iLuxus

 

όταν πατάς κάποιο stack στο dock, πχ, Applications, τα εικονίδια σου φορτώνουν άμεσα ή βλέπεις το περίγραμμα τους και μετά φορτώνουν και επίσης το ίδιο όταν κάνεις scroll γρήγορα; Για δοκίμασε αν μπορείς και πες μου, γιατί σε εμένα είναι χάλια ακόμα και με το Transparency off!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα...άρα κάτι πάει πολύ λάθος στο installation μου..Σε τι μηχάνημα/χαρακτηριστικά είσαι;

 

MBPro Retina 13" late 2013 /4gb ram/i5/120gb apple SSD.

 

Με πρόσφατη καθαρή εγκατάσταση από bootable usb. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...